kira
08.10.06,19:19
Prepáčte,že zakladám novú tému k tak preberanej problematike,ale prečítala som vaše príspevky čo sa tohto týka a znovu ma vyhadzuje z Porady, takže akonáhle napíšem vyhodí ma a príspevok je preč. Dúfam že tento zostane.
Ja si neviem dať rady a prosím skúsenejších o pomoc.
Sme poračovateľmi leasingu na kamion a príves. Pôvodné splátky boli na 48 mesiacov, my začíname 15.-ou splátkou. Zostáva nám zaplatiť 34 splátok. Našla som si že VC bude pre nás:
-nasčítaná suma splátok istiny
-kúpna cena 100,-
-FA za uzavretie zmluvy
-poistné
-odstupné, to ale nemáme
Ako toto mám zaúčtovať, keď nemám splnenú podmienku splátok na 36 mesiacov?
Prosím niekoho, kto by to somnou prebral. Účtujem v PÚ Omega a sme Q. platci DPH, ktorá sa blíži. Nerada by somto spravila zle. Ďakujem
andrej_rv
08.10.06,17:39
Sme poračovateľmi leasingu na kamion a príves. Pôvodné splátky boli na 48 mesiacov, my začíname 15.-ou splátkou. Zostáva nám zaplatiť 34 splátok. Našla som si že VC bude pre nás:
-nasčítaná suma splátok istiny
-kúpna cena 100,-
-FA za uzavretie zmluvy
-poistné
-odstupné, to ale nemáme
Ako toto mám zaúčtovať, keď nemám splnenú podmienku splátok na 36 mesiacov?
Nevzťahuje sa na Teba podmienka 36 mesiacov splátok. Pre prevzatí lízingu je v zmysle § 2 písm. s) ZDP podmienkou len dodržanie 60 % doby resp. minimálne 3 roky odpisovania za zmluvu ako celok. Pokiaľ sa v Tvojom prípade zmenil len nájomca a ostatné zmluvné podmienky sa nezmenili (pokračuje sa v doterajších splátkach), splňaš podmienky pre účtovanie úrokov a leasingových odpisov do nákladov, pretože celková doba 48 mesiacov splátok (najmenej 60% zo 6 rokov) za zmluvu ako celok je dodržaná . Mesačný leasingový odpis vypočítaš ako 1/34 vstupnej ceny z údajov ktoré si uviedla - akurát to poistné tam podľa mňa nepatrí - malo by byť zaúčtované priamo do nákladov podľa splátkového kalendára.
Na samotnú predkontáciu splátok je na Porade asi dosť príspevkov.
kira
08.10.06,17:52
Poistné je zahrnuté v spl. kalendári .
istina 34389,80
leas. úrok 8716,90 (562)
DPH 8190,30 (343)
Spolu 51297,-
poistné 4359,- (568)
na úhradu celkom 55656,-
Odpisy VC/34 mesačne

Súhlasíte? Je to takto dobre, lebo som zostala popletená z tých splátok
Danila
08.10.06,18:01
Poistné zaúčtuješ ako daňový výdavok. Ostatné položky sú súčasťou obstarávacej ceny ako píše v príspevku andrej rv.
kira
08.10.06,18:05
ani neviete ako ste mi pomohli ĎAKUJEM