janaGT
09.10.06,13:05
Prosím o pomoc:
šéf mi tvrdí, že v kontajneri sa píše s y - ja tvrdím že s i - vzor stroj.
Kto má pravdu?
Ľuba
09.10.06,11:06
Jasné, že Ty.
janaGT
09.10.06,11:11
to sa teším, už som bola u toho taká zmagorená, že by som pristala aj na ten y - to viete, šéf musí mať vždy pravdu! Takže mu to idem vysvetliť, že to môže byť niekedy s tou pravdou aj naopak!
Leila2006
09.10.06,11:39
Noo, ja si myslim, ze je to uplne inak. Kontajner podľa vzoru dub. V kontajnere - v dube, mn.číslo kontajnery - duby. Teda žiadne y,i. Čo vy na to?
dominika
09.10.06,11:43
Nesúhlasím, patrí tam -i.
V 6. páde je vždy mäkké -i.
A dub by mal 6. pád v dube, nie je tam žiadne i.
Gabi03
09.10.06,11:43
"kontajner -a L -i mn. -y m."


... krátky slovník slovenského jazyka
evina
09.10.06,11:44
Noo, ja si myslim, ze je to uplne inak. Kontajner podľa vzoru dub. V kontajnere - v dube, mn.číslo kontajnery - duby. Teda žiadne y,i. Čo vy na to?

Niektoré neživotné podstatné mená mužského rodu zakončené na spoluhlásku l a r majú zmiešané skloňovanie dub/stroj. Väčšina z nich sa však skloňuje podľa vzoru stroj.

bicykel na bicykli /na stroji/
tunel - v tuneli
tanier - v tanieri
hotel - v hoteli
kontajner - v kontajneri
Leila2006
10.10.06,10:39
"kontajner -a L -i mn. -y m."


... krátky slovník slovenského jazyka


No, tak so slovnikom sa samozrejme hadat nebudem, dik aj ostatnym za vysvetlenie, predsa len, uz je to nejaky ten rok, co sme mali v skole S.J.
ayya
10.10.06,11:17
:)

ja sa snazim vzdy pouzivat nejake mnemotechnicke pomocky, v tomto pripade napriklad idem podla "vzoru" oktober :D

kto uz by napisal ze: "prideme k vam v oktobry" ??? ;)
---------
ale ked aj tak nie som si ista, tak si obe formy necham vyhladat v googli (to robim hlavne so slovami v anglictine) a podla poctu vyskytov sa potom rozhodnem, ktora verzia je spravna :)
Tweety
10.10.06,11:41
:)

ja sa snazim vzdy pouzivat nejake mnemotechnicke pomocky, v tomto pripade napriklad idem podla "vzoru" oktober :D

kto uz by napisal ze: "prideme k vam v oktobry" ??? ;)
---------
ale ked aj tak nie som si ista, tak si obe formy necham vyhladat v googli (to robim hlavne so slovami v anglictine) a podla poctu vyskytov sa potom rozhodnem, ktora verzia je spravna :)
Keď už október, napadlo mamimotemy , nie stále to musí byť v októbri, niekedy bol októbrom aj november:rolleyes:
ondrejvla
10.10.06,18:34
Keď už október, napadlo mamimotemy , nie stále to musí byť v októbri, niekedy bol októbrom aj november:rolleyes:

Súhlasím, ale s oslavou tohoto prehádzaného dátumu sme prestali už viac ako pred 17 rokmi! Takže určite v októbri a nie v novembri !
kamowski
10.10.06,19:06
Tu sa dá pozrieť
Elektronický lexikón slovenského jazyka

[/URL][url]http://www.forma.sk/onlines/slex/ (http://www.exeshop.sk/p308/forma/slovniky/slex-99/podrobny-popis/)

Je to dobrá pomôcka v takých prípadoch ako Tvoj
Marco18
25.11.14,21:26
A ked niekto napise: "ASA nám dodá 2 kontajneri...", to asi nie je moc v poradecku. Co vy na to mudrci? :)
Peggynka
25.11.14,21:32
Ak si to čítal v novinách,tak tomu never :eek: Ten "niekto" musí do školy :D
Marco18
25.11.14,21:36
Nie, prislo to v zapise z domovej schodze.
Ferdosondo
26.11.14,04:22
Nepoznáš základné pravidlo?
1. Šéf má vždy pravdu
2. Ak šéf pravdu nemá platí bod číslo 1
Takže určite by tam malo byť "y":mad:
Ferdosondo
26.11.14,04:26
Tiež som mal takého šéfa. Našťastie toho magora pred mesiacom vyhodili. Juchúú
sosak
26.11.14,04:30
Jednotné číslo : kontajneri
Množné číslo : kontajnery

Slovo kontajner sa zaraďuje do skupiny prevzatých neživotných podstatných mien mužského rodu, pre ktoré platí tzv. zmiešané skloňovanie. Skloňuje sa podľa vzoru dub, ale v lokáli jednotného čísla má príponu -i – v kontajneri – ako vzor stroj a pri skloňovaní samohláska e nevypadáva. V jednotlivých pádoch má tieto tvary: (v jednotnom čísle) kontajner – z kontajnera – ku kontajneru – kontajner – v kontajneri – za kontajnerom; (v množnom čísle) kontajnery – z kontajnerov – ku kontajnerom – kontajnery – v kontajneroch – za kontajnermi. Takéto skloňovanie sa uplatňuje aj pri ďalších podstatných menách zakončených na spoluhlásku r alebo l, napr. bestseller – v bestselleri – 2 bestsellery, buldozér – v buldozéri – 2 buldozéry, hotel – v hoteli – 2 hotely, seriál – v seriáli – 2 seriály, areál – v areáli – 2 areály.

Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/797/#ixzz3K9NI4sRZ