matahaha
09.10.06,05:56
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Nakúpili sme z Nemecka počítače. Resp. ide o 5počítačových zostáv, 3laptopy, fax, 2tlačiarne, scannery, a 6zariadení kôli pripojeniu na internet. Kúpili sme to všetko v jeden den, na jednu faktúru. Môžeme to zaradiť do HIM ako súbor hnuteľných vecí alebo každé zvlášť(zariadenia na internet ale slúžia pre všetky počítače)? A aj to tak odpisovať? V prípade, že dojde k technickému zhodnoteniu navýšiť túto cenu celého súboru?

Ďakujem za skorú odpoveď.
Maťa
Monika1
09.10.06,13:21
Najprv by som sa pozrela na cenu jednotlivých zariadení. Ak u PC zostáv a laptopov je cena nižšia ako 30 000,- Sk, zaradila by som to do krátkodobého investičného majetku a taktiež aj fax. Neviem aké tlačiarne ste kúpili, ale my máme aj so scenerom a kopírkou a tak dokážu fungovať aj samostatne a keďže ich cena je nižšia ako 30 tis. Sk za kus evidujeme to všetko v krátkodobom majetku. Skús napísať bližšie údaje. Možno by sa to aj v tvojom prípade dalo zaevidovať samostane, nie ako súbor predmetov.
matahaha
10.10.06,04:07
Ceny: za 1ks
Laptop 59600,--
PC zostava 28700,--
tlačiarne (samostatné bez kopírky)- 40789,-
scanner (v sklade)80618,-
internetové zariadenia sú do 30000,-(tie by sa mali rozrátať ku všetkým PC)
Všetko musím zaradiť do HIM a nemôže to ísť do krátkodobého majetku. Len je otázne či to môže byť ako súbor, alebo to musí ísť zvlášť?
renča1
10.10.06,04:44
Ja si myslím, že môžeš a to podľa § 22 ods.2 písm.a)

ak spĺňaš tri podmienky:
a) majú samost.technicko-ekonom.určenie,
b) vstupná cenu vyššiu ako 30 000,00
c) dobu použiteľ. dlhšiu ako 1 rok.

§ 22 ods.4) zákon o dani z príjmu (http://www.porada.sk/autolink.php?id=2&script=showthread&forumid=59):

Je na daňovníkovi či nákup PC bude viesť ako jeden hmotný majetok (súbor hnuteľ.vecí ). Na jednej karte je možné evidovať súbor hnuteľ.vecí a aj odpisovať ako jeden hmotný majetok, pričo takýto súbor musí mať samostat.technicko-ekonom.určenie. Ak sa tak rozhodne, musí zabezpečiť:
- preukázat. tech.a hodnotové údaje o jednotliv. veciach zaradených do súboru,
- určenie hlavnej funkč.veci súboru. Súbor sa potom zaradí do odpisovej sk.podľa hlavnej veci. Teda podľa počítača. Ďalej treba viesť údaje:
- o prírastkoch, úbytkoch vrátane údajov o dátume a rozsahu vykonanej zmeny, údaje o vstup.zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, údaje o celkovej cene súboru vecí, údaje o výške odpisov za jednolivé roky vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstup.ceny súboru hnuteľ.vecí.
adato
10.10.06,11:29
Ak by som vytvárala súbory hnuteľných vecí, tak by som zaradila PC+tlačiareň+scaner, alebo podobné kombinácie. Pretože scaner a tlačiareň sú pre PC vstupné a výstupné zariadenia. Tlačiarne by som dala všetky spolu ako súbor iba vtedy, ak by sa dalo z ktorého koľvek PC tlačiť na ktorejkoľvek tlačiarni. Ak však tieto zariadenia nebudú trvalo rovnako spojené - stále to isté PC a tá istá tlačiareň, zaradila by som každé zariadenie zvlášť - aj pod 30 000,- ako drobný dlhodobý majetok.
Anja111
15.11.06,09:20
Dobrý deň!
Tiež by som potrebovala poradiť v podobnom probléme. Podnikateľ účtuje v JÚ a nakúpil v jeden deň zariadenie v celkovej hodnote 60.000,-- Sk, ktoré bude používať ako PC a pokladňu s fiškálnym modulom. Zariadenie je rozpísané na účtoch podľa jednotlivých kusov nasledovne: Procesor, MB MSI, Procesor, Dimm, Cassa, FDD, DVD-RW, HDD, klávesnica, myš, monitor, fiškálny modul, Compact flash, tlačiareň, Windows, MRP - maloobchod, MRP - sklad, inštalácia software a káble.
Prosím Vás, poraďte, ktoré časti z toho mám brať ako jeden celok? Môžem to zaradiť ako dlhodobý majetok - súbor hnuteľných vecí? Alebo mám urobiť nejaký rozpis, podľa ktorého "zložím" niekoľko kusov drobného majetku v obstarávacej cene do 30.000,-- Sk? Teda, zvlášť PC, pokladňu a programy? Skutočne sa neviem rozhodnúť...
Anja111
15.11.06,09:51
Nikto mi neporadí? Prosím, prosím...
Evanka
15.11.06,10:06
Dobrý deň!
Tiež by som potrebovala poradiť v podobnom probléme. Podnikateľ účtuje v JÚ a nakúpil v jeden deň zariadenie v celkovej hodnote 60.000,-- Sk, ktoré bude používať ako PC a pokladňu s fiškálnym modulom. Zariadenie je rozpísané na účtoch podľa jednotlivých kusov nasledovne: Procesor, MB MSI, Procesor, Dimm, Cassa, FDD, DVD-RW, HDD, klávesnica, myš, monitor, fiškálny modul, Compact flash, tlačiareň, Windows, MRP - maloobchod, MRP - sklad, inštalácia software a káble.
Prosím Vás, poraďte, ktoré časti z toho mám brať ako jeden celok? Môžem to zaradiť ako dlhodobý majetok - súbor hnuteľných vecí? Alebo mám urobiť nejaký rozpis, podľa ktorého "zložím" niekoľko kusov drobného majetku v obstarávacej cene do 30.000,-- Sk? Teda, zvlášť PC, pokladňu a programy? Skutočne sa neviem rozhodnúť...
Môžeš to dať ako celok. Predpokladám, že pokladňa bez PC nie je funkčná. Ak ti však veľmi záleží na rozpise, bolo by obhájiteľné PC so SW zvlášť a pokladňa zvlášť.
Anja111
15.11.06,10:32
Veľmi pekne ďakujem za odsúhlasenie.
Aj tak neviem zodpovedne posúdiť, čo k čomu patrí. Až taký macher na PC nie som.
Evanka
15.11.06,11:00
Veľmi pekne ďakujem za odsúhlasenie.
Aj tak neviem zodpovedne posúdiť, čo k čomu patrí. Až taký macher na PC nie som.Väčšinu tvoria komponenty PC Procesor, MB MSI - to je základná doska PC, Dimm - pamäte PC, FDD - mechanika pre diskety, DVD-RW - mechanika pre DVD, HDD - pevný disk, sú všetko komponenty PC
klávesnica, myš, monitor, Windows - patrí k PC
Compact flash - pamaťová karta asi tiež v PC
Anja111
15.11.06,11:22
Uznávam, že v tomto mám medzery... Zasa som sa niečo naučila... V živote sa zíde všetko. Ďakujem.
andrej_rv
15.11.06,17:05
Dobrý deň!
Podnikateľ účtuje v JÚ a nakúpil v jeden deň zariadenie v celkovej hodnote 60.000,-- Sk, ktoré bude používať ako PC a pokladňu s fiškálnym modulom. Zariadenie je rozpísané na účtoch podľa jednotlivých kusov nasledovne: Procesor, MB MSI, Procesor, Dimm, Cassa, FDD, DVD-RW, HDD, klávesnica, myš, monitor, fiškálny modul, Compact flash, tlačiareň, Windows, MRP - maloobchod, MRP - sklad, inštalácia software a káble.


Môžeš to dať ako celok. Predpokladám, že pokladňa bez PC nie je funkčná. Ak ti však veľmi záleží na rozpise, bolo by obhájiteľné PC so SW zvlášť a pokladňa zvlášť.
V tomto konkrétnom prípade by to obhájiteľné asi nebolo. Pokladňa s fiškálnym modulom nie je ako klasická pokladňa (t.j. samostatná hnuteľná vec). Túto "pokladňu" tvorí fiškálny modul (pamäť pokladne) pevne zabudovaný do PC a tlačiareň s pripojovacím káblom, ktorá nahrádza tlačiareň pokladne. A keďže fiškálny modul je funkčný len s PC, tlačiarňou, káblami a príslušným softvérom, podľa mňa sa celý zakúpený celok musí odpisovať ako jeden súbor.
Anja111
15.11.06,17:39
V takýchto prípadoch je rada odborníka /technika/ ozaj potrebná. Konečne som pochopila, čo to vlastne nakúpili. Som rada, že som sa spýtala a ešte radšej, že som bola poučená. Ďakujem a oceňujem.
daduška
16.11.06,05:44
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s nasledujúcim problémom. Vo firme máme vlastnú rádiovú sieť s vysielačkami. Celú sieť vedieme ako súbor hnuteľných vecí. Ideme polovicu vysielačiek vymieňať za nové vysielačky, nové vysielačky majú podobné technické parametre ako staré, no sú menšie, baterky vydrží dlhšie aťď. Otázka: Sú nové vysielačky technickým zhodnotením súboru hnuteľných vecí alebo výmenu vysielačiek môžem účtovať rovno do opráv? ˇ
karpis
16.11.06,06:00
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s nasledujúcim problémom. Vo firme máme vlastnú rádiovú sieť s vysielačkami. Celú sieť vedieme ako súbor hnuteľných vecí. Ideme polovicu vysielačiek vymieňať za nové vysielačky, nové vysielačky majú podobné technické parametre ako staré, no sú menšie, baterky vydrží dlhšie aťď. Otázka: Sú nové vysielačky technickým zhodnotením súboru hnuteľných vecí alebo výmenu vysielačiek môžem účtovať rovno do opráv? ˇ

Nové vysielačky s podobnými tech. parametrami nie sú technickým zhodnotením
Anja111
16.11.06,13:32
Znovu potrebujem poradiť, alebo aspom porovnať názory viacerých ľudí... SZČO nakúpila zariadenie do predajne v celkovej hodnote 75.000,-- Sk. Na faktúre je však všetko rozpísané, ako napr. stojina, traverza, fixačná platnička, U-tvar na vešanie, oválna priečka, rameno, držiak police, polica, zadná stena, zásuvka, zámok a 2 ks pulty. Čo by ste s tým urobili? Mám zaradiť pulty do spotreby ako drobný majetok a ostatné považovať za dlhodobý majetok: nábytok /inventár/ - súbor predmetov??? Alebo to mám zaradiť a odpisovať všetko?
andrej_rv
17.11.06,12:40
SZČO nakúpila zariadenie do predajne v celkovej hodnote 75.000,-- Sk. Na faktúre je však všetko rozpísané, ako napr. stojina, traverza, fixačná platnička, U-tvar na vešanie, oválna priečka, rameno, držiak police, polica, zadná stena, zásuvka, zámok a 2 ks pulty. Čo by ste s tým urobili? Mám zaradiť pulty do spotreby ako drobný majetok a ostatné považovať za dlhodobý majetok: nábytok /inventár/ - súbor predmetov??? Alebo to mám zaradiť a odpisovať všetko? To je dosť ťažko posúdiť, bolo by treba vidieť "naživo", z čoho to zariadenie vlastne pozostáva (napr. či tie jednotlivé položky sú navzájom zmontované, alebo ide o nejaké samostatné veci a pod.). Najjednoduchšie by bolo zaradiť celé ako súbor "Zariadenie predajne" podľa hlavného funkčného predmetu (zrejme nábytok - 2. odp.skupina) a odpisovať spolu. Keďže daňové odpisovanie je do istej miery aj nástrojom pre legálnu daňovú optimalizáciu, pri rozhodovaní treba zvážiť daňové hľadisko - či potrebujete podstatnú časť výdavkov dostať do daňových nákladov v tomto roku, alebo bude výhodnejšie daňovo čerpať náklady postupne vo forme odpisov. Ale vo všeobecnosti každú časť inventára, ktorá je funkčne nezávislá a je samostatnou hnuteľnou vecou s OC do 30 tis. Sk, môžete považovať za zásoby a dať do daňovo uznanej spotreby v tomto roku. Rovnako však môžete z tých položiek vytvoriť 1 alebo viac odpisovaných súborov (aj keď suma súboru neprekročí 30 tis. Sk), alebo časť predmetov dať do nákladov a časť do odpisovaného súboru (súborov).
Anja111
17.11.06,12:56
Nuž, keby to bolo len na mojom rozhodnutí, tak by som to najradšej považovala za DHM - súbor hnuteľných vecí a odpisovala 6 rokov. Ale mám obavu, že by nemuselo obstáť, hlavne, keď sú medzi tým aj 2 ks pultov...
Asi sa budem musieť ísť na to naozaj pozrieť, lebo podnikateľ mi nevie jasne povedať, ako je to rozostavené.... Ale aj tak veľmi pekne ďakujem.
andrej_rv
17.11.06,13:10
Nuž, keby to bolo len na mojom rozhodnutí, tak by som to najradšej považovala za DHM - súbor hnuteľných vecí a odpisovala 6 rokov. Ale mám obavu, že by nemuselo obstáť, hlavne, keď sú medzi tým aj 2 ks pultov.... Podľa mňa môžu byť aj predajné pulty bez akýchkoľvek problémov súčasťou súboru zariadenia predajne. Keby pulty boli samostatným dlhodobým majetkom, tiež by sa odpisovali 6 rokov v 2. OS - KP 36.12.13 - Nábytok do obchodov, drevený , položka prílohy ZoDP 2-61.
Ninna
17.11.06,14:04
Mňa by zaujímalo čo robiť v prípade ak mám jeden celok napr. odsávaciu stenu priestoru lakovne pozostávajúcu z dvoch rovnocenných dielov pričom jedným je ventilátor a druhým je kalorifer. Ako určiť kód produkcie a odpisovú skupinu podľa hlavného predmetu. Aj keď sa obidve časti v mojom prípade nachádzajú v 3.skupine môže sa stať že súčasťou celku bude časť z 2.odp.skupiny a časť z 3.odp.skupiny. Čo v takom prípade?
Anja111
17.11.06,14:05
Veľmi rada sa dám presvedčiť, lebo mi to tak vyhovuje. Dúfam, že ak to bude raz potrebné, tak presvedčím aj prípadnú kontrolu, že to proste ani inak nemôže byť.
Ninna
17.11.06,14:36
Mňa by zaujímalo čo robiť v prípade ak mám jeden celok napr. odsávaciu stenu priestoru lakovne pozostávajúcu z dvoch rovnocenných dielov pričom jedným je ventilátor a druhým je kalorifer. Ako určiť kód produkcie a odpisovú skupinu podľa hlavného predmetu. Aj keď sa obidve časti v mojom prípade nachádzajú v 3.skupine môže sa stať že súčasťou celku bude časť z 2.odp.skupiny a časť z 3.odp.skupiny. Čo v takom prípade?
Prepáčte ale trápi ma to!
andrej_rv
17.11.06,15:05
Prepáčte ale trápi ma to!Neviem, čo je kalorifer ;) . Ale podľa § 26 ods. 2 ZoDP sa súbor hnuteľných vecí zaraďuje do odpisovej skupiny podľa hlavného funkčného celku. Spôsob, postup alebo zásady posudzovania, čo je hlavný funkčný celok, zákon neurčuje. Podľa mňa by to nemal posudzovať účtovník. Aj v Tvojom prípade by asi technik alebo niekto, kto používa odsávaciu stenu, by asi vedel posúdiť, čo je hlavným funkčným celkom. A ak sú oba rovnocenné a v rôznych OS, treba podľa môjho názoru hlavný funkčný celok zvoliť tak, aby to bolo pre vás daňovo najvýhodnejšie.
Danila
17.11.06,15:21
Prepáčte ale trápi ma to!nevidím dôvod na trápenie. Alebo máš dlhodobý hmotný majetok zaradený ako samostatnú hnuteľnú vec, alebo ako súbor hnuteľných veci - a o tomto prípade sa zmieňuješ. Keďže súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, so samostatným technicko-ekonomickým určením, účtuje a eviduje sa samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené hodnotové a technické údaje o veciach, zaradených do súboru. A čo je pre Teba
dôležité, že musíš mať v takto zaradenom súbore výslovne určenú hlavnú funkčnú vec. Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou.
d0d0
17.11.06,15:33
Neviem, čo je kalorifer ;) . .....
Len na objasnenie pojmu, kalorifer je zariadenie produkujúce teplo, akýsi fukár, niečo podobné čo v niektorých obchodoch pri dverách v zimnom období sála teplý vzduch.
ahojte
Ninna
18.11.06,08:27
nevidím dôvod na trápenie. Alebo máš dlhodobý hmotný majetok zaradený ako samostatnú hnuteľnú vec, alebo ako súbor hnuteľných veci - a o tomto prípade sa zmieňuješ. Keďže súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, so samostatným technicko-ekonomickým určením, účtuje a eviduje sa samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené hodnotové a technické údaje o veciach, zaradených do súboru. A čo je pre Teba
dôležité, že musíš mať v takto zaradenom súbore výslovne určenú hlavnú funkčnú vec. Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou.
Asi by som mala upresniť moj prípad.Odsávacia stena sa skladá z dvoch rovnocenných vecí ktoré bez seba nemajú význam aspoň pri tejto stene nie. Fungujú ako celok.Aj keď som len účtovník mám technickú univerzitu tak že ovládam veci ktoré sú aplikované v prevádzke.
Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou. Tomuto nerozumiem celkom
adato
18.11.06,18:19
V podobných prípadoch sa snažím určiť, ktoré zariadenie je hlavné a ktoré doplnkové. V tomto prípade sa mi zdá, že hlavným zariadením je odsávanie výparov, nakoľko sa jedná o lakovňu a doplnková funkcia je ohrev vracaného vzduchu. Javí sa mi to ako zariadenie, ktoré by som určite zaradila s KP 29.23...
cathyna
20.07.11,18:25
s.r.. odkúpila si prenajala reštauráciu a odkúpila v nej kompletné zariadenie (stoly, stoličky, pult, vybavenie kuchyne, pokladňu....) za cenu 12 000 eur, môže sa to považovať ako súbor hnuteľných vecí 022 alebo to dať priamo na 5xx do spotreby?