Stašek
09.10.06,09:28
V roku 2005 kúpila firma s.r.o. UNC 061 za účelom jeho predaja, tak ho zaradila do skladu tovaru (132...).Cena 287 320,-- bez DPH. Nevedela ho predať, tak v r. 2006 rozšírila činnosť o poskytovanie služieb - výkopové a iné práce a chce UNC 061 zaradiť do DM. Ja ako nový účtovník tejto firmy neviem ako toto účtovne previesť. Poraďte prosím. Tiež by som rád vedel, či UNC 061 podlieha dani za motorové vozidlá, cestnej dane a povinnému poisteniu mot. vozidiel. Ďakujem.
andrej_rv
09.10.06,21:18
V roku 2005 kúpila firma s.r.o. UNC 061 za účelom jeho predaja, tak ho zaradila do skladu tovaru (132...).Cena 287 320,-- bez DPH. Nevedela ho predať, tak v r. 2006 rozšírila činnosť o poskytovanie služieb - výkopové a iné práce a chce UNC 061 zaradiť do DM. Ja ako nový účtovník tejto firmy neviem ako toto účtovne previesť. Poraďte prosím. Tiež by som rád vedel, či UNC 061 podlieha dani za motorové vozidlá, cestnej dane a povinnému poisteniu mot. vozidiel. Ďakujem.
UNC vyradíš výdajkou zo skladu tovaru (042/132), na základe zaraďovacieho protokolu interným dokladom zaradíš do používania (022/042) v obstarávacej cene (skladovej cene podľa výdajky). Nejaké ďalšie náklady účtované na 042 súvisiace so zaradením do užívania by tam už asi nemali byť.
Čo sa týka dane z motorových vozidiel, predmetom dane z motorových vozidiel v zmysle § 84 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O, používa sa na podnikanie a podľa písm. a) citovaného ustanovenia má pridelené v SR evidenčné číslo alebo osobitné resp. zvláštne evidenčné číslo. Treba sa pozrieť do technického preukazu, do akej kategórie UNC patrí a či vôbec má pridelené ev. číslo (nejakú ŠPZ). Konkrétne neviem, ale mám dojem, že UNC by pod daň z MV spadať nemalo. Čo sa týka zákonnej poistky, v zmysle zákona
č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla - § 2 písm. a) sa motorovým vozidlom, ktoré podlieha poisteniu, rozumie: "samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné nekoľajové vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz". Neviem, aký preukaz je k UNC, ale asi pod poistenie spadá. Najjednoduchšie je informovať sa v niektorej poisťovni.
durisovad
09.10.06,21:26
Nie som sice expert na stroje, ale mam nazor, ze pokial sa stroj bude pohybovat po vlastnej osi po cestach, tak by mal mat pridelenu SPZ, mala by sa zaplatit dan z vozidiel a asi aj zakonna (pripadne havarijna) poistka. Ine to bude asi v pripade, ak stroj budete presuvat na nejakej plosine.