kindern
14.05.24,21:29
Dobrý deň! Ak zdravotná poisťovňa zamietne odhlášku z verejného zdravotného poistenia, napr. pre chýbajúce podklady, alebo pre chybu vo formulári, musí poistenca písomne informovať? Alebo si môže ďalej účtovať za poistenie a kapitačné platby a po niekoľkých rokoch, počas ktorých si poistenec myslí, že má na Slovensku ukončené verejné zdravotné poistenie, mu vystaviť účet?
Existuje nejaký zákon, ktorý toto ošetruje? Ďakujem za odpoveď
veronikasad
14.05.24,19:57
Z akého poistného vztahu si sa odhlasoval?
kindern
14.05.24,20:06
1. odhláška neplnoletého dieťaťa z verejného zdravotného poistenia z dôvodu vzniku poistenia v inej krajine EU
2. z rovnakého dôvodu odhláška zamestnanca, ktorý mal pracovnú dohodu. Dohoda trvala aj po zaslaní odhlášky, ale bolo odpracovaných 0 hodín.
Chobot
14.05.24,20:53
O verejnom zdravotnom poistení pojednáva zákon č. 580/2004. Zákon nešpecifikuje, čo má a nemá poisťovňa robiť v prípade, keď sa poistenec chce odhlásiť.

V zákone je uvedené, kedy je osoba povinne zdravotne poistená a kedy nie. Ak si spĺňal podmienku na to, aby si nebol na SK verejne zdravotne poistený, tak si mal doložiť poisťovni relevantné podklady. Ak si niečo nepredložil, poisťovňa nemá povinnosť ukončiť ti verejné zdravotné poistenie, lebo si nesplnil na to podmienky. Nie poisťovňa je povinná pýtať podklady, ty si povinný ich predložiť. Ak niečo nie je v poriadku, môže ťa poisťovňa kontaktovať. Ale nikde jej táto povinnosť nevyplýva.

Keďže ti neukončili na SK povinné zdravotné poistenie, tak si asi nesplnil všetky podmienky a preto si povinný platiť poistné, zároveň poisťovňa je povinná za teba uhrádzať zdravotné výkony a kapitácie.

Bolo v tvojom záujme, aby si si overil, či si bol odhlásený z verejného zdravotného poistenia. Nie je to nič zložité, stačí si na portáli UDZS zadať svoje rodné číslo a hneď vidíš, či si zdravotne poistený a v ktorej poisťovni.

Ak existuje dôvod, pre ktorý by si nemal byť verejne zdravotne poistený na SK, môžeš doložiť podklady poisťovni aj dodatočne. Poisťovňa ti upraví poistný vzťah od dátumu, kedy tento dôvod vznikol (napr. vznik pracovného pomeru v cudzine). Zároveň ti upraví predpis poistného - za obdobie, kedy si nemal byť poistený zruší predpis a nemusíš platiť poistné.

Ak za teba ale poisťovňa hradila zdravotné výkony, napr. kapitáciu, alebo si bol u lekára, tak toto si bude od teba poisťovňa vymáhať.

Nedoložil si ani si nenapísal, prečo by ti mali zrušiť povinné ZP na SK, takže to neviem posúdiť, či máš na to nárok alebo nie. Aj keby si to sem priložil, dôležité je stanovisko ZP.

Takže kontaktuj svoju ZP, dolož dodatočne všetky podklady uvidíš, či ich uzná a zruší ti spätne zdrav. poistenie.

Ale určite nečakaj, že kvôli tomu, že ti nenapísali, že tvoju žiadosť zamietajú, že by ti odpustili všetky dlžné sumy. Ty musíš preukázať, že máš nárok na zrušenie verejne verejného zdrav. poistenia, nie poisťovňa ti dokazovať, že si povinne verejne zdrav. poistený. Najlepšie bude vyžiadať si z poisťovne danej krajiny, kde si poistený, potvrdenie o dobách zdravotného poistenia a toto potvrdenie predložiť svojej ZP na SK.
veronikasad
14.05.24,20:59
prečo ťa zamestnávatel z dohody neodhlásil ? Aké doklady k odhláške chýbali, príp. akú chybu si urobil ? O ktorý rok sa jedná ?
tigy
15.05.24,05:44
Vďaka za info o tom overovaní zdravotného poistenia podľa RČ, nevedela som, že také čosi existuje.
kindern
15.05.24,08:12
Ďakujem za odpoveď. Je teda legálny postup, že poisťovňa zamietne písomnú žiadosť o ukončenie poistenia a nijako na ňu písomne nereaguje ani v prípade jej zamietnutia? V prípade zamietnutia prihlášky totiž musí písomne bezodkladne oznámiť dôvod. Spolu s odhláškou bol poisťovni odovzdaný aj preukaz poistenca.

Spätne bolo poisťovni doručené potvrdenie o poistení v zahraničí a poisťovňa to spätne uznala. V tejto chvíli je poistný vzťah už uzatvorený. Ide mi o obdobie od zamietnutia odhlášky po dobu, kedy poisťovňa zaslala výzvu na platbu.

Ako teda rozumieť tomuto odseku zákona? (výzva na splnenie oznamovacej povinnosti mi nebola do dnešného dňa doručená)
(13) Poistenec, ktorý ani na výzvu zdravotnej poisťovne nesplní oznamovaciu povinnosť do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, sa na účely tohto zákona považuje za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2. Výzva zdravotnej poisťovne musí byť písomná a musí obsahovať poučenie o následkoch nesplnenia oznamovacej povinnosti v lehote podľa prvej vety. O skutočnosti, že poistenec sa považuje za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2, zdravotná poisťovňa poistenca písomne upovedomí.
kindern
15.05.24,09:17
Rok podania odhlášky je 2019. K odhláške nebol pridaný doklad o zdravotnom poistení v zahraničí, len prehlásenie o jeho nadobudnutí.
Mojou chybou bolo, že zamestnávateľovi som neoznámil ukončenie dohody.
V zásade mi nejde o to,či poisťovňa môže zamietnuť odhlášku - v mojom prípade na to mala dôvod. Ide mi o informáciu, či takéto zamietnutie môže prebehnúť bez toho, aby ma o tom informovala.

Potvrdenie o poistení v zahraničí poisťovňa spätne uznala, ale vzhľadom k tomu, že o zamietnutí odhlášky ma informovala až o niekoľko rokov neskôr, vymáha si odo mňa škodu. Ak by ma poisťovňa o zamietnutí informovala neodkladne, mal by som možnosť odhlášku doplniť a predísť tak škode.
veronikasad
15.05.24,11:29
Oznámil si poisťovni aj zmenu adresy? Lebo sa mi nezdá, že by ta ZP päť rokov neupozornila, že máš nedoplatok na poistnom a teda nárok len na neodkladnu zdravotnú starostlivosť ... Keď by si takéto upozornenie dostal, tak vies že niečo nie je v poriadku...
Tu kapitaciu lekárom zrejme budeš musieť zaplatit, predpokladám, že lekára si nenavstivil
Chobot
15.05.24,13:00
Začnem od konca tvojho príspevku.

Ten odsek 13 paragrafu 23 Oznamovacie povinnosti znamená niečo iné a nie je aplikovateľné na tvoj prípad. Aby som to vysvetlil jednoducho - v minulosti neboli jednotlivé informačné systému štátnych inštitúcií prepojené, ako je to teraz. Teraz ZP dostáva info zo SP o napr. evidencii na úrade práce, na materskej - teda ZP vie, kto je platiteľom poistného. V minulosti poistenci museli nahlasovať každú zmenu zdravotnej poisťovni. Aj teraz sa môže stať, že poistenec ukončí PP a poisťovňa nedostane žiadnu informáciu o tom, kto je následne platiteľ. V takom prípade poisťovňa vyzve písomne poistenca, aby doložil, kto je platiteľom poistného. Ak poistenec nereaguje, poisťovňa automaticky má právo považovať poistenca za samoplatiteľa a predpisovať poistné a následne ho vymáhať.

Tvoj prípad to asi nie je, lebo ako si písal na inom fóre, ty si mal platnú dohodu, aj keď si príjem nemal. Ale platiteľom bol tvoj zamestnávateľ. Keďže si mal pracovný pomer, tak si bol stále považovaný za povinne poistenú osobu až do doby, kým nebola ukončená dohoda o prac. činnosti.

Inak ja si myslím, že poisťovňa ti aj písala, ale buď si zásielku neprevzal alebo si nenahlásil novú adresu.

Ale ak chceš, kľudne sa odvolaj, uvidíš, čo ti odpíšu. Ale nemôžeš sa spoliehať na to, že ťa poisťovňa neinformovala o neodhlásení z verejného poistenia. Ty si nesplnil podmienky na ukončenie povinného zdrav. poistenia na SK.

V ktorej poisťovni to bolo?
Nandrolon
16.05.24,04:15
VŠZP, začala hromadne posielať "pozdravy" staré aj 2 roky, asi sa teraz zobudili.
ivka70
16.05.24,04:17
Poistovna si vymaha to, co za teba a tvoje dieta v tom case zaplatila, cize minimalne kapitacie u lekarov.
Neviem, ako si poriesil lekarov, ci si seba ja dieta odhlasil alebo si nadalej chodil k lekarom na SK, ale aj keby si nchodil, obvodny, detsky, zubar a gynekolog maju mesacne platby od poistovni zak azdeho poistenca ..a tie poistovna platila ... a kedze tvojou vinou neopravnene, tak ich musis vratit.