Natka
09.10.06,08:43
Pred dvoma rokmi sme kúpili rodinný dom, ktorý sme zrekonštruovali na penzión. Nákup domu bol za 4 000 000,- Sk a pozemok 200 000,- Sk. Momentálne sa dorábajú posledné úpravy a celkové náklady - technické zhodnotenie - je vo výške 4 000 000,- Sk. Chceli by sme dom predať za sumu 10 000 000,- Sk, sme platcami DPH, poradíte mi prosím vás, či stavbu mám predávať +DPH a takisto aj technické zhodnotenie s DPH (keďže pri nákupoch materiálu a služieb za prerábku sme si uplatnili DPH)?
Natka
10.10.06,05:56
Ešte dodávam, že sa jedná o podnikateľa - živnostníka, platcu DPH.
Jozef I
10.10.06,06:27
Nevidím žiaden dôvod, aby tam nebola DPH. Podľa mňa sa dom zhodnotil a predávate ho ako hocaký iný majetok s cenou + dph.
Natka
12.10.06,05:52
Tému so zadala aj na stránku Daňového úradu (drsr.sk) a dostala som nasledovnú odpoveď: "Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane pri prevode vlastníckeho práva k stavbe alebo jej časti je povinný postupovať podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH, t.j. že od dane je oslobodený prevod vlastníckeho práva k stavbe alebo jej časti za podmienky, že ide o stavbu, od kolaudácie ktorej uplynulo päť rokov. Rozhodujúca je kolaudácia stavby, na základe ktorej bolo prvýkrát povolené užívanie stavby. Ak sa prevádza so stavbou aj stavebný pozemok, na ktorom stavba stojí, je prevod pozemku oslobodený od dane za podmienky, že sa prevádza so stavbou, ktorá spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane. Zákon umožňuje platiteľovi dane, aby sa rozhodol (voči platiteľovi aj neplatiteľovi) previesť nehnuteľnosť s uplatnením dane na výstupe. Pôjde najmä o prípady, ak si platiteľ dane uplatnil pri nadobudnutí nehnuteľnosti odpočítanie dane a aby nemusel dodatočne upravovať odpočítanú daň.
Pri predaji zrekonštruovanej stavby sa na účely oslobodenia od dane berie do úvahy päťročné obdobie od prvej kolaudácie stavby. Ak platiteľ dane predá zrekonštruovanú stavbu s oslobodením od dane (teda nerozhodne sa pre zdanenie), a pri rekonštrukcii uplatňoval odpočítanie dane, musí odpočítanú daň upraviť podľa § 54 zákona."