Magduska1
09.10.06,13:03
Zdravim Vás, dnes som tu prvýkrát a neviem ako presne to tu chodí. Ale ak môžte prosím poraďte.

Začala som robiť v novo založenej firme a nakoľko tu nemali účtovníčku za dva mesiace si z pokladne preplácali všelijaké výdavky a ja teraz neviem čo s nimi.

Napr. ešte neboli zavedené telefonne pripojky a zamestnanci si dali preplatiť svoj telefonny účet. Je to uznaný náklad pre firmu?? a toto isté aj s vozidlami. Firma ešte nemá služobné vozidlá a manageri si nechávajú preplácať PHL v plnej výške oproti dokladu z ERP a nedávajú si žiadne cesťáky s prepočítaním náhrady za použitie vlastného vozidla. ako to mám riešiť??
Ak môže prosím poraďte.
bendži
09.10.06,11:11
osobne by som to podkladala nejakými dokladmi..

v prípade telefónnych prípojek je možné vyžiadať si výpis hovorov a uznať len skutočné náklady na telefonovanie..

v prípade použitia súkromných vozidiel jednoznačne cestovné príkazy a vyúčtovania náhrad podľa priemernych spotrieb a cien phm (tie berieš z bločkov) + náhrady za používanie súkromného vozidla stanovené zákonom
victoria
09.10.06,11:13
Preplatenie PHM v plnej výške na základe dokladu z ERP nie je možné pokiaľ v majetku firmy nie sú žiadne motorové vozidlá. Ak zamestnanci používajú na prácu svoje motorové vozidlá musia si riešiť vyúčtovanie takýchto pracovných ciest cez cestovné príkazy a uplatnením zákonom stanovenej náhrady 6,20 sk/km a náhrady za PHM podľa priemernej spotreby uvedenej v TP krat priemerna cena benzínu zo stránky Slovnaft alebo Statistickeho uradu.
Co sa tyka preplatenia uctov za sukromne telefony toto by som urcite osetrila nejakou internou uctovnou smernicou ze sa jedna o docasnu situaciu a urcite by som z predmetnych uctov neuplatnovala DPH pokial je firma platcom DPH.
victoria
09.10.06,11:14
Vidim ze bendži bola rýchlejšia .-)
JarkaL
09.10.06,11:14
Aj keď zamestnanci volali pracovne, nemôžeš dať ich tel. účty do nákladov firmy (len ako nedaňový náklad). PHM sa môže preplatiť len na firemné vozidlo, pri vlastnom vozidle ste mali robiť cesťáky a prepočítať náhradu za PHM a km. Ak si chcú preplácať bločky za PHM, môžete to riešiť napr. prenájmom vozidla. Urobte nájomnú zmluvu, priznajte daň z motor. vozidila a od dátumu prenajatia si môžete dať do N bločky PHM a ak to uvediete v zmluve, aj údržbu a opravy.
Magduska1
09.10.06,11:14
diky. Som to aj tak myslela s tym benzinom ale s tymi telefonmi neviem, šefstvo schvalilo tie preplatenie a bez dokladu to bude musieť byť pripočitateľná položka??
Milan Benka
09.10.06,11:34
Ak sa nemýlim, tak šéfov príjem (preplatenie telefonov) bude zdaniteľný.
Ak berie klasickú výplatu ( ak je súčasne zamestnancom), mal by to mať v mzde zdanené. Nedá sa každá blbosť preplatiť, má to väčšinou širšie súvislosti.