bazil
09.10.06,10:07
Prosím Vás poraďte mi, s.r.o. sa v priebehu mesiaca jún 2006 premenovala, má iné obchodné meno, hoci IČO a DIČO ostalo. Niektorí naši dodávatelia nám však faktúry za september 2006 vystavili ešte na pôvodné obchodné meno, môžem si z takýchto faktúr uplatniť DPH na vstupe? A ešte jedna otázka, podávali sme opravné DPH za druhý štvrťrok a to v septembri 2006, kde nám vznikol nadmený odpočet, môžem si o tento odpočet krátiť vlastnú daňovú povinnosť za tretí štvrťrok?
bazil
09.10.06,09:26
Prosim poradíte niekto?
Eliška
09.10.06,10:12
Prosim poradíte niekto?
1/ dodávateľ by mal opraviť faktúry s novým obchodným menom
2/ treba sa dohodnúť s daňovým úradom
Sarah
09.10.06,10:14
ja si myslím, že ak máš na faktúrach správne zadefinované IČ DPH, tak DPH si môžeš v pohode uplatniť, ale preistotu popros dodávateľov, aby ti fakrúry zaslali ešte raz so správnym názvom. Nadmerný odpočet si môžeš uplatniť od daňovej povinnosti nasledujúce zdaňovacie obdobie, v prípade ďalšieho nadmerného odpočtu ti DÚ vráti peniažky sám, do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, bez podania žiadosti. ;)
Katarína STR
09.10.06,10:19
Ak sa mení obchodné meno spoločnosti, treba toto oznámiť všetkým svojím dodávateľom. Ak dodávateľ aj napriek upozorneniu /alebo bez upoznornenia/ uvedie nesprávny názov spoločnosti, je treba ho požiadať o opravu dokladu.
Čo sa týka nadmerného odpočtu DPH, môžete si za tento tretí kvartál odpočítať od daňovej povinnosti odpočet z predchádzajúceho štvrťroka do výšky daňovej povinnosti.
Ak zostane ešte z druhého kvartálu nárok na odpočet, tento DU vráti do 30 dní.
Sarah
09.10.06,10:44
ja si myslím, že ak máš na faktúrach správne zadefinované IČ DPH, tak DPH si môžeš v pohode uplatniť, ale preistotu popros dodávateľov, aby ti fakrúry zaslali ešte raz so správnym názvom. Nadmerný odpočet si môžeš uplatniť od daňovej povinnosti nasledujúce zdaňovacie obdobie, v prípade ďalšieho nadmerného odpočtu ti DÚ vráti peniažky sám, do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, bez podania žiadosti. ;)
Katarína STR
09.10.06,10:53
Pri daňovej kontrole nášho odberateľa daňovým úradom nám ako dodávateľovi prišla výzva na odstránenie nedostatku na faktúrach. Od roku 2003 som musela prerábať faktúry kde bola chyba, respektíve oprava názvu spoločnosti a aj sídla spoločnosti.
DU im to vytkol a mali mesiac na odstráneniu nedostatku.
Preto je lepšie sa tomuto vyhnúť, aby nebol problém s DU.
Myslím si, že ak doklad neobsahuje správne údaje o firme, ťažko to uznať bez odstránenia nedostatkov.
Oldi
09.10.06,10:59
Pri daňovej kontrole nášho odberateľa daňovým úradom nám ako dodávateľovi prišla výzva na odstránenie nedostatku na faktúrach. Od roku 2003 som musela prerábať faktúry kde bola chyba, respektíve oprava názvu spoločnosti a aj sídla spoločnosti.
DU im to vytkol a mali mesiac na odstráneniu nedostatku.
Preto je lepšie sa tomuto vyhnúť, aby nebol problém s DU.
Myslím si, že ak doklad neobsahuje správne údaje o firme, ťažko to uznať bez odstránenia nedostatkov.

Súhlasí, jednoznačne treba dať radšej tie faktúry opraviť, mám podobné skúsenosti s Daňovým úradom, bazírujú aby obchodný názov presne tak ako je zapísaný v OR. Závisí to síce (žiaľ) na subjektívnom posúdení kontrolóra ale vo väčšine prípadov postupujú rovnako - opraviť!