Mimiska
12.05.24,08:15
Dobry den, potrebovala by som poradit - hladala som na internete aj tu ale informacie su bud zastarale alebo som nenasla odpovede na moje otazky.
SZCO, platca DPH, danova evidencia...chce prerusit zivnost. Moje otazky su:
1) prerusuje sa zivnost na konkretny cas, konkretny datum?
2)vie zivnost obnovit skor ako bol stanoveny datum z bodu 1?
3) kde vsade treba ohlasit prerusenie zivnosti? podla info z netu na zivnostenskom urade, na Socialnej poistovni a na danovom urade v pripade platitela DPH?
4) Ked je potrebne odovzdat karticku DPH, po obnoveni zivnosti bude jednoducho na poziadanie vratena SZCO?
5) Ak ma pausal na telefonovanie na ICO a IC DPH - musi pausal zmenit?
6) Moze dojst k preruseniu zivnosti aj ked nie su uhradene vsetky zavazky a pohladavky ale dalsie nebudu? (dodavatelske a odberatelske faktury)

Vopred dakujem ak ma niekto vedomosti a najde si cas na zodpovedanie.
veronikasad
12.05.24,06:30
Na aké obdobie chces prerušiť živnosť? Aký obrat si dosiahla za posledných 12 kal.mesiacov?
Mimiska
12.05.24,11:51
Dlzku obdobia neviem, citala som ze aktualne sa da aj na den ci? Ale najskor asi mozno na max 3-4 mesiace, potom podla situacie mozno aj ukoncenie zivnosti, uvidime. Obrat cca 50k
veronikasad
12.05.24,13:20
Čo tym prerušením sleduje, aký význam by malo prerušenie na jeden deň? Napíš presnejšie dátumy, od toho závisí postup pri zdanení. Obrat za posledných 12 kal.mesiacov prekročí limit pre povinnú registráciu platiteľa DPH?
Mimiska
13.05.24,11:15
Nejde prerusit zivnost na 1 den, to bolo len teorericky, ci sa to da. Tak povedzme ze na 3 mesiace uvedie ze chce prerusit..moze v pripade potreby skor obnovit zivnost? A ano, momentalne je obrat za 12 mesiacov vyssi ako obrat pre povinnu registraciu pre DPH.
veronikasad
13.05.24,11:27
Aj s Maďarmi by som sa skôr dohodla, aj keď po maďarsky neviem. K bodu 6 - bude živnosť prerušená k 31.3.?
Mimiska
13.05.24,12:20
K 31.3.?? Akoze buduci rok ci ako to myslite? ved prerusit zivnost by chcel cim skor a na zaciatok na obdobie 3 mesiacov... a ani ja nem tudom magyaro
Katy a R
13.05.24,13:23
Mimiska
14.05.24,13:55
Dakujem Katy, toto vsetko som precitala avsak odpovede na moje velmi konkretne otazky tam nie su.
veronikasad
14.05.24,20:01
Vsak napíš konkrétne dátumy odkedy dokedy bude živnosť prerušená. Ak prerušenie bude trvať k 31.3., musíš upraviť základ dane o neuhradené pohľadávky a nespotrebovane zásoby