Valéria4
09.10.06,12:37
Dobrý deň,

potrebovala by som si ujasniť ako to je s cestovnými náhradami pri použití súkromného mot. vozidla. Zamestnanec pre firmu pracuje na základe živnostenského listu, používa motorové vozidlo, ktoré nie je jeho. Vyúčtuje si cestovné náhrady: (cena PHM x priemerná spotreba): 100 x počet km? Cenu PHM zistí zo stránky Slovnaftu. Priemernú spotrebu z TP? Je to správne? Čo bude ešte potrebovať? Musí si viesť evidenciu o prevádzke vozidla, dohodu o prenajatí auta?
JAJA11
09.10.06,10:41
Nerozumiem tej vete, že zamestnanec robí na základe živnostenského listu. To predsa neexistuje, buď má pracovnú zmluvu alebo dohodu a potom je zamestnanec a môže mať cesťáky, alebo pracuje na živnosť a potom nie je zamestnanec a ani cesťáky nemôžu byť.:confused:
Muška
09.10.06,10:41
Zamestnanec pre firmu pracuje na základe živnostenského listu,

Tak zamestnanec, či dodávateľ? :D
Muška
09.10.06,10:43
Valika, predpokladám, že živnostník vystavuje faktúry.
Cesťáky sú súčasťou jeho účtovníctva.
Aby si mohol dať výdavky za cesty do účtovníctva, musí mať uhradenú daň z motorových vozidiel. - viď správne vyjadrenie Johanky - príspevok 7
Valéria4
09.10.06,10:52
Prepáčte zle som to napísala, áno je živnostník.
Muška
09.10.06,10:57
Valika, platí to čo som napísala .
Ak si chce živnostník dať do nákladov PHM musí mať uhradenú daň z MV.
Prepočet podľa TP - áno
Kniha jázd - áno
Pri súkromnom vozidle - stačí PHM z tabuľky Slovnaft
Johanka
09.10.06,11:04
Valika, predpokladám, že živnostník vystavuje faktúry.
Cesťáky sú súčasťou jeho účtovníctva.
Aby si mohol dať výdavky za cesty do účtovníctva, musí mať uhradenú daň z motorových vozidiel.


Toto by som netvrdila. Daňová povinnosť k dani z MV vzniká tým, že používa MV na podnikanie .
Uplatnenie "cestovných náhrad " do daňových výdavkov nie je podmienené zaplatením dane z MV ;) .
Samozrejme ak daň z MV nezaplatí , bude sankcionovaný.
Johanka
09.10.06,11:07
Ivček
18.10.06,10:14
Zamestnanec používa svoje os.motor.vozidlo na službné cesty a dopravu do zamestnania. Uvedené bolo dohodnuté v PZ. Chcem sa uistiť, že nevzniká ani jednej strane povinnosť platiť daň z morových vozidiel. Zamestnávateľ platí zamestnancovi cestovné náhrady na základe vyúčtovania.
Eliška
18.10.06,10:20
Zamestnanec používa svoje os.motor.vozidlo na službné cesty a dopravu do zamestnania. Uvedené bolo dohodnuté v PZ. Chcem sa uistiť, že nevzniká ani jednej strane povinnosť platiť daň z morových vozidiel. Zamestnávateľ platí zamestnancovi cestovné náhrady na základe vyúčtovania.
Zamestnancovi ani zamestnávateľovi v takomto prípade nevzniká povinnosť platiť daň z MV.
Chobot
18.10.06,10:23
Zamestnanec používa svoje os.motor.vozidlo na službné cesty a dopravu do zamestnania. Uvedené bolo dohodnuté v PZ. Chcem sa uistiť, že nevzniká ani jednej strane povinnosť platiť daň z morových vozidiel. Zamestnávateľ platí zamestnancovi cestovné náhrady na základe vyúčtovania.

To, že využíva svoje súkromné auto na služobné cesty je v poriadku a náhrady sa počítajú podľa zákona o cestovných náhradách. V takomto prípade za vozidlo netreba uhradiť daň za motorové vozidlo.

Ale cesta do a zo zamestnania z miesta bydliska sa v žiadnom prípade nie je považovaná za služobnú cestu (okrem prípadu, keď zamestnanec skutočne ide na služobnú cestu mimo miesto pracoviska a je dohodnuté , že začiatok služ. cesty bude z miesta bydliska). Preto mu ani nemôžete preplácať náklady za dopravu do zamestnania takouto formou. Nie je to v splade so zákonom.

Ak mu to chcete nejakým spôsobom kompenzovať, mali by ste pouvažovať o nejakej mimoriadnej mesačnej odmene, ktorá sa bude riadne zdaňovať.
umlpbp
20.10.06,18:35
Keď som dobre rozumela, živnostník nepoužíva svoje mot.vozidlo a faturuje sc firme. Má úzatvorenú zmluvu s dotyčnou osobou? alebo koho auto používa. V takomto prípade nemusí mať zaplatenú daň z mot.vozidiel. Živnostník vo svojom účtovníctve vykazuje aj tie km. (Priem.spotreba x cena PHM):100 x km.