harlem
09.10.06,13:29
Ahojte "porada-ci", vie mi niekto povedať, ktoré listini je potrebné úradne overiť spoločníkmi a ktoré len konateľom pri zmene spoločníkov s.r.o. a ich zápise do obchodného registra? Kde sa to môžem dočítať?
ajobs
09.10.06,16:20
Ahojte "porada-ci", vie mi niekto povedať, ktoré listini je potrebné úradne overiť spoločníkmi a ktoré len konateľom pri zmene spoločníkov s.r.o. a ich zápise do obchodného registra? Kde sa to môžem dočítať?

Ak sa menia iba spoločníci, za vyhotovenie úplného znenia novej spoločenskej zmluvy je zodpovedný konateľ, takže overuje sa iba podpis konateľa. Ak to podávaš na OR, potom je potrebné vyhotoviť 2x úplné znenie novej spoločenskej zmluvy + na predpísanom formulári podať návrh na zmenu - aj tu sa overuje podpis konateľa/ľov. Samozrejme ako prílohu musíš dať zápis z valného zhromaždenia, kde sa prerokovala zmena spoločníkov, a pokiaľ existuje právny titul, na základe ktorého došlo k zmene spoločníkov (kúpna zmluva na obchodný podiel apod.), je potrebné priložiť aj tieto dokumenty.
josh
09.10.06,17:35
Zo zakona staci overit podpis na zmluve o prevode obchodneho podielu a navrhu na zapis zmien. Pre vacsiu bezpecnost overit vsetko.
harlem
11.10.06,06:22
Ďakujem za "po-radu". Ešte jedna podotázka: je potrebné vyhotoviť aj dodatok k spoločenskej zmluve, kde sa uvedú všetky zmeny?
Gido
11.10.06,06:32
Kolegovia zabudli na jednu dôležitú maličkosť, ktorá je podľa zákona potrebná: vyhlásenie pristupujúceho spoločníka, že pristupuje k SZ a dodatok k SZ, ktorou sa mení aspoň v časti spoločníci. Podpisy na dodatku však musia byť úradne overené - osvedčené.
Gido
11.10.06,06:36
To vyhlásenie by malo byť v zmluve o prevode obchodného podielu, dodatok k SZ je potrebný.
josh
11.10.06,07:09
Dodatok k SZ nie je potrebny, rozhodnutie VZ nahradza dodatok. A to vyhlasenie ma byt v zmluve o prevode OP. Tolko.
harlem
12.10.06,14:43
Ďakujem za rady a názory. Nakoniec som to urobil takto:
1.Zápisnica z VZ so súhlasom všetkých spoločníkov s prevodmi OP.-podpisy spoločníkov, predsedu VZ a zapisovateľov neoverené notárom.
2.Dodatok SZ, kde som uviedol konkrétne zmeny. Podpisy nových spoločníkov overené notárom.
3.Zmluvy o prevodoch OP s vyhlásením o pristúpení k SZ. overené notárom
4.Úplné znenie SZ podpísané konateľom - overené notárom.
Návrh na zápis zmien - podpis konateľa overený notárom.
Uvidíme ako to dopadne.
aladin
12.10.06,16:53
k tomu by som mal jednu otazku. Ak sa predava obchodny podiel je to u vystupujuceho spolocnika prijem ovplyvnujuci zaklad dane ?
josh
12.10.06,17:12
podla mna ano, ale tuto odpoved ber s rezervou, nie som uctovnik...
ingi
12.10.06,17:45
k tomu by som mal jednu otazku. Ak sa predava obchodny podiel je to u vystupujuceho spolocnika prijem ovplyvnujuci zaklad dane ?
V zmysle § 8 ods.1 písm. f) ZDP sú ostatnými príjmami príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva...
Pri týchto príjmoch (podľa § 8 ods.1 písm.f)) je výdavkom vklad alebo obstarávacia cena podielu v zmysle § 8 ods.7 zákona.
V zmysle § 52 (prechodné ustanovenia) ods. 21 ZDP je predaj obchodných podielov nadobudnutých pred 01.01.2004, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahla päť rokov oslobodený od dane.


§ 52

(21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.