marcels
09.10.06,08:38
Prajem pekny den, prosim Vas, potreboval by som pomoct s napisanim pracovnej zmluvy.
Pouzivam uctovny system Pohoda , v nom su vzory pracovnych zmluv. V nej je napisane, zeneoddelitelnou sucastou tejto zmluvy je mzdovy predpis, ale vzor toho tam uz nie je. Nemate niekto takyto vzor mzdoveho predpisu ? Jedna sa o hlavny pracovny pomer na dobu neurcitu.

Dakujem Vam.

s pozdravom MarcelS


PS: Neviete mi poradit, ako neukratit zamestnanca o svoje naroky (plat, odvody) ale zaroven usetrit na poplatkoch, ak skoncil cerstvo skolu ?
Zdeni
09.10.06,07:01
Pozri toto:
http://www.porada.sk/t8196-interne-uctovne-smernice.html?highlight=mzdov%FD+predpis
Kaktusy v príspevku č.5 pripojila mzdový poriadok. Treba ho prispôsobiť.
Komentáre vynechaj a ostatné poupravuj podľa potreby.;)
Ninna
08.10.07,09:25
Chcela by som vás poprosiť o praktický príklad ako po 1.9.2007 popísať zložky mzdy u novoprijatého zamestnanca aby prac.zmluva bola podľa nového Zákonníka práce. /nemáme mzdový poriadok a preto to chceme priamo v zmluve vyriešiť/.
Z čoho sa teda môže skladať položka prac.zmluvy mzda?
Ninna
08.10.07,11:05
Prosím teda poraďte mi:
Dohodli sme sa že zamestnance bude mať mzdu 14.000. Podľa výučného listu ho zaraďujem do 2.stupňa náročnosti práce kde je daná tarifa. Chcela by som mu zakomponovať odmeny za dochádzku, za výkon ....je to legálne limitovať odmeny trebárs odpracovaným celým mesiacom?
Ninna
10.10.07,06:37
Opäť prosím .....
Kazu
10.10.07,08:05
My vyplácame pracovníkom vo mzde prítomnostú odmenu. Vypláca sa za plný počet odpracovaných hodín v mesiaci. Za vymeškanie pracovného času pre tento účel sa nepovažuje neprítomnosť zamestnanca z dôvodu čerpania RD a z dôvodeu účasti zamestnanca na pohrebe rodinného príslušníka v časovom rozsahu podľa Zákonníka práce.
Pracovníkom vo mzde vyplácame aj podiel na hotových a predaných výrobkoch za kalendárny rok. Táto zložka mzdy sa uplatňuje u pracovníkov vo výrobe a odbyte. Je splatná vo mzde za mesiac december.
Ninna
10.10.07,08:38
Priloží niekto vzor takejto zmluvy...
Ninna
10.10.07,10:03
Posúvam. Ak niekto by sa mi nato mrkol
jales
10.10.07,10:21
Skúsim Ti poslať našu zmluvu (ak sa mi to podarí ešte som tu nič nepripájala). Neviem, či si s ňou pomôžeš. Máme tam definované všetko, čo vyplácame takým štýlom ako je to v ZP. Viem, že niektoré firmy si tam dávajú ešte viac svojich interných dohôd.
Rozmýšľam ešte aj nad tým, či je možné v pracovnej zmluve sa len odvolať na mzdový predpis - ak nie je súčasťou kolektívnej zmluvy.
Pretože v ZP v § 43 máš uvedené, že mzdové podmienky si povinná dohodnúť v KZ.
Ninna
10.10.07,10:31
Otázka ku zmluve:
Za rizikové práce v rizikovom prostredí x% príplatok, za hlučné prostredie y% príplatok. Nemala by byť jedna tarifu? /prostredie je rizikové keď presiahne hranicu expozície v hluku,prachu, chémii atď./
Keď nemám kolektívnu zmluvu treba mzdové podmienky zadefinovať v pracovnej zmluve. Ak sa mýlim opravte ma.
jales
10.10.07,11:12
Prečítaj si ešte raz prvý príplatok je za prácu nadčas v rizikovom prostredí (35 %). Máš to v ZP v § 121. A ten druhý príplatok je za prácu v rizikovom prostredí, u nás v hlučnom - § 124 ZP.
Príplatky za sobotu a nedeľu nie sú pre zamestnávateľa povinné, je to na jeho rozhodnutí, či ich dá. Za prácu vo sviatok musí zamestnávateľ dať príplatok len 50 % podľa ZP.
Skrátka prečítaj si celú IV. časť ZP o mzde a vyber si z toho čo sa Vás týka.
Ináč nejaké vzory som našla aj na stránke www.profesia.sk (http://www.profesia.sk) - sú tam nejaké rady právnikov.
Ninna
10.10.07,11:54
Prečítaj si ešte raz prvý príplatok je za prácu nadčas v rizikovom prostredí (35 %). Máš to v ZP v § 121. A ten druhý príplatok je za prácu v rizikovom prostredí, u nás v hlučnom - § 124 ZP.
Príplatky za sobotu a nedeľu nie sú pre zamestnávateľa povinné, je to na jeho rozhodnutí, či ich dá. Za prácu vo sviatok musí zamestnávateľ dať príplatok len 50 % podľa ZP.
Skrátka prečítaj si celú IV. časť ZP o mzde a vyber si z toho čo sa Vás týka.
Ináč nejaké vzory som našla aj na stránke www.profesia.sk (http://www.profesia.sk) - sú tam nejaké rady právnikov.
Slepota moja. Mala by som to čítať pomalšie....
ANNAP
10.12.07,06:25
Mám v pracovnej zmluve v mzdových podmienkach nasledovne:
mesačná mzda vo výške 7600 Sk a prémie do výšky 100%.
musím týmto zamestnancom spraviť dodatok ku zmluve na : 8100 Sk
vzhľadom na zvýšenie minimálnej mzdy?
a novým zamestnancom dať do zmluvy 8100 a prémie alebo môže zostať aj nižšia suma v mesačnom plate ako je minim.mzda?
Katka91
10.12.07,06:37
Mám v pracovnej zmluve v mzdových podmienkach nasledovne:
mesačná mzda vo výške 7600 Sk a prémie do výšky 100%.
musím týmto zamestnancom spraviť dodatok ku zmluve na : 8100 Sk
vzhľadom na zvýšenie minimálnej mzdy?
a novým zamestnancom dať do zmluvy 8100 a prémie alebo môže zostať aj nižšia suma v mesačnom plate ako je minim.mzda?

Podľa môjho názoru tie staré zmluvy opravovať nemusíš. Výška minimálnej mzdy by mala byť celková hrubá mzda, čiže vrátane prémií. Záleží na tom, aké máte stanovené prémiové ukazovatele (či také nesplniteľné ako to poznám z praxe :D:D:D).
ANNAP
10.12.07,08:04
Katka91 ďakujem, naše sú splniteľné.....
Olgica
10.12.07,08:38
Kôli zmene min.mzdy treba spraviť dodatky k prac.zmluvám na novú min.mzdu. Keby ste mali v prac.zmluve napísané iba min.mzda (bez sumy) tak netreba.
STRELEC
10.12.07,08:46
[quote=Katka91;586931]Podľa môjho názoru tie staré zmluvy opravovať nemusíš. Výška minimálnej mzdy by mala byť celková hrubá mzda, čiže vrátane prémií. ... Rieši to doplatok do minimálnej mzdy, resp. minimálneho mzdového príjmu. Spôsob je daný používaným mzdovým softvérom . ...[/]
Katka91
10.12.07,09:02
[quote=Katka91;586931]Podľa môjho názoru tie staré zmluvy opravovať nemusíš. Výška minimálnej mzdy by mala byť celková hrubá mzda, čiže vrátane prémií. ... Rieši to doplatok do minimálnej mzdy, resp. minimálneho mzdového príjmu. Spôsob je daný používaným mzdovým softvérom . ...[/]
Samozrejme, súhlasím, že ak zamestnanec prémie nedostane, musí sa mu doplatiť do výšky min. mzdy. Tu išlo o to, či má meniť pracovné zmluvy. Podľa mňa nemusí. :)
Katka91
10.12.07,09:06
Kôli zmene min.mzdy treba spraviť dodatky k prac.zmluvám na novú min.mzdu. Keby ste mali v prac.zmluve napísané iba min.mzda (bez sumy) tak netreba.
Podľa mňa ich netreba robiť, vzhľadom na to, že má v zmluve uvedenú mzdu + prémie. Keby tam tie prémie aj neboli, aj tak by som tie dodatky nerobila, pretože minimálny mzdový nárok vyplýva zo zákona. Ale ako píšeš, ideálne je napísať do zmluvy "minimálna mzda", potom nie je čo riešiť;)
Ale je to môj názor, bolo by fajn, keby sa k tomu vyjadrili viacerí:). To vieš, viac hláv, viac...
STRELEC
10.12.07,09:14
Podľa mňa ich netreba robiť, vzhľadom na to, že má v zmluve uvedenú mzdu + prémie. Keby tam tie prémie aj neboli, aj tak by som tie dodatky nerobila, pretože minimálny mzdový nárok vyplýva zo zákona. Ale ako píšeš, ideálne je napísať do zmluvy "minimálna mzda", potom nie je čo riešiť;)
Ale je to môj názor, bolo by fajn, keby sa k tomu vyjadrili viacerí:). To vieš, viac hláv, viac...
Súhlas, len dohodnutú mzdu (či už hodinovú alebo mesačnú) by som určite definoval číslom. U úkolovej odvolávkou na podnikovú smernicu, predpis, ako sa úkolová mzda určí.
ANNAP
11.12.07,04:06
oslovila som telefonicky inšpektorát práce, nemusím robiť dodatky. Mám ošetrenú tú prac.zmluvu prémiami, čiže napr.základ mes.mzdy
6800 a prémie do výšky 100%, keby prišli na kontrolu pozrú zmluvu je tam 6800 + prémie pozrú pásku či je vyplatené aspoň 6800 a premie do výšky min.mzdy, ale u nás je prevažne tých 100 % takže
malo by to byť dobre a nejdem robiť žiadne dodatky, vďaka všetkým polemizujúcim............
jales
11.12.07,11:07
Ja som ohľadom tej minimálnej mzdy tiež diskutovala s inšpektorátom aj na viacerých školenia to už bolo rozobraté.
V zmluve stačí uviesť, že zamestnanec je odmeňový minimálnou mzdou trebárs pre 1. stupeň náročnosti práce (alebo uviesť pre ktorý). Nie je nutné pri každej zmene MM mzdy robiť dodatky.
Napriek tomu ja tie dodatky robím - vyžaduje si to naše vedenie z toho dôvodu, aby zamestnanci presne vedeli akú mesačnú mzdu majú a "aby si uvedomili, že sa im zvýšila".
Je to však pre mňa vždy kopec roboty.
Denda
11.12.07,11:15
Napriek tomu ja tie dodatky robím - vyžaduje si to naše vedenie z toho dôvodu, aby zamestnanci presne vedeli akú mesačnú mzdu majú a "aby si uvedomili, že sa im zvýšila".
Je to však pre mňa vždy kopec roboty.
Treba povedať vedeniu, že toto majú zamestnanci uvedené zvyčajne na výplatnej páske, ktorá má spĺňať náležitosti podľa §130 ods.5 Zákonníka práce, a ktorú ste povinný zamestnancovi vydať.