Aspirka
08.10.06,13:26
:( Ahojte Poraďáci,
chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, či by sa tu našiel niekto kto by mi vedel pomôcť so mzdami (musí mať asi dosť trpezlivosti) :)) pretože začínam úplne od začiatku :).
Melnick
08.10.06,11:35
Aspirka,predovšetkým šťastnú voľbu pri výbere mzdového programu.A potom veľa,vaľa otázok ,na ktoré Ti vždy niekto dá odpoveď.:) :) :)
Aspirka
08.10.06,11:39
Ďakujem ti veľmi pekne :).
Máme 3 vrátnikov, ktorý pracuje každý deň 8 hodín. Aj sviatky aj víkendy. Odmeňovaní sú 60,-- Sk za hodinu. Neviem aký je fond pracovného času a neviem ako vyrátať prácu nadčas a ani za víkendy. Mohol by mi s tým niekto pomôcť? Ešte by som chcela dodať, že ide o dôchodcov. Dvaja majú uzatvorenú pracovnú zmluvu na hlavný pracovný pomer a ten tretí je živnostník, takže dáva len faktúrku na konci mesiaca.
Lucy
08.10.06,11:39
Myslím, že tu na Porade, je dosť otázok aj podrobne vypracovaných, tak aj trochu času stráviť radím, pohľadať, prečítať, podumať, a ak budeš mať problém, tak zadaj tému...

Ked potrebuješ osobné stretnutie, tak povedz odkiaľ si, a čo ťa trápi.. tu sú ochotní ľudia nezištne pomôcť ;)

a napr. tento link:
http://www.porada.sk/f108-vypracovane-otazky--mzdy.html
Aspirka
08.10.06,11:40
Som z Bratislavy, ak by bol ochotný venovať mi chvíľku času osobne bola by som mu nesmierne vďačná :). Nesmierne..
Lucy
08.10.06,11:42
Ďakujem ti veľmi pekne :).
Máme 3 vrátnikov, ktorý pracuje každý deň 8 hodín. Aj sviatky aj víkendy. Odmeňovaní sú 60,-- Sk za hodinu. Neviem aký je fond pracovného času a neviem ako vyrátať prácu nadčas a ani za víkendy. Mohol by mi s tým niekto pomôcť? Ešte by som chcela dodať, že ide o dôchodcov. Dvaja majú uzatvorenú pracovnú zmluvu na hlavný pracovný pomer a ten tretí je živnostník, takže dáva len faktúrku na konci mesiaca.

Noo, najprv si musíš spraviť rozvrnutie pracovných zmien, tak aby bolo jasné, kto kedy pracuje. Tým, že pracujú 8 hod ( teda 7,5 + 0,5 prestávka) to máš jednoduchšie, že sa ti nestriedajú na rozdielne zmeny. Ak buádeš mať zostavený rozvrh pracovného času, uvidíš, koľko hodín im vyjde do mesiaca a tým pádom ti bude jasnejšie, či majú aj nejaké hodiny nadčasov.
Lucy
08.10.06,11:46
Pozri §85 ods.5 Zákonníka práce - pracovný čas - zamestnanci sa ti striedajú v troch zmenách - teda max. týždenný pracovný čas je 37,5 hod
Melnick
08.10.06,11:48
1/ podklady k mzdám -dochádzku
2/ spracovanie mzdy
3/tlačové výstupy k mzde :
a/ podpisová listina
b/výplatná páska
c/rekapitulácia miezd
d/odvody pracovníkov podrobne
e/prehľad miezd - cena práce
f/ostatné podľa požiadaviek
4/výkazy do SP
5/výkazy do ZP
6/ oznámenie o zrážk.dani/ ak bude zrazená/
7/ prehľad o zrazených preddavkoch na daň - 1x Q
8/žiadosť o vrátenie DB ak tento bude vyplatený z prostr. zam-eľa
9/viesť mzdové listy
10/dať podpísať vyhlásenie ....zam-covi
11/potvrdenie o zdan. mzde/ročné zúčtovanie - buď,alebo
Ostatní doplnia čo som zabudla v rýchlosti.:)
Aspirka
08.10.06,11:48
Dajme tomu, že máme zamestnancov A a B a C (živnostník), toho ale písať asi nemusím.

A - pracuje každý deň od 6:00 do 14:00hod
B - pracuje každý deň od 14:00 do 22:00 hod
C - pracuje od 22:00 do 06:00 hod. (živnostník)

Dajme tomu, že september má 19 pracovných dní a 2 sviatky, ale čo ak robili aj víkendy?
Neviem si to nejako ujasniť.. ..:(
Aspirka
08.10.06,12:23
Nájde sa tu prosím niekto kto mi pomôže rozlúsknúť a vysvetliť tento oriešok?
Melnick
08.10.06,12:42
Dajme tomu, že máme zamestnancov A a B a C (živnostník), toho ale písať asi nemusím.

A - pracuje každý deň od 6:00 do 14:00hod
B - pracuje každý deň od 14:00 do 22:00 hod
C - pracuje od 22:00 do 06:00 hod. (živnostník)

Dajme tomu, že september má 19 pracovných dní a 2 sviatky, ale čo ak robili aj víkendy?
Neviem si to nejako ujasniť.. ..:(

Aspirka,máš dohodnutý príplatok za prácu v sobotu a nedeľu? Ak áno, tak mu v tieto dni pripočítaj k mzde %,ktoré ste určili za prácu v S,N.
Aspirka
08.10.06,12:46
Nemáme dohodnutý žiadne príplatky. Nie sú zákonom určené tieto prípatky?
Lucy
08.10.06,12:49
V ZP sú určené min. príplatky, ktoré zamestnancovi prislúchajú. Ale zamestnávateľ môže výšku príplatku dohodnúť aj v pracovnej zmluve, alebo mzdovom dekréte, ktorý tvorí súčasť pracovnej zmluvy, alebo v kolektívnej zmluve. V uvedenom prípade platí, že tieto príplatky nemôžu byť nižšie, ako stanovuje Zákonník práce. Teda vyššie príplatky dohodnuť môžeš. ;)
Aspirka
08.10.06,14:01
Vie mi prosím niekto rozpísať tieto min. príplatky?
Hľadala som to, ale asi zle... :(.
Lucy
08.10.06,14:18
To musíš hľadať v Zákonníku práce, ktorý by si si ako začínajúca mzdárka mala aj preštudovať. ;)

Neviem, v akom štádiu si začínajúca mzdárka, ale v každom meste sa organizujú aj kurzy, ktoré dajú začínajúcim základ, aby mohli svoju prácu stavať na vedomostiach. ;)

Nik učený z neba nespadol, a každý svoje vedomosti získava aj praxou, ale aj štúdiom.
Aspirka
08.10.06,14:26
Áno :)). Ešte by som sa rada spýtala, že sa v zákoniku práce uvádza, že zamestnancovi napr. za prácu nadčas prislúcha dosiahnutá mzda a najjmenej 25% z jeho priemerného zárobku. (má sa brať do úvahy štvrťrok?). A čo ak pracuje len jeden mesiac?
DanielaSL
08.10.06,14:33
Robíš mzdy ručne nebodaj? Všetko toto ti soft vypočíta. A ináč ak si do okienka - Hľadaj - na bledomodrej lište zadáš kľúčové slovo, tak ti vyhodí plno tém, kde sa o týchto veciach už písalo.

http://www.porada.sk/t21958-priemerny-zarobok-na-pracovnopravne-ueely-134-zakonnika-prace.html
Melnick
08.10.06,14:35
Vie mi prosím niekto rozpísať tieto min. príplatky?
Hľadala som to, ale asi zle... :(.

Mzda za prácu nadčas - najmenej 25% priem. zárobku
.............vo sviatok - najmenej 50% ...................
........... za nočnú pr. - najmenej 20% min. mzdového nároku za hodinu.

Aspirka ,klikni si na tu: Zákonník práce a popozeraj si veci týkajúce sa miezd. A keď nebudeš rozumieť ,pýtaj sa.:)
Aspirka
08.10.06,14:43
Ďakujem :)
anna 07
09.10.06,06:16
ahojte,

potrebovala by som poradit (dufam,ze nevadi ze som to napisala do tejto temy, ale nechcela som vytvarat novu) takze co so zamest-com, kt. ma v zmluve dohodnuty 40 hod. prac. cas, ale zacina prac. dobu o 7:00 a konci o 16:00 /to je 9 hod. denne/ takto si to pise na dochadzku: ako mu to mam pocitat ako nadcasy, alebo??

pomozete mi? prosim :rolleyes:
sgm
09.10.06,06:21
ahojte,

potrebovala by som poradit (dufam,ze nevadi ze som to napisala do tejto temy, ale nechcela som vytvarat novu) takze co so zamest-com, kt. ma v zmluve dohodnuty 40 hod. prac. cas, ale zacina prac. dobu o 7:00 a konci o 16:00 /to je 9 hod. denne/ takto si to pise na dochadzku: ako mu to mam pocitat ako nadcasy, alebo??

pomozete mi? prosim :rolleyes:
Ako máte stanovený čas na obedňajšiu prestávku - vychádza mi, že je to hodina. Je tak? V tom prípade je tá hodina neplatená.
Bea
jankasm
09.10.06,06:23
ahojte,

potrebovala by som poradit (dufam,ze nevadi ze som to napisala do tejto temy, ale nechcela som vytvarat novu) takze co so zamest-com, kt. ma v zmluve dohodnuty 40 hod. prac. cas, ale zacina prac. dobu o 7:00 a konci o 16:00 /to je 9 hod. denne/ takto si to pise na dochadzku: ako mu to mam pocitat ako nadcasy, alebo??

pomozete mi? prosim :rolleyes:

Tú hodinu, ktorú nadrobí každý deň má nadčas, ktorý si môže vybrať formou náhradného voľna (tak to riešime my) alebo mu to preplatíš ako nadčasy.
Pozn.: ak pracuje denne 8,5 hodiny (8 hodin práca + 0,5 hodiny obedňajšia prestávka), tak nadčas je denne len 0,5 hodiny.
Nika
09.10.06,06:53
[quote=Aspirka]Dajme tomu, že máme zamestnancov A a B a C (živnostník), toho ale písať asi nemusím.

A - pracuje každý deň od 6:00 do 14:00hod
B - pracuje každý deň od 14:00 do 22:00 hod
C - pracuje od 22:00 do 06:00 hod. (živnostník)

Dajme tomu, že september má 19 pracovných dní a 2 sviatky, ale čo ak robili aj víkendy?
Neviem si to nejako ujasniť.. ..:([/quot

Podľa knihy dochádzky si pozapisuj kedy pracovali