ALIBABKA 2
09.10.06,13:33
Dobry deň poradaci,
obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc.
Mame zamestnankynu, ktorej sa v roku 2006 narodili dvojičky.
Približne po dvoch mesiacoch jedno dietatko zomrelo-otazka je aká je dlžka materskej dovolenky 28 alebo 37.týždňov?
Už vopred ďakujem.
Chobot
09.10.06,12:01
Dobry deň poradaci,
obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc.
Mame zamestnankynu, ktorej sa v roku 2006 narodili dvojičky.
Približne po dvoch mesiacoch jedno dietatko zomrelo-otazka je aká je dlžka materskej dovolenky 28 alebo 37.týždňov?
Už vopred ďakujem.

Takéto niečo ZP konkrétne neuvádza, preto by som sa držal ustanovenia § 166 ods. 1:

"(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa."

Zákon len hovorí, že ak porodí 2 a viac detí, tak je patrí 37 týždňov. V ďalších paragrafoch (§ 168 ods. 5 ) upravuje situáciu, keď dieťa zomrie, ale nie ak jedno z detí zomrie:

"(5) Ak dieťa zomrie v dobe, keď je žena na materskej dovolenke alebo žena a muž na rodičovskej dovolenke, poskytuje sa im táto dovolenka ešte počas dvoch týždňov odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do dňa, keď by dieťa dosiahlo jeden rok."

Takže si myslím, že by mohla mať nárok na 37 týždňov.
azuz
09.10.06,12:04
Súhlasím s Chobot, že materská dovolenka v zmysle ZP je 37 týždňov. Ale materské sa vypláca podľa zákona o SP a tam mi to podľa §48 ods. 4 vychádza, že materské sa bude vyplácať len 28 týždňov. Treba sa asi opýtať priamo na SP.
ALIBABKA 2
09.10.06,12:20
Ďakujem vám za odpoveď , ale prave v tom je ten problém,pani na SP mi povedala, že taky prípad ešte nemala a že nevie a mám si prečítať zákon ,tak som si ho prečítala ale tam nie je táto situácia vôbec riešená ,takže stále neviem ako ďalej.
azuz
09.10.06,12:25
O vyplácaní materského rozhoduje SP, takže oni musia vedieť čo budú vyplácať. Treba im všetko písomne oznámiť a žiadať o vydanie rozhodnutia. Vydávajú rozhodnutie o každej výplate dávky.
ajobs
09.10.06,16:11
Jednoznačne 37 týždňov, Chobot v príspevku č.2 napísal, prečo to tak je.
Jana Motyčková
10.10.06,07:16
Jednoznačne 37 týždňov, Chobot v príspevku č.2 napísal, prečo to tak je.
Odpoveď na prvú otázku je jednoznačne 37 týždňov, ale Alibabku zaujíma, ako dlho bude dostávať materské a to celkom jasné nie je.
Chobot
10.10.06,07:55
Odpoveď na prvú otázku je jednoznačne 37 týždňov, ale Alibabku zaujíma, ako dlho bude dostávať materské a to celkom jasné nie je.

Myslím, že aj to sa dá vyčítať zo zákona, tentoraz zo zákona o soc. poistení § 48 odseky 4 a 9:

"(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
...
(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské."

Tento zákon už ráta asi aj s takýmto prípadom, alebo aspoň sa to dá z neho vyčítať.

Materské by jej teda patrilo po dobu 37 týždňov, keby sa aspoň o 2 z narodených detí starala. Je to síce kruté, ale de facto sa stará iba o jedno dieťa, preto má nárok iba na materské po dobu 28 týždňov.

Ten ods. 9 som uviedol preto, lebo keby jedno dieťa zomrelo po 28. týždni, tak po jeho úmrtí by mala nárok ešte na materské po dobu 2 týždňov, ak pred 26. týždňom, tak by materské dostávala 28 týždňov. Neviem prečo jej nevedeli na soc. poisťovni dať jasné stanovisko, keď v tomto zákone je to jasnejšie uvedené, než v ZP.

Zaujímavý je paradox medzi ZP a zákonom o SP, že oba zákony posudzujú tento prípad rozdielne - materskú dovolenku bude mat 37 týždňov, ale materské bude poberať iba 28 týždňov. Čiže počas 9 týždňov materskej dovolenky bude poberať rodičovský príspevok.

Ešte kontrolná otázka: nie je tá zmestnankyňa náhodou osamelá (myslím v zmysle zákona)?
ALIBABKA 2
10.10.06,13:04
Našťastie nie je osamelá. Ale mám ešte jednu otázočku. Jedná sa o oznámenie dátumu ukončenia materskej a začiatku rodičovskej dovolenky.
Ukončiť MD po 37.týždni aj keď nárok na materské ma iba 28. týždňov?
Chobot
10.10.06,13:19
Našťastie nie je osamelá. Ale mám ešte jednu otázočku. Jedná sa o oznámenie dátumu ukončenia materskej a začiatku rodičovskej dovolenky.
Ukončiť MD po 37.týždni aj keď nárok na materské ma iba 28. týždňov?

Veď to som písal v predošlom príspevku, že je to paradox. 2 zákony rozlične pozerajú na tú istú situáciu. Vo firme by teda mala byť vedená na materskej do 37. týždňa a potom na rodičovskej. Materské, ktoré jej vypláca SP, bude dostávať do 28. týždňa, potom si musí požiadať na úrade práce o rodičovský príspevok.