blender
08.10.06,16:40
Mam fakutru z USA ktora obsahuje 3ks rozneho softwaru + postovne za cely balik. Mam postovne priratat k softwaru do obstaravacej ceny kazdeho softu 33% podielom, alebo ho mam dat do rezie. A co JCD mam to riesit tak isto ?

Dakujem za radu.

Peknu nedelu ;)
andrej_rv
08.10.06,15:09
Mam fakutru z USA ktora obsahuje 3ks rozneho softwaru + postovne za cely balik. Mam postovne priratat k softwaru do obstaravacej ceny kazdeho softu 33% podielom, alebo ho mam dat do rezie. A co JCD mam to riesit tak isto ?
Obstarávacou cenou sa oceňuje v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) bod 5. ZÚ aj nehmotný majetok mimo majetku vytvoreného vlastnou činnosťou. Obstarávacia cena je v zmysle § 25 ods. 4 prísm. a) ZÚ cena, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním.
Podľa môjho názoru ak hodnota jednotlivého softvéru (vrátane pomernej časti nákladov súvisiacich s obstaraním) bude vyššia ako limit pre jeho zaradenie do odpisovaného majetku (alebo ak ho chceš odpisovať aj pri cene nižšej ako 50 tis.), je treba poštovné a JCD rozpočítať. Na tretiny vtedy, ak je hodnota každého softu rovnaká. Ak nie, ja by som to rozpočítal v takom pomere, v akom je podiel jednotlivého softu z celkovej ceny software. (Spôsob rozúčtovania nákladov na obstaranie by mal byť uvedený v internej smernici).
Ak z ceny softu nevyplynie potreba jeho odpisovania, poštovné a JCD by som ponechal v réžii, keďže tam sa zaúčtuje aj soft nespĺňajúci limit pre zaradenie do odpisovaného majetku (predpokladám, že účtuješ v JU)
blender
16.10.06,12:33
Dakujem za radu. Len este taka mala uvaha: Ak dam JCD a postovne do rezie, neskresluje to potom hodnotu majetku, ktory zaradim do drobneho majetku? Nemala by som to radsej priratat do obstaravacej ceny kazdeho drobneho majetku a teda zauctovat JCD a postovne ako vydaj za drobny majetok?