saipang
06.05.24,19:36
Mám na vás prosbu/otázku so skúsenosťou s termostatickou vodovodnou batériou v bytovke ( ja bývam v 4 – podlažnej bytovke na prízemí). Dopredu upozorňujem na skutočnosť, že som si na internete prečítal veľmi veľa pozitívnych informácii o tomto druhu vodovodnej batérie. Verím, že je úžasná, šetrí vodu, chráni pred obarením, je trvácna a nekonečno ďalších úžasných vlastností, ktoré vedia napísať jej predajcovia. Ešte doplním, že nemám finančné problémy si ju kúpiť. Ja som o existencii takejto batérie pred dvomi týždňami ani netušil, až keď som mal problém v 4 – bytovke s teplou vodou. Ja vo svojom byte používam obyčajnú pákovú batériu.
Popíšem problém:
Zo všetkých obyčajných vodovodných pákových batérii mi prestala v byte tiecť teplá voda. V našej bytovke sú dve stúpačky teplej vody (v minulosti TUV). Po oznámení správcovi domu (susedovi, nie správcovskej spoločnosti) som sa dozvedel, že sused vo vedľajšej stúpačke má termostatickú batériu, ale problém nie je u neho. Problém je v našej stúpačke. Sused správca mi ani nevedel povedať, či máme na teplú vodu cirkulačné potrubie.
Problém s teplou vodou riešil ďalší sused (býva na 4 podlaží, ja bývam na prízemí), ktorý zabezpečoval pred cca 5 rokmi výmenu potrubí teplej a studenej vody. Problém s teplou vodou riešil cca 2 dni a vyúčtuje si náklady na opravu (vodár).
Počas riešenia problému povedal, že on má už teplú vodu na 4. podlaží, je napojený na cirkulačné potrubie. Ja som mal na prízemí stále studenú vodu.
Z toho mi vychádza jediné vysvetlenie:
- sused na 4. podlaží je napojený na cirkulačné potrubie ako prvý na 4. podlaží, a postupne ostatní susedia zhora nadol. To znamená, že ja na 1. podlaží dostávam teplú vodu zhora ako posledný.
- niektorý sused na 2. alebo 3. alebo 4. podlaží má termostatickú batériu a pri nedostatočnom tlaku teplej vody sa do potrubia s teplou vodou dostáva studená voda. Prikladám link video na youtube, kde je vidno zmiešavanie teplej a studenej vody pred uzavretím výtoku na pravej strane (úžasnej termostaticky nastaviteľnej stálej teplej vody) v termostatickej batérii.
https://www.youtube.com/watch?v=2hLqsT5B6SI
Som presvedčený, že ten užívateľ, ktorý nemá na prívode teplej vody spätnú klapku, môže spôsobiť problém ostatným susedom/užívateľom vodovodného systému v bytovom dome tým, že cez jeho termostatickú batériu sa do potrubia s teplou vodou pretlačí studená voda.
Moja otázka je:
- má niekto takéto skúsenosti s termostatickými batériami v bytovom dome (ako som písal na začiatku, reklamné ódy som si už u predajcov prečítal)?
- Ak nemám pravdu, budem vďačný za akékoľvek iné vysvetlenie.
- ak mi viete poradiť web stránku, kde by som mal túto problematiku napísať, prosím o informáciu.

Ďakujem.
OneUp
06.05.24,18:17
Termostaticku bateriu mam. Nemam s nou ziadny problem. Vyssie uvedene problemy absolutne nesuvisia s termobateriou.
saipang
07.05.24,14:38
Ďakujem za vyjadrenie. V susednej stúpačke TV bol tiež problém a vraj bolo potrebné doplniť k termostatickej batérii spätnú klapku prívodu teplej vody, aby sa pretlakom studenej vody stúpačka teplej vody neochladzovala. Preto som pridal ilustračné video termostatickej batérie. Verím, že tento druh batérie je pokrok oproti obyčajným batériám, možno bola chyba aj v pákovej batérii a nie v termostatickej. Problém bol odstránený bez akéhokoľvek zásahu v mojom byte. Ďalšia vec ma zaráža, že sused na 4. podlaží mal už teplú vodu a ja na 1. podlaží som mal studenú vodu, ako keby som teplú vodu dostával zhora, hoci som prvý od vodorovných rozvodov. Je to štandardné?
Ďakujem.
OneUp
07.05.24,15:35
Vyregulovat hydrauliku TV treba, nie riesit hluposti s termobateriou
http://www.bytservis.sk/montazne-prace/hydraulicke-vyregulovanie-teplej-vody