jane26
09.10.06,09:33
Ahojte, mám takú otázku....SZČO chce preradiť auto z osobného vlastníctva do podnikania a urobí tak na základe zaraďovacieho protokolu, keďže sám sebe ho predať nemôže (JÚ). Môže si uplatňovať výdavky súvisiace s jeho používaním, ale ako je to s odpismi? Preradenie auta znamená vloženie do podnikania a neodpisuje ho? Resp. ako sa da zaradiť, aby si mohol uplatniť odpisy?

Za vase odpovede dakujem
Jana
Milan Benka
09.10.06,07:41
Aké staré je to auto ?
Zaradením auta do podnikania sa ho dá odpisovať, ale musíš zohľadniť aj dobu pred zaradením. V podstate ho odpisuješ od jeho zakúpenia ( rovnomerný odpis). Zaradením do podnikania si odpis môžeš začať uplatňovať vo výdajoch.

Takže ak je auto obstarané ( kúpené ) pred viac ako 4 rokmi, z odpisov si už nič neuplatníš.
Jozef I
09.10.06,07:42
Myslím, že odpisovať sa dá iba do 4 rokov od nadobudnutia. Čiže ako ho kúpil do 3 rokov mohol by si ešte uplatniť jeden rok odpis z ceny za akú auto kúpil. Ak by ho kúpil pred 2 rokmi tak ešte 2 roky odpisov, presne tak ako keby bol v treťom roku odpisovania. Ak je staršie tak si odpisy uplatniť nemôže. Iba v prípade že by si auto obstaral kúpou od niekoho iného. Potom by ho normálne zaradil a odpisoval 4 roky.
To je môj názor a dúfam že správny. :)
jane26
09.10.06,08:14
Auto obstaral kupou v oktobri 2005, SZCO sa stal v juli 2006. Auto chce zaradit 10/2006. Ak som to spravne pochopila, narok ma na odpis ako v druhom roku odpisovania.
jane26
09.10.06,08:21
Este jedna vec....hodnota pre zaradenie bude kupna cena minus odpis v prvom roku aj ked ho ako nepodnikatel neodpisoval?
Manual
09.10.06,08:27
Este jedna vec....hodnota pre zaradenie bude kupna cena minus odpis v prvom roku aj ked ho ako nepodnikatel neodpisoval? Auto zaradíš v cene za čo ho obstaral. Určite má nejakú faktúru alebo kúpnu zmluvu, kde je cena uvedená. V tejto cene ho zaradíš na kartu DIM, spočítaš odisy za r. 2005 tie budú len evidenčne a za r.2006 už budeš pokračovať tak, že cez UUO formou ID si ich uplatníš do nákladov. Je na tebe aký odpis si zvolíš, či zrýchlený alebo rovnomerný. Pekný deň...
jane26
09.10.06,08:29
Uz mi je to jasne...dakujem a prajem pekny den
Lucia7
09.10.06,10:54
Ja sa ešte k tomuto opýtam takúto vec. Ide o to isté, len nadobudnutie je november 2005 a zaradenie do podnikania marec 2006. Problém je však v tom, že auto bolo získané bezodplatne tzn. neexistuje žiadna kúpna zmluva ani nič podobné. V akej cene ho potom mám zaradiť? Auto je už aj u policajtov prepísané na IČO, len stále neviem, v akej cene ho mám dať do podnikania.
Jozef I
09.10.06,11:18
Ja sa ešte k tomuto opýtam takúto vec. Ide o to isté, len nadobudnutie je november 2005 a zaradenie do podnikania marec 2006. Problém je však v tom, že auto bolo získané bezodplatne tzn. neexistuje žiadna kúpna zmluva ani nič podobné. V akej cene ho potom mám zaradiť? Auto je už aj u policajtov prepísané na IČO, len stále neviem, v akej cene ho mám dať do podnikania.

V prípade, že bolo obstarané bezodplatne t.j. obstarávacia cena je nulová, auto by som zaradil iba evidenčne a neodpisoval by som ho. Nakoľko sa nevynaložili žiadne náklady na obstaranie.