Janiela
09.10.06,12:57
Plátca DPH kúpil používané úžitkové motorové vozidlo od plátcu DPH, ktorý mu faktúru vystavil bez DPH, nakoľko (ako trvdí - auto kúpil zo zahraničia bez DPH). Postupoval predajca správne? Nemôže si v takom prípade kupujúci uplatniť DPH?
Predajca má oprávnenie na nákup a predaj motorových vozidiel v živnosti.

Ďakujem za každú odpoveď
Lucia7
09.10.06,11:35
Keďže má predajca ako živnosť nákup a predaj automobilov, považuje sa dodanie auta za dodanie tovaru tzn., že je to predmetom dane a teda má vystaviť faktúru s DPH. Vôbec nie je rozhodujúce odkiaľ auto nadobudol. V prípade, že tvrdí, že ho nadobudol bez DPH je na omyle, nakoľko pri nadobudnutí tovaru zo zahraničia musí urobiť samozdanenie.
Katarína STR
09.10.06,11:52
Janiela
09.10.06,15:40
Celkom dobre nerozumiem.
1) Kúpim mot. vozidlo, samozdaním a predám spolu s DPH
alebo
2) Kúpim mot. voz. a predám, pričom DPH pripočítam len k rozdielu z nákupu a predaja.
Dav
09.10.06,15:53
1.Kupujem úžitkové vozidlo v zahraničí , samozdaním, teda mám povinnosť zaplatiť daň z tovaru nakúpeného v zahraničí . Ako plátca DPH mám nárok na odpočet tejto dane, teda mi prejde rovnaká suma v daňovom priznaní na vstupe aj výstupe.Výsledok = 0 Ak by išlo o vozidlo, kde nemám nárok na odpočet, osobné,nemám nárok na odpočet dane, daňová povinnosť je tá zo samozdanenia.
Toto je kúpa vozidla.
2. Predaj vozidla : predajom vozidla , úžitkového, mi vznikne povinnosť odviesť DPH - zdaniteľné plnenie na výstupe, fakturujem s DPH.
2.2. Predaj osobného vozidla, ak nie je predmetom činnosti mojej firmy - nevystavujem faktúru s DPH . Ak to je predmetom činnosti mojej firmy, faktúra je s DPH.
Janiela
09.10.06,17:59
Rada by som pokračovala s otázkami ďalej.
Ide o použité mot. vozidlo kúpené v členskom štáte, teda je tu možnosť využitia osobitnej schémy zdaňovania podľa § 66 - t.j. zdaneniu podlieha rozdiel medzi cenou, za kt bol tovar kúpený a predaný?
Janiela
11.10.06,05:34
Nikto neporadí?
kalkulka
11.10.06,05:59
Toto môže uplatniť iba tzv. bazár, ktorý sa zaoberá predajom použitých vozidiel. V skratke povedané, je to jeho činnosťou zapísanou v živnostenskom liste.
Janiela
11.10.06,12:17
Toto môže uplatniť iba tzv. bazár, ktorý sa zaoberá predajom použitých vozidiel. V skratke povedané, je to jeho činnosťou zapísanou v živnostenskom liste.


Prosím, ešte poslednú otázočku. Ten bazár môže potom ďalej predávať mot. vozidlá bez DPH? Nechcú mi totiž na faktúru priznať DPH. Ide o úžitkové MV a predajca má v živnosti predaj MV + predaj použitého tovaru. Samozrejme, sú platcami DPH.

Ďakujem.
kalkulka
11.10.06,13:00
Tento bazár, ak je platcom DPH, tak ak nakupuje použité vozidlá má nárok na odpočítanie dane. Ak vozidlo, pri ktorom si pri nákupe odpočítal daň predá, tak je povinný odviesť aj DPH z tohto predaja. Asi by som ich požiadala o vysvetlenie, aký majú dôvod predávať bez DPH? Sú totiž aj iné možnosti. Tak ich požiadajte o uvedenie dôvodu.
Janiela
11.10.06,19:02
Požiadali sme, no povedali, že nakúpili v zahraničí bez DPH, tak predajú bez DPH. Ale keď silou mocou chceme, tak sú ochotní nám na zaplatenú cenu DPH narátať. Preto som zaskočená. Dokonca mi poslali odkaz, ak tomu nerozumiem, tak nech to nerobím.
Všetko to, čo mi hore bolo poradené, som vedela, len som si myslela, či niečo nevyšlo nové, pretože v dnešnej dobe je všetko možné a my účtovníci nemusíme všetko postrehnúť.
Takže asi tak.
kalkulka
12.10.06,04:44
Aj tak vám dôvod vlastne nevysvetlili. Aj tak, to je vlastne ich problém, ak by náhodou mali daňovú povinnosť. Ináč, fakt super prístup obchodného partnera.
Janiela
12.10.06,13:39
Ináč, fakt super prístup obchodného partnera.

ŽE? :rolleyes:

Všetkým Vám pekne ďakujem za odpovede.
Jana Acsová
12.10.06,13:47
Rada by som pokračovala s otázkami ďalej.
Ide o použité mot. vozidlo kúpené v členskom štáte, teda je tu možnosť využitia osobitnej schémy zdaňovania podľa § 66 - t.j. zdaneniu podlieha rozdiel medzi cenou, za kt bol tovar kúpený a predaný?Tá možnosť tu je, ale vy ju neviete posúdiť. Iba zo správne vystavenej faktúry bazáru, ktorá bude okrem ostatných náležitostí obsahovať aj odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66.
Janiela
12.10.06,16:46
Tá možnosť tu je, ale vy ju neviete posúdiť. Iba zo správne vystavenej faktúry bazáru, ktorá bude okrem ostatných náležitostí obsahovať aj odvolávku na uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66.

Výborne, ďakujem.Ide o používané MV, kupované v čl. štáte. Registrované 20.9.2006 a predané mám 29.9.2006. Nevedela som, že pokiaľ chcú použiť §66, musia to aj zaznačiť na faktúre. Ešte raz ďakujem.
martinetto
12.10.06,16:56
Pokial sa Nakupca auta preukázal platným identifikacnym cislom pre DPH v zahranici, tak zahranicna firma mu v takom pripade, ktora ma tiez pridelene identifikacne cislo platcu dph do ceny faktury nezhrnie dph, ale majitel (v tomto pripade) automobilu zdani dovazeni tovar az na uzemi SR po preclení, avsak treba zapocitat ci sa jedna o nove osobne auto (menej ako 6000 km najazdenych a doba pouzivania prveho bola mensia ako polroka) tak potom aj clo.