VladoJ
23.05.24,20:02
Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome? Po zateopleni domov a namontovani meracov tepla (s dialkovym odpisom) prisla od "tvorivej skiupiny" p. Hirmana nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov.. Koeficient rozratavania tepla sa moze vdaka nej lahko pretocit zo 70:30 (merana spotreba : podlahova plocha) aj na 20:80 v neprospech meranej spotreby. Zaroven vyhlaska nuti majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu. Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
marjankaj
23.05.24,19:43
Treba sa presťahovať do rodinného domu. Tam nebudeš na nikoho priplácať.
VladoJ
23.05.24,19:51
Tak dik. To zijeme v state, kde sa clovek s kazdou novou vyhlaskou ma prestahovat?? To uz ked tak, jedine do zahranicia!
marjankaj
23.05.24,20:00
No ak vymyslis spravodlivý systém, tak si zaslúžiš nobelovu cenu.
sito
23.05.24,20:16
:D Vyhláška je istý druh zákona a zákony treba rešpektovať, alebo zmeniť, ak sú na *---*!

Tá vyhláška je pre správcov bytov. Vlastníci bytov v dome môžu hlasovaním určiť základnú zložku najviac v pomere 30 : 70 %, Medzi najnižšou a najvyššou úhradou na byt nesmie byť vyšší rozdiel ako 2,5 násobok. Ak je rozdiel vyšší, napríklad 5 násobok, tak správca má povinnosť zo zákona zvyšovať základnú zložka až kým nebude rozdiel medzi maxi a mini úhradou 2,5 násobok. No vlastne má povinnosť všetkých ostatných pokutovať za to, že znižovali spotrebu tepla v dome nameranom na päte domu a tým aj náklady za teplo spotrebované v dome na ktorej sa najviac podieľal byt s maximálnou úhradou. Zmenu, zrušenie vyhlášky č. 240/2016, novou vyhláškou č. 503/2022 sú zvýhodnení v domoch takí *---*, ktorí s teplom maximálne plytvajú, čo už? Slovenská spravodlivosť *---*! :D
sito
23.05.24,20:33
No ak vymyslis spravodlivý systém, tak si zaslúžiš nobelovu cenu.

:D kedysi som videl ako chlapík napľul na päťstovku a prilepil ju cigáňovi na čelo a zavelil "cigáň hraj" Cigáň ju šupol do vačku a bola muzika.

Jano, už si videl, že by niekto naslinil sto €vku a prilepil ju na radiátor, aby mal v byte teplejšie?

Tí *---*, ktorí vymysleli tu vyhlášku č. 503/2022 by si ju zaslúžili. :D

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DGBUN0GDFqRs&ved=2ahUKEwjv6ufk26SGAxVygf0HHS1gALIQwqsBegQIKRAF&usg=AOvVaw3iRV_M7XaVugP9kudRNshR
buchač
24.05.24,04:48
- nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov..
- majitelov individualnych kotlov (aj tych ci su v dome od jeho kolaudacie) priplacat na teplo z centralnej kotolne cez podlahovu plochu bytu.
- Ja som toto odmietol, vyuctovanie (ze nedoplatok vyse 300 eur za teplo, ktore som neodobral) som reklamoval a
- poziadam este spravcu aby mi naratal skutocne naklady suvisiace s uzivanim bytu (podla zmluvy o vykone spravy), co teplo odobrate z centralnej kotolne nie je (
- ja mam vlastny kotol, u ktoreho si musim platit prevadzku, udrzbu, opravy, vymenu,..). Ako to vidite, radcovia?
Odrážka po odrážke

- Chvááálabožku...
- Individuálne kotle nemajú v bytovom dome čo robiť.
- Reklamovať je právo...ale zákon vraví, že najprv je potrebné nedoplatok zaplatiť.
- Požiadať sa dá...no nemusí sa vyhovieť
- Tvoj kotol, tvoj problém...

Ja to vidím tak, že nejaký špekulant chce vydrbať so systémom a nikdy nebude spokojný.
sito
24.05.24,07:28
- nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov..


Odrážka po odrážke

- Chvááálabožku...



:D To akože Hirmanovi tu vyhlášku nadiktoval všemohúci, či on si myslel, že len on je všemohúci?

Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom. Na to by mali poslúžiť peniaze vlastníkov bytov.

Opak je pravdou, kúriť si môže každý ako chce, alebo aj nechce. Mini - maxi. Ale platby, úhrady zo spoločných nákladov na jednotlivé byty boli čo najmenej rozdielne od priemeru na byt, m2 v ňom .

Hláška správcu. Ak je bytový dom zateplený, tak základná zložka by mala byť 80 %, spotrebná zbytok, nuž čo, dobytok.

Ak by som pri takom pomere chcel ušetriť 20 % svojich priemerných nákladov na byt, základná zložka 100 % podľa m2. Aby som tých 20 % mohol ušetriť, tak by som nesmel vôbec kúriť. Noo, potom *---* na také " merače tepla, či nie?

A s tým špekulantom, tak to je, máš pravdu :D
OneUp
24.05.24,07:36
- nova vyhlaska, ktora tresta "setricov" a odmenuje prekurovacov..


Odrážka po odrážke

- Chvááálabožku...



:D To akože Hirmanovi tu vyhlášku nadiktoval všemohúci, či on si myslel, že len on je všemohúci?

Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom. Na to by mali poslúžiť peniaze vlastníkov bytov.

Opak je pravdou, kúriť si môže každý ako chce, alebo aj nechce. Mini - maxi. Ale platby, úhrady zo spoločných nákladov na jednotlivé byty boli čo najmenej rozdielne od priemeru na byt, m2 v ňom .

Hláška správcu. Ak je bytový dom zateplený, tak základná zložka by mala byť 80 %, spotrebná zbytok, nuž čo, dobytok.

Ak by som pri takom pomere chcel ušetriť 20 % svojich priemerných nákladov na byt, základná zložka 100 % podľa m2. Aby som tých 20 % mohol ušetriť, tak by som nesmel vôbec kúriť. Noo, potom *---* na také " merače tepla, či nie?

A s tým špekulantom, tak to je, máš pravdu :D
Akoze co Vladoj spekuluje ? Slusne sa pyta na ten nezmysel 503
VladoJ
24.05.24,07:53
QUOTE="marjankaj"]No ak vymyslis spravodlivý systém, tak si zaslúžiš nobelovu cenu.[/QUOTE]

Je mi jasne, ze nezijem v idealnom svete, ale aby som platil cez FOU centralny kotol, ked si platim vlastny (na ten mi nik neprispeje ani cent) a teraz uz mam platit aj za teplo susedom vyuzivajucim centralny kotol, to som si povedal, stacilo! V zmluve o sprave, ktoru evidujem, sa pise, ze spravca mi je povinny uctovat len SKUTOCNE naklady za byt, a do tych v mojom pripade centralny kotol podla platnej zmluvy nespada (ani teplo nim vyprodukovane, ani udrzba, opravy s pod.), kedze vyuzivam vlastny bytovy kotol. Dnes spravca vsetko uctuje cez jeden FOU, takze ludia si defakto platia aj svoje kotly, aj centralny cez FOU, co je v rozpore s tym co mame v zmluve o sprave. A teraz do toho este aj teplo. Najde sa tu sikovny pravnik, ktory by mi pomohol potiahnut to na sud?
VladoJ
24.05.24,08:11
Akoze co Vladoj spekuluje ? Slusne sa pyta na ten nezmysel 503

Dakujem OneUp, z toho co som zatial zistil o tej "spravodlivejsej" vyhlaske mi rozum zostava stat. Preto sa pytam.

Na jednej strane, podla nej ako je nastavena, staci byvat v mensom byte, vyhecovat radiatory naplno a uzivat si "trenirkovych" 25 'C. V bytovke sa urcite najde iny - setrny sused, ktoremu bud prirodzene staci nizsia teplota v byte alebo proste chce setrit na drahej energii (lebo vsak zateplena bytovka, v kazdom byte pomerove merace dialkovo odpocitavane, lebo ideme setrit!). Ked sa "prekurovacom" bude darit, tak koeficient rozratavania podlahovka : merane teplo mozu vytiahnut na krasnych 90:10, cize ludia v bytovke budu prakticky platit podla plochy bytu, nie podla toho kolko spalia.

Druhy poznatok: bic na vlastnikov individualnych kotlov. Tie si musia platit sami, nik im na ne nepriplaca... Teraz im este pan manazer a podnikatel v energetike Hirman oznamil, ze okrem vlastnych nakladov na kotol, budu este doplacat aj prekurovacom napojenym na kotol centralny. Takto ja si spravodlivost teda nepredstavujem. Ak niekto vidi v mojom chapani novej "spravodlivejsej" vyhlasky chybu, budem rad, ked ma opravi...
buchač
24.05.24,08:16
ale aby som platil cez FOU centralny kotol, ked si platim vlastny (na ten mi nik neprispeje ani cent) a teraz uz mam platit aj za teplo susedom vyuzivajucim centralny kotol, to som si povedal, stacilo!

Podľa takého názoru by mali opravu strechy hradiť len vlastníci bytov, ktorí bývajú na najvyššom poschodí. Podobný názor som už čítal v súvislosti s výťahom a majiteľmi bytov na najnižšom podlaží...veď oni výťah nepoužívajú, tak by nemali ani platiť.

P.S.:
Onehdá sa jeden v takej debate (kde sme boli viacerí) rozčuľoval nad tým výťahom. Nuž som mu povedal, že nech sa povozí zopár krát hore dole a bude v pohode...okamžitá reakcia ostatných vo forme :D :D :D :D :D ho dal do obrazu, že čo za hlúposť tresol.
VladoJ
24.05.24,09:23
Odrážka po odrážke

- Chvááálabožku...
- Individuálne kotle nemajú v bytovom dome čo robiť.



Jaaj, pan jen búchač, pan sa vyzna! Ked bol individualny kotol v dome projektovany, to ho mam teraz dat odmontovat a poziadat spravcu aby ma napojil na kotol centralny (na naklady FOU)??? Dojdes mi to potom skolaudovat?



- Reklamovať je právo...ale zákon vraví, že najprv je potrebné nedoplatok zaplatiť.
- Požiadať sa dá...no nemusí sa vyhovieť


V pohode, to nerozporujem.



- Tvoj kotol, tvoj problém...


Nie je to len moj problem, je to problem polovice vlastnikov bytov, ktori si kupovali byt s vedomim, ze v nom maju vlastny kotol, podla toho ako bol dom naprojektovany. Zaroven v zmluve o sprave mam uvedene, ze naklady za centralny kotol nie su smojimi skutocnymi nakladmi, ktore mi je opravneny vyuctovat. Tak uvidime, ako to bude vidiet sud...



Ja to vidím tak, že nejaký špekulant chce vydrbať so systémom a nikdy nebude spokojný.

Neviem koho, myslis, ja to vidim tak, ze najvacsi spekulant bol ten, ktory takuto vyhlasku vymyslel a demotivoval nou ludi v bytoch setrit, a nebodaj si este montovat v byte vlastny kotol na vlastne naklady! Nehoraznost! To kde sme?
buchač
24.05.24,09:52
Jaaj, pan jen búchač, pan sa vyzna! ???? Ked bol individualny kotol v dome projektovany, to ho mam teraz dat odmontovat a poziadat spravcu aby ma napojil na kotol centralny (na naklady FOU)??? Dojdes mi to potom skolaudovat?


Jááááj, pan ( že vraj ) VladoJ sa nevyznamenal...
...a to kto má vedieť, že bol kotol naprojektovaný ???
Píš poriadne a potom sa ozývaj.

Ale aj tak mi je čudné, že by bol kotol na centrálne vykurovanie od začiatku naprojektovaný a zároveň aj v každom byte individuálny kotol.

P.S.:
Konečne, že ku tomu došlo...lebo je nemysliteľné, aby šetričov dotovali susedné byty.
VladoJ
24.05.24,10:07
ale aby som platil cez FOU centralny kotol, ked si platim vlastny (na ten mi nik neprispeje ani cent) a teraz uz mam platit aj za teplo susedom vyuzivajucim centralny kotol, to som si povedal, stacilo!

Podľa takého názoru by mali opravu strechy hradiť len vlastníci bytov, ktorí bývajú na najvyššom poschodí. Podobný názor som už čítal v súvislosti s výťahom a majiteľmi bytov na najnižšom podlaží...veď oni výťah nepoužívajú, tak by nemali ani platiť.

P.S.:
Onehdá sa jeden v takej debate (kde sme boli viacerí) rozčuľoval nad tým výťahom. Nuž som mu povedal, že nech sa povozí zopár krát hore dole a bude v pohode...okamžitá reakcia ostatných vo forme :D :D :D :D :D ho dal do obrazu, že čo za hlúposť tresol.

Strecha je jedna pre cely barak. Na vytah su u nas vynimky v plateni, lebo vraj niektori susedia "nim nechodia": Je to v rozpore so zmluvou o sprave a to tiez chcem vidiet na zaklade coho to takto u nas funguje, spravca nech najde aspon zapisnicu zo schodze, na ktorej si to ludia odhlasovali.

Ku kotlom: od skolaudovania domu je polovica majitelov bytov, ktori si platia teplo z centralneho kotla, polovica za teplo z vlastnych bytovych kotlov. Tak to bolo dohodnute ked si ludia byty kupovali, tak je to aj v zmluve o sprave! V zmluve je aj to, ze za centralny kotol (udrzbu, opravy, vymenu, atd.) si platia vlastnici, ktori ho vyuzivaju. Realne vsak platime zan vsetci cez jeden FOU. Ked niekto teraz bude vymyslat, ze mam este platit aj za teplo, ktore uzivaju majitelia bytov napojenych na centralny kotol, toto uz odmietam a budem sa branit sudnou cestou. Takze uz citis ten rozdiel? Strecha je pre barak JEDNA, nema kazdy vlastnik svoju strechu. Kotol je 1 centralny a potom su kotly, ktore si platia majitelia bytov, v ktorych su nainstalovane. OK? Jasne uz?
VladoJ
24.05.24,10:20
Jááááj, pan ( že vraj ) VladoJ sa nevyznamenal...
...a to kto má vedieť, že bol kotol naprojektovaný ???
Píš poriadne a potom sa ozývaj.


Staci rozmyslat a nebuchat len pocitovo! Zivot je pestry... clovek (dokonca buchac) by neuveril, ale existuju aj domy, v ktorych funguju bytove kotly a jeden centralny uz od jeho skolaudovania! ;)



Ale aj tak mi je čudné, že by bol kotol na centrálne vykurovanie od začiatku naprojektovaný a zároveň aj v každom byte individuálny kotol.


Su veci medzi nebom a zemou, ktore ani buchac nemusi pochopit na prvy sup.. napr. dom postaveny v svahu, kde profil terenu nedovoluje napojit do vsetkych bytov v nom individualne kotly tak aby to bolo v sulade s platnymi normami. Beries ako vysvetlenie? ;)




P.S.:
Konečne, že ku tomu došlo...lebo je nemysliteľné, aby šetričov dotovali susedné byty.

Ano, plynu v zasobnikoch je dost, biznis teplarenskych firiem stagnuje, tak Slovensko si pojde svoj vlastny "green deal" - vykurovanim ulic spalit co to da a potom dufat, ze vlada zozenie niekde plyn novy... :mad:
VladoJ
24.05.24,10:36
:D Vyhláška je istý druh zákona a zákony treba rešpektovať, alebo zmeniť, ak sú na *---*!

Tá vyhláška je pre správcov bytov. Vlastníci bytov v dome môžu hlasovaním určiť základnú zložku najviac v pomere 30 : 70 %, Medzi najnižšou a najvyššou úhradou na byt nesmie byť vyšší rozdiel ako 2,5 násobok. Ak je rozdiel vyšší, napríklad 5 násobok, tak správca má povinnosť zo zákona zvyšovať základnú zložka až kým nebude rozdiel medzi maxi a mini úhradou 2,5 násobok. No vlastne má povinnosť všetkých ostatných pokutovať za to, že znižovali spotrebu tepla v dome nameranom na päte domu a tým aj náklady za teplo spotrebované v dome na ktorej sa najviac podieľal byt s maximálnou úhradou. Zmenu, zrušenie vyhlášky č. 240/2016, novou vyhláškou č. 503/2022 sú zvýhodnení v domoch takí *---*, ktorí s teplom maximálne plytvajú, čo už? Slovenská spravodlivosť *---*! :D

Sito, dakujem za konstruktivny komentar. Vidim to presne rovnako, aj ten zaver!
sito
24.05.24,13:57
[QUOTE="buchač"]
- Tvoj kotol, tvoj problém...


Nie je to len moj problem, je to problem polovice vlastnikov bytov, ktori si kupovali byt s vedomim, ze v nom maju vlastny kotol, podla toho ako bol dom naprojektovany. Zaroven v zmluve o sprave mam uvedene, ze naklady za centralny kotol nie su smojimi skutocnymi nakladmi, ktore mi je opravneny vyuctovat. Tak uvidime, ako to bude vidiet sud...



Ja to vidím tak, že nejaký špekulant chce vydrbať so systémom a nikdy nebude spokojný.

:D Špekulant, no tým bol asi developer, keď ľuďom, polovičke ľudí, ktorí si nechali ním postaviť bytový dom, že oni budú mať v tom bytovom dome, rodinné domy. No ale môže to byť aj tak, že developer postavil taký bytový dom z vlastného rozhodnutia a potom ponúkal v tom dome, rodinné domy a súkromné byty. :D
sito
24.05.24,14:27
ale aby som platil cez FOU centralny kotol, ked si platim vlastny (na ten mi nik neprispeje ani cent) a teraz uz mam platit aj za teplo susedom vyuzivajucim centralny kotol, to som si povedal, stacilo!

Podľa takého názoru by mali opravu strechy hradiť len vlastníci bytov, ktorí bývajú na najvyššom poschodí. Podobný názor som už čítal v súvislosti s výťahom a majiteľmi bytov na najnižšom podlaží...veď oni výťah nepoužívajú, tak by nemali ani platiť.

P.S.:
Onehdá sa jeden v takej debate (kde sme boli viacerí) rozčuľoval nad tým výťahom. Nuž som mu povedal, že nech sa povozí zopár krát hore dole a bude v pohode...okamžitá reakcia ostatných vo forme :D :D :D :D :D ho dal do obrazu, že čo za hlúposť tresol.

:D:D:D:D:D a nemal si to takto? ..., že čo som to za hlúposť tresol.

Výťah, výťahy sú v bytovom dome spoločným zariadením domu, majetkový podiel jednotlivých bytov je určený plochou bytu, bytov. Zabezpečenie ich prevádzky, bezpečnosti sa financuje z FPÚaO.

Výťah ako služba sú náklady na elektrinu, ktorou je zabezpečení pohyb výťahu smerom hore - dole. Boli časy keď boli výťahy do tretieho podlažia zablokované a bytom na tých podlažiach sa bytom náklady na elektrinu nerozpočítavali. No stále mali právo požiadať o odblokovanie a mohli výťah používať, zároveň im vznikla povinnosť sa podieľať na úhrade, rozpočítaní nákladov za elektrinu, ktorú výťah spotrebuje podľa elektromeru za rok.

" Nuž som mu povedal, že nech sa povozí zopár krát hore dole a bude v pohode..."

V dnešnej dobe nesmú byť dvere výťahu blokované na žiadnom podlaží, vraj z bezpečnostných dôvodov. Prvé podlažie, vlastník bytu nebude čakať kým mu príde výťah z 12 podlažia, zatiaľ tých 16 schodov vybehne hore - dole aj dva krát. nevozí sa ním.

Ta rada preňho je z Košíc a je cez Košice. Prve podlažie, otvori si výťah, odvezie sa na 12 podlažie a zvezie na prízemie a výťah opustí. A opačne tiež, rovnako platia - rovnako sa vozia?

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. :D :D:D:D:D
OneUp
24.05.24,15:31
Miera vyuzivania spolocnych zariadeni - vytah. Na 12.posch maju mieru vyuzivania 12 x vyssiu
sito
24.05.24,16:40
Miera vyuzivania spolocnych zariadeni - vytah. Na 12.posch maju mieru vyuzivania 12 x vyssiu

:D *---*, aj by ti dal zapravdu, vtom prípade, že by sa náklady na pohyb výťahu hore - dole rozpočítavali podľa m, prípadne drobnejšie, cm. Ale, skutočnosť je taká, že tie náklady sa rozpočítavajú na osoby voziace sa hore - dole, menšie jednotky osobomesiace. Žeby v kombinácii? Osoba, a výška osoby? V lietadlách to vedia skombinovať, ale nie s m, ale s kg. :D
sito
26.05.24,09:45
Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.



Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu

:D Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje? :D
OneUp
26.05.24,10:47
Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.



Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu

:D Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje? :D

Nepochopil som,čo si chcel povedať.
Sita ani vlastna mater nechape
OneUp
26.05.24,12:50
Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol : aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu:D Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje? :DNepochopil som,čo si chcel povedať. Sita ani vlastna mater nechape

Chce vyzerať ako odborník,preto používa "kúrenárskofachmanské výrazy"
len keď už písal jednotlivé časti v okruhoch UK pre BD mohol spomenúť aj
šupáky na päte
"kalorimeter" na päte
ventily na vracačke !!!
fitingy na spojenie ležiačiek a stúpačiek kade tade
odvzdušňováky na stupačkách

Ostrohy na pate
sito
26.05.24,19:57
Účelom rozpočítania podľa "meračov tepla" by malo byť, aby sa všetky byty v dome, čo najrovnomernejšie podieľali na vykurovaní domu, bytov v ňom.



Zvláštny svetonázor = lebo byty nevykurujú BD.
Ja by som navrhol :
aby všetky byty platili (podiel)/sumu čo najbližšiu spotrebe ich bytu

:D Aj ti dám za pravdu, aj nie! Bytový dom má spoločný vykurovací systém, to je vodorovný rozvod, stúpačkové ventily, stúpačky, odbočky do bytov, termostatické hlavice, radiátory a spiatočky. KOST je majetok dodávateľa tepla. Takže, byty, radiátory vo všetkých bytoch. Všeobecne, tento byt je prekúrený, henten byt kradne teplo. Tiež nesprávne! Žeby, henten vlastník kradne teplo, tento vlastník byt prekuruje, či ani to ti nepasuje? :D

Nepochopil som,čo si chcel povedať.
Sita ani vlastna mater nechape

:D tyger, a ja za to môžem, že si sa naučil čítať? :D

Oné, *---*, už nemôže.

:D Ale vy dvaja by ste mohli, že tá 503 = 100 €vka na čele tých, čo byty prekurujú. Ako keby im Hirman povedal, vy si len vykurujte koľko chcete, však to zaplatia ostatní! :D

:D Tie merače tepla sú vlastne prístroje, ktoré zaznamenávajú ako sa vlastníci bytov venujú nastaveniu termostatických hlavíc na vykurovacom systéme domu, v ich bytoch, byte. To kradnutie tepla za ktoré sa schovávajú pri tej 503ke sa dá jednoducho vyriešiť, tak, že by sa nikto neodvážil, by si rozmyslel, či bude kradnú, okrádať susedov, spoluvlastníkov domu a spoločných nákladov na vykurovanie domu. :D
VladoJ
27.05.24,06:51
:D tyger, a ja za to môžem, že si sa naučil čítať? :D
Oné, *---*, už nemôže.

:D Ale vy dvaja by ste mohli, že tá 503 = 100 €vka na čele tých, čo byty prekurujú. Ako keby im Hirman povedal, vy si len vykurujte koľko chcete, však to zaplatia ostatní! :D


Ano, vyzera to tak. Zisky teplarenskych firiem a plynarni padli (domy su zateplene, teplo je drahe, ludia setria...) tak treba vymysliet novu vyhlasku: bic na setrnych!



:D Tie merače tepla sú vlastne prístroje, ktoré zaznamenávajú ako sa vlastníci bytov venujú nastaveniu termostatických hlavíc na vykurovacom systéme domu, v ich bytoch, byte. To kradnutie tepla za ktoré sa schovávajú pri tej 503ke sa dá jednoducho vyriešiť, tak, že by sa nikto neodvážil, by si rozmyslel, či bude kradnú, okrádať susedov, spoluvlastníkov domu a spoločných nákladov na vykurovanie domu. :D

Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
marjankaj
27.05.24,08:25
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.

Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.
sito
27.05.24,09:48
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.

Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.

:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
marjankaj
27.05.24,10:23
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.
VladoJ
27.05.24,18:58
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.

Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.
VladoJ
27.05.24,19:07
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.

Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych.. ;)
sito
27.05.24,19:29
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.

Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.

A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

:D Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"! :D
aertonos
28.05.24,03:44
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.

Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.

A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

:D Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"! :D

Merače tepla nemerajú teplo,sú to len PRVN-pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.
Bimboka
28.05.24,06:44
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.

Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych.. ;)
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
sito
28.05.24,06:48
Stacilo by aby si prekurovaci vymenili v zateplenych barakoch okna alebo aby sa naucili v zime vetrat pri stiahnutych termostatickych hlaviciach a potom sa uz nebudu stazovat, ze "trenirkovou" teplotou vo svojom byte vykuruju aj byty okolite (ktore mozno tie okna vymenene uz davno maju)!
No vidíš ako si to poriesil. Dáš to na poradu a všetci susedia sa podľa toho zariadia. A ty budeš mať dušu na mieste.
Inak ta vyhláška sa ani mne nepáči.

Ja budem mat dusu na mieste az ked vyhram sud so spravcom. Ak mi tento odmietne uctovat skutocne naklady za byt podla toho ako to mam napisane v zmluve o sprave, ku ktorej som pristupil.

A mohol by si vysvetliť ako ste vy spoluvlastníci vášho bytového domu dohodli, dostali k bytom so spoločným kúrením 1/2 a druhá 1/2 s individuálnym kúrením? Koľko je bytov so svojimi kotlami a koľko s jedným kotlom? S kým máte podpísanú zmluvu o výkone správy na základe 182ky? Píšeš, že si pristúpil k zmluve. Tvoj byt bol dodatočne dostavaný na streche domu, paneláku? Alebo ako je to? Lebo 503ka je len o rozpočítaní spoločných nákladov domu na vykurovanie domu a tepla v teplej vode. Na spoločný kotol predsa príde spoločná faktúra od dodávateľa tepla. Tvoj kotol, žere plyn, elektrinu, alebo máš aj svoj reaktor?

:D Pre klasický panelák je ta 503ka špinavosť, podvod, tak ako sú podvodom pre panelák "MERAČE tepla"! :D

Merače tepla nemerajú teplo,sú to len PRVN-pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.

:D Tie cifry na tých ciferníkoch meračov nespôsobujú vykurovacie náklady, peniaze, či áno? Tie čísla, hodnoty spôsobuje teplo dodávané do vykurovacieho systému domu. Áno, nemerajú teplo v technických jednotkách Gj. pripadne v kWh. Tie cifry ale ukazujú kto v ktorom byte sa ako venuje termostatickým hlaviciam, ako sa podieľa na spotrebe tepla v dome. Tá 503ka je o tom, že kvôli jednému *---*, ktorý chce mať v byte rovníkovú Afriku dostanú všetci ostatní pokutu. Čim väčšia základná zložka, tým sú tie prístroje väčší nezmysel. Sú aj takí, ktorí tvrdia, že ak je dom zateplený, tak základná zložka by mala byť 80 % z nákladov domu. No je*---* aj také merače! Ak by chcel niekto ušetriť 20 % z priemeru nákladov na jeho byt, nesmel by vôbec otvoriť ventily na radiátoroch v byte. :D
OneUp
28.05.24,10:24
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.

Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych.. ;)
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
Toto je vysledok 503.. Pomer 30% na plochu bytu a 70 % na merace sa vyhlaskou 503 preklopil na 84 % plocha, 16 % merace. Mozem sa vykaslat na setrenie. Stupne celkova spotreba tepla v bloku, Vyrobca tepla sa potesil
veronikasad
28.05.24,10:32
My máme pri teple 79% zakl.zlozka, 21% spotr.zlozka. Dúfam že nám správca vysvetli na základe čoho sa tak rozhodol
OneUp
28.05.24,11:08
My máme pri teple 79% zakl.zlozka, 21% spotr.zlozka. Dúfam že nám správca vysvetli na základe čoho sa tak rozhodol
vysvetlenie je jednoduche. Rozdiel medzi najnizsou a navyssou spotrebou podla 503 nemoze byt vacsi ako 2,5. V opacnom pripade sa pomer prepocitava, az kym neklesne pod 2,5
Cize, niekto abnormalne prekuruje. A dalsi mozno je v zahranici a ma vypnuty radiator
veronikasad
28.05.24,11:14
Že to robí na základe novej vyhlášky mi je jasné, skôr som myslela či sa na schôdzi dozvieme niečo konkrétnejšie o spotrebe v jednotlivých bytoch . Prečo je to zrovna taký pomer ako uviedol vo vyuctovani
OneUp
28.05.24,11:24
pomer je po prepocitani najvyssej a najnizsej spotreby. Rozdiel medzi nimi moze byt max. 2,5 x. . Niekto si zrejme evidentne prekuruje
sito
28.05.24,12:18
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.

Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych.. ;)
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat

:D Ale nie, nie je to len o výrobcoch tepla. Je taký klub "ci, ci, ci" ti všetci sú v tom zamotaný. 1. výrobcovia "MERAČOV tepla", My chceme peniaze, od koho? 2. výrobcovia tepla, my chceme peniaze, od koho? 3. správcovia bytových domov, aj my chceme peniaze, od koho? A pridali sa 4. audítori, my vám vypočítame koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti v dome, a chceme za to čo, peniaze.

Tí tam hore za stolom nie že miešajú hrušky s jablkami, ale hrušky s rajčinami si pletú.

Ako sa dá zabrániť kradnutiu tepla, a plytvaniu s teplom? Jednoducho!

Zaznamenané jednotky na meračoch sa upravia koeficientami výkonu radiátorov. Takto upravené jednotky s ešte upravia koeficientami nevýhodnej polohy miestnosti v dome. počet všetkých upravených jednotiek sa vydelí súčtom všetkých podlahových plôch bytov v dome. Výsledok krát plocha jednotlivého bytu je priemer upravených jednotiek na konkrétny byt. Ak by sa mali náklady domu na vykurovanie rozdeliť podľa takto napočítaných jednotiek na byt, boli by merače zbytočné. Ale?

Z toho priemeru by sa spravili pre byt dve kôpky jednotiek. 1. by bola povinné kúrenie, 30 % z priemeru jednotiek bytu, teda to je plnenie na 100%. 2. by bola pokuty za nesplnenie povinného kúrenia z dvojnásobku priemeru na byt.

Ak má byt splnené podmienky povinného kúrenia, nekoná sa žiadna pokuta. V prípade, že si nesplní podmienky povinného kúrenia, príklad 2 %, tak sa mu z druhej kôpky k zaznamenaným jednotkám na byt pripočítajú 2 %. a tým sú upravené jednotky pre byt, ktorý si nesplnil povinné kúrenie.

Príklad: priemer na byt je 300 jednotiek, povinné kúrenie je 90 jednotiek, byt ktorý má 90 jednotiek uhradí pri cene za jednu jednotku 1,5 €, uhradí z nákladov domu 135 €.

Byt ktorý by mal len 88 jednotiek, by sa mu ako pokuta pripočítalo z druhej kôpky 13 jednotiek, spolu by mal 101 jednotiek za ktoré by zaplatil už nie 135 €, ale 152 €. No stále je to voči priemeru 450 € o 298 € menej.

Ak by niektorý byť kradol teplo a povinné kúrenie by splnil len v počte 45 jednotiek, tak tomu by sa pripočítalo 300 jednotiek, spolu by mal 345 jednotiek krát 1,5 €. ten by z nákladov domu uhradil 517 €, čo je o 67 € viac ako je priemer na byt.

Ak by si niekto povedal, že ja tam nebývam celý rok, termostatické hlavice dám na nulu, tak k tej nule sa mu pripočíta 600 jednotiek a jeho úhrada by bola 900 €, čo je dvojnásobok priemeru na byt.

Takže v záujme každého vlastníka bytu by bolo si nastaviť termostatické hlavice tak, že mu pri teplote 22°C v miestnosti hlavica uzavrie ventil, radiátor odstaví do tepla. Až teplota klesne, hlavica opäť radiátor zapne.

Jednoducho povedané, čim menej kúri, tým viac platí.

Ak by si niekto povedal, že on na to kašle, čo tam aké nastavenie, mám to stále na päťke. No prosím, jeho rozhodnutie. Keď bude mať 1 000 upravených jednotiek, jeho úhradu bude bude 1 500 €.

Žiaden, len 2,5 násobok, keď chceš platiť menej nastav si termostatickú hlavicu tak, že sa ti na merači zaznamená menej jednotiek. Menej jednotiek = menšia úhrada z nákladov domu za teplo na vykurovanie.

Takže tá 503ka nie je pre zisk výrobcov tepla, ti majú schválenú cenu URSOm.

Tá je kvôli tomu, aby ľudia kúrili ako chceli, rozdielne, ale aby pri úhradách za teplo boli medzi bytmi čo najmenšie rozdiely.

Preto si tí zhora robia z ľudí *---*. Pre ľudí je to najlepšia kombinácia Hrušky + rajčiny. Pre nich je to ovocie. A pre planétu, pohroma.

Kto chce pochopí. Kto vie čítať, ale nevie chápať, nech nečíta! :D
sito
28.05.24,12:23
:D Ján, myslím, že nie si len sám, čo sa mu tá 503 nepáči. Nie jedného jej výsledok omráči. Ani mne sa nepáči! Ale je nám to *---* platné, že? :D
Ale mohli by sme protestovať po námestiach, ako opozícia, keď sa jej niečo nepáči. A to je tak všetko. Netuším o čo vladovi ide. Ale môže aj navrhnúť cez svojho poslanca spravodlivejší zákon.

Ide mi o to, aby som neplatil dva krat, za vlastny kotol a zaroven aj za centralny kotol v dome. Ani tebe by sa asi nepacilo keby si u kadernicky zacala platit dvom, aj ked by ta strihala stale len jedna...

Riesit prekurovanie bytov na plne vaja (lebo aj tak sa bude platit od m2) aby teplari mali co zrat, ponecham uz na inych.. ;)
Presne tak, vsetko to je o zisku vyrobcov tepla. Vonku su extremne teple zimy a teplarom vyrazne klesli zisky. Vylobovali si v parlamente cez Valovu a Munku - 503. Aj nezmyselny pojem " kradnutie tepla " vyslo z ich hlav. Je uplne zbytocne setrit. Aj ked na to roky vyzyvali.
odbornici na teplo maju velmi presne udaje o tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Stacilo by vyuzivat koeficient polohy miestnosti. A uctovat merace tepla na 100 %. Lebo len tak by to bolo spravodlive a zohladnilo aj dalsie faktory spotreby tepla - pocitovu teplotu, pobyt v byte v priebehu dna, na kolko °C si mozeme dovolit svoj byt vykurovat
Toto je vysledok 503.. Pomer 30% na plochu bytu a 70 % na merace sa vyhlaskou 503 preklopil na 84 % plocha, 16 % merace. Mozem sa vykaslat na setrenie. Stupne celkova spotreba tepla v bloku, Vyrobca tepla sa potesil

:D Suhlasím, je*---* aj také merače! Sú to ci, ci,ci, tam hore!
veronikasad
28.05.24,12:28
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€
sito
28.05.24,12:28
Že to robí na základe novej vyhlášky mi je jasné, skôr som myslela či sa na schôdzi dozvieme niečo konkrétnejšie o spotrebe v jednotlivých bytoch . Prečo je to zrovna taký pomer ako uviedol vo vyuctovani

:D Veronika, mal by si sa, v 182ke to nie je uvedené ako osobný údaj. Ale oni ti povedia, že je to osobná vec ako si kto v byte kúri, ale nie ako platí, to je vec ministra, ten tu vyhlášku podpísal. :D
veronikasad
28.05.24,12:30
Že to robí na základe novej vyhlášky mi je jasné, skôr som myslela či sa na schôdzi dozvieme niečo konkrétnejšie o spotrebe v jednotlivých bytoch . Prečo je to zrovna taký pomer ako uviedol vo vyuctovani

:D Veronika, mal by si sa, v 182ke to nie je uvedené ako osobný údaj. Ale oni ti povedia, že je to osobná vec ako si kto v byte kúri, ale nie ako platí, to je vec ministra, ten tu vyhlášku podpísal. :Dpresne si to vystihol...
veronikasad
28.05.24,12:33
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
sito
28.05.24,12:40
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€

:D U nás si správca domu a výrobca meračov podali ruky. Vy budete od nás kupovať merače za rozumnú cenu pre nás, nie vlastníkov bytu. A mi vás necháme rozpočítavať náklady domu na jednotlivé byty. Čo už?

Pikoška z histórie. Prvé roky nám nerozpočítavali služby, len štyri veci. 1. teplo + tepla voda podľa m2. 2. elektrina podľa počtu osôb. 3. smeti podľa počtu osôb. 4. studená voda podľa počtu osôb.

Pokiaľ sme mali rovnaký byt, m2, rovnaký počet osôb, 4. Tak sme mali rovnaký mesačný predpis úhrady za nájom bytu. Mali sme aj rovnaké náklady. A aj rovnaký preplatok. Ozaj no neboli to zlatí komunisti! :D
sito
28.05.24,12:42
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo

:D U nás až 31.5. medzi 23 až 24 hod. dostávame. takže až potom. :D
sito
28.05.24,13:00
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418

:D No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*! :D
aertonos
28.05.24,13:28
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€

:D U nás si správca domu a výrobca meračov podali ruky. Vy budete od nás kupovať merače za rozumnú cenu pre nás, nie vlastníkov bytu. A mi vás necháme rozpočítavať náklady domu na jednotlivé byty. Čo už?

Pikoška z histórie. Prvé roky nám nerozpočítavali služby, len štyri veci. 1. teplo + tepla voda podľa m2. 2. elektrina podľa počtu osôb. 3. smeti podľa počtu osôb. 4. studená voda podľa počtu osôb.

Pokiaľ sme mali rovnaký byt, m2, rovnaký počet osôb, 4. Tak sme mali rovnaký mesačný predpis úhrady za nájom bytu. Mali sme aj rovnaké náklady. A aj rovnaký preplatok. Ozaj no neboli to zlatí komunisti! :D

TUV podľa m2 = asi ste umývali podlahu teplou vodou
aertonos
28.05.24,13:29
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
70/30
sito
28.05.24,15:10
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418

:D No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*! :D

:D Potvrdilo sa to! U nás, schválené 30 : 70 %, dôsledok 503ky 68 : 32 %.

Kto tých, čo s teplom neplytvali pozve do ulíc? Nikto? Že by ich v bytových domoch bolo tak žalostne málo, že by sa na ulicu nevmestili?

Konkrétne môj byt.

310,14 : 3,8475 = 80,61 % základná zložka.
074,61 : 3,8475 = 19,39 % spotrebná zložka.

A voči priemeru na môj byt? Priemer 459,56 €, úhrada spolu 384,75 €, rozdiel 71,81 € v môj prospech.

Koľko som vlastne ušetril voči základnej zložky 100 %? Vyšlo mi to 16,28 %. Však takú malú zľavu ani v Kauflande vám nedajú, či?

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! NASRATÉ!

Ale aj tak, relatívne som na tom oveľa lepšie ako uviedol ten *---*, ktorý sa cíti na porade ako ryba v kalnej vode. :D
sito
28.05.24,15:30
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€

:D U nás si správca domu a výrobca meračov podali ruky. Vy budete od nás kupovať merače za rozumnú cenu pre nás, nie vlastníkov bytu. A mi vás necháme rozpočítavať náklady domu na jednotlivé byty. Čo už?

Pikoška z histórie. Prvé roky nám nerozpočítavali služby, len štyri veci. 1. teplo + tepla voda podľa m2. 2. elektrina podľa počtu osôb. 3. smeti podľa počtu osôb. 4. studená voda podľa počtu osôb.

Pokiaľ sme mali rovnaký byt, m2, rovnaký počet osôb, 4. Tak sme mali rovnaký mesačný predpis úhrady za nájom bytu. Mali sme aj rovnaké náklady. A aj rovnaký preplatok. Ozaj no neboli to zlatí komunisti! :D

TUV podľa m2 = asi ste umývali podlahu teplou vodou

:D Oj ty *---*, v 81. sme ani riad neumývali v nedeľu v teplej vode, či sa sprchovali. Zo šetrných dôvodov dodávateľ tepla teplú vodu v nedeľu nevyrábal. Zlaté časy to boli, až to bolí! :D
OneUp
28.05.24,16:13
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418

:D No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*! :D

:D Potvrdilo sa to! U nás, schválené 30 : 70 %, dôsledok 503ky 68 : 32 %.

Kto tých, čo s teplom neplytvali pozve do ulíc? Nikto? Že by ich v bytových domoch bolo tak žalostne málo, že by sa na ulicu nevmestili?

Konkrétne môj byt.

310,14 : 3,8475 = 80,61 % základná zložka.
074,61 : 3,8475 = 19,39 % spotrebná zložka.

A voči priemeru na môj byt? Priemer 459,56 €, úhrada spolu 384,75 €, rozdiel 71,81 € v môj prospech.

Koľko som vlastne ušetril voči základnej zložky 100 %? Vyšlo mi to 16,28 %. Však takú malú zľavu ani v Kauflande vám nedajú, či?

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! NASRATÉ!

Ale aj tak, relatívne som na tom oveľa lepšie ako uviedol ten *---*, ktorý sa cíti na porade ako ryba v kalnej vode. :D
Uz sa nemontuj do kazdej temy o bytoch. Sam si sa pasoval za "odbornika". Zavadzajuce vypocty tu davas. Laskavo nekomentuj moje nazory. Nemas na to. Ani nahodou. Bodka
sito
28.05.24,16:51
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418

:D No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*! :D

:D Potvrdilo sa to! U nás, schválené 30 : 70 %, dôsledok 503ky 68 : 32 %.

Kto tých, čo s teplom neplytvali pozve do ulíc? Nikto? Že by ich v bytových domoch bolo tak žalostne málo, že by sa na ulicu nevmestili?

Konkrétne môj byt.

310,14 : 3,8475 = 80,61 % základná zložka.
074,61 : 3,8475 = 19,39 % spotrebná zložka.

A voči priemeru na môj byt? Priemer 459,56 €, úhrada spolu 384,75 €, rozdiel 71,81 € v môj prospech.

Koľko som vlastne ušetril voči základnej zložky 100 %? Vyšlo mi to 16,28 %. Však takú malú zľavu ani v Kauflande vám nedajú, či?

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! NASRATÉ!

Ale aj tak, relatívne som na tom oveľa lepšie ako uviedol ten *---*, ktorý sa cíti na porade ako ryba v kalnej vode. :D
Uz sa nemontuj do kazdej temy o bytoch. Sam si sa pasoval za "odbornika". Zavadzajuce vypocty tu davas. Laskavo nekomentuj moje nazory. Nemas na to. Ani nahodou. Bodka

:D ty *---*, ryba! Nie som odborník, odborníci sú tam hore, tí do*---* všetko tým, že nemysleli, ale 503ku vymysleli! Tvoje názory? No zaujímavé sú, aj ich po prečítaní viem pochopiť, moja mater už nie, ty moje nie, ani ako tiger! Keď dostanem v obchode, či malom, či vo veľkom bloček, paragón, je to doklad o kúpe tovaru. Keď dostanem je to tiež doklad, bloček, paragón, účet za užívanie bytu v konkrétnom roku. Ale to je na teba veľa, tvoje bunky, mozgové. Vedia ešte chápať? Alebo už len rýpať? :D
OneUp
28.05.24,17:34
Neprepocitavaj laskavo moje vyuctovanie a pomer rozpocitavania. Je 84:16. Ani v matematike nie si dobry. Tych 16 % na merace tepla sa rozpocitava podla dielikov. Nemas udaj o pocte dielikov v nasom bloku, ani o tom kolko dielikov mam ja. Mas len povysenecku chut rypat. Amen
sito
28.05.24,19:37
Neprepocitavaj laskavo moje vyuctovanie a pomer rozpocitavania. Je 84:16. Ani v matematike nie si dobry. Tych 16 % na merace tepla sa rozpocitava podla dielikov. Nemas udaj o pocte dielikov v nasom bloku, ani o tom kolko dielikov mam ja. Mas len povysenecku chut rypat. Amen

:D
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418
:D
VladoJ
28.05.24,20:01
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo

73:27 v prospech zakladnej (v dome namontovane dialkovo odpocitavane merace)! :mad: + doplatit vyse 300 EUR za centralny kotol, s tym, ze si platim vlastny (v byte je od kolaudacie)!https://www.porada.sk/images/smilies/mad.gifhttps://www.porada.sk/images/smilies/mad.gif Ten kto vymyslel takuto "spravodlivejsiu" ujovinu by mal skoncit v base! https://www.porada.sk/images/smilies/mad.gifhttps://www.porada.sk/images/smilies/mad.gif
veronikasad
28.05.24,20:48
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.
sito
29.05.24,04:19
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.

:D Dobré ránko, vraj býva múdrejšie. Veronika, tak Ty sa už na schôdzi nebudeš pýtať, čo, ako, prečo? Ty si musela riadne topiť, aby si vytopila všetky byty okolo tvojho bytu. Aj ten nad tvojím? Susedia Ťa škubali na teple roky celé. :mee:

:D No ja som také šťastie nemal, môj byt nad nevykurovaním priestorom, aj vchodom som si musel vykúriť sám ekonomickým nastavením termostatických hlavíc. A tiež som si spravil výpočet úhrady kúrenia, ale podľa dohodnutého pomeru 30/70 %. Výsledok, 300,02 €. Realita 384,75 €. Rozdiel 84,73 €. Aj nemám dobrí pocit z toho, aký som mal svoj názor na tú 503ku. Z tých 84,75 som prispel na moje m2 sumou 1,9424 €. Zbytok 82,81 €, tie som poskytol na ostatné ostatné m2 v dome. Fakt to nestojí za to, je to, vyšla mi suma 0,03205273 €. A keď si sito, si to prepočítal na deň v roku, je to sumaaa aaaž 0,2268701 €. Cítim sa ako chrapúň! Tých 0,22... € je pre 41 bytov, na byt to je 0,00553342 €. Mohol som pre ne ušetriť viac, že? Noo, mrzí ma ten môj názor na tú 503ku. :D

:D Je slovo sprostý slovo sprosté? Ak niekomu tá suma vyskočí na 2 €, no čo ten človek s tým? Len sa postaviť pred zrkadlo a opýtať sa toho v zrkadle, nie si ty sprostý, pridám aj to moje *---*? Načo sú ti tie merače tepla, aby si si myslel, že zaplatíš len za to teplo, čo sám minieš vo svojom byte? Prečo, pre koho šetríš teplo, peniaze? Načo si si nastavil hlavice na ekonomický spôsob vykurovania v tvojom byte? Vykašli, *---* sa na šetrenie teplom v tvojom byte. Merače tepla sú podvod, či nie? Ak nie, tak 503ka z nich ten podvod spravila, že?! :D:D:D
karatemil12
29.05.24,06:19
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.

Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača :D !
karatemil12
29.05.24,06:29
Sito, máš pravdu, ti rozpocitavaci si u nás nauctovali 15,9671€/byt. Kto to zaplatí? Predsa vlastník bytu... K tomu ročný poplatok za správu 100.20€

100,2 je menej ako u nás 111 !
sito
29.05.24,10:06
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.

Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača :D !

:D Čítal som tú 503ku, ale o farbe dielikov tam nie je ani zmienka, tak isto nič o opravách dielikov v prospech prekurvovačov. Nuž čo, aj takí sme ľudia, na Slovensku. Ale ten maximálny rozdiel medzi mimi - maxi 2,5 násobok tam je a to je problém, ten do*---* rozpčítovanie nákladov domu za teplo na jednotlivé byty v dome. Hlavne, že sme zdraví! Neprechládli sme, nepomrzli sme.:D
veronikasad
29.05.24,11:33
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.

Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača :D !Milan, nerozumiem reči tvojho kmeňa. Ako tvoja odpoveď súvisí s tou mojou? Videl si vyúčtovanie nášho domu ?
veronikasad
29.05.24,12:49
Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)
sito
29.05.24,13:34
Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)

Veronika, žiaľ nepoteším. "§ 8, ods. (4) Základná zložka podľa odseku 3 sa rozpočítava aj medzi byty a nebytové priestory, ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Nie je spomenutý dôvod odpojenia ani čas odpojenia trafiky, či iného objektu, nebytového, či bytového priestoru v dome. Takže ten Hir man ten spôsob rozpočítania *---* nie len tým rozdielom medzi mini - maxi úhradou maximálne 2,5 násobku. Takže tá 503ka nerieši efektívnosť vykurovania domu jednotlivými radiátormi v bytoch! Rieši len čo najmenej rozdielne úhrady za teplo medzi bytmi. Nuž čo? Prišiel úradník do úradníckej vlády a tak si na chvíľočku zaúradoval. A teraz má ľudí na háku. Zaspievajme si, máme doma opičky majú *---* do špičky. :mee:
sito
29.05.24,13:38
Urobila som prepočet skutočných nákladov na kúrenie,keby ten pomer bol opačný (21% zakl.zlozka,79% spotr.zlozka) zaplatila by som o 101,62€ viac.

Koľko vy tu viete drýstať o NIČOM a ani nemáte na to vplyv! Riešte to tam,kde máte

Rozpočítavač nákladov na UK tlačil farebne, až po mojom súhlase (podľa 503)
jednoduché = napísal som mu koľko dielikov má "namerať" prekurovačovi
JEDNODUCHŠIE : na farebnom som perom opravil dieliky prekurovača :D !Milan, nerozumiem reči tvojho kmeňa. Ako tvoja odpoveď súvisí s tou mojou? Videl si vyúčtovanie nášho domu ?

:D Je pravda, že Milan tu má požehnaný kmeň, ale stále má len a len jedného náčelníka, ktorý si myslí, že je všemohúci. Škrk sem - škrk tam, tu som ja pán, žiaden iný zákon nepoznám. :D
sito
29.05.24,13:48
[QUOTE="veronikasad"]Volal mi klient, má prevadzku (novinový stánok) v nebytových priestoroch domu. V prevádzke nemá prívod tepla (radiátor), doteraz platil len spotrebu studenej vody. Teraz mu správca vyfakturoval základnú zložku prepočítanu na podlahovú plochu prevádzky.
Vztahuje sa 503-ka v plnom rozsahu aj na nebytové priestory, ktoré nikdy predtým neboli vykurovane? (vykuruje olejovym radiátorom)[/QUOTE
Marcel, ale tá trafika nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody

Veronika, žiaľ nepoteším. "§ 8, ods. (4) Základná zložka podľa odseku 3 sa rozpočítava aj medzi byty a nebytové priestory, ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Nie je spomenutý dôvod odpojenia ani čas odpojenia trafiky, či iného objektu, nebytového, či bytového priestoru v dome. Takže ten Hir man ten spôsob rozpočítania *---* nie len tým rozdielom medzi mini - maxi úhradou maximálne 2,5 násobku. Takže tá 503ka nerieši efektívnosť vykurovania domu jednotlivými radiátormi v bytoch! Rieši len čo najmenej rozdielne úhrady za teplo medzi bytmi. Nuž čo? Prišiel úradník do úradníckej vlády a tak si na chvíľočku zaúradoval. A teraz má ľudí na háku. Zaspievajme si, máme doma opičky majú *---* do špičky. :mee:

Náčelník, *---*! :D:D:D
veronikasad
29.05.24,14:17
Marcel, prevádzka klienta nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody, tečie len studená...
sito
29.05.24,14:41
Marcel, prevádzka klienta nikdy do vykurovacej sústavy zapojená nebola. Nie je tam ani prívod teplej vody, tečie len studená...

Veronika, chápem to, že ten kto 503ku vymyslel a schválil má v hlave *---*!

"... ktoré sú odpojené od vykurovacej sústavy v objekte rozpočítavania."

Ta trafika bude asi na úrovni zeme, možno je podpivničená, ak jej plocha je zapísaná ako súčasť plochy domu, je to plocha, ktorá je odpojená od vykurovacej sústavy domu. Výnimka, žiadna. Je to hlúposť, ale zákonom stanovená hlúposť, ktorú musí správca, alebo ten kto rozpočítava teplo spotrebované v dome, náklady za to teplo, rešpektovať.

Bolo by dobré uviesť históriu od kedy sa požaduje meranie tepla a tepla v teplej vode v bytoch domu a odkedy sa objavila povinnosť rozpočítavať tie náklady na byty podľa zákona, vyhlášky. Možno by viac pochopili ľudia od kedy a do kedy mohli oni rozhodovať o svojom majetku. Po vyfaktúrovaní nákladov za teplo dodávateľom tepla je už teplo majetok spoluvlastníkov domu, či nie?
OneUp
29.05.24,16:18
Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit
sito
29.05.24,16:54
Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit

:D Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas? :D
VladoJ
30.05.24,17:06
Po neskutocnej vlne kritiky Sakova ide 503 menit
Samozrejme, vsak ja uz tu tyzden pisem, ze ta 503ka je do neba volajuca piiii.... iip! :mad:

Kto dnes nezachytil:

https://spravy.rtvs.sk/2024/05/sposob-vyuctovania-nakladov-na-teplo-sa-bude-menit-niektore-domacnosti-by-tak-mohli-usetrit/
VladoJ
30.05.24,17:07
:D Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas? :D

To bola skor novinarska kacica ako kapor! :D
misoft
30.05.24,18:38
Kačica? Málo - skôr poriadny moriak :D
VladoJ
30.05.24,19:24
Kačica? Málo - skôr poriadny moriak :D

:D
misoft
31.05.24,03:33
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.
veronikasad
31.05.24,05:05
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
OneUp
31.05.24,06:05
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
rozdiel je,ze niekto si manipuluje a "znizuje" spotrebu vody
veronikasad
31.05.24,06:11
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"
rozdiel je,ze niekto si manipuluje a "znizuje" spotrebu vodyčítaj pozorne, spotreba na bytových vodomeroch u je vyššia ako na domovom
OneUp
31.05.24,06:26
https://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=172342&d=1716895418

:D No neviem, ale čísla vraj nepustia.

382,21 : 3,8909 = 98,23 % základná zložka.
006,88 : 3,8909 = 01,77 % spotrebná zložka.

Kto toto vymyslel, mal niečo v hlave? Mal! *---*! :D

sito a tu co napises aky pomer na merace som mal ? Lebo minuly rok sme mali 15 % na plochu a 85 % na merace.
Problem je debilna 503 . Jeden byt kupili, rekonstruovali a zariadovali. nebyvali v nom cely rok, nesurilo im to. Nekurili. Tak spravca podla 503 porovnal tento byt s bytom s najvyssou spotrebou. 389 € sme mali podla plochy. Cize byt s najvyssou zaplatil 389 x 2,5 = 972 €. Ked odpocitame 389 € na plochu, tak na merace zaplatil 972- 389 = 583 €. Jeden dielik stal 0,08 €. Cize ten hajzlik minul 7300 dielikov. Ja pre tepelnu pohodu 24 °C som minul 84 dielkov. Toto je ta "spravodlivost " tej skurvenej 503
veronikasad
31.05.24,07:16
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
VladoJ
31.05.24,18:31
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.

to je sila! :mad:
OneUp
31.05.24,19:05
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit
sito
01.06.24,04:50
"Ma niekto skusenost s novou vyhlaskou MH SR o rozuctovani nakladov na teplo medzi byty v bytovom dome?

:D Vlado , Má! Po včerajšku už každý, ktorého sa to zo 182ky a 503ky týka, tak už má! A všetci sú tak spokojní a šťastní ako malé deti. A preto to všetci dnes oslavujú. :D

https://spravy.rtvs.sk/2024/05/sposob-vyuctovania-nakladov-na-teplo-sa-bude-menit-niektore-domacnosti-by-tak-mohli-usetrit/
OneUp
01.06.24,05:01
Preco opakujes ten isty link co uz tu je ?
sito
01.06.24,05:18
Preco opakujes ten isty link co uz tu je ?

:D *---* :D
sito
01.06.24,05:41
:D Aleba? Koncom apríla, začiatkom mája to bol solokapor spravodlivého rozpočítania nákladov domu na byty v dome v každej televizii. No, uvidíme či to nie je zasa solokapor, či karas? :D

To bola skor novinarska kacica ako kapor! :D

:D Nooo, neviem? Novinárska kačica je vraj niečo obrovský neskutočné, čo nie je pravda. Ale tá 503ka je realita, pravda. Pravda?! Keby nebola, tak by si nepísal na poradu, či?

Sólokapor? Sólokapor, rybári to vymysleli. Je to niečo extra, unikát, úžasné, neskutočné úžasné, no niečo svetové, obrovské!

Ale, bol, je na Slovensku jeden taký, čo také extra veci nazýval, ATOMOVKY.

Aj tá 503ka je atomovka, ročné vyúčtovanie za teplo na vykurovanie domu na jednotlivé byty v dome dopadlo na Slovensko ako v 45tom bomba na Hirošímu, riadný výbuch spôsobila. :D

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://tvnoviny.sk/zaujimavosti/clanok/91273-v-madarsku-padol-novy-svetovy-rekord-tak-velkeho-kapra-este-nikto-nikdy-nechytil&ved=2ahUKEwid-qPM47mGAxWGhf0HHRbVC24Qh-wKegQIFBAD&usg=AOvVaw3zHFD3qhLtDZ2jW5jm_P3i
buchač
01.06.24,05:56
Všetcia sa poserte aj s tou vyhláškou.

Je úplne jedno, či tam bude taká alebo onakvejšia vyhláška.
VŽDY to dopadne rovnako = niekto má nedoplatok a niekto má preplatok. ZISKOVÝ je len jeden a to v každom prípade = dodávateľ.

Že vraj šetriči a nešetriči...kuwa, ako sa dá šetriť, ak dodávateľ nastaví na svojich zariadeniach teplo dodávanej pary podľa vonkajšej teploty ?
Čiže ventil s meračom je otvorený na full, no radiátor je chladný jak psí čumák...a tak je to celý deň. No na parádu, sedieť naobliekaný pri sladkých 20° ...sveta žiť.
Niekomu takáto teplota v byte samozrejme postačuje (hlavne tým, čo nie sú doma), no niekomu teda veru nie.

Celé totok je v podstate výmysel mudrlantov z EU. Veď kto vymyslel zateplovanie budov (a do roku 2050 majú byť zateplené VŠETKY), energetické certifikáty, bez emisií a podobné ujoviny...predsa od nich ešte nič normálne nevzišlo.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zateplovanie+domov+nariadenie+eu


Poznámka - montáž samostatných kotlov dodatočne (ako si kto a kedy jak zmyslí) je úplná blbosť.
sito
01.06.24,05:57
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit

:D Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu! :D
sito
01.06.24,06:11
Všetcia sa poserte aj s tou vyhláškou.

Je úplne jedno, či tam bude taká alebo onakvejšia vyhláška.
VŽDY to dopadne rovnako = niekto má nedoplatok a niekto má preplatok. ZISKOVÝ je len jeden a to v každom prípade = dodávateľ.

Že vraj šetriči a nešetriči...kuwa, ako sa dá šetriť, ak dodávateľ nastaví na svojich zariadeniach teplo dodávanej pary podľa vonkajšej teploty ?
Čiže ventil s meračom je otvorený na full, no radiátor je chladný jak psí čumák...a tak je to celý deň. No na parádu, sedieť naobliekaný pri sladkých 20° ...sveta žiť.
Niekomu takáto teplota v byte samozrejme postačuje (hlavne tým, čo nie sú doma), no niekomu teda veru nie.

Celé totok je v podstate výmysel mudrlantov z EU. Veď kto vymyslel zateplovanie budov (a do roku 2050 majú byť zateplené VŠETKY), energetické certifikáty, bez emisií a podobné ujoviny...predsa od nich ešte nič normálne nevzišlo.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zateplovanie+domov+nariadenie+eu


Poznámka - montáž samostatných kotlov dodatočne (ako si kto a kedy jak zmyslí) je úplná blbosť.

:D S tými kotlami, samostatnými v bytových domoch, súhlasím!

Postoj, posroj EU? Ale veď tá to nerobí pre ľudí, pre planétu to robí. A tá patrí všetkým ľuďom, či nie? EU nejak - tak pri tom zabudla, že aj v USA, Čine, Indii, ... žijú ľudia a tým to *---*. A planéta je čim ďalej viac za*---*!

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.mladizaklimu.sk/klima/automaticky-konceptn/&ved=2ahUKEwjr49LQ7LmGAxUVg_0HHYaBDLQQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw0TN8-wrXQTFT0aUyX7y5pH

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://ecohero.sk/plasty/&ved=2ahUKEwizk7iZ7LmGAxW0g_0HHVkUDJAQFnoECBgQAQ&usg=AOvVaw3q1u5RpBS3TfWhQqhu4U6a
veronikasad
01.06.24,06:18
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.
sito
01.06.24,06:34
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.

Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
veronikasad
01.06.24,06:47
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.

Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
Marcel, nepochopil si ma. Ide o zhoršenú kvalitu bývania v okolitých bytoch, hlavne v zateplených tehlových bytoch, v našom meste na starom sídlisku.

Okrem zateplenia k zvýšeniu vlhkosti tiez prispelo výmena okien za plastové
Žiadne zákazy a príkazy, najmä ak su väčšinu dňa doma a sedia v dvoch teplých svetroch a papučiach. Kde sa podel zdravý rozum.
sito
01.06.24,09:21
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.

Keď sú notesy, zapisovače, merače, nie tepla povinne, malo by byť aj povinné kúrenie, počet bodov, dielikov, jednotiek povinný. Ak nie je splnené, vlastník bytu si dohodnutým spôsobom rozpočítania sám vyrobí postih, pokutu pripočítaním jednotiek k jeho nameranému počtu jednotiek. A po obdržaní vyúčtovania mu to zapáli, že má povinné vykurovanie dodržiavať. Tak!
Marcel, nepochopil si ma. Ide o zhoršenú kvalitu bývania v okolitých bytoch, hlavne v zateplených tehlových bytoch, v našom meste na starom sídlisku.

Okrem zateplenia k zvýšeniu vlhkosti tiez prispelo výmena okien za plastové
Žiadne zákazy a príkazy, najmä ak su väčšinu dňa doma a sedia v dvoch teplých svetroch a papučiach. Kde sa podel zdravý rozum.

Veronika, skúsim takto. Ten byt ma z pravej strany susedov dôchodcov, ktorí si povedia, že nebudú kúriť a tak nebudú nič platiť za kúrenie. Nie, podiel zo základnej zložky zaplatia, ale aj tak nekúria, nebudú kúriť 17 - 18 °C v kabátoch im stačí. Z tej strany v miestnosti bytu plesnivie stena. Z ľavej strany bývajú mladomanželia s dvojičkami, 2 - 3 roky. vykurujú na 20 - 22 °C, najviac na 24 °C: Z tej strany miestnosti bytu neplesnivie stena. Ako tých dôchodcov donútiť k účasti sa na primeranom vykurovaní domu, čím? Ich peniazmi!!!

U nás keď sme namontovali tie notesy, tak 6 - 7 bytov zastrečkovalo z podnetu jedného vlastníka, ich vec. Ostatní sme sa dohodli, že tí, čo nemajú merače zaplatia 1,5 násobok maximálnej úhrady za rovnaký byt, m2. Náklady do sa rozpočítali len na byty, ktoré mali zapisovače. Na tie byty, ktoré ich nemali sa napočítali maximálne náklady spolu. Tie sa odčítali od celkových nákladov dome a zbytok sa znova rozpočítal medzi tých, ktorí mali merače tepla. Montovali sme ich hneď po novom roku. a v júni nasledujúceho roku začali ku mne chodiť, aby som im namontoval merače. Nie, ja som ich nemontoval, musíte isť za správcom, ten vám ich namontuje. Aj išli, aj im ich namontoval. Ale? My sme platili 500 x 4 = 2 000 Sk. Oni už po roku a pol 2 500 Sk. Išiel som za správcom, fakturantkou, Z tej faktúry sa 2 000 Sk zaplatí z FPÚaO. Zbytok 500 Sk nech si pýtajú od vlastníka bytu, to navýšenie fakturácie spôsobil on, a aj tak bolo. Boli to ich peniaze, nie peniaze ostatných vlastníkov bytov, ktoré ich donútili k tomu kroku, umožniť montáž meračov tepla v ich byte na spoločnom vykurovacom systéme domu, či nie si myslíš?

Noo, kde sa podel?
mackoivan
01.06.24,09:28
Staci ak jeden majiteľ bytu, ktorý extremne plytva teplom, ma trojnasobnu spotrebu ako tretina inych, ktorí teplom setria a už nastupi nove pravidlo rozpočítavania nákladov za teplo. My sme mali pomer 60 zakladnej ku 40 spotrebnej zložky a k tomu výrazne zľavy pre polohovo znevýhodnené byty. Teraz kvoli jenemu bytu nam dali základnú zlosku 73 %.
Podľa pomerových meracov sa teraz rozpocita medzi byty smiesne nizka suma. To uz bude výhodnejšie zbaviť sa pomerovych meračov, sú zbytočné.
Trestať treba plytvacov nie tých, ktorí sa správajú šetrne a rozumne
mackoivan
01.06.24,09:44
Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov
sito
01.06.24,09:54
Staci ak jeden majiteľ bytu, ktorý extremne plytva teplom, ma trojnasobnu spotrebu ako tretina inych, ktorí teplom setria a už nastupi nove pravidlo rozpočítavania nákladov za teplo. My sme mali pomer 60 zakladnej ku 40 spotrebnej zložky a k tomu výrazne zľavy pre polohovo znevýhodnené byty. Teraz kvoli jenemu bytu nam dali základnú zlosku 73 %.
Podľa pomerových meracov sa teraz rozpocita medzi byty smiesne nizka suma. To uz bude výhodnejšie zbaviť sa pomerovych meračov, sú zbytočné.
Trestať treba plytvacov nie tých, ktorí sa správajú šetrne a rozumne

:D Plytvačov netreba trestať, tí sa potrestajú sami. Ak jeden kúri pod hranicou povinného kúrenia 30 % priemeru korigovaných jednotiek na byt, toho jedného treba potrestať, nie všetkých so základnou zložkou, zvyšovaním základnej zložky ostatným vlastníkom, to je pokuta pre všetkých v dome. Tak si to myslel? :D
marjankaj
01.06.24,09:57
Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov
S týmto sa dá súhlasiť. Len nie som si istý s tými múdrimi ľuďmi.
sito
01.06.24,10:01
Ako chces aby ti nauctovali skutočne odobrane teplo ?? Ako vypocitas teplo ktore k tebe ide od suseda pod tebou, nad tebou a aj od susednych bytov ??
Ak bývaš v bytovom dome musíš sa podriadiť normam, ktoré vymysleli múdri ludia a aj podla skutocnych tepelnych pomerov v bytovkach.
Na sukromnikov sa môžu hrať majitelia individuálnych domov

:D Skutočné teplo ti, vám naúčtuje dodávateľ tepla na základe svojho merača tepla na päte domu. Vlastníci by sa mali dohodnúť na takom spôsobe rozpočítania nákladov za teplo, aby ich nútil čo najrovnomernejšie a čo najefektívnejšie vykurovať ich dom a teda aj úhradu nákladov tak rozdeliť, rozpočítať. Myslíš si, že sa to nedá, alebo, že tak nemôžu?

Ono je to tak, keď o tom rozhoduje niekto, kto sedí za stolom na *---*, sam - tam sa pomrví na ných až kým z neho nevylezie riadna *---*. Napríklad 503ka! :D
marjankaj
01.06.24,10:03
:D Plytvačov netreba trestať, tí sa potrestajú sami. Ak jeden kúri pod hranicou povinného kúrenia 30 % priemeru korigovaných jednotiek na byt, toho jedného treba potrestať, nie všetkých so základnou zložkou, zvyšovaním základnej zložky ostatným vlastníkom, to je pokuta pre všetkých v dome. Tak si to myslel? :D
Marcel a je niekde stanovené povinné kúrenie?
Veď by stačilo vymontovat termostatické ventily, resp. natvrdo ich nastaviť na rovnaký stupeň pre všetky byty. A bude to ako v socializme podľa plochy bytu.
buchač
01.06.24,10:17
Veď by stačilo vymontovat termostatické ventily, resp. natvrdo ich nastaviť na rovnaký stupeň pre všetky byty. A bude to ako v socializme podľa plochy bytu.
Inak, toto je celkom slušné sci - fi...
Si viem živo predstaviť všetkých zúčastnených (od výrobcov ventilov a ich subdodávateľov), ako pindajú, že by v tomto prípade prišli o svoje love...a asi aj nie malé, nakoľko výmena merákov je presne stanovená.
;)
Ak by taký návrh padol, tak by sa v EU zbláznili...a zelení by skákali jak jojá. Šialená Grétka by si snáď aj mašľu hodila...
:D
sito
01.06.24,10:21
:D Plytvačov netreba trestať, tí sa potrestajú sami. Ak jeden kúri pod hranicou povinného kúrenia 30 % priemeru korigovaných jednotiek na byt, toho jedného treba potrestať, nie všetkých so základnou zložkou, zvyšovaním základnej zložky ostatným vlastníkom, to je pokuta pre všetkých v dome. Tak si to myslel? :D
Marcel a je niekde stanovené povinné kúrenie?
Veď by stačilo vymontovat termostatické ventily, resp. natvrdo ich nastaviť na rovnaký stupeň pre všetky byty. A bude to ako v socializme podľa plochy bytu.

:D No, práve, že nie je! A bez toho to bude, tak ako píšeš.

A s tými komunistami, aj tí začali rozmýšľať inak.

Zákon 94/1987, § 7,

"Prevádzkovatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní vyžadovať od užívateľov opatrenia zamedzujúce nehospodárne využívanie tepla a teplej úžitkovej vody"

§ 8,

ods. (7) "Prevádzkovatelia obytných alebo iných budov, ktoré sú v užívaní viacerých spotrebiteľov teplej úžitkovej vody, sú povinní zabezpečiť meranie jej odberu u jednotlivých spotrebiteľov."

ods. (8)

"Prevádzkovatelia obytných alebo iných budov, ktoré sú v užívaní viacerých spotrebiteľov tepla, sú povinní inštalovať merače tepla pre vykurovanie u jednotlivých spotrebiteľov, pokiaľ dôjde k dohode všetkých spotrebiteľov tepla s prevádzkovateľom týchto budov."

§ 9,

ods. (5)

"Prevádzkovatelia budov sú povinní v priestoroch a miestnostiach vybaviť jednotlivé spotrebiče určené pre vykurovanie individuálnym automatickým regulačným zariadením, ktoré udržiava teplotu v určenom rozmedzí, pokiaľ to dovolia technické podmienky."

§ 10,

ods. (3)

"Zariadenia pre zásobovanie teplom zriadené a uvedené do prevádzky pred nadobudnutím účinnosti tejto vyhlášky musí prevádzkovateľ vybaviť regulačným a meracím zariadením postupne do 31. decembra 1995."

Myslím si, že ich začala tlačiť päta. Alebo im mozgy záchvátilo kapitalistické myslenie, či nie? :D
marjankaj
01.06.24,11:34
Už len čakám, že za tú 503 môže Fico.
veronikasad
01.06.24,11:57
Už len čakám, že za tú 503 môže Fico.to snáď nie...
Ale prvýkrát od posledných volieb čítam na porade od jej odporcov, že táto vláda ide robiť niečo pozitívne
OneUp
01.06.24,12:11
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit

:D Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu! :D
Toto vsetko je dielom vyrobcov tepla. Oni prichadzali o trzby, lebo vonku su teple zimy, bloky su zateplene a ludia setria. Vyhlaska 503 vysla z dielne vyrobcov tepla a do parlamentu ju dotiahli Munka a vestica Valova. V roku 2022 sme mali schvaleny pomer 15:85.
Teraz vyhlaska upravuje , ze nemoze byt mensi ako 30:70.
Pri tomto by sme 3.ízb. byty zaplatili na plochu 136 € a jeden dielik by stal 0,35 €.
Vyhlaskou 503 to prepocitavali, az kym sa nedostali ku koeficientu 2,5.
Tie noznice roztvoril neobyvany byt, ktory rekonstruovali a zariadovali. Mal vybrate radiatory, na vsetkych meracoch mal nulu .
Tento byt porovnavali s bytom s najvacsou spotrebou. Kedze sa dopracovali k zakladnej zlozke 389 € najvyssia spotreba bola 389 x 2,5 = 972 €. Tento byt po odpocitani zakladnej zlozky 389 € spotreboval na merace 972-389= 583 € . Jeden dieilk pri tomto pomere 86:14 stal 0,08 €. Cize tento hajzlik minul 7300 dielikov. Ja som minul pri teplote 24 °C 84 dlelikov. / za 6,80 € /. Je to rovnaky byt ako moj pod mojim bytom na 4. poschodi. Sledovali sme ho. Cely rok mal otvorene vsetky okna. A evidentne radiatory na 5.
Toto dosiahli so svojou " spravodlivou " skurvenou 503 do psej matere
sito
01.06.24,12:26
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit

:D Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu! :D
Toto vsetko je dielom vyrobcov tepla. Oni prichadzali o trzby, lebo vonku su teple zimy, bloky su zateplene a ludia setria. Vyhlaska 503 vysla z dielne vyrobcov tepla a do parlamentu ju dotiahli Munka a vestica Valova. V roku 2022 sme mali schvaleny pomer 15:85.
Teraz vyhlaska upravuje , ze nemoze byt mensi ako 30:70.
Pri tomto by sme 3.ízb. byty zaplatili na plochu 136 € a jeden dielik by stal 0,35 €.
Vyhlaskou 503 to prepocitavali, az kym sa nedostali ku koeficientu 2,5.
Tie noznice roztvoril neobyvany byt, ktory rekonstruovali a zariadovali. Mal vybrate radiatory, na vsetkych meracoch mal nulu .
Tento byt porovnavali s bytom s najvacsou spotrebou. Kedze sa dopracovali k zakladnej zlozke 389 € najvyssia spotreba bola 389 x 2,5 = 972 €. Tento byt po odpocitani zakladnej zlozky 389 € spotreboval na merace 972-389= 583 € . Jeden dieilk pri tomto pomere 86:14 stal 0,08 €. Cize tento hajzlik minul 7300 dielikov. Ja som minul pri teplote 24 °C 84 dlelikov. / za 6,80 € /. Je to rovnaky byt ako moj pod mojim bytom na 4. poschodi. Sledovali sme ho. Cely rok mal otvorene vsetky okna. A evidentne radiatory na 5.
Toto dosiahli so svojou " spravodlivou " skurvenou 503 do psej matere

:D *---*, nerozčuľuj sa, nenadávaj! Ako to povedal ten sladký, Kozina? "Do roka a do dňa" Ak vydržíš rok a deň, tak uvidíš snahu pani Sakovej, zloží si sako, vy súka si rukávy a snáď dojedná niečo rozumné u kávy. Inak, aj tú 503ku navrhli vraj odborníci. A treraz ju kritizujú tiež odborníci, no dúfam, že nie tí istí. Ak áno, no tak s pánombohom!

Tým by mali do rúk *---* a k vode nepustiť! :D
veronikasad
01.06.24,12:28
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
sito
01.06.24,12:32
Už len čakám, že za tú 503 môže Fico.

:D Noo, troška, či viac Trošková? Zomrel kráľ, nech žije kráľ! V prípade Fica? No, národ si vybral nového kráľa, nepostrehol pri výbere, že je to šašo. :D
OneUp
01.06.24,12:33
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
veronikasad
01.06.24,12:39
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
OneUp
01.06.24,12:43
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit

:D Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu! :D
Toto vsetko je dielom vyrobcov tepla. Oni prichadzali o trzby, lebo vonku su teple zimy, bloky su zateplene a ludia setria. Vyhlaska 503 vysla z dielne vyrobcov tepla a do parlamentu ju dotiahli Munka a vestica Valova. V roku 2022 sme mali schvaleny pomer 15:85.
Teraz vyhlaska upravuje , ze nemoze byt mensi ako 30:70.
Pri tomto by sme 3.ízb. byty zaplatili na plochu 136 € a jeden dielik by stal 0,35 €.
Vyhlaskou 503 to prepocitavali, az kym sa nedostali ku koeficientu 2,5.
Tie noznice roztvoril neobyvany byt, ktory rekonstruovali a zariadovali. Mal vybrate radiatory, na vsetkych meracoch mal nulu .
Tento byt porovnavali s bytom s najvacsou spotrebou. Kedze sa dopracovali k zakladnej zlozke 389 € najvyssia spotreba bola 389 x 2,5 = 972 €. Tento byt po odpocitani zakladnej zlozky 389 € spotreboval na merace 972-389= 583 € . Jeden dieilk pri tomto pomere 86:14 stal 0,08 €. Cize tento hajzlik minul 7300 dielikov. Ja som minul pri teplote 24 °C 84 dlelikov. / za 6,80 € /. Je to rovnaky byt ako moj pod mojim bytom na 4. poschodi. Sledovali sme ho. Cely rok mal otvorene vsetky okna. A evidentne radiatory na 5.
Toto dosiahli so svojou " spravodlivou " skurvenou 503 do psej matere

:D *---*, nerozčuľuj sa, nenadávaj! Ako to povedal ten sladký, Kozina? "Do roka a do dňa" Ak vydržíš rok a deň, tak uvidíš snahu pani Sakovej, zloží si sako, vy súka si rukávy a snáď dojedná niečo rozumné u kávy. Inak, aj tú 503ku navrhli vraj odborníci. A treraz ju kritizujú tiež odborníci, no dúfam, že nie tí istí. Ak áno, no tak s pánombohom!

Tým by mali do rúk *---* a k vode nepustiť! :D
Sakovu za € presvedia, ze 503 je najspravedlnejsia
Odbornici maju koeficient tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Staci ich aplikovat a vsetko rozpocitat na 100 % na merace. Elektriku a plyn tiez neplatim podla plochy bytu
Ale suhlasim s tebou. Od meraca tepla na pate domu je kupene teplo sukromnym majetkom vlastnikov bytov. A ti v nasom bloku rozhodli vacsinou na 15 % zakladna zlozka a 85 % merace
veronikasad
01.06.24,12:43
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...

:D *---*. Myslíš si, že vlado postrehne tvoj jediný rozumný príspevok k jeho otázke? Ze ho nájde a dá ti plusku? A ak v parlamente nemá kaaamošov, kam sa má obrátiť? Na ľavú, či pravú stranu. Najlepšie potom keď sa výbere tam, kam aj králi chodia peši a odbaví si veľkú stranu. :D Marcel, neviem kto je Vlado a ja mám všetky plusky mimo odborných tém na háku
Ešte jeden malý dovetok: vyhláška platí dosť dlho, prečo kviciaci "odborníci" sa zobudili až keď dostali vyúčtovanie?
OneUp
01.06.24,12:46
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Je nepodstatne ci je to v tvoj, alebo moj prospech
Ale ci je to spravodlive. Lebo mna 6,80 € demotivuje setrit
sito
01.06.24,12:48
Dajte sem viacerí aký máte vo vyúčtovaní pomer základnej a spotrebnej zložky pri vyúčtovaní nákladov na teplo
80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.dcéra v BA 56/44
Toto nie je sposobene spravcom, ale debilnou 503. Ktora demotivuje setrit

:D Tá 503ka za to nemôže. Môže - nemôže za to ten hrrr muž? Áno - nie? Môžu za to, tí ktorí ju vypracovali a podstrčili mu ju k podpisu bez preverenia, čo spôsobí v rozpočítaní spoločných nákladov na teplo v bytovom dome. Veď vykurovanie bytov nie je novinka, aj v minulých rokoch sa predsa bytové domy vykurovali, bolo na čom skúsiť, potovnať.

Poznám takého jedného správcu, jeho riaditeľa, ktorý povedal, že ak je bytový dom zateplený, tak pomer základnej a spotrebnej zložky by mal byť 80/20 %. V mojom prípade to vlastne dosiahol, ba aj jemne prekročil. Takže nie všetci, ale tí iniciatívny, môžu, môôôžu! :D
Toto vsetko je dielom vyrobcov tepla. Oni prichadzali o trzby, lebo vonku su teple zimy, bloky su zateplene a ludia setria. Vyhlaska 503 vysla z dielne vyrobcov tepla a do parlamentu ju dotiahli Munka a vestica Valova. V roku 2022 sme mali schvaleny pomer 15:85.
Teraz vyhlaska upravuje , ze nemoze byt mensi ako 30:70.
Pri tomto by sme 3.ízb. byty zaplatili na plochu 136 € a jeden dielik by stal 0,35 €.
Vyhlaskou 503 to prepocitavali, az kym sa nedostali ku koeficientu 2,5.
Tie noznice roztvoril neobyvany byt, ktory rekonstruovali a zariadovali. Mal vybrate radiatory, na vsetkych meracoch mal nulu .
Tento byt porovnavali s bytom s najvacsou spotrebou. Kedze sa dopracovali k zakladnej zlozke 389 € najvyssia spotreba bola 389 x 2,5 = 972 €. Tento byt po odpocitani zakladnej zlozky 389 € spotreboval na merace 972-389= 583 € . Jeden dieilk pri tomto pomere 86:14 stal 0,08 €. Cize tento hajzlik minul 7300 dielikov. Ja som minul pri teplote 24 °C 84 dlelikov. / za 6,80 € /. Je to rovnaky byt ako moj pod mojim bytom na 4. poschodi. Sledovali sme ho. Cely rok mal otvorene vsetky okna. A evidentne radiatory na 5.
Toto dosiahli so svojou " spravodlivou " skurvenou 503 do psej matere

:D *---*, nerozčuľuj sa, nenadávaj! Ako to povedal ten sladký, Kozina? "Do roka a do dňa" Ak vydržíš rok a deň, tak uvidíš snahu pani Sakovej, zloží si sako, vy súka si rukávy a snáď dojedná niečo rozumné u kávy. Inak, aj tú 503ku navrhli vraj odborníci. A treraz ju kritizujú tiež odborníci, no dúfam, že nie tí istí. Ak áno, no tak s pánombohom!

Tým by mali do rúk *---* a k vode nepustiť! :D
Sakovu za € presvedia, ze 503 je najspravedlnejsia
Odbornici maju koeficient tepelnej narocnosti kazdej izby v bloku. Staci ich aplikovat a vsetko rozpocitat na 100 % na merace. Elektriku a plyn tiez neplatim podla plochy bytu
Ale suhlasim s tebou. Od meraca tepla na pate domu je kupene teplo sukromnym majetkom vlastnikov bytov. A ti v nasom bloku rozhodli vacsinou na 15 % zakladna zlozka a 85 % merace

:D Ale však tak ste mohli na základe 240/2016. Tu podpísal Peter Žiga. Náš, čí váš? :D
veronikasad
01.06.24,12:50
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Je nepodstatne ci je to v tvoj, alebo moj prospech
Ale ci je to spravodlive. Lebo mna 6,80 € demotivuje setritje to tvoje a len tvoje rozhodnutie.Ja som kúrila a budem kúriť toľko, aby som mala pohodu a neplesniveli mi steny. Neprekurujem!
sito
01.06.24,12:53
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...

:D *---*. Myslíš si, že vlado postrehne tvoj jediný rozumný príspevok k jeho otázke? Ze ho nájde a dá ti plusku? A ak v parlamente nemá kaaamošov, kam sa má obrátiť? Na ľavú, či pravú stranu. Najlepšie potom keď sa výbere tam, kam aj králi chodia peši a odbaví si veľkú stranu. :D Marcel, neviem kto je Vlado a ja mám všetky plusky mimo odborných tém na háku
Ešte jeden malý dovetok: vyhláška platí dosť dlho, prečo kviciaci "odborníci" sa zobudili až keď dostali vyúčtovanie?

OneUp je *---*. vlado, no vlado je predsa zadávateľ debaty vladoJ. J ... :(
veronikasad
01.06.24,12:59
Oneup nemá vlastný kotol... Či ďalšia vymyslená téma, aby na seba upútal pozornosť?
Nevadí, aspoň som sa dozvedela ako dopadol pomer rozuctovania v iných mestách...
OneUp
01.06.24,13:49
Oneup nemá vlastný kotol... Či ďalšia vymyslená téma, aby na seba upútal pozornosť?
Nevadí, aspoň som sa dozvedela ako dopadol pomer rozuctovania v iných mestách...
Temu si vytiahla ty
sito
01.06.24,14:19
Oneup nemá vlastný kotol... Či ďalšia vymyslená téma, aby na seba upútal pozornosť?
Nevadí, aspoň som sa dozvedela ako dopadol pomer rozuctovania v iných mestách...
Temu si vytiahla ty

Nemá.

:D Tému založil vladoJ. Kritizoval ako sa môže ľahúčko zmeniť pomer 30 : 70 % na pomer 80 : 20 %. Veronika uviedla aký pomer majú v ich dome oni a požiadala, aby aj iní zverejnili pomer v ich dome podľa 503ky. Nikto nemusel ani ty, dobrá vôla každého, nie je to osobný údaj. No nemal by si, mohol by si už prestať rýpať. Ale to je tvoj koníček, že? :D
OneUp
01.06.24,16:40
Hlavne, ze ty povysenecky urazas kazdeho. Kde som veronu urazil ?
OneUp
01.06.24,16:47
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka
OneUp
01.06.24,17:09
Akoze co Vladoj spekuluje ? Slusne sa pyta na ten nezmysel 503

Dakujem OneUp, z toho co som zatial zistil o tej "spravodlivejsej" vyhlaske mi rozum zostava stat. Preto sa pytam.

Na jednej strane, podla nej ako je nastavena, staci byvat v mensom byte, vyhecovat radiatory naplno a uzivat si "trenirkovych" 25 'C. V bytovke sa urcite najde iny - setrny sused, ktoremu bud prirodzene staci nizsia teplota v byte alebo proste chce setrit na drahej energii (lebo vsak zateplena bytovka, v kazdom byte pomerove merace dialkovo odpocitavane, lebo ideme setrit!). Ked sa "prekurovacom" bude darit, tak koeficient rozratavania podlahovka : merane teplo mozu vytiahnut na krasnych 90:10, cize ludia v bytovke budu prakticky platit podla plochy bytu, nie podla toho kolko spalia.

Druhy poznatok: bic na vlastnikov individualnych kotlov. Tie si musia platit sami, nik im na ne nepriplaca... Teraz im este pan manazer a podnikatel v energetike Hirman oznamil, ze okrem vlastnych nakladov na kotol, budu este doplacat aj prekurovacom napojenym na kotol centralny. Takto ja si spravodlivost teda nepredstavujem. Ak niekto vidi v mojom chapani novej "spravodlivejsej" vyhlasky chybu, budem rad, ked ma opravi...
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty
VladoJ
01.06.24,20:03
Mne sa tiež nezdá v poriadku, ak priemer domu je 650 dielikov na byt a časť bytov má 50. Nejde len o tepelnú pohodu tych čo sú celý deň doma, ale najmä o nedostatočné vetranie a tvorbu plesní v okolitých bytoch.
Jedna moja klientka sa musela z takéhoto bytu po zateplení vysťahovať,lebo susedia dôchodcovia po zateplení prestali kúriť a ona napriek tomu že kúrila naplno, mala v byte stále vlhko.

To je pekna hlupost! Treba sa naucit aj vetrat a kurit! A nevyhovarat sa na susedov, ze "maju vypnute radiatory"! Potom bude v byte vlhkost optimalna. Ked niekto "kuri naplno" a ma vysoku vlhkost v byte, bud ma nejaky systemovy problem s obvodovym plastom domu (vzlinajuca vlhkost, voda vnikajuca medzi zateplenie a stenu,...) alebo dotycna otvarala okno len na 10 min. v nedelu!
VladoJ
01.06.24,20:10
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty

Ano, to si trafill klinec po hlavicke! Aj mne to to tak logicky vychadza: Ked vyrobcovia tepla neuspeli u spravcovskych firiem, isli to skusit na MH SR. A tam im to vyslo!! 503ka sa dostala do platnosti bez verejnej debaty, pekne potichu... Malokto jej rozumel, malokto si ju vsimol. Az ked ludia dostali vyuctovania, zacali sa pytat a chapat o com je tento paskvil (ja som tiez ten pripad priznam sa, vobec by ma nenapadlo, ze niekto vymysli talkuto ujovinu)...
VladoJ
01.06.24,20:16
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka

Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf. Ked niekto kuri "na plne gule" a zaplati mu to cez bytovu plochu niekto iny, napr. clovek s individualnym kurenim, tomu podla tej vyhlasky nik neprispeje na naklady ani cent! :mad:
OneUp
01.06.24,20:32
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...
Tento problem si tu vytiahla ty. Munka a Valova / Zder / moji kamosi urcite nie su
Ja som nič nevytiahla, len som sa pýtala na pomer rozuctoania v iných mestách. Nie som šetrič ani prekurovac, mám priemernú spotrebu v našom bytovom dome. A v mojom prípade je vyúčtovanie v môj prospech o viac ako 100€ oproti tomu, ak by bol pomer opačný.
Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka

Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf. Ked niekto kuri "na plne gule" a zaplati mu to cez bytovu plochu niekto iny, napr. clovek s individualnym kurenim, tomu podla tej vyhlasky nik neprispeje na naklady ani cent! :mad:
Podla tej vyhlasky ide teplo jednosmerne k majitelom individualneho kurenia. Naopak uz nie.
buchač
02.06.24,05:15
Ano, vola sa to bezdovodne obohatenie, je na to aj paragraf.

...ale tento paragraf nemyslíš vážne...či ???
Dokonca nejde ani o neoprávnené obohatenie...

Ku zvyšku sa nemá význam vyjadrovať.
veronikasad
02.06.24,07:41
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
sito
02.06.24,08:06
OneUp, uľavil si si, ale na nesprávnom mieste. Poradáci tvoj problém nevyriešia, čo tak obrátiť sa na svojich kamošov v parlamente...

:D *---*. Myslíš si, že vlado postrehne tvoj jediný rozumný príspevok k jeho otázke? Ze ho nájde a dá ti plusku? A ak v parlamente nemá kaaamošov, kam sa má obrátiť? Na ľavú, či pravú stranu. Najlepšie potom keď sa výbere tam, kam aj králi chodia peši a odbaví si veľkú stranu. :D Marcel, neviem kto je Vlado a ja mám všetky plusky mimo odborných tém na háku
Ešte jeden malý dovetok: vyhláška platí dosť dlho, prečo kviciaci "odborníci" sa zobudili až keď dostali vyúčtovanie?

Dovetok: Viac ako 5 m, ale po prečítaní možno bude mať o vykurovaní a rozpočítaní nákladov na byty bude mať jasnejší uhol pohľadu na vec. Čas nie je možné vrátiť. V čase späť sa dá vrátiť, internet tomto čase umožňuje. Slov-Lex, stránka ministerstva spravodlivosti na ktorej sú evidované zákony. Na konci zákona je uvedený zákon ktorý zákon bol zrušený.

Ako to teda bolo s meraním tepla a rozpočítavaní tepla v čase od 1.1.1988?

94/1987, vyhláška Federálneho ministerstva palív a energetiky.

"Prevádzkovatelia obytných alebo iných budov, ktoré sú v užívaní viacerých spotrebiteľov tepla, sú povinní inštalovať merače tepla pre vykurovanie u jednotlivých spotrebiteľov, pokiaľ dôjde k dohode všetkých spotrebiteľov tepla s prevádzkovateľom týchto budov."

Platilo od 1.1.1988 do 30.5.1991.

Kedže to bolo za komunistov, tak dohoda všetkých neprichádzala do úvahy. Diktát, áno. Ale to bola len skôr taká úvaha, že by sa malo s teplom hospodáriť inak. Spôsob rozpočítania, vyhláška nedoporučuje.

206/1991, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

"Vlastníci alebo správcovia obytných budov sú povinní inštalovať meradlá tepla na vykurovanie u jednotlivých odberateľov, ak to sústava ústredného vykurovania umožňuje, po vybavení jednotlivých spotrebičov regulačným zariadením."

"Organizácie, ktoré musia merať vyrobené, dodané alebo spotrebované teplo, sú povinné využívať získané údaje na účtovanie tepla."

To už bolo po nežnej a zvýšení ceny tepla o 321 %. A zasa je to s podmienkou. Ak to nejde, tak to nejde! A nešlo to, na bytových domoch sa nič nedialo, možno nejaká výnimka.

Platilo od 30.5.1991 do 31.12.2004.

70/1988, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

"Priamy odberateľ tepla je povinný udržiavať hydraulicky vyregulovanú sústavu tepelných zariadení za odberným miestom."

Zákon ukladá povinnosť vlastníkom, správcom bytových domoch v bytových domoch, vyregulovať vykurovací systém, aby bol každý byt v dome vykurovaný, riadne v norme. O meraní tepla u konečných spotrebiteľov ani zmienka, teda ani o spôsobe rozpočítania spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome. Klasika, podľa m2.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel tepla alebo pomerových rozdeľovačov tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa do štyroch rokov od nadobudnutia účinnosti tohto zákona; ak všetci koneční spotrebitelia požiadajú dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, o zapojenie určeného meradla tepla alebo o zapojenie pomerových rozdeľovačov tepla, je dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, povinný zapojiť určené meradlo tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla do jedného roka od doručenia žiadosti o zapojenie týchto meradiel. Ak sa dohodnú všetci koneční spotrebitelia na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia určeného meradla tepla alebo pomerových rozdeľovačov tepla nevzniká."

"využívať na rozpočítavanie množstva dodaného tepla určené meradlá tepla alebo pomerové rozdeľovače tepla na vykurovanie u konečného spotrebiteľa."

"rozpočítavať množstvo dodaného tepla podľa pravidiel rozpočítavania."

Platilo od 1.1.2005 do 1.4.2007.

630/2005, vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad určil v ods. (1) pomer, základný 40 : 60 %. Zároveň určil minimálny rozsah základnej zložky 30 až 50 % a spotrebnej v rozsahu 50 až 70 %.


"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ka) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.

A zasa podmienka, pokiaľ jeden vlastník bytu nesúhlasí s meraním tepla, merať teplo sa v bytovom dome merať nebude! Ak sa všetci dohodnu, platí toto.

630/2005, vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Úrad určil v ods. (1) pomer, základný 40 : 60 %. Zároveň určil minimálny rozsah základnej zložky 30 až 50 % a spotrebnej v rozsahu 50 až 70 %.

"Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie a nemajú priamo uzatvorenú zmluvu o dodávke a odbere tepla s dodávateľom tepla, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,25 pri bytoch a nebytových priestorov v nadstavbách a v stavbách do podkrovia,
b)
0,30 pri bytoch a nebytových priestorov alebo ich častí, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží, nad vchodom do domu, nad chodbami a pivničnými priestormi alebo inými priestormi, ktoré nie sú vykurované,
c)
0,50 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch."

"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ka) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Prvý rok platnosti zákona 657/2004 platil demokraticky spôsob schválený vlastníkmi bytov v dome. Potom už podľa uvedenej vyhláška.

Platilo od 1.1.2006 do 1.9.2009.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.4.2007.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká"

Parlament zmenil diktát domu, všetci na demokratický spôsob domu, polovica +1 vlastnik bytu pri montáži meračov tepla.

Spôsob rozpočítania sa zmenil novelou vyhlášky 630/2005 od 1.9.2009.

Úrad určil pomer 60 : 40 %.

"Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b)
0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním.

"Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu( 182ky) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje."

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Takže, platí len čisto demokratický spôsob rozpočítania nákladov za teplo v dome na byty. Teplo, váš majetok - vaše rozhodnutie.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.5.2014.

"Odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy
1.
obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel,
2.
obstaranie zapojenie a udržiavanie pomerových rozdeľovačov tepla, ak obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel podľa prvého bodu nie je technicky možné alebo nákladovo efektívne,
3.
alternatívny nákladovo efektívny spôsob merania spotreby tepla, ak obstaranie určených meradiel podľa prvého bodu alebo pomerových rozdeľovačov tepla podľa druhého bodu nie je nákladovo efektívne"

A to je už totálny diktát pre domy ktoré majú podlahovú plochu bytov vyššiu ako 500 m2! Keď nie je možné merať určenými meradlami, tak treba merať notesmi, meračmi tepla. Keď ani to nie je možné, tak treba, trebarz krajčírskym metrom. Alebo tými predpotopnými, odparovacími? Demokratický spôsob rozpočítania platil do 1.1.2016

240/2016, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Minister určil pomer 60 : 40 %. Ak sa vlastníci bytov nedohodnú inak.

" Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2 sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a)
0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú na prízemí alebo na najvyššom podlaží alebo nad priestormi, ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním, cez ktoré neprechádzajú spoločné rozvody vykurovacej sústavy centrálneho zásobovania teplom,
b)
0,50 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch s individuálnym vykurovaním."

Vlastníci bytov mohli zmeniť aj koeficienty nevýhodnej polohy bytu v dome doporučené v prílohe č.2 vyhlášky.

Vlastníkom bytov vyhláška neumožňovala zmeniť zohľadnenia individuálneho vykurovania bytu v dome.

657/2004, zákon schválila Národná rada Slovenskej republiky, parlament.

Novela od 1.12.2022

"Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi je povinný oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej sedem dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači vykurovacích nákladov termín odčítania spotreby, ak určené meradlo spotreby tepla alebo pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov nie sú vybavené funkciou diaľkového odpočtu"

To oznámenie platilo aj pre tým, najprv 15 dní, potom len 7 dní. Ale z toho znenie je zrejmé, že mať merače tepla s diaľkovým odpočtom nie sú ani dnes povinné.

Noo, a už tá atomovka.

503/2022, vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

A minister, ministerstvu rozpočítavanie spoločných nákladov riadne *---*!

1. Určilo pomer 60 : 40 %. Vlastníci ho mohli zmeniť minimálne na 30 : 70 %.

2. Určilo, že základnú zložku budú uhrádzať všetky byty, aj tie ktoré sa odpojili od spoločného vykurovania domu, alebo aj neboli naň pripojené, ale sú započítané do podlahovej plochy domu.

3. Určilo, že rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úhradou nákladov za teplo bude maximálne 2,5 násobok. Ak nie je, tak povinnosťou toho kto rozpočítava náklady na byty v dome je povinný zvyšovať základnú zložku na percento, až kým nebude dosiahnutý rozdiel 2,5 násobok medzi minimálnou a maximálnou úhradou.

4. Určilo, že koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti uvedené v prílohe č.2 sú povinné.

Ale taká malá špinavosť. Uvedené hodnoty koeficientov v 503ke boli uvedené už aj v predošlých vyhláškach. No po jej zavedení tie hodnoty v ich prílohách č. 2 ich odstránili.

Každá z uvedených vyhlášok motivovala, mala motivovať k rovnomernému vykurovaniu domu, bytov v ňom a zároveň aj rovnomernú úhradu bytov z nákladov domu za teplo. Keď určuje povinnú úhradu, základnú zložku nákladov, prečo neurčuje aj povinné vykurovanie bytov v dome? Pokiaľ sa za spôsobom rozpočítania nákladov hľadá, chce vidieť spravodlivosť, tak tá neexistuje, je nemožná. Ale, ak by sa to naozaj niekomu podarili, tak potom ako napísal Ján "No ak vymyslis spravodlivý systém, tak si zaslúžiš nobelovu cenu." ten by si naozaj zaslúžil nobelovú cenu"

Spôsob rozpočítania nákladov domu na byty by mal spĺňať účel, aby bol dom rovnomerne, byty v ňom rovnomerne vykurované na teplotu 22°C +/- 1°C.

Na to treba tri veci HLAVU, termostatickú hlavicu a notes, merač. Merač nikdy nič neušetrí! Teplo ušetrí termostatická hlavica. Ale, tú si musí vedieť nastaviť HLAVA, či nie? Či nájde sa niekto taký, čo keď ide do roboty vypne chladničku? Asi nie, ale nie som si istý, že všetci vedia, čo je termostat. Termostat odstaví chladiaci systém chladničky pri dosiahnutí požadovanej teploty. Hlavica tiež odstaví vykurovanie, ak je v miestnosti dosiahnutá nastavením hlavice požadovaná teplota.

Pikoška, vonkajší byt, nad nevykurovaným priestorom, druhy vnútorný, susedný. Na A4 sa odpisovali byty. Prvý bol ten vnútorný na A4. Druhý, vlastník ako je to možné, že my máme vyššie čísla ako sused? My keď ideme ráno preč vypneme všetky radiátory. Počkaj, toto si dopíšem a poviem. Vy keď ráno odstavíte radiátory ušetríte. Ale keď sa vrátite a chcete mať rýchlo teplúčko, tak to čo ste ušetrili miniete a miniete ešte viac. Preto ten rozdiel. A ten človek sa hrdil titulom Ing.


Teplo odobraté a zaplatené dodávateľovi tepla je po zaplatení spoločný majetok spoluvlastníkov domu. Doporučiť rozumný spôsob môže domu navrhnú ktokoľvek. Ale podrobná dohoda by mala byť vždy na spoluvlastníkov domu, či nie?

Nuž čo, ľudia sme rôzni. A teraz môžeme kvičať, či bedákať, kam sa podel zdravý rozum. :D
OneUp
02.06.24,08:18
Sito: zase tu davas 5 m litanie uplne od veci ?
sito
02.06.24,08:44
Sito: zase tu davas 5 m litanie uplne od veci ?

:D Neviem, či si si to sito prečítal? Pokiaľ vidíš len tú dĺžku, tak pre oči nevidíš. A ak to vidíš ako úplne od veci, tak máš v hlave niečo, čo ti nedovolí myslieť. Vraj história je poučná, ale pre teba je to Španielská dedina, Takže ani ten sedliacky nemáš. :D
OneUp
02.06.24,08:48
Zase len urazas. Kto je zvedavy na neplatne vyhlasky ? 503 riesime
buchač
02.06.24,08:58
Len tak, medzi rečou...na pripomenutie.


Kde som veronu urazil ?


Ved si spokojna. Usetrila si 100 €, teplucko mala. Lenze to teplucko ti niekto zaplatil.
Takze uz nie si len klamarka, udavacka, ale aj prizivnicka

Zase len urazas. Kto je zvedavy na neplatne vyhlasky ? 503 riesime

Takže ty môžeš urážať ? A to v každej téme a každého, čo s tebou nesúhlasí...ale teba sa nik nemôže ani len dotknúť.
To si kde prišiel k takému názoru ?
OneUp
02.06.24,09:11
Bruchac: Len tak. Ty aj so svojimi alternickmi nemas ziadne pravo sa vyjadrovat ku slusnosti blbecku zeleny. Lebo ty pourazas uplne kazdeho, hlavne novych clenov
sito
02.06.24,11:32
Mas uplnu pravdu. Vsetko je to o zisku vyrobcov tepla. U nas vyrobca tepla v roku 2022 poziadal vsetkych spravcov, nech vypisu pisomne hlasovanie na zmenu pomeru na 70 % plocha, 30 % merace. Co je vyrobcu tepla do toho ako si rozdelime teplo - svoj majetok ? To ako keby pekari urcovali kolko chleba mame minimalne zjest. A vrchol je postihovat majitelov vlastneho kurenia. Preco by to nemalo byt aj naopak ? Aj im by mali ostatni platit, ze im vykurujuju byty

Ano, to si trafill klinec po hlavicke! Aj mne to to tak logicky vychadza: Ked vyrobcovia tepla neuspeli u spravcovskych firiem, isli to skusit na MH SR. A tam im to vyslo!! 503ka sa dostala do platnosti bez verejnej debaty, pekne potichu... Malokto jej rozumel, malokto si ju vsimol. Az ked ludia dostali vyuctovania, zacali sa pytat a chapat o com je tento paskvil (ja som tiez ten pripad priznam sa, vobec by ma nenapadlo, ze niekto vymysli talkuto ujovinu)...

:D Vlado, tu vyhlášku vydalo 19.12.2022. Od tej doby bola niekoľko krát vychvaľovaná v televízii a nie len jednej. Takže každý koho sa vyhláška týkala, mohol mať oprávnené námietky, že je to hlúposť a vymyslel ju ...! Nikto. Aj na porade bola spomenutá, niekto sa pýtal ako sa bude zisťovať ten rozdiel 2,5 násobok. Ján to vysvetlil už vtedy, že sa bude zvyšovať základná zložka, až kým nebude rozdiel 2,5 násobok

Do 30.6.2023 mal správca veci, ktoré sú v rozpore s 503kou do súladu s 503kou. U nás bola k tomu 20.11.23. schôdza, správca informoval o 503ke doporučil pomer tak ako je v 503ke 60 : 40 %. Tú pokutu pre všetkých, ktorí s teplom šetria správca nespomenul, ani ja, Navrhol som im 30 : 70, a koeficienty podľa 503ky, súhlasili, ale neboli sme uznášania schopní, tak 20.12.2023 bolo písomné hlasovanie schválené na schôdzi 20.11.2023. Schválili podpisom. Počítal so, že to bude zvýšené tak o 10 - 20 %. A teraz mi u správcu povedali, keď som im povedal, že máme pomer 62 : 32 %, Jáááj, to máte dobré, majú aj 80 : 20 %, dokonca OneUp napísal pomer 16 : 94 %, ba Dušan spomenul, že o dva baráky ďalej 15 : 95 %. No proste atomovka! O ktorej sa písalo, šuškalo až do 1. mája, po 1. máji nastal výbuch, začali prichádzať vlastníkom bytov v bytových domoch ročné vyúčtovania za rok 2023. Takže - tak! :D
marjankaj
02.06.24,12:21
Marcel tak ako píšeš asi pred rokom som to písal, že sa bude základná zložka zvyšovať až kým pomer bude <2,5. Teoreticky základná zložka môže dosiahnuť 100%. Načo sú potom tie merače?
Stačí si prečítať poriadne tú 503 (podľa mňa qoqotinu).
OneUp
02.06.24,12:31
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chudera
veronikasad
02.06.24,13:08
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chuderakeď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
OneUp
02.06.24,13:30
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chuderakeď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
Strc si ro riti vyraz " kradez tepla " . Toto sa zrodilo v kotrbach vyrobcov tepla. Ja som mal radiatory cely rok na odporucanej 3. Rovnako ako ostatni. Stacilo to na 24°C pri 85 dielikoch
503 porovnavala prerabany , neobyvatelny byt s nulovou spotrebou. S bytom so 7500 dielikmi. Evidentne mal vsetky radiatory na 5 a vsetky okna otvorene
Tak sme sa dopracovali vdaka 503 k pomeru 86:14
503 nahrava vyrobcom tepla a prizivnikom tebe podobnym
veronikasad
02.06.24,14:02
Ak sa niekto neoprávnene obohacuje tak to je hnup, ktorý berie teplo z okolitých bytov a ešte tu vyplakava. Viem o čom píšem, mala som tri roky nad sebou neobývaný byt.
Radosť mať takého suseda, nech sa presťahuje na cistinku uprostred lesa, kde líšky dávajú dobrú noc, tam mu nikto nebude prekážať.
to co si tu uz ty dovolujes klamarka, udavacka a prizivnicka ? Evidentne si sa prizivila ty. Sama si si to prepocitala. Zaplatili ti to ostatni chuderakeď tebe tu krádež tepla do minulého roka platili susedia, nekvical si
Strc si ro riti vyraz " kradez tepla " . Toto sa zrodilo v kotrbach vyrobcov tepla. Ja som mal radiatory cely rok na odporucanej 3. Rovnako ako ostatni. Stacilo to na 24°C pri 85 dielikoch
503 porovnavala prerabany , neobyvatelny byt s nulovou spotrebou. S bytom so 7500 dielikmi. Evidentne mal vsetky radiatory na 5 a vsetky okna otvorene
Tak sme sa dopracovali vdaka 503 k pomeru 86:14
503 nahrava vyrobcom tepla a prizivnikom tebe podobnymnetrep, že na trojke máš v celom byte za rok 84 dielikov. To pis niekomu kto žerie seno, nie mne...
OneUp
02.06.24,14:06
Kazde merace maju ine meranie. Ason to by si mohla vediet prizivnicka
Na odparovacich sme mali este menej

6,88 : 0,08 = 86
veronikasad
02.06.24,14:10
Kazde merace maju ine meranie. Ason to by si mohla vediet prizivnicka
Na odparovacich sme mali este menejzamotávas sa do klamstiev. V tom byte so 7500 dielikmi mali aké merače?
OneUp
02.06.24,14:12
Kazde merace maju ine meranie. Ason to by si mohla vediet prizivnicka
Na odparovacich sme mali este menejzamotávas sa do klamstiev. V tom byte so 7500 dielikmi mali aké merače?
tie iste. Len radiatory na 5 cely rok a otvorene okna
Zopakuj si matiku
382 x 2,5 -382 = 573 573 : 0,08 = 7162 dielikov
sito
02.06.24,15:17
Marcel tak ako píšeš asi pred rokom som to písal, že sa bude základná zložka zvyšovať až kým pomer bude <2,5. Teoreticky základná zložka môže dosiahnuť 100%. Načo sú potom tie merače?
Stačí si prečítať poriadne tú 503 (podľa mňa qoqotinu).

Ján, súhlasím s Tebou, je to pi*---*! Na Slovensku je už skoro všetko možné. Keby bolo ako bolo v novelizovanej 630ke, tak by som navrhol takýto spôsob rozpočítania nákladov za teplo na byty.

V dome máme tri radiátory, práčovňa, mangľovňa, sušiareň. Tie miestnosti už nie sú využívané na pôvodný účel. Radiátory odstaviť! Ďalšie tri sú pri výťahoch na najnižšej stanici. No nie je to nádražie, kde sa čaká na prípoj pol - hodinu. Pre tie 2 - 3 minúty nemusí vyzliekať kabát, kým príde výťah. Radiátory odstaviť! Potom pomerať plochu rurky rozvodu tepla. Rurky sa postupne zužujú. Najväčšia plocha je v spodnom byte najmenšia v hornom byte. Časť nákladov 8 - 10 -12 % by sa rozpočítalo podľa plochy rozvodov, najviac by z tej čiastky platil spodný byt, a postupne menej a najmenej horný byt.

Teraz, zaznamenané jednotky notesmi na radiátoroch sa upravia koeficientom radiátorov, upravené jednotky sa upravia koeficientami nevýhodnej polohy miestnosti v dome. Výsledky spočítať a vydeliť plochou domu, výsledok je priemer jednotiek na jednotlivé byty v dome.

Z priemeru jednotiek sa vypočítajú dve kôpky. Prvá, 30 % povinné kúrenie. Druhá, pokuty z dvojnásobku priemeru. To by malo zabrániť špekuláciam, ja nebudem kúriť, aby som platil, čo najmenej, alebo vôbec nebudem kúriť však ten byt neužívam. Ako by vznikla pokuta? Pokiaľ byt nesplnil povinné kúrenie na desať percent, tak mu počítač automaticky pripočíta desať percent jednotiek z kôpky pokút. Nebola by to suma, ktorá by byt zruinovala. Ale, pokiaľ by vlastník špekuloval, že bude mať na meračoch nuly, tak k tej nule mu počítač pripočíta dvojnásobok priemeru na jeho byt. Takže vždy sa mu oplatí nastaviť hlavice tak, aby počet jeho jednotiek by bol niekde okolo tých 30 % povinného kúrenia. Ostatní, ktorí sú nad povinným kúrením sa pokuta netýka. A pokiaľ má niekto nehorázny počet jednotiek, jeho vec. On za ne zaplatí, ostatní nedostanú pokutu zvyšovaním základnej zložky. V dome ju nemáme.

Takto napočitane jednotky sú konečný stav jednotiek na rozpočítanie nákladov. Myslím, že väčšina vlastníkov sa snaží kúriť efektívne, teda niekde okolo toho povinného kúrenia. Ten do nechce kúriť a chce platiť menej, musí sa prejsť k hlaviciam a potočiť ich v smere hodinových ručičiek, Ten kto chce platiť menej, ale má more jednotiek, ten tiež musí isť k hlaviciam, ale ten musí s nimi potočiť v protismere hodinových ručičiek.

A potom už len náklady rozdeliť počtom napočitaných jednotiek, vypočítať priemer na jednotku a priemer prenásobiť počtom jednotiek jednotlivých bytov. Súčet výsledkov v bytoch = náklady domu na vykurovanie domu.

Čo k tomu, Porozmýšľať, nastaviť hlavice, spracovať dohodnutým spôsobom namerané, zapísané hodnoty na meračoch tepla a zaplatiť primeranú úhradu z nákladov domu za svoj byt, ktorú mu vypočítal počítač.

Je niečo na tom zložité, čo sa nedá pochopiť? Nie je to na Nobelovú cenu, ale každý byt, jeho vlastník platí podľa svojho svedomia a snahy starať sa o to ako má nastavené termostatické hlavice. Teda podľa jeho zásluh.
OneUp
02.06.24,15:28
[QUOTE="marjankaj"]Marcel tak ako píšeš asi pred rokom som to písal, že sa bude základná zložka zvyšovať až kým pomer bude <2,5. Teoreticky základná zložka môže dosiahnuť 100%. Načo sú potom tie merače?
Stačí si prečítať poriadne tú 503 (podľa mňa qoqotinu).

Ján, súhlasím s Tebou, je to pi*---*! Na Slovensku je už skoro všetko možné. Keby bolo ako bolo v novelizovanej 630ke, tak by som navrhol takýto spôsob rozpočítania nákladov za teplo na byty.

V dome máme tri radiátory, práčovňa, mangľovňa, sušiareň. Tie miestnosti už nie sú využívané na pôvodný účel. Radiátory odstaviť! Ďalšie tri sú pri výťahoch na najnižšej stanici. No nie je to nádražie, kde sa čaká na prípoj pol - hodinu. Pre tie 2 - 3 minúty nemusí vyzliekať kabát, kým príde výťah. Radiátory odstaviť! Potom pomerať plochu rurky rozvodu tepla. Rurky sa postupne zužujú. Najväčšia plocha je v spodnom byte najmenšia v hornom byte. Časť nákladov 8 - 10 -12 % by sa rozpočítalo podľa plochy rozvodov, najviac by z tej čiastky platil spodný byt, a postupne menej a najmenej horný byt.

Teraz, zaznamenané jednotky notesmi na radiátoroch sa upravia koeficientom radiátorov, upravené jednotky sa upravia koeficientami nevýhodnej polohy miestnosti v dome. Výsledky spočítať a vydeliť plochou domu, výsledok je priemer jednotiek na jednotlivé byty v dome.

Z priemeru jednotiek sa vypočítajú dve kôpky. Prvá, 30 % povinné kúrenie. Druhá, pokuty z dvojnásobku priemeru. To by malo zabrániť špekuláciam, ja nebudem kúriť, aby som platil, čo najmenej, alebo vôbec nebudem kúriť však ten byt neužívam. Ako by vznikla pokuta? Pokiaľ byt nesplnil povinné kúrenie na desať percent, tak mu počítač automaticky pripočíta desať percent jednotiek z kôpky pokút. Nebola by to suma, ktorá by byt zruinovala. Ale, pokiaľ by vlastník špekuloval, že bude mať na meračoch nuly, tak k tej nule mu počítač pripočíta dvojnásobok priemeru na jeho byt. Takže vždy sa mu oplatí nastaviť hlavice tak, aby počet jeho jednotiek by bol niekde okolo tých 30 % povinného kúrenia. Ostatní, ktorí sú nad povinným kúrením sa pokuta netýka. A pokiaľ má niekto nehorázny počet jednotiek, jeho vec. On za ne zaplatí, ostatní nedostanú pokutu zvyšovaním základnej zložky. V dome ju nemáme.

Takto napočitane jednotky sú konečný stav jednotiek na rozpočítanie nákladov. Myslím, že väčšina vlastníkov sa snaží kúriť efektívne, teda niekde okolo toho povinného kúrenia. Ten do nechce
Kto to ma citat 5 metraky mimo temu ?
sito
02.06.24,15:35
:D OneUP, Nebuj, *---*! Netlač sa do príspevku bez citácie. Vystiera ti to mozgové závity, a ešte viac kriví tvoj charakter! :D
sito
02.06.24,15:43
Zase len urazas. Kto je zvedavy na neplatne vyhlasky ? 503 riesime

:D Joj, teba nie, nikdy sa ťa nesnažím uraziť. Len čítajúcim niekedy dávam, týmto *---*, že namiesto tohoto *---* si môžu dosadiť slovo podľa svojho uváženia. Vždy keď si prečítam tvoj príspevok, snažím si spraviť naň svoj názor na vec a ten potom napíšem. Ale je to len môj názor, ktorým ti v žiadnom prípade nechcem vyvrátiť ten tvoj, lebo len ty máš vždy pravdu. :D
sito
02.06.24,16:32
Aku svoju " pravdu " situ dal ? Okrem 5 metrakov a urazok

:D Nie pravdu, názor. Názor nemusí byť pravda. Ale čo tu ty nariekaš veď ty si vďaka 503ky na tom výborne. Zo základnej zložky domu uhrádzaš len 1,62 %, zo spotrebnej zložky domu len 0,15 %, z nákladov domu len 1,39 %.

Kam sa ja hrabem s mojím efektívnym kúrením v mojom byte na teba. Zo základnej zložky domu uhrádzam až 2,29 %, zo spotrebnej zložky domu až 1,17 %, z nákladov domu až 1,93 %.

Čo tu teda piščíš, ty by si mal tú 503ku velebiť a nie tu písať, že je to *---*! Ty *---*! :D:D:D
sito
03.06.24,04:48
Ešte jedna pikoska z vyúčtovania v našom BD pri spotrebe studenej vody. Súčet spotreby na bytových vodomerov (42 bytov) je o 466m3 vyšší ako spotreba nameraná na domovom vodomere. Vyriešili to tak, že spotrebu bytových vodomerov "opravili" koeficientom 0.73348.
Je to v poriadku? Čím mohol taký veľký rozdiel vzniknúť? Odpočty boli "na diaľku"

:D OneUP, toto je len 4,999 m :D:D:D

Veronika, povinnosť vodomerov v bytoch bola uzákonená už od 1.1.1988. u nás od 1.9.1994 od 15.1. 2023 na diaľkový odpočet, sú to určené výrobky, meradlá. Do 31.7.2019 to boli merače pretečeného množstva vody, platné overenie, TV 4 roky, SV 6 rokov. Od polnoci 1.8.2019 sú to bytové vodomery, ich platné overenie sa zmenilo TV, aj SV oba majú 5 rokov. Ich zhoda sa posudzuje ako pri fakturačných vodomerov teda TV 4 roky, SV 6 rokov. Bytové vodomery sa nepoužívajú na fakturáciu, ale na rozpočítanie fakturovaných nákladov domu dodávateľom vody TV, SV.

Malo by to byť takto. Dodávateľ má na päte domu svoj vodomer, spotreba krát schválená cena URSOm sú náklady domu za vodu. Vodomery v bytoch sú súčasť vodovodu, spoločného zariadenia domu sú majetkom spoluvlastníkov domu aj napriek tomu, že sú oficiálne pomenované bytové vodomery. Tým, že sú odpisované diaľkovo sa ten rozdiel znižuje, ak mal správca požiadavku pri manuálnom odpise odpísať len m3, nie aj litre. Rozdiel môže vzniknúť dátumom odpisu fakturačného vodomeru a odpisom bytových vodomerov. Príklad: Vodári, aby mali pokojné Vianoce odpíšu stav fakturačného vodomeru 21.12. ale bytové sú naraz všetky odpísané, nastavený odpis na 31.12 o 24,00 hod. a rozdiel je na svete. To je ten oficiálny rozdiel. Ale, je aj neoficiálny, ktorý nie je vidieť ale ani vypočítať. Každý vodomer fakturačný aj bytový má v meraní toleranciu +/- 5 %. Pre dom by bolo lepšie keby mal toleranciu +/- , mínus, že?

Hodnota na určených meradlách by sa nemala meniť. Postup eliminovania rozdielu ( 466 m3 ) spotreba na fakturačnom vodomere deleno súčet spotrieb na bytových vodomeroch, výsledok koeficient, ktorým sa upraví schválená cena na 1 m3 URSOm. Ak je koeficient nad 1 cena na 1 m3 bytového vodomeru sa zvýši, ak pod, tak sa zníži. Na potom už len krát skutočná spotreby v byte, krát upravená cena za 1 m3 na bytový vodomer.

Tiež pikoška. Teplu vodu sme merali od 1.9.1994. Studenú vodu od 15.2.1995. Čo myslíš, aká bola maximálna spotreba TV + SV denný priemer v sudoch na naftu v roku 1995? Uveríš? 5, slovom päť sudov! Priemer na byt a deň 2,18 suda, minimálny priemer 1,17 m3 suda.

A ešte jedna. V dome máme dve studne, dva fakturačné vodomery, na každý je napojená polovica bytov 21 a 21. Od roku 1996 nám výrobca tepla už nedodáva do domu teplú vodu, len teplo. Studenú vodu na výrobu teplej vody dodávame na ohrev z jednej studne. Rarita vznikla pri rozpočítaní základov tej SV. Na prívode vody do ohrievača má dodávateľ vody vlastný vodomer, nie fakturačný. Správca podľa spotreby na tom vodomery urči náklady krát URSOm schválenú cenu, neberie do úvahy vznikajúce rozdiely. Ale tú vodu domu fakturuje dodávateľ vody. No a potom v bytoch, ktoré odoberajú vodu s tej studne kde sa odoberá aj SV na výrobu teplej vody. V ich bytoch majú SV 1 m3 za 2,9428 €. TV za 2,6191 €, rozdiel je 0,3238 €, to je rozdiel 12,31 %. Dá sa to, započítať na ten vodomer dodávateľ tepla tie rozdiely, potom by im vyšla cena na obidvoch výtokoch batérie cena na 1m3 2,7920 €. Tak to bolo v roku 2022. Inak každí rok je rozdiel iný. Čo už, keď to ták správca chce. :D
smutko
03.06.24,04:56
Ja som s toho zhrozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.
sito
03.06.24,05:09
Ja som s toho zhrozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.

smutko, je to smutné. Ale, čo už, si na porade už dosť dlho. No nebolo to tak, admni kedysi takých členov vyhadzoval z porady. Dnes, asi mu to vyhovuje, že je tu pár takých rypákov, ktorí poradu asi podľa neho zatraktívňujú, zvyšujú jej návštevnosť. Čo už, veď sme ľudia. Efel, stvoriteľ "milujte se a množte se" ten druhý "žerte se a perte se" A tak sme tu vepři, divé svine. :D
OneUp
03.06.24,06:03
Ja som s toho zhrozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.
Ti ktori nesetria sa nemusia obavat. Zaplatia im ti, co setria
veronikasad
03.06.24,06:50
Marcel, k tym rozdielom vody. Vzdy sme mávali menší rozdiel, ale nikdy nie menej na domovom vodomere.
Ešte sme nemali schôdzu, ale bude to asi tým, že prvý raz nám aj vodu odpisovali "na diaľku", teda presne 31.12.
V predchádzajúcom roku počas korony sa stav nahlasoval mailom v priebehu januára, tak sme si predplatili...
sito
03.06.24,10:29
Marcel, k tym rozdielom vody. Vzdy sme mávali menší rozdiel, ale nikdy nie menej na domovom vodomere.
Ešte sme nemali schôdzu, ale bude to asi tým, že prvý raz nám aj vodu odpisovali "na diaľku", teda presne 31.12.
V predchádzajúcom roku počas korony sa stav nahlasoval mailom v priebehu januára, tak sme si predplatili...

Veronika, my tiež prvý krát na dialku a o rok skôr. Koeficient len na našom 1. 1/2 je 1,069273, z 2. len na TV je 1,036354. Aký je pre 2. 1/2 len na SV, to sa z môjho vyúčtovania nedozviem. Keď som to počítal za rok 2022, tak informáciu som si vypýtal od správcu domu.

K vášmu domu. Predplatili ste si len zálohy podľa predpisu. Príklad: v roku 2023 odpísali vodári 21.12.2022 ich vodomer na pre vyúčtovanie za rok 2023. Samozrejme, že voda ktorá pretiekla ich vodomerom, bola už spotreba na rok 2024, náklady tiež. proste to bolo odpisom useknuté. Ale tá voda pretiekla aj vašimi vodomermi v bytoch v roku 2024, ale vplývala na rozpočítanie nákladov na rok 2023. Keby videl rozúčtovanie za rok 2022 aj za 2023 bol by vidieť, vedieť viac. Snáď sa na schôdzi dozvieš pravý dôvod.
sito
03.06.24,11:12
Ja som s toho zh9rozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.

smutko, je to smutné. Ale, čo už, si na porade už dosť dlho. No nebolo to tak, admni kedysi takých členov vyhadzoval z porady. Dnes, asi mu to vyhovuje, že je tu pár takých rypákov, ktorí poradu asi podľa neho zatraktívňujú, zvyšujú jej návštevnosť. Čo už, veď sme ľudia. Efel, stvoriteľ "milujte se a množte se" ten druhý "žerte se a perte se" A tak sme tu vepři, divé svine. :D

vepři, tiež, v rozpore.

smutko, pozrel som si tvoj rodný list, si o rok mladšia na porade. Vek, nie je podstatný. Nebol nejak čas, tak len taký krátky príspevok, pridám k nemu. Hádam si to Onyhore všimne, že to nie je až ani 5 m.

Tiež mám byt nad vchodom a nad nevykrovanými priestormi. Pokiaľ nebolo spravené hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu, bol v byte studený odchov. Nepomohlo nič, ani väčšie radiátory. Vyriešilo to to vyregulovanie a termostatické hlavice, potom som si už mohol spievať "tohle je raj"! Keď sme namontovali, vraj merače tepla, tak som jeden večer v sobotu keď riadne mrzlo, vypol som v obývačke radiátor, nedeľu ráno bolo v nej 13°C, napriek tomu, že vonku bolo -9°C, rozdiel 22 °C. Na radiátor pri hlavici som si dal teplomer, do stredu miestnosti tiež. Postupne som otáčal hlavicu, až otvorila ventil, spustila vykurovanie, radiátor hrial celý. Trvalo to nejaký čas asi dve hodiny, radiátor odstavila hlavica, na teplomery v miestnosti bolo 16 °C. A tak som postupne pridával na hlavici, až kým na teplomery v miestnosti nebolo 22 °C. Pri takých mrazoch to bolo optimálne nastavenie hlavice, ale ak mrazy poklesli, alebo prestali bolo treba hlavicu mierne potočiť doľava, aby radiátor odstavovala pri teplote 22 °C v miestnosti. To je moja osobná skúsenosť, ktorú som tu po roku 2009 viac krát napísal. Neviem, koľkí sa tou radou nechali inšpirovať, bolo to keď sa ešte platili korunami. Asi tak 5 - 6 ľudí tu napísalo, že im to riadne znížilo úhradu za teplo, jedena uviedla zo cca 60 000 Sk na 25 000 Sk. Takže, tak ako ty nešetríš ani ja nešetrím s teplom, len som sa naučil optimálne si nastaviť termostatické hlavice vo svojom byte, tých 22 °C mi bohato stačí. Dodávateľ tepla aj tak vyrába teplo o takej teplote, že v dome je možné dosiahnuť najviac tých 24°C. Treba sa viac venovať tým hlaviciam a výsledok sa dostaví. No, ale tá 503ka to rozpočítavanie nákladov za teplo domu na byty riadne *---*!
sito
03.06.24,11:22
Ja som s toho zhrozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.
Ti ktori nesetria sa nemusia obavat. Zaplatia im ti, co setria

:D Čo tu piščíš! Však vo vašom dome platíš z nákladov na vykurovanie domu najmenší podiel, čiastku, sumu! A čože chceš, aby si neplatil nič, alebo aby ti ostatní ešte vracali za to, že bývaš v tom dome s nimi? :D:D:D
OneUp
03.06.24,11:36
Ja som s toho zhrozená, idem na túto stránku, aby som sa dočítala niečo o tom rozúčtovaní tepla,lebo máme byt nad vchodom a nad pivnicami,takže musíme kúriť,žiadne šetrenie a čítam tu samé urážky a keď niekto povie, ako by to podľa neho malo byť, tak je zle. Načo sem píšete, keď neviete normálne medzi sebou diskutovať.
Ti ktori nesetria sa nemusia obavat. Zaplatia im ti, co setria

:D Čo tu piščíš! Však vo vašom dome platíš z nákladov na vykurovanie domu najmenší podiel, čiastku, sumu! A čože chceš, aby si neplatil nič, alebo aby ti ostatní ešte vracali za to, že bývaš v tom dome s nimi? :D:D:D
Spravaj sa slusne. A nemiesaj sa do toho comu nerozumies Chcem platit za to, co podla meracov spotrebujem. Nie podla plochy bytu 382 € a za 80 dielikov 6,80 €
VladoJ
03.06.24,20:44
Podla tej vyhlasky ide teplo jednosmerne k majitelom individualneho kurenia. Naopak uz nie.
Tak! Fyzika podla podnikatela v energetike Hirmana. :eek:https://www.porada.sk/images/smilies/eek.gif
VladoJ
03.06.24,20:46
:D Čo tu piščíš! Však vo vašom dome platíš z nákladov na vykurovanie domu najmenší podiel, čiastku, sumu! A čože chceš, aby si neplatil nič, alebo aby ti ostatní ešte vracali za to, že bývaš v tom dome s nimi? :D:D:D

mimotemy
VladoJ
03.06.24,21:08
:D Vlado, tu vyhlášku vydalo 19.12.2022. Od tej doby bola niekoľko krát vychvaľovaná v televízii a nie len jednej. Takže každý koho sa vyhláška týkala, mohol mať oprávnené námietky, že je to hlúposť a vymyslel ju ...! Nikto. Aj na porade bola spomenutá, niekto sa pýtal ako sa bude zisťovať ten rozdiel 2,5 násobok. Ján to vysvetlil už vtedy, že sa bude zvyšovať základná zložka, až kým nebude rozdiel 2,5 násobok


Ta vyhlaska je napisana tak, ze jej nik nerozumel, ani spravcovia (nas sa z toho vyvliekol, teplo rozratava externa firma) ani redaktori v televizii. Ti tocili stale dookola mantru o "spravodlivejsom" rozuctovani az kym ludom nezacali prichadzat koncorocne vyuctovania. Ako vyzera slovenske Kocurkovo? Miliony isli do zateplenia bytoviek, do bytov boli montovane dialkovo odpocitavane merace tepla a termostaticke hlavice... ludia zacali setrit. A do toho vletel podnikatel v energetike aby priniesol ludom (sefom teplarenskych firiem): 503ku! :mad: S odkazom: ludia srrte na setrenie, plynu mame dost, teplo sa vam rozrata aj tak cez metre stvorcove plochy bytu! A mas vlastny kotol?!? Ty burzuj jeden! Odteraz budes platit okrem svojho kotlu aj za kotol (teplo) centralny! https://www.porada.sk/images/smilies/mad.gifhttps://www.porada.sk/images/smilies/mad.gif





Do 30.6.2023 mal správca veci, ktoré sú v rozpore s 503kou do súladu s 503kou. U nás bola k tomu 20.11.23. schôdza, správca informoval o 503ke doporučil pomer tak ako je v 503ke 60 : 40 %. Tú pokutu pre všetkých, ktorí s teplom šetria správca nespomenul, ani ja, Navrhol som im 30 : 70, a koeficienty podľa 503ky, súhlasili, ale neboli sme uznášania schopní, tak 20.12.2023 bolo písomné hlasovanie schválené na schôdzi 20.11.2023. Schválili podpisom. Počítal so, že to bude zvýšené tak o 10 - 20 %. A teraz mi u správcu povedali, keď som im povedal, že máme pomer 62 : 32 %, Jáááj, to máte dobré, majú aj 80 : 20 %, dokonca OneUp napísal pomer 16 : 94 %, ba Dušan spomenul, že o dva baráky ďalej 15 : 95 %. No proste atomovka! O ktorej sa písalo, šuškalo až do 1. mája, po 1. máji nastal výbuch, začali prichádzať vlastníkom bytov v bytových domoch ročné vyúčtovania za rok 2023. Takže - tak! :D

U nas spravca neriesil nic. Uvidime cim dolozi pred sudom ked k nemu dojde, ze za co mam doplacat vyse 300 EUR (podla podlahovej plochy bytu!) bytom napojenym na centralnu kotolnu. Co je v rozpore so Zmluvou o sprave. Takze tak!
OneUp
04.06.24,00:36
Podla tej vyhlasky ide teplo jednosmerne k majitelom individualneho kurenia. Naopak uz nie.
Tak! Fyzika podla podnikatela v energetike Hirmana. :eek:https://www.porada.sk/images/smilies/eek.gif
503 nepriniesol do parlamentu Hirman, ale Valova s Munkom / Smer /. Za kseftik s vyrobcami tepla, ktorym klesaju zisky
OneUp
04.06.24,00:49
Sito nikde som nenapisal kravinu 96:14, ani misoft 95:15. Tak sa douc zaklady matematiky
OneUp
04.06.24,01:03
:D Vlado, tu vyhlášku vydalo 19.12.2022. Od tej doby bola niekoľko krát vychvaľovaná v televízii a nie len jednej. Takže každý koho sa vyhláška týkala, mohol mať oprávnené námietky, že je to hlúposť a vymyslel ju ...! Nikto. Aj na porade bola spomenutá, niekto sa pýtal ako sa bude zisťovať ten rozdiel 2,5 násobok. Ján to vysvetlil už vtedy, že sa bude zvyšovať základná zložka, až kým nebude rozdiel 2,5 násobok


Ta vyhlaska je napisana tak, ze jej nik nerozumel, ani spravcovia (nas sa z toho vyvliekol, teplo rozratava externa firma) ani redaktori v televizii. Ti tocili stale dookola mantru o "spravodlivejsom" rozuctovani az kym ludom nezacali prichadzat koncorocne vyuctovania. Ako vyzera slovenske Kocurkovo? Miliony isli do zateplenia bytoviek, do bytov boli montovane dialkovo odpocitavane merace tepla a termostaticke hlavice... ludia zacali setrit. A do toho vletel podnikatel v energetike aby priniesol ludom (sefom teplarenskych firiem): 503ku! :mad: S odkazom: ludia srrte na setrenie, plynu mame dost, teplo sa vam rozrata aj tak cez metre stvorcove plochy bytu! A mas vlastny kotol?!? Ty burzuj jeden! Odteraz budes platit okrem svojho kotlu aj za kotol (teplo) centralny! https://www.porada.sk/images/smilies/mad.gifhttps://www.porada.sk/images/smilies/mad.gif





Do 30.6.2023 mal správca veci, ktoré sú v rozpore s 503kou do súladu s 503kou. U nás bola k tomu 20.11.23. schôdza, správca informoval o 503ke doporučil pomer tak ako je v 503ke 60 : 40 %. Tú pokutu pre všetkých, ktorí s teplom šetria správca nespomenul, ani ja, Navrhol som im 30 : 70, a koeficienty podľa 503ky, súhlasili, ale neboli sme uznášania schopní, tak 20.12.2023 bolo písomné hlasovanie schválené na schôdzi 20.11.2023. Schválili podpisom. Počítal so, že to bude zvýšené tak o 10 - 20 %. A teraz mi u správcu povedali, keď som im povedal, že máme pomer 62 : 32 %, Jáááj, to máte dobré, majú aj 80 : 20 %, dokonca OneUp napísal pomer 16 : 94 %, ba Dušan spomenul, že o dva baráky ďalej 15 : 95 %. No proste atomovka! O ktorej sa písalo, šuškalo až do 1. mája, po 1. máji nastal výbuch, začali prichádzať vlastníkom bytov v bytových domoch ročné vyúčtovania za rok 2023. Takže - tak! :D

U nas spravca neriesil nic. Uvidime cim dolozi pred sudom ked k nemu dojde, ze za co mam doplacat vyse 300 EUR (podla podlahovej plochy bytu!) bytom napojenym na centralnu kotolnu. Co je v rozpore so Zmluvou o sprave. Takze tak!
Za to, ze im prikurujes. Oni tebe nemusia doplacat, je to len jednosmerka. Pojem " kradnutie tepla " vysiel z hlav vyrobcov tepla.
sito
04.06.24,03:38
Sito nikde som nenapisal kravinu 96:14, ani misoft 95:15. Tak sa douc zaklady matematiky

:D OnyHore, *---*! A toto je čo?

28.05.24 19:34
OneUp
OneUp
Neprepocitavaj laskavo moje vyuctovanie a pomer rozpocitavania. Je 84:16. Ani v matematike nie si dobry. Tych 16 % na merace tepla sa rozpocitava podla dielikov. Nemas udaj o pocte dielikov v nasom bloku, ani o tom kolko dielikov mam ja. Mas len povysenecku chut rypat. Amen

Niektorým slovom sa dá, vyjadriť viac vecí. Tiež záleží na vete, prípadne viac vetách s ktorých sa dá, je treba pochopiť o akú vec sa jedná. Hovorí sa, že treba vedieť čítať s porozumením. Tebe to asi nejak nefunguje, pochopiť význam napísaného slova, porozumieť mu, slovu, textu.

Futbalový zápas skončil, domáci dali štyri góly, hostia dali dva góly. Zápas skončil výsledkom 4 : 2! ty to vidíš ako remízu? Padli 4 góly, hrali dve mužstvá, takže 4 : 2 = 2. Každe mužstvo dalo po dva góly?

Na hodinkách s ručičkami to nie je vidieť. Ale na digitálnych je to vidieť takto, čas 20:20. Podľa teba je ale len jedna hodina.

:D Nechápeš, že? :D:D:D

Ale máš pravdu v tých číslicach, 84 : 16. A Dušan, 80/20
Ale u známeho o dva bloky ďalej (iný správca) 85/15! A mal nedoplatok.

:D V tvojom byte, len v pomere 98,23 : 1,77 %. Platíš najmenšiu úhradu v dome.

Podľa tých tvojho počtu jednotiek v byte a vyhlášky č. 152/2005, prílohy si mal teplotu v byte ako na schodišti, 10°C. :D:D:D
OneUp
04.06.24,05:02
Uz nechaj svoje stupidne vypocty / 95:15, 90:20 /