zeel
29.11.04,20:31
Zdravím Vás,

chystám sa do ČR. Ako SZČO si môžem účtovať stravné rovnako ako zamestnanec. Mám ešte nejaké české koruny, netreba mi kupovať nové. Ak si chcem zaúčtovať stravné - musím si nakúpiť v banke české koruny alebo môžem dať do nákladov sumu v SK - prepočítanú podľa platného kurzu na deň keď bola vykonaná pracovná cesta ???
koalko
13.12.04,19:07
Zákon o cestovných náhradách hovorí, že stravné v zahraničí aj pre SZCO má byť vyplatené v cudzej mene. Tu vlastne treba vytvoriť pokladňu v zahraničnej mene t.j. Kč, čiže treba mať doklad o nákupe valút. A následne sa po vyučtovaní cestovného príkazu poníži pokladňa.
Príjem valút sa neprepočítava necháva sa v takom kurze ako sa nakupili valuty. Vydaj t.j. cestovný príkaz sumy sa prepočítavajú kurzom NBS dňom vyučtovania.
Anonymka
03.03.05,07:21
Nemôže byť vyplatené v Sk? Nemáme v pokladni valuty, musíme ísť teda nakúpiť ????
Janna
03.03.05,07:27
Ja som vyplácala v Sk, s tým že som na cestovný príkaz napísala, že stravné bude vyplatené v Sk, prepočítané kurzom NBS v deň vyúčtovania stravného a dala som to podpisat ako súhlas zamestnanca a zamestnávatela.
j.
Anonymka
03.03.05,07:36
A daňováci to akceptujú??? V zákone sa píše, že by to malo byť v inej ako slov.mene. Nie som si istá, či je to takto správne, ale nechce sa mi ísť do zmenárne. Jemu je jedno, v akej mene dostane tie peniaze.
Katty
03.03.05,08:11
Aj my preplácame zahraničné náhrady niektorým zamestnancom ak chcú v SKK. V 1000 riešení 3/2003 príspevok 482 Preplatenie zahraničnej pracovnej cesty, písali presne o tomto prípade a vyjadrili sa že:
Aby zamestnávateľ mohol zabezpečovať zahraničné pracovné cesty svojich zamestnancov, musí obstarať peňažné prostriedky v príslušnej cudzej mene. V tomto smere treba rešpektovať ustanovenia devízových predpisov.
Zamestnávateľ by určite nemal trvať na tom, aby si zamestnanec zabezpečil peňažné prostriedky v cudzej mene sám. Ak sa však dohodnú, že zamestnanec bude mať vyplatený cestovný príkaz až po ukončení zahraničnej služ.cesty a zároveň zamestnanec bude súhlasiť, aby mu peňažné prostriedky boli vyplatené po prepočítaní aktuálnym kurzom, nič nebráni tomu, aby tak urobili. Ing. Vanda Mravcová


Na základe tohoto sme pristúpili k preplácaniu aj v Skk ak to zamestnanec žiada.
bea
03.03.05,08:32
Podľa mňa sa stravné môže po dohode so zamestnancom prepočítať na SKK. Vypýva to zo zákona o cestovných náhradách § 36 ods. 6, ktorý hovorí:

" Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok pri zahraničnej

pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca,

poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v inej

ako slovenskej mene alebo po dohode so zamestnancom

v slovenskej mene."
Daniela
03.03.05,08:49
Bea, aj ja sa toho držím.
Anonymka
03.03.05,08:55
Vlastne to vyplýva aj zo zákona. Ale čo ak nedávame preddavky??????? Však aj v tom prípade je to možné???
lenkak
03.03.05,11:31
Kľudne v Sk.
rosemary
03.03.05,12:33
Dievčatá a chlapci, v každom prípade v zahraničnej mene. Mali sme tento prípad, a po porade s právnikom nasledovné vysvetlenie. Podľa zákona o cestovných náhradách treba vyplácať diety v mene štátu, kde zamestnanec vykonáva pracovnú cestu. Ak sa zamestnanec so zamestnavateľom dohodne, môže byť aj písomne, je to v rozpore so zákonom. Daňováci Vám to nenapadnú, lebo nákladová položka sa nijako nezmení. Je tu ale riziko, že Vás dá zamestnanec k súdu a v tomto prípade Vám nepomôže ani písomná dohoda. Treba uvážiť, čo je pre Vás výhodnejšie. Vy ste ho sice o nič neukrátili, lebo ste mu zahraničnú dietu prepočítali kurzom , či Vám dá niekto pokutu za porušenie zákona, to už neviem.
luebchenko
03.03.05,12:39
Ja keď potrebujem cudziu menu a kasička euráčová či aká je prázdna, tak to riešim cez osobný vklad konateľa (neviem či neporušujem devízový zákon :D ) ale prečo by nemohol konateľ dať svoje z vrecka, keď sa mu potom vrátia? No a po nejakom čase sa dá predsa zohnať nejaké potvrdenie zo zmenárne od známych, širokej rodiny a pod. - akože firma v hotovosti kúpila a konateľovi vrátila.
Katty
03.03.05,12:50
rosemary prečo by nás zamestnanec ktorý chce náhradu v SKK dával na súúd to je trošku pritiahnuté za vlasy....
Helenah
30.03.05,13:58
Poraďáci podľa mňa je skôr diskutabilný ten prepočítací kurz z jedného prostého dôvodu. Ak pôjdem nakúpiť valuty do peňažného ústavu, tak určite kurz, ktorým mi budú prepočítavať valuty nebude kurz NBS!Z tohoto dôvodu sa skôr prikláňam k názoru,že by sa mali vyplácať valuty.V prípade, že by organ. chcela používať spôsob prepočtu na Sk, mala by mať vo svojej vnútropodnikovej smernici uvedené aký kurz a hlavne akej banky bude používať.Príjemné popoludnie