Maja2
29.11.04,19:32
Viete mi poradiť? Idem zrušiť živnosť a chcem vedieť, čo s autom, ktoré som mala zaradené v živnosti. Kúpila som ho na leasing, po skončení ktorého som ho zaradila do podnikania. Teraz má 4 roky. Musím ho dodaniť? Ak áno, v akej cene. Dá sa to nejakým spôsobom obísť. Prípadne keby som ho chcela predať do svojej sro, musím si dať spraviť odhad? Prosím poraďte, kto máte skúsenosti. Všetko okolo tejto témy. Ďakujem.
Nike
29.11.04,18:38
Predpokladám, že aj ten leasing bol daňový výdavok.

Auto v majetku firmy nemusíš dodaniť hneď pri zrušení živnosti, len ak ho po vyradení z majetku predáš do piatich rokov. - pozri príjmy od dane oslobodené v ZDP (neviem naspamäť §)
No ale ak ho ideš používať v sro, to je iné, myslím, že tam by si ho mala predať sro (za cenu obvyklú) a príjem zdaniť ako FO. Toto ale nech ti potvrdia experti na sro.
Maja2
29.11.04,18:56
Ďakujem za veľmi promptnú odpoveď. Ten leasing bol daňový výdavok. Kvôli tomu, aby som si mohla nechať leasing vo výdavkoch, som musela auto zaradiť do podnikania. Aj keď len na jeden deň.

Teraz mi všetci radia, že som si ho nemala zaraďovať do podnikania, že som si naň mohla robiť cesťáky. Neskoro.

Ak ho predám povedzme po dvoch rokoch, keď už nebudem mať živnosť, zdaním ho až potom? A čo keby som ho potom darovala - povedzme v rámci rodiny. Alebo ho predám ako súkromná osoba za 5 tisíc. Môžem s tým mať nejaké problémy?

Ako to robia všetci živnostníci. Neverím, že dodaňujú autá, ktorých sa chcú zbaviť po 5-6 rokoch. Viem, že sa predávajú a kupujú autá na protihodnotu vrámci jedného predajcu. Lenže ja už iné auto nechcem.
Nike
29.11.04,19:02
Sorry, ja som sa s fintami v tomto smere nestretla, zatiaľ všetci moji klienti neskončili so živnosťou a predané autá zdaňovali ešte v živnosti.

Neviem čo myslíš cesťákmi. Veď benzín si si do nákladov dávať mohla. Paušálnu náhradu síce nie, ale všetky náklady, ktoré táto náhrada skrýva v preukázanej forme áno, takže nevidím nevýhodu, že si ho mala v majetku.

Ak ho predáš o dva roky potom ho zdaníš, ak nebudeš mať živnosť tak v ostatnom príjme.