Luci
07.05.24,08:58
Dobrý deň.
Podľa zákona 85/2005 o nelegálnej práci môžu SZČO vypomáhať rodinní príslušníci v priamom rade, súrodenec alebo manželka, ak sú tieto osoby dôchodkovo poistené. Ak manželka SZČO je zamestnaná, pred rokom nastúpila na materskú a teraz je na rodičovskej dovolenke, .... neviete mi poradiť, či na účely tohto zákona je dôchodkovo poistená? Z inšpektorátu práce a zo sociálnej poisťovne mi odpísali, že výklad k zákonu robia súdy.
Keď som zaslala ďalší dotaz s otázkou, aký doklad by od manželky pri kontrole žiadali ako preukázanie, že je dôchodkovo poistená, tak napísali, že FO musí preukázať totožnosť (napr. občiansky preukaz), iný doklad preukazujúci identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby a odôvodniť prítomnosť na pracovisku.
Tento SZČO už raz dostal pokutu za to, že na pracovisku bola jeho sestra, tak si chce overiť, či mu môže manželka vypomáhať v bufete, ale nevieme sa dopracovať k stanovisku.
Neviete mi niekto poradiť, prosím. Ďakujem.
kn-alka
07.05.24,07:09
len tip: vyžiadajte od sociálnej poisťovne potvrdenie o dôchodkovom poistení ... SP by mala vydať potvrdenie, že XY je dôchodkovo poistený
veronikasad
07.05.24,11:44
Matka starajúca sa o dieťa je počas rodičovskej dovolenky dôchodkovo poistená ako poistenec štátu. IP si to vie overit v elektronickom systéme sociálnej poisťovne