hajnala
09.10.06,12:28
Milí poraďáci, začínam s DPH a mám niekoľko otázok. 1. Partner v ČR je platcom DPH. DPH je uvedaná aj na faktúre, ktorú som od neho obdržal. Ako postupovať pri zaúčtovaní faktúry? Mám nárok na vrátenie DPH? Aký kurz - resp. z ktorého dňa použiť na prepočítanie faktúry. 2. Partner v ČR nie je platcom DPH. Ako postupovať v tomto prípade.

Ďakujem Vám za čas, ktorý venujete môjmu odkazu.
Muška
09.10.06,10:53
Za čo?....tovar, služba???
Miesto dodania ????
hajnala
09.10.06,11:19
Faktúra je vždy za tovar. Miesto dodania je SR. Ďakujem.
Milan Benka
09.10.06,11:21
Miestom dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase odoslania.

A slovenský odberateľ je plátcom ?
Milan Benka
09.10.06,11:24
Ak slov. odb. je plátcom, mal by od českého dodávateľa objednávať tovar pod slov. IČ DPH. Dodávateľ by mu vystavil fa bez DPH (oslobodenie od dane pri dodaní plátcovi reg. v inom čl.štáte) a na slovensku by sa spravilo dodanenie danej fa.
asta
09.10.06,11:32
Pre evidenciu DPH kurzom v deň, kedy bola Fa vystavená a pre evidenciu pohľadávok v deň kedy došla. Čo sa týka DPH na FA, tak Ja by som najprv požiadala českú firmu o opravu Fa - vystaviť bez DPH, lebo aj ja som platcom v SR a potom by som ju samozdanila. Ak to neurobia, nemáš žiadny nárok na odpočet DPh a správaš sa rovnako ako keby Ti ju bol vystavil neplatca DPH, to zn, že nemáš nárok na odpočet, ale Ty pri predaji tovaru musíš odviesť DPH.
hajnala
09.10.06,11:37
Ďakujem všetkým za odpovede. Ešte dopĺňam, že ja som platcom DPH na Slovensku.

Otázka: Miestom dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase odoslania. - To znamená, že miestom dodania je ČR? - pretože odtiaľ tovar nakupujem.
hajnala
09.10.06,11:41
Ešte jedna doplňujúca otázka - Ako funguje samozdanenie? Ďakujem
Milan Benka
09.10.06,11:44
Pre evidenciu DPH kurzom v deň, kedy bola Fa vystavená a pre evidenciu pohľadávok záväzkov v deň kedy došla. Čo sa týka DPH na FA, tak Ja by som najprv požiadala českú firmu o opravu Fa - vystaviť bez DPH, lebo aj ja som platcom v SR (to, či ja som, alebo nie som plátcom DPH môže byť českému dodávateľovi jedno, on dopredu nevie či chcem objednaný tovar použiť na spotrebu v ČR, alebo ho chcem odviezť na Slovensko) a potom by som ju samozdanila.
Ak to neurobia, nemáš žiadny nárok na odpočet DPh a správaš sa rovnako ako keby Ti ju bol vystavil neplatca DPH, to zn, že nemáš nárok na odpočet, ale Ty pri predaji tovaru musíš odviesť DPH.

zvýraznené námietky (aj to nie všetky)
Milan Benka
09.10.06,11:54
Som slov. platcom DPH. Ak si objednávam tovar v ČR, ktorý chcem odviezť z územia ČR a mimo toho územia ho aj spotrebovať na svoju podnikateľskú činnosť ( napr. ďalší predaj ), uvediem na objednávke tovaru svoje slov. IČ DPH, aby som dal tento úmysel jasne najavo.
Takto objednaný tovar mi český plátca DPH vyfaktúruje ako oslobodený (dodávka tovaru do iného čl.štátu platiteľovi reg. v inom čl. štáte).

Ak nepostupujem v zmysle uvedeného, dodávateľ nevie kde a ako chcem použiť objednaný tovar a v zmysle zákona o DPH mi vyfakturuje tovar s českou DPH. Ak na dožiadanie vykoná opravu a vystaví fa s oslobodením od DPH, uľahčí nám prácu. Ale je to už na jeho dobrej vôli.

"Samozdanenie" vykonám v jednom aj v druhom prípade.

Českú DPH ak chcem dostať naspäť, musím o to požiadať fin. úrad Praha I.
asta
10.10.06,04:56
Ako si to myslel, že samozdanenie vykonávaš aj v jednom , aj v druhom prípade. Ak bude Fa vystavená bez DPH vykonám samozdanenie. Ak by bola Fa vystavená s českou DPH tak si nemôžem uplatniť odpočet DPH ? Ale povinnosť odviesť pri predaji mám ! S vrátením českej DPH mám skúsenosti cez Prahu a ide to. Už to tu bolo spomínane.
Milan Benka
10.10.06,06:27
Ako si to myslel, že samozdanenie vykonávaš aj v jednom , aj v druhom prípade. Ak bude Fa vystavená bez DPH vykonám samozdanenie. Ak by bola Fa vystavená s českou DPH tak si nemôžem uplatniť odpočet DPH ? Ale povinnosť odviesť pri predaji mám ! S vrátením českej DPH mám skúsenosti cez Prahu a ide to. Už to tu bolo spomínane.

§11 Z DPH
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

V zmysle tohoto § to či fa z ČR je vystavená s českou dph alebo bez nej nemá vplyv na to, či toto nadobudnutie je predmetom dane.

Takže ak je fa vystavená bez DPH je postup jasný, dopočítam DPH, uvediem na vstupe aj výstupe (ak spĺňam všetky podmienky).

Ak je fa vystavená s českou DPH, v tomto prípade musím previesť dopočet DPH takisto. Za základ dane zoberiem cenu bez českej DPH. Teda dostanem sa k tým istým výsledkom ako v predchádzajúcom príklade.
O vrátenie českej DPH požiadam finančný úrad Praha 1, ako to už bolo uvedené.

Pozn. Podmienky vrátenia DPH zo iných členských štátov boli už na porade rozoberané.
asta
10.10.06,11:42
Ak je fa vystavená s českou DPH, v tomto prípade musím previesť dopočet DPH takisto. Za základ dane zoberiem cenu bez českej DPH. Teda dostanem sa k tým istým výsledkom ako v predchádzajúcom príklade.

Ak tomu dobre rozumiem tak Ty si českú DPH vrátiš a ešte raz odpočítaš pri samozdanení?
Ja by som to urobila tak, že pokiaľ by sa česká Fa s DPH nedala opraviť, v čom nevidím problém pokiaľ sa týka ešte septembra , tak za základ dane by som brala celú cenu aj s DPH( celú by som ju zahrnula do nákupu tovaru ......). To znamená, že na vstupe - 0, na výstupe 19% pri predaji. Súčasne by som požiadala FÚ Praha 1 o vrátenie českej dph a keď príde, tak ju zúčtujem s mínusovým znamienkom na nákupe tovaru............
Tak sa vyjadrite aj ostatní poraďáci!!!!
Milan Benka
10.10.06,11:53
Ak tomu dobre rozumiem tak Ty si českú DPH vrátiš a ešte raz odpočítaš pri samozdanení?
Ja by som to urobila tak, že pokiaľ by sa česká Fa s DPH nedala opraviť, v čom nevidím problém pokiaľ sa týka ešte septembra , tak za základ dane by som brala celú cenu aj s DPH( celú by som ju zahrnula do nákupu tovaru ......). To znamená, že na vstupe - 0, na výstupe 19% pri predaji. Súčasne by som požiadala FÚ Praha 1 o vrátenie českej dph a keď príde, tak ju zúčtujem s mínusovým znamienkom na nákupe tovaru............
Tak sa vyjadrite aj ostatní poraďáci!!!!



A čo tak prečítať si §§§ zo zákona o DPH:
§2/1c
§11/1-2
§17/1
§20/1-2

atď
Jana Acsová
10.10.06,11:57
Tak sa vyjadrite aj ostatní poraďáci!!!!

Vyjadrili sa. Napríklad prejavením súhlasov.
asta
10.10.06,16:32
nechcem sa prebíjať §. pochopila som to tak, že Fa od platcu DPH z iného členského štátu, na ktorej je uvedená česká DPH sa podľa Vás samozdaní, ale takým spôsobom, že si určíte ZD z Fa z ČR bez DPH. Potom si následne ešte uplatníte aj vrátenie dane z ČR. Takže som si to vysvetlila tak, že si DPH 2x odpočítate a to raz samozdanením a raz vratkou z ČR. Pri odpočítani dane postupujem podľa § 49 ods. 2 písm. c). Výklad k zákonu : citujem : ods. 2 ustanovuje , ktorá daň je spôsobilá na odpočítanie. Osoba , ktorá ma postavenie platiteľa dane, môže odpočítať len takú daň, ktorú : pism. c)bol platiteľ dane povinný sám uplatniť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu podľa § 69 ods.6, ak platiteľ dane dostane od zahraničného dodávateľa z iného členského štátu Fa, na ktorej dodávateľ omylom uvedie daň platnú v štáte dodania, mal by platiteľ dane túto Fa vrátiť, pretože si nemôže uplatňovať odpočet dane uplatnený platiteľom dane z iného čl. štátu, v takomto prípade ide o nesprávny postup dodávateľa, ktorý uplatnil daň v nesúlade s jednotlivými pravidlami zdaňovania tovaru.
asta
10.10.06,16:43
podotýkam, že nemám ekonomické vzdelanie a mám 4 deti, práve jedno je na SKYPE, takže keď mám čas rada chodím na túto stránku, lebo sa tu učím. Účtovníctvu sa venujem od 1997, z povinnosti, keď sa manžel stal SZČO. Momentálne účtujem vo firme ( nie manželovej ) , ktorá má 34 zamestnancov. Na účtovníctvo som sama. Takže od piky cez všetko a 1000 položiek len tak fukne každý mesiac. Preto rada chodím na túto stránku, lebo dovážame tovar z PL a ešte robíme aj medzinárodnú prepravu - 14 aut IVECO. Za akýkoľvek omyl sa ospravedlňujem, ale poraďáci si vyberajú svoj názor podľa viacerých vyjadrení a následným štúdiom v zákonoch. Takže ak mám Fa z ČR aj keď je od platcu DPH a on mi na ňu narazil českú DPH a ja nemám šancu aby mi to opravil, tak si neuplatním odpočet, ale na celkovú cenu by som pri predaji narazila DPH ( celkom ako v SR keď kupujem od neplatcu). Potom by som si vybavila potrebné doklady ku vráteniu dane v ČR a tým by to pre mňa zhaslo. Ale to by som urobila JA.
Milan Benka
10.10.06,17:28
Takže ak mám Fa z ČR aj keď je od platcu DPH a on mi na ňu narazil českú DPH a ja nemám šancu aby mi to opravil, tak si neuplatním odpočet, ale na celkovú cenu by som pri predaji narazila DPH ( celkom ako v SR keď kupujem od neplatcu). Potom by som si vybavila potrebné doklady ku vráteniu dane v ČR a tým by to pre mňa zhaslo. Ale to by som urobila JA.

Pr.
DF z ČR - za tovar
ZD 100000,-
DPH 19000,- česká DPH
Spolu 119000,-

Nedopatrením sme neuviedli naše slov. IČ DPH na objednávke, český partner nám vystavil fa s českou DPH.
Našu žiadosť o opravu fa na oslobodené plnenie český partner odmietol s odôvodnením, že už podal DP a ani v objednávke sme neuviedli slov IČ DPH.

Riešenie problému:

1. Pre nás sa jedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu.
Našou povinnosťou je tento tovar dodaniť, keďže tákéto dodanie je predmetom dane v zmysle §2/1c.
Základom dane je pre nás všetko, čo tvorí protihodnotu. Na prvý pohľad by to bola cena celkom ( s DPH) z fa od českého dodávateľa, keby ... .
Keby česká DPH nebola našou pohľadávkou voči českému št. rozpočtu.
Preto ako základ dane zoberieme cenu bez DPH z DF.
ZD= 10000*kurz
DPH= 10000*kurz*19%/100
Vypočítanú daň musíme odviesť do št.rozpočtu, zároveň však máme nárok na jej odpočet.

2. Aby sme nedoplatili na našu chybu pri vystavovaní objednávky, využijeme možnosť podať žiadosť na vrátenie DPH na Finančný úrad Praha 1. Samozrejme musíme splniť podmienky vrátenia uvedené v českom zákone o DPH.

Ak sú tieto závery mylné, opravte ma prosím.
cloe
10.10.06,18:12
Tak v tejto súvislosti sa chcem opýtať nasledovnú vec: Keď mám doklady o tankovaní PHM v ČR /platba kartou/ a je tam vystavená DPH, tak tieto bločky dávam celé do nákladov. Nerobím samozdanenie. Je to nesprávne? Tu sa samozrejme jedná o malé čiastky ale podstata je tá istá.
Zdeni
10.10.06,20:27
Tak v tejto súvislosti sa chcem opýtať nasledovnú vec: Keď mám doklady o tankovaní PHM v ČR /platba kartou/ a je tam vystavená DPH, tak tieto bločky dávam celé do nákladov. Nerobím samozdanenie. Je to nesprávne? Tu sa samozrejme jedná o malé čiastky ale podstata je tá istá.
Bločky PHM - nárok na odpočet nie je. Celú sumu vrátane DPH zaúčtovať do VOZD. Robíš to správne.
Milan Benka
11.10.06,04:59
Tak v tejto súvislosti sa chcem opýtať nasledovnú vec: Keď mám doklady o tankovaní PHM v ČR /platba kartou/ a je tam vystavená DPH, tak tieto bločky dávam celé do nákladov. Nerobím samozdanenie. Je to nesprávne? Tu sa samozrejme jedná o malé čiastky ale podstata je tá istá.

Na margo problému:
Nákup PHM sa neposudzuje ako nadobudnutie tovaru z iného čl.štátu.

Zovšeobecnenou myšlienkou DPH je, že táto daň patrí štátu, na území ktorého dochádza k spotrebe (tovaru, služby). Pri PHM je táto spotreba takmer celá na území štátu, v ktorom PHM nakupujeme.

Ak však sme platiteľmi DPH, zákony o DPH v čl.štátoch nám dávajú možnosť požiadať o vrátenie DPH príslušný Daňový (finančný ....) úrad danej krajiny za podmienok stanovených v príslušnom zákone.
Mija33
17.03.17,12:01
Dobrý, sú tu dosť staré odpovede, tak by som poprosila ako postupovať pri dodani tovaru z Írska /neplatca DPH/ pre slovenského odberateľa platcu DPH. Faktúra je vystavená bez DPH s poznámkou - Dodanie tovaru je oslobodené od dane
Samozdanenie?