alexxx
09.10.06,17:59
rosenie platosvých okien, pliesňe ....dá sa tento problém riešiť?
Nika
09.10.06,16:03
GabiZ
10.10.06,08:57
rosenie platosvých okien, pliesňe ....dá sa tento problém riešiť?

Ja k tomu len dodám, že rosenie plastových okien je spôsobené nedostatočným vetraním a môžu ho spôsobovať aj kvety v miestnosti. Preto treba častejšie vetrať. Dôsledkom toho sú aj plesne, s tými bojovať je už horšie a našťastie nemám s tým skúsenosti. Viac v téme, ktorú odporučila Nika.
neologik
11.10.06,11:56
Preco sa rosia okna / tvorba kondenzatu na vnutornej strane:
http://www.uniteam.sk/?plastove_okna=rosenie_okien___preco_sa_mi_rosia_o kna_&uniteam=52
harp
06.02.07,17:58
SPAM SPAM SPAM SPAM a potom:


Treba uplne zmenit navyky.



Poznámka: Ďakujem za nahlásenie SPAMEROV (od Richard)
willma
06.02.07,18:04
A čo keď ani zmena návykov nepomáha, Máme ich tiež namontované a plesne sa začínajú udomácňovať. Vetráme doporučeným spôsobom nárazovo viac krát denne.
tedd
07.02.07,10:06
Tiež máme plastové okná odporúčam nechať stále otvorené mikrovetračky,pomáha to.:rolleyes:
willma
07.02.07,10:15
Tiež máme plastové okná odporúčam nechať stále otvorené mikrovetračky,pomáha to.:rolleyes:
Mrzí ma, ale ani to nepomáha.
tedd
07.02.07,10:22
Ešte ak sa možem spýtať mate zateplený dom?
willma
07.02.07,13:00
Zatiaľ nie
Manual
07.02.07,13:12
A čo keď ani zmena návykov nepomáha, Máme ich tiež namontované a plesne sa začínajú udomácňovať. Vetráme doporučeným spôsobom nárazovo viac krát denne.
Tak musíš vydržať do leta a tie miesta kde to má nádej chytať pleseň dobre prelíčiť s pridaním protiplesňového prípravku /lastanox/ a podobné iné prípravky, je ich veľa. To zabraňuje tvorbe plesní. Inak si zničíš steny.
Pekný deň...:)
willma
07.02.07,15:52
Tak musíš vydržať do leta a tie miesta kde to má nádej chytať pleseň dobre prelíčiť s pridaním protiplesňového prípravku /lastanox/ a podobné iné prípravky, je ich veľa. To zabraňuje tvorbe plesní. Inak si zničíš steny.
Pekný deň...:)Ďakujem ti za radu, teraz v novembri sme dali vystierkovať a vymaľovať :D . Ale asi mi iné neostane a náklady budem refundovať majstrom prerábky. Dobre vedeli, že kúty sú vlhké, použili vraj aj penetračný náter, ale asi figa z toho.:mad:
220870
07.02.07,20:02
Okná montujem niekoľko rokov.18 rokov praxe v stavebníctve.Ak chcem poradiť na diaľku potrebujem aspoň základné info .
-Z akého materiálu su obvodové steny, stropi, je to poschodový dom na ktorom podlaží sa začali plesne ukazovať ako prvé v ktorých miestnostach,obyvačka, spalňa..?
-je to byt alebo RD
-z akých materiálov sú vnútorné a vonkajšie omietky,
- aká farba je použitá na maľovku stien názov firmi napr JUPOL ,PRIMALEX ,ESMAL atd. hlavne tento bod je veľmi dôležitý prosím uviesť čo najpresnejšie.(koľoročný je váš RD)
-V ktorých miestach kde presne sa objavujú plesne , a kde sa ukázali ako prvé
- Od akej FA máte sklá
- z akého plastového profilu sú okná
-Aké vykurovanie máte Krb? Digestor je vyvedený do exteriéru?
Fany
11.02.07,18:05
No ja by som dodala: nestačí iba časť prerábky. Ani samé plastové okná, ani samé zateplenie. My sme mali plastové okná a plesnilo a rosilo sa. Akonáhle sme zateplili - komplet rodinný dom, včetne pokládky polystyrénu na povali, všetko zmizlo a je to super. Suseda má iný problém: zateplila, ale okná má staré drevené a už značne schátralé. Plesne má v kútoch a okná akoby si ich polial krhlou. Takže ak si chcete v tomto pomôcť, radím radšej počkať rok-dva, našetriť, a urobiť všetko komplet. A najlepšie zveriť to riadnej firme. Najhoršie čo môžete urobiť je na tomto šetriť. Narobíte si také starosti o akých sa vám ani nesnívalo a to ešte nehovorím o dopade na zdravie.
anmary
14.02.07,12:51
Plastové okná máme síce iba prvú zimu /nezateplený byt/, no skúsenosť s čiastočným rosením už máme za sebou. Keď sa nám začali rosiť, asi 5 cm pásik naspodu okna, volala som dodávateľovi /veľmi ochotný/ ktorý k nám hneď prišiel, prekontroloval všetko a vysvetlil mi, že najhoršie je nechávať v zime otvorené okná na mikroventiláciu - vraj by sa mi to mohlo vypomstiť v podobe plesnenia stien v miestach prúdenia vzduchu z mikroventilácie. Povedal mi, že je potrebné nemať žalúzie úplne stiahnuté, okno sa potom rosí aj pri správnom vetraní. Preto večer žalúzie zatiahnem a nechám odspodu asi 10 cm voľné. Keď v byte suším prádlo na sušiaku tak sa roseniu nevyhnem, ale hneď ráno vyvetrám a o chvíľu je okno odrosené.:D
5-ko
18.02.07,13:25
Na mikroventilaciu by som to nezvaloval, v interiery je zvacsa vedsia vlhkost ako v exteriery...takze ju treba pustat von. V sucasnosti sa uz na stavby do kazdej miestnosti montuju mikroventilacne klapky.
Co sa tyka rosenia okine...ak pod nimi neni radiator a setri sa na kureni tak je velmi pravdepodobne ze sa bude rosit spodny okraj okna. Pod kazdym oknom by mal byt zdroj tepla ktory zabezpecuje prudenie vzduchu po skle.
korzar
22.02.07,14:46
da sa primeranym vetranim
mlyn16
23.02.07,12:11
Bývame v staršom rodinnom dome, ktorý sme zateplili kombi doskami a dali plastové okná. Kúrenie máme elektrické cez prothermi. Ráno vypneme kúrenie a otvorím ventilačku. Poobede ventilačku zatvoríme a zapneme kúrenie. Ešte je dôležité, aby výpary z varenia neprechádzali do nevykurovaných miestností. Ak sa niekde objaví náznak plesne, starí trochu nastriekať roztok z prípravku Savo. To je naša skúsenosť.
jenny7
23.02.07,13:21
Ja tiež keď sa objaví niekde pleseň, nastriekam Savom a je klud. len neviem, či je to takto úplne dobré, ale je to také docela rýchle riešenie.
5-ko
23.02.07,16:31
To s tym savom mi nepripada dobry sposob na pravidelne pouzivanie...ved sa v tych priestoroch zije! Treba najskor vyriesit pricinu!
kakiii
13.11.07,07:10
pri rosení okien a vlhkých stien okolo, a nedajbože už aj plesniach je proces "vyzdravenia stien" dlhším procesom. VETRAČKY sa práveže vôbec neodporúčajú. Vhodné je vetranie otvorením okna celého tak na 10 min. aby sa vymenil vzduch. Tento proces je dobré opakovať po 3 - 4 hodinách znova. myslím, že je bežný problém.
v lete ked svieti slniečko sú steny prehriate a ani búrka nespôsobí mokré steny či rosu na oknách, no daždivé počasie robí svoje. Vlhké steny, málo slnka, vykurovanie v byte...
Mňa tento proces tiež čaká a som z toho zúfalá, ale nechám si poradiť od odborníkov, ktorí by mi hneď okná vymenili, keby boli "vadné", ale nie sú.

TAKžE, treba vetrať

Vela šťastia všetkým

katka
willma
13.11.07,11:14
Katka ďakujem že si opäť načala túto tému, lebo, opäť je tu zima a problémy s rosením okien sa vrátili. Vetráme tak ako treba, okná orientované na juh, v každej izbe maximálne 5 kvetov v kvetináčoch, a ako perlička na záver, od októbra nám veľmi slabo kúri radiátor-technická závada- takže byt nie je prekúrený. Okná sú ráno napriek všetkým doporučovaným a robeným opatreniam zarosené.
mlyn16
13.11.07,13:45
Máš v byte umiestnený vlhkomer? Akú hodnotu nameral?
joni102
14.11.07,08:35
My mame tiez nove plastove okna (druhu zimu) a napriek tomu ze vetrame tak sa rosia. Vsimla som si ze ked polejem kvety tak na druhy den mam vacsi oroseny pasik. Taktiez ked je vacsi teplotny rozdiel medzi teplotou vonku a dnu tak sa pasik zvacsuje.
Ja by som to nepovazovala za problem, napriek vetraniu aj tak bude okno orosene. Mam pripravenu handricku a nou vzdy riadne okno poutrieram.

Priatel ma drevene euro okna a tie sa rosia tiez.
willma
14.11.07,08:41
Máš v byte umiestnený vlhkomer? Akú hodnotu nameral? Vlhkomer veru nie, ale je to klasický panelákový byt, a iní susedia ktorí majú tiež plastové okná hovoria, že im nerosia.
Manual
14.11.07,08:50
Tak ako je písané v príspevku 24, závisí to hlavne od teplotného rozdielu vonkajšej a vnútornej teploty. Mám známeho na "prominentnej" bytovke, ktorý má teplotu v byte 27 st. /čo nie je zdravé/ aj keď je vonku mínus 15 st a u nich som oká orosené nevidel.
Elena Navrátilová
14.11.07,08:55
pri rosení okien a vlhkých stien okolo, a nedajbože už aj plesniach je proces "vyzdravenia stien" dlhším procesom. VETRAČKY sa práveže vôbec neodporúčajú. Vhodné je vetranie otvorením okna celého tak na 10 min. aby sa vymenil vzduch. Tento proces je dobré opakovať po 3 - 4 hodinách znova. myslím, že je bežný problém.
v lete ked svieti slniečko sú steny prehriate a ani búrka nespôsobí mokré steny či rosu na oknách, no daždivé počasie robí svoje. Vlhké steny, málo slnka, vykurovanie v byte...
Mňa tento proces tiež čaká a som z toho zúfalá, ale nechám si poradiť od odborníkov, ktorí by mi hneď okná vymenili, keby boli "vadné", ale nie sú.

TAKžE, treba vetrať

Vela šťastia všetkým

katkaSúhlasím, vetrať a potom zapnúť kúrenie na teplotu, ktorú potrebujete mať. Iným to nie je, ale vlhkomer a teplomer doporučujem. Aj prádlo, ktoré sa v byte suší urobí svoje. ;)
Elena Navrátilová
14.11.07,08:56
Vlhkomer veru nie, ale je to klasický panelákový byt, a iní susedia ktorí majú tiež plastové okná hovoria, že im nerosia.
Tak ešte over bytovú teplotu u Teba a susedov. Tak isto aj vlhkomer porovnaj. Treba dosiahnuť rovnaké hodnoty a potom porovnávaj rosenie u nich a u Teba. Ešte treba aj svetové strany, do ktorej sú okná otočené vziať do úvahy.
willma
14.11.07,09:05
My mame tiez nove plastove okna (druhu zimu) a napriek tomu ze vetrame tak sa rosia. Vsimla som si ze ked polejem kvety tak na druhy den mam vacsi oroseny pasik. Taktiez ked je vacsi teplotny rozdiel medzi teplotou vonku a dnu tak sa pasik zvacsuje.
Ja by som to nepovazovala za problem, napriek vetraniu aj tak bude okno orosene. Mam pripravenu handricku a nou vzdy riadne okno poutrieram.

Priatel ma drevene euro okna a tie sa rosia tiez. No neviem ja si pod pojmom pásik vysvetľujem asi niečo iné, pre názornosť prikladám foto "pásiku" na oknách ;)
willma
14.11.07,09:14
ako som písala, teplota v byte v najchladnejšej izbe je 21 stupňov, radiátory kúria len aby sa nepovedalo, byt je orientovaný južne na 6/7p.
Farks
14.11.07,09:26
Pridám sa k tejto téme. Tiež sa nám doma rosia plastové okná a bolo mi povedané, že je to kvôli širokej parapetnej doske, lebo vraj teplo z radiátorov mi neprejde až k oknu, takže mi to nevysúša a automaticky sa to rosí. Inak v spálni máme užšiu parapetnú dosku a tam s rosením problémy nemám.
Elena Navrátilová
14.11.07,09:29
ako som písala, teplota v byte v najchladnejšej izbe je 21 stupňov, radiátory kúria len aby sa nepovedalo, byt je orientovaný južne na 6/7p.
Danka, okno máš v izbe... takže nie bytovú ale izbovú teplotu potrebuješ. Určite si dostala návod, inštrukcie k oknám. Poštuduj, porovnaj s realitou.
willma
14.11.07,09:51
vďaka za rady bola to izbová teplota, a priložené fotky pošlem s písomnou reklamáciou dodávateľovi, lebo po niekoľkých dotazoch som sa dopátrala, že takéto rosenie môže byť aj tým, že nie je riadna výplň izolačných skiel
220870
15.11.07,20:02
Pani WILMA .Fotto je veľmi nekvalitné.Okná montujem pre pár SK firiem niekoľko rokov.Al z tej tretej snímky sa dá aspon koľko toľko vidieť.Ak je to okno celé takto urosené pri 21° Celsia.Tak sa na 100% jedná o nekvalitný výrobok.Iné by bolo ak by ste pod tým oknom mali do rána sušiak s mokrými šatami.A v izbe 18°celsia.Alebo vypnutý radiátor.
Sidewinder
16.11.07,07:52
Reklamáciu by som požadoval iba v prípade, že je rosa (vlhkosť) medzi sklenými doskami - kvôli izolácii sa pri plastových oknách napĺňa priestor medzi sklami argónom, príp. zostáva vákuový. To znamená, že vnútro okien musí byť 100% odizolované od vonkajšieho prostredia.

Ak sa rosia zvonka, možno ti pomôže tento článok o rosení okien http://mojdom.zoznam.sk/cl/106543/Zarosovanie-okien

Problémy s vlhkosťou a klímou interiéru môžu odstrániť prírodné materiály - napr. namiesto cementovej omietky hlinená omietka, ktorá "dýcha" s okolím.
ROMBOR
19.11.07,11:14
Plastove okna mam uz asi 3 roky (komplexna rekonstruckia starsieho bytu) a s rosenim mam problem kazdy rok ... najprv som si myslel, ze je to vada okien, ale podobne problemy mala vacsina opytanych znamych ... vetranie je sice velmi ucinne, ale ked mate doma male deti, tak to s tym velmi nemozete prehanat ... horsie to bolo este ked som na noc zapol zvlhcovac vzduchu - kedze v prekurenych panelakoch je velmi suchy vzduch - vlhkost sa zvysila, a s nou aj rosenie okien ... teraz este uvazujem nad tym, ze ci by nepomohol pri nadmernej vlhkosti aj pohlcovat vlhkosti - mate s tym niekto skusenosti ?
najag
19.11.07,14:52
Pre posudenie rosenia okien je dolezite vediet teplotu v byte a relativnu vlhkost v byte a hlavne aj vedomost o zavislosti medzi teplotou rosneho bodu a teplotou v byte a relativnou vlhkostou.Takze, ak mam teplotu v byte napr. 20 stupnov Celzia a relativnu vlhkost 50%,ktora je normalna, potom je teplota rosneho bodu 9,2 stupnov Celzia, takze nehrozi kondenzacia. Ale ked mi vystupi vlhkost pri danej teplote na 80 %, tak uz teplota rosneho bodu je 16,5 stupna, takze uz mi moze kondenzovat voda na nabytku, na ramoch okna a podobne. Ak uvazujem teplotu 24 stupnov a relativnu vlhkost 50 %, tak teplota rosneho bodu je 12,9 stupnov , ale pri 80% je teplota rosneho bodu uz 20,5 stupnov !!! Treba si uvedomit, ze plastovymi oknami doslo k dokonalemu utesneniu okien, pretlak par sa nema kde uvolnit, ak sa pravidlene a dlho, aspon 3-4 minuty nevetra. Ved rozdiel tlaku vlhkych par medzi vonkajsim prostredim za teploty -15 stupnov a vnutornym pri teplote 20 stupnov je 1 030 Pa !!!! Takze, ak intenzivne budeme vetrat, budeme mat suchy vzduch v miestnosti.U sucheho vzduchu nehrozi riziko kondenzacie vodnej pary a taktiez vznik pliesni. A nakoniec este poznamka. V technickych normach inych statov je zakotvene, ze vzdialenost medzi distancnym ramikom a okrajom zasklievacej listy musi byt 8-10 mm. U nas firmy veselo pouzivaju vzdialenost 2 mm, kde je nizka hodnota teploty rosneho bodu( 9,6) za danych podmienok, takze sa rosia. Vzdialenost 8-10 mm teplotu rosneho bodu posuva smerom hore. O tejto skutocnosti niektori vyrobcovia ani nevedia, alebo nechcu vediet. Samozrejme, okna mozu byt aj zo zlata, ale fyziky nepusti. Ak su vytvorene podmienky pre kondenzaciu vodnej pary, tak sa orosia aj zlate plastove okna. Nejako sme zabudli, ze stare drevene okna mali okolo obvodu 8 m spary. Vymenou za plastove okna nam prestalo unikat teplo, ale aj sme stratili prirodzenu vymenu vzduchu v byte, ktora je tiez stanovena normou, len sa nema kadial dostat dovnutra.:D A pod vianocny stromcek si treba kupit vlhkomer do bytu, bude to skvely darcek.:D
Manual
19.11.07,15:07
najag, bolo by dobré ak by si mal čas a chuť dať tieto hodnoty do nejakej tabuľky, kde by teplota v miestnosti rástla po stupni a vlhkosť po cca 10 stupňov. Bola by to pre veľa ľudí dobrá pomôcka.;)
padro
19.11.07,15:30
v rodine mali problemy s rosenim plastovych okien, az tak to rosilo ze to stekalo z okna, nieco strasne. mali okna vyrobene cca v roku 2002. Teraz 3 tyzdne do zadu na zaklade odporucania vymenilo sklo. A rosenie uplne zmizlo.:cool:
Manual
19.11.07,15:35
A čo stála výmena skla ?
padro
19.11.07,15:42
myslim ze okolo 2000,- musel by som sa spytat presne
Manual
19.11.07,15:47
myslim ze okolo 2000,- musel by som sa spytat presne
Však vypátraj a aké rozmery mali sklá, podľa toho
padro
19.11.07,15:52
vecer zistim a budem vas informovat
padro
19.11.07,17:32
1800,-Sk aj s vymenou, rozmer cca 120x100 a druha tabla cca 120x60, ta cena je spolu za obidve.
Manual
19.11.07,18:20
1800,-Sk aj s vymenou, rozmer cca 120x100 a druha tabla cca 120x60, ta cena je spolu za obidve.
Ďakujem, ani to nebolo tak drahé a stálo to určite za to.
padro
19.11.07,18:50
urcite sa ta investicia vyplatila
najag
20.11.07,12:28
Investicia sa vyplati, ak je to sklo , kde su uz vacsie rozmery zasklievacej listy od distancneho ramika, kde je distancny ramik "spacer". A samozrejme, ze je tam pritomny aj argon, alebo krypton.:D
NNikko
21.01.09,19:19
.......PROSSIM O RADU!!!!!......
sislo okna 23/11 2003 OKNO K-CE 4/PLTH.N.U=1.1 ARGON EKO - OKNA 24255
AKA JE TO KVALITA
Prosim Vas kto ma este take okna!!!
.......PROSIM O RADU!!!!!!.......
marek41
21.01.09,19:44
pracujem v stavebnictve ale odpoved TREBA VETRA je namieste.Určite by som si pozrel nejake stranky o pl.oknach a tych dovodov tam bude viac to zateplenie tam nebudehrat velku rolu.
kastelan
24.01.09,15:21
vysoka vlhkost spôsobuja rosenie plastovych okien ja potrebne vetrat na niektorych okanach je namontovane škarove vetranie treba to použivat ak nije treba vetrat kratodobo otvorit okno normalne a vyvertat a pravidelne hlavne v zimnych mesiacoch
hustler
09.02.10,17:06
Ja mám 21 stupňov teplotu a 35 % vlhkosť v byte a napriek tomu sa mi rosia okná z vnútra až tak že mi steká voda na parapet, čím to teda je ked nemám v byte vlhko ????
n.hanus
09.02.10,17:51
Ja som sem už pred časom písala - tiež problémy s rosením okien v dome. Rosili sa mi tiež úplne celé, až tiekla z nich voda. Za ten čas sme to riskli a vymenili sme najskôr okno v spálni a ... rosenie prestalo. Túto jeseň sme menili jedno okno na kuchyni (na kuchyni mám okná dve a jedno sme teda ponechali pôvodné pre porovnanie rosenia). To vymenené - nové sa mi už nerosí a to mám celú noc zatiahnuté rolety. To staré - nevymenené sa rosí stále rovnako. Teda je jasné, že problém bol v oknách. Staré okná boli nekvalitné, medzi sklami nebol izolačný plyn a teda teplota skla bola tak nízka, že aj 40 percentná vlhkosť spôsobila, že sa na skle vyzrážala voda. Riešením je aj výmena rámu so sklom - my sme ale mali nejaké atypické polské profily a to vymeniť nešlo :-( . Teda ak máte korunky navyše, skúste risknúť výmenu jedného okna a porovnať si to. Nám sa to osvedčilo a vymeníme postupne všetky (aj keď je smutné, kúpiť dom s oknami a musieť ich meniť, ale čo už narobíme).
220870
09.02.10,20:24
Ja mám 21 stupňov teplotu a 35 % vlhkosť v byte a napriek tomu sa mi rosia okná z vnútra až tak že mi steká voda na parapet, čím to teda je ked nemám v byte vlhko ????
Pokazený vlhkomer,nekvalitné sklá,zle osadené okna,podlahové kúrenie,nízka vnútorná teplota.
hustler
10.02.10,12:34
Pokazený vlhkomer,nekvalitné sklá,zle osadené okna,podlahové kúrenie,nízka vnútorná teplota.


vlhkomer je novy a citim že je v byte sucho, okna su vbytovke rovnake a susedom to nerobí, podlahové kúrenie nemám a 20C je nízka teplota ? nepomohol by naopak zvlhčovač ? ked mám v byte sucho ale co by to spravilo s rosenim okien ??? PS: dnes naobed som mal vlhkosť len 25%
220870
10.02.10,12:41
Nekvalitné sklá.Aká je značka zasklenia? 25% to je menej ako na Sahare.
hustler
10.02.10,13:34
Nekvalitné sklá.Aká je značka zasklenia? 25% to je menej ako na Sahare.


na okne je napisane:

celt glas sa - grupa press - glas 2004/09/19 23:23 Z/36669/2004 p.12 4/16/4 Ar OKNOPLAST KRAKOW
220870
10.02.10,15:11
Stačilo napísať to oknoplast.Vsjo jasno.Skúste reklamovať ,dvoj sklo .
hustler
10.02.10,19:04
Stačilo napísať to oknoplast.Vsjo jasno.Skúste reklamovať ,dvoj sklo .

prečo jasné ??? ako som uviedol aj ostatný susedia majú dané sklá a im to nerobí....
220870
10.02.10,19:56
Môžete napísať do akej výšky sa tie okná zarosujú .Pri akej vonkajšej teplote.V ktorých miestach?
hustler
11.02.10,10:07
Môžete napísať do akej výšky sa tie okná zarosujú .Pri akej vonkajšej teplote.V ktorých miestach?

iba v zime do výšky od spodu cca 15 cm ale ked varíme aj celé okno
vitazstvo
08.12.10,13:21
najag, bolo by dobré ak by si mal čas a chuť dať tieto hodnoty do nejakej tabuľky, kde by teplota v miestnosti rástla po stupni a vlhkosť po cca 10 stupňov. Bola by to pre veľa ľudí dobrá pomôcka.;)


tu je tabulka teploty a vlhkosti pre stanovenie rosneho bodu.
ROMBOR
08.12.10,14:16
ano, da sa tomu predist .. pri kupe okien neist "po cene", ale po kvalite ... ked som si kupoval plastove okna do RD, tak som sa tomu viac povenoval a po vybere dodavatela som si nasiel cas a siel sa pozriet priamo do vyrobneho zavodu - kde tie okne montovali a kompletovali ...
Hop377
08.12.10,20:14
A co si tak zistil v tom vyrobnom zavode? Ze skla uz nakupuju zlepene a pracovnici lepia okna v cistych monterkach?
220870
09.12.10,05:02
A co si tak zistil v tom vyrobnom zavode? Ze skla uz nakupuju zlepene a pracovnici lepia okna v cistych monterkach?
Niečo podobné som chcel napísať.:D
evula0
09.12.10,08:27
Rosenie okien je často vysvetľované bez pochopenia problému a s vytrhnutím čiastočných právd a z toho odvodených deformovaných riešení. Rosenie ako fyzikálny jav prednostne závisí od teploty povrchu vnútorných skiel okien, relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty vzduchu. Tabuľka je v príspevku č.61. Nasledovné často používané "pravdy" si skúste porovnať s tabuľkou v príspevku č.61 a potom hľadajte príčiny Vášho rosenia.

1.Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu, to je pravda, len sa to niekedy ťažko rieši.
zvyšovanie- prítomnosť ľudí , varenie, sušenie prádla a pod.
znižovanie- vetranie, vyhodiť ľudí a kvety, nevariť,neprať....,
2.Zvyšovanie teploty vzduchu v miestnosti, len čiastočná pravda
záporný vplyv-zvýšením teploty z 20st na napr.24st sa teplota rosného bodu na povrchu skla zvyšuje a nie znižuje(tabuľka) pri akejkoľvek relatívnej vlhkosti
kladný vplyv-zvýšením teploty v miestnosti sa zvyšuje teplota povrchu skla
3.Kvalita okien, v zásade pravda,
plastové profily sa väčšinou nerosia, rosia sa sklá v dôsledku teploty vnútorného povrchu vnútorného skla
záporný vplyv-malý tepelný odpor sústavy skiel, zlé obtekanie vzduchu
kladný vplyv-trosklo, dobré obtekanie vzduchu od radiátora
4.Časté vetranie, to je čiastočne pravda na zníženie rel.vlhkosti, ale výsledkom je skôr zima a okamžité zarosenie skla. Vetrať je potrebné rýchlo na výmenu vydýchaného,vlhkého,páchnucého vzduchu a neriešiť tým zanedbanie ostatných príčin. To je potom zbytočné osadiť tesné okná.

Možnosti pre zlepšenie skutočného stavu:
1. Zistiť hlavné príčiny,
- merať vlhkosť
- teplotu vnútorného povrchu vnútorného skla okna
- obtekanie skla (rôzne parapetné zábrany a podobné prekážky brániace ohrievaniu skla a odparovaniu vody v spodných častiach okna)
2. odstránenie alebo zníženie príčin
- okná vymeniť za trojsklené(pravdepodobne najdôležitejšie technické riešenie)
- činnosť v byte kompromisne upraviť - varenie, pranie, sušenie, vetranie, kvety, cvičenie, príliš veľa osôb
3.Ak je vonku silný mráz, pravdepodobne nedokážete udržať teplotu skla nad rosným bodom. V takom prípade zbytočne neprekurujte, nevetrajte "do sveta", nenadávajte na okná a v kľude to prežite.Veď sú aj horšie veci.
alltracboy
09.12.10,08:34
zvysenim vnutornej teploty sa nielen zvysi rosny bod, ale aj znizi relativna vlhkost. Dalej sa zvysuje tlak a tym padom ma vlhkost tendenciu prejst do miesta z nizsim tlakom-von. To ej to "dychanie domu". Cize mikroventilacia a vhodna teplota by nemala uskodit.
evula0
09.12.10,16:04
Ak si myslíte, že zvýšením teploty vzduchu v miestnosti a tým aj tlaku vodných pár ich nenápadne vytlačíte cez steny domu von, tak je každá rada zbytočná.
Ak chcete viacej kúriť a mikroventiláciou to púšťať von, mali ste si nechať netesné staré okná a ušetrené peniaze môžete minúť na kúrenie.
Ešte doplním.V niektorých bytových priestoroch pri "normálnej" činnosti nie je možné udržať rel.vlhkosť.Dobrým príkladom je kúpeľňa: väčšinou ide o pomerne malú miestnosť, po sprchovaní sa skoro vždy zarosí zrkadlo, ktorého povrch má pritom teplotu vzduchu v kúpelni. Je to dané rýchlym zvýšením teploty vzduchu a vlhkosti vzduchu sprchovaním teplou vodou a tým aj zvýšením rosného bodu nad pôvodnú teplotu zrkadla. V podstate sa s tým nedá nič robiť, ak sa nechcete sprchovať studenou.Ak je v kúpelni okno, je zbytočné sa s jeho rosením zaoberať.
220870
09.12.10,16:49
Rosenie okien je často vysvetľované bez pochopenia problému a s vytrhnutím čiastočných právd a z toho odvodených deformovaných riešení. Rosenie ako fyzikálny jav prednostne závisí od teploty povrchu vnútorných skiel okien, relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty vzduchu. Tabuľka je v príspevku č.61. Nasledovné často používané "pravdy" si skúste porovnať s tabuľkou v príspevku č.61 a potom hľadajte príčiny Vášho rosenia.

1.Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu, to je pravda, len sa to niekedy ťažko rieši.
zvyšovanie- prítomnosť ľudí , varenie, sušenie prádla a pod.
znižovanie- vetranie, vyhodiť ľudí a kvety, nevariť,neprať....,
2.Zvyšovanie teploty vzduchu v miestnosti, len čiastočná pravda
záporný vplyv-zvýšením teploty z 20st na napr.24st sa teplota rosného bodu na povrchu skla zvyšuje a nie znižuje(tabuľka) pri akejkoľvek relatívnej vlhkosti
kladný vplyv-zvýšením teploty v miestnosti sa zvyšuje teplota povrchu skla
3.Kvalita okien, v zásade pravda,
plastové profily sa väčšinou nerosia, rosia sa sklá v dôsledku teploty vnútorného povrchu vnútorného skla
záporný vplyv-malý tepelný odpor sústavy skiel, zlé obtekanie vzduchu
kladný vplyv-trosklo, dobré obtekanie vzduchu od radiátora
4.Časté vetranie, to je čiastočne pravda na zníženie rel.vlhkosti, ale výsledkom je skôr zima a okamžité zarosenie skla. Vetrať je potrebné rýchlo na výmenu vydýchaného,vlhkého,páchnucého vzduchu a neriešiť tým zanedbanie ostatných príčin. To je potom zbytočné osadiť tesné okná.

Možnosti pre zlepšenie skutočného stavu:
1. Zistiť hlavné príčiny,
- merať vlhkosť
- teplotu vnútorného povrchu vnútorného skla okna
- obtekanie skla (rôzne parapetné zábrany a podobné prekážky brániace ohrievaniu skla a odparovaniu vody v spodných častiach okna)
2. odstránenie alebo zníženie príčin
- okná vymeniť za trojsklené(pravdepodobne najdôležitejšie technické riešenie)
- činnosť v byte kompromisne upraviť - varenie, pranie, sušenie, vetranie, kvety, cvičenie, príliš veľa osôb
3.Ak je vonku silný mráz, pravdepodobne nedokážete udržať teplotu skla nad rosným bodom. V takom prípade zbytočne neprekurujte, nevetrajte "do sveta", nenadávajte na okná a v kľude to prežite.Veď sú aj horšie veci.
Dovolím si nesúhasiť s bodom č 2.toto ste skopírovali zo stránky niektorého výrobcu okien.V zásade je to pravda okrem 2 výmena dvojskiel za trojskla je hlúposť obchodný trik výrobcov okien skiel.Rozdiel medzi dvoj a trojsklom čo sa týka tepelných strát je len 0,2 desatiny.Nezískate tým prakticky nič.Dôležitejšie je davať pozor a kúpiť kvalitné okná s kvalitným zasklenim.
http://www.idealneokna.sk/myty.aspx#utm_medium=cpc
Nandrolon
09.12.10,17:31
ja som už o rosení tiež kadečo čítal v poslednej dobe a došiel som k názoru že to asi nemá nič spoločné s oknom, ale s vnútornou vlhkosťou, ak je raz veľká, sklo bude mať vždy nižšiu teplotu ako rosný bod, napr. ak je vonku -20 st. celzia...

pri víkendových mrazoch -21 st. celzia som mal v izbe, zarosené komplet celé okno aj celý plastový rám, nebolo nezaroseného cm2.

po prečítaní všetkého možného je nutné pravidelne dajme tomu na 5 min. každé 4 hodiny...

ps: izba je 3,5*4,7 m a sme tam 2 ľudia takmer cez víkend nonstop...

okná sú plastové nové, plnené argónom /momentálne si nepamätám tepelný odpor, ale keď som sa díval do papierov, bolo to sa mi zdá od 0,6 do 0,8/.

- mimochodom fakt po výmene starých okien za nové, treba vetrať aspoň 2-3 x toľko čo predtým...

- ak máte ešte nejaké linky o rosení, hoďte ich sem, rád si zas prečítam niečo nové, minulý týždeň som pár článkov študoval aj tlačil...
evula0
10.12.10,07:25
Pre 220870
Trojsklo nie je obchodný trik a výrobcovia okien mi môžu byť ukradnutí. Rosenie okien a tepelné straty sú dve rozdielne veci. V tejto téme sa nehovorí o tepelných stratách.Na rosenie okien má tretie sklo zásadný vplyv zvýšením povrchovej teploty vnútorného skla na vnútornej strane a tým znášanie nižšej teploty rosného bodu pre danú relvlhkosť vzduchu.
Pre nandrolon-"rosenie nemá nič spoločné s oknom" - no coment
Nandrolon
10.12.10,07:34
lenže nemyslel som to úplne obecne, ale myslel som to v konkrétnom mojom prípade, to jest:

1. vysoká vnútorná vlhkosť
2. veľmi nízka vonkajšia teplota -10 a viac.

3. myslel som tým štandardné plastové okná /dvojsklá/ nie nejaké hi-end okná...

- v tejto situácii by sa mi podľa môjho názoru muselo rosiť každé jedno kvalitné okno...., teda príčinu netreba hľadať primárne v "okne" ale v klíme danej miestnosti...
Julian
10.12.10,08:47
V zásade je to pravda okrem 2 výmena dvojskiel za trojskla je hlúposť obchodný trik výrobcov okien skiel.Rozdiel medzi dvoj a trojsklom čo sa týka tepelných strát je len 0,2 desatiny.Nezískate tým prakticky nič.Dôležitejšie je davať pozor a kúpiť kvalitné okná s kvalitným zasklenim.

V tomto si dovoľujem nesúhlasiť.
V každom okne je na rámiku skla uvedený koeficient prestupu u dvojskla je tam 1,1 a u trojskla 0,6. To či je to pravda neviem posúdiť, ale môžem doložiť praktickú skúsenosť, že v rodinnom dome máme eurookná s trojsklom 0,6 a tie sa nikdy zvnútra nezarosia ani pri varení (digestor ide do komína). Pri určitých vonkajších klimatických pomeroch sa zriedkavo zarosí zvonku (najmä v jeseni a z rána).

V byte pri rel. vlhkosti 50 % sa dvojsklo v noci pri mínusových teplotách zarosí 1-3 cm od spodu ( počet osôb v byte a vonkajšia teplota). Cez deň sa to prejavuje iba pri poriadnych mrázoch.
evula0
10.12.10,09:45
Aj ja mám v byte jedno dvojsklo od Slovaktualu(pred 5 rokmi to bola na Slovensku špica).Je to tzv.francúzske okno(ako dvojdvere na balkón).V čase výmeny bolo trojsklo ešte v plienkach, plastové profily boli pre trojsklo nedostatočne široké a pevné a cena bola v nebi. Naviac tu nie je pod ním radiator a preto toto okno sa v spodnej časti skla rosí a asi s tým ani nič neurobím. Ostatné okná boli robené neskôr na trojsklo a mimo extrémnych mrazov (-10 a viac) a intenzívneho varenia v kuchyni sa nerosia.
alltracboy
10.12.10,11:09
trojsklo je mozno zanedbatelne v pohladu uspory tepla, ale z hladiska povrchovych teplot MUSI byt lepsie. Nevravim, ze by som na dome musel mat trojsklo, lebo tie uspory su zanedbatelne v porovnani s dvojskom, ale chcem ho kvoly mensiemu roseniu.
TomasHC
10.12.10,11:55
Aj ja mám v byte jedno dvojsklo od Slovaktualu(pred 5 rokmi to bola na Slovensku špica).Je to tzv.francúzske okno(ako dvojdvere na balkón).V čase výmeny bolo trojsklo ešte v plienkach, plastové profily boli pre trojsklo nedostatočne široké a pevné a cena bola v nebi. Naviac tu nie je pod ním radiator a preto toto okno sa v spodnej časti skla rosí a asi s tým ani nič neurobím. Ostatné okná boli robené neskôr na trojsklo a mimo extrémnych mrazov (-10 a viac) a intenzívneho varenia v kuchyni sa nerosia.

My mame 3 francuzke okna (http://lh5.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/TNQgAteevhI/AAAAAAAACp4/Yzrs58IuDrE/s912/DSCF4521.JPG) (slak ich traf) a to v spalni by potrebovalo dole samostany odtok na kondenz. A ako naschval, akurat po tej strane idu v podlahe trubky podlahovky z vedlajsej miestosti (2 okruhy), kde sa len temperuje, takze sa pod tym oknom (dverami) ani len nekuri :(
zavis1
04.01.11,19:34
trojsklo je mozno zanedbatelne v pohladu uspory tepla, ale z hladiska povrchovych teplot MUSI byt lepsie. Nevravim, ze by som na dome musel mat trojsklo, lebo tie uspory su zanedbatelne v porovnani s dvojskom, ale chcem ho kvoly mensiemu roseniu.

ja mam doma trojsklo a 7 komorovy profil od RI-OKNA a voda mi steka aj po ramoch kazdy den utieram v celom byte vodu co je na parapetach.

vlhkost v byte je cca 50% a teplota cca 23°C

skusal som vsetko a nic nepomaha.mam vypnute radiatory naco zapinat ked je tam 23°C.mam zapnute radiatory utieram tiez mam mikroklimu na kazdom okne utieram tiez.

taku uz neviem co mam skusit
zavis1
04.01.11,19:36
No neviem ja si pod pojmom pásik vysvetľujem asi niečo iné, pre názornosť prikladám foto "pásiku" na oknách ;)

podarilo sa Vam nieco vyriesit ohladom tych okien co sa Vam tak rosili?
alltracboy
04.01.11,19:52
ja mam doma trojsklo a 7 komorovy profil od RI-OKNA a voda mi steka aj po ramoch kazdy den utieram v celom byte vodu co je na parapetach.

vlhkost v byte je cca 50% a teplota cca 23°C

skusal som vsetko a nic nepomaha.mam vypnute radiatory naco zapinat ked je tam 23°C.mam zapnute radiatory utieram tiez mam mikroklimu na kazdom okne utieram tiez.

taku uz neviem co mam skusit
a rosia sa skla, alebo ram?
zavis1
05.01.11,07:32
a rosia sa skla, alebo ram?

rosia sa aj skla aj ram
alltracboy
05.01.11,08:01
pri tej vlhkosti a teplote mas rosny bod na 12 stupnoch. zmeraj povrchovu teplotu okna. sa mi nechce verit ze je tam taky prestup tepla.
220870
05.01.11,08:19
Pre 220870
Trojsklo nie je obchodný trik a výrobcovia okien mi môžu byť ukradnutí. Rosenie okien a tepelné straty sú dve rozdielne veci. V tejto téme sa nehovorí o tepelných stratách.Na rosenie okien má tretie sklo zásadný vplyv zvýšením povrchovej teploty vnútorného skla na vnútornej strane a tým znášanie nižšej teploty rosného bodu pre danú relvlhkosť vzduchu.
Pre nandrolon-"rosenie nemá nič spoločné s oknom" - no coment
Trojsklo sa pôvodne používalo na utlmenie zvuku.malo vyššiu zvukovú nepriezvučnosť.Popritom nejaký chytrák prišiel na to ako z toho vytĺcť kapitál a začal tvrdiť že to má lepšie tepelné účinky .To je pravda len ,ale v 0,1 desatine .Aj to len v laboratóriu a už vonkoncom nie celú životnosť.Čiže u= 1,0 alebo u=0,9.Všetko ostatné je marketing.:mee:Kľudne dám ruku do ohňa za to že dvojsklo v priebehu pár rokov po osadení svojimi teplotechnickými(izolačnými) paramertrami vyrovná trojsklu.:)
220870
05.01.11,08:57
V tomto si dovoľujem nesúhlasiť.
V každom okne je na rámiku skla uvedený koeficient prestupu u dvojskla je tam 1,1 a u trojskla 0,6. To či je to pravda neviem posúdiť, ale môžem doložiť praktickú skúsenosť, že v rodinnom dome máme eurookná s trojsklom 0,6 a tie sa nikdy zvnútra nezarosia ani pri varení (digestor ide do komína). Pri určitých vonkajších klimatických pomeroch sa zriedkavo zarosí zvonku (najmä v jeseni a z rána).

V byte pri rel. vlhkosti 50 % sa dvojsklo v noci pri mínusových teplotách zarosí 1-3 cm od spodu ( počet osôb v byte a vonkajšia teplota). Cez deň sa to prejavuje iba pri poriadnych mrázoch.
Viete čo to znamená to U http://http://www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2 (http://http//www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2)?Čo udáva za hodnotu?Viete prečo výrobcovia neudávajú celý vzorec?Viete ako znejú normy ktoré sa vzťahujú na plastové okná?Môže mi niekto vysvetliť prečo sa nikto nikdy nesťažoval na to že mu rosia rámy na eurooknách?Keď vieme ,že podľa tabuliek majú rámy eu oknach vyššie tepelné prestupy ako 3 komorový plastový profil!Prečo?Ako funguje fyzika v medzisklennom priestore?Ako sa to ráta? Kde? Za akých podmienok?Viete o tom že medzisklenný priestor sa argńom plní len na 80-85%.Pričom povolený ročný úbytok tohto plynu je 2-3%.Kto to zmeria ,kto to sleduje, ako je to reklamovateľné?Odpoveď, nijako!Potom sa pýtam dodžujú firmy udávané hodnoty?Ak nieje kontrola ?boli by padnutý na hlavy ,aby ich doržovali!Česť výnimkam.
Prečo tieto údaje nemá žiadny výrobca okien na svojich stránkach?Aspoň niečo z toho má Incon.http://www.incon.sk/images/stories/aktuality/st-149.jpg

Asi najlepšie spracovný dokument o rosení-nerosení plastových okien.Až na ten sprostý podvod ktorý tam zadali.
http://www.ri-okna.cz/pdf/faq/rosny-bod.pdf
alltracboy
05.01.11,09:25
az na to ze trosklo ma U =0,6 podla papierov.
willma
05.01.11,09:37
podarilo sa Vam nieco vyriesit ohladom tych okien co sa Vam tak rosili? Mám dojem, že odkedy je panelák zateplený tak rosenie prestalo.
220870
05.01.11,10:01
az na to ze trosklo ma U =0,6 podla papierov.
Podľa nariadení a najnovších EU noriem 0,9.
zavis1
05.01.11,10:15
pri tej vlhkosti a teplote mas rosny bod na 12 stupnoch. zmeraj povrchovu teplotu okna. sa mi nechce verit ze je tam taky prestup tepla.

ak mam zmerat povrchovu teplotu okna?mam nanho prilozit teplomer alebo ako?
alltracboy
05.01.11,10:31
22087 takze u trojskla sa odpor zhorsil z 0,6 na 0,9 a pri dvojskle ostal 1,1? :D sak uz logicky to dalsie sklo musi robit rozdiel ktory urcite nieje tak nizky.

zavis, no mozes skusit klasicky teplomer.. potom su take akvaristicke co sa lepia, alebo bezdotykove. Nie ze by to tebe nejak pomohlo s rosenim, ale ked zistis aku tam mas teplotu da sa to podla tabuliek pozriet ako by bolo dobre zmenit vnutornu vlhkost. ja mam 10stupnov na stene pri podlahe kde nieje vykurovanie.. tam to vlhne
brumteles
05.01.11,13:22
Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach :)) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.
Ferdosondo
05.01.11,14:44
Podľa nariadení a najnovších EU noriem 0,9.
Som nevedel, že EÚ norma má vplyv na fyzikálne zákony. Silne mi to pripomína "Poručíme vetru, dešti".
brumteles
05.01.11,15:13
Trojsklo sa pôvodne používalo na utlmenie zvuku.malo vyššiu zvukovú nepriezvučnosť.Popritom nejaký chytrák prišiel na to ako z toho vytĺcť kapitál a začal tvrdiť že to má lepšie tepelné účinky .To je pravda len ,ale v 0,1 desatine .Aj to len v laboratóriu a už vonkoncom nie celú životnosť.Čiže u= 1,0 alebo u=0,9.Všetko ostatné je marketing.:mee:Kľudne dám ruku do ohňa za to že dvojsklo v priebehu pár rokov po osadení svojimi teplotechnickými(izolačnými) paramertrami vyrovná trojsklu.:)
Tak toto je velke zjednodusenie a k tomu zahmlievaniu okolo tepelnych vlastnosti okien to skor prisieva.
Pre tepelny odpor v medzere vyplnenej plynom s nizkou koncentraciou je rozhodujuci pomer hrubky mdezery a strednej volnej drahy molekul plynu. Preto pri zvacsovani hrubky medzery od urcitej hodnoty sa uz tepelny odpor nezvysuje lebo sa teplo zacne odovzdavat prudenim. Takze jediny sposob ako dalej zvysit tepelny odpor je pridat dalsiu vrstvu - teda trojsklo. Zvacsenie odporu samozrejme nebude o 100% lebo sa uplatnuje aj odpor pri prestupe tepla na interierovej strane skla a straty vyzarovanim, ale zhruba o 70-80%.

Tolko samotne zasklenie. Potom naozaj zacnu marketingove tanceky ked sa berie do uvahy cela konstrukcia okna. Do uvahy treba bratnie len ram, ale aj osadenie okna kde su tepelne mosty a zuzenie izolacie.
Vyrobcovia to riesie tak, ze zoberu U zasklenia, vynasobia to bulharskou konstantou a povedia ze to je U okna. Straty v kostrukcii okolo okna samozrejme neriesia - ani nemaju ako kedze to zavisi pripad od pripadu.
Potom pride projektant ktory rata tepelne stratu celeho domu. Ak o to vyslovene nepoziadate (a nepriplatite!) tak samozrejme ziadne detaily ratat nebude - v horsom pripade zoberie hodnotu U okna od vyrobcu, v lepsom pripade nahodi dalsiu bulharsku konstantu ktora zahrna tepelne straty v konstrukcii osadenia.
Takze ano, vo vysledku sa moze stat ze z tepelnej straty celej konstrukcie bude tepelna strata presklenia tvorit mensiu cast a teda efekt prechodu z dvojskla na trojsklo sa opticky zmensi. Ale to je len hra s cislami. Ak mam pocitat efektivitu, tak ma zaujima iba toto:
- aka je tepelna strata sposobena samotnym zasklenim
- kolko to bude tvorit ak ju prechodom na trosklo zmenim na asi 60%
- kolko bude cenove navysenie za trojsklo
Lebo tie ostatne vplyvy budu rovnake

Co sa tyka starnutia - tu su pomiesane dve veci:
- starnutie sa viac prejavi o skiel plnenych vzacnym plynom
- starnutie sa viac prejavi o skiel s vacsou medzerou medzi sklami
- Ak budu mat dvojsklo a trojsklo rovnaku hrubku medzery a budu plnene rovnakym plynom ich tepelny odpor prudenim sa bude zmensovat rovnako
Julian
05.01.11,20:56
Viete čo to znamená to U http://http://www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2 (http://http//www.ri-okna.cz/faq?faqodkaz=2)?Čo udáva za hodnotu?Viete prečo výrobcovia neudávajú celý vzorec?Viete ako znejú normy ktoré sa vzťahujú na plastové okná?Môže mi niekto vysvetliť prečo sa nikto nikdy nesťažoval na to že mu rosia rámy na eurooknách?Keď vieme ,že podľa tabuliek majú rámy eu oknach vyššie tepelné prestupy ako 3 komorový plastový profil!Prečo?Ako funguje fyzika v medzisklennom priestore?Ako sa to ráta? Kde? Za akých podmienok?Viete o tom že medzisklenný priestor sa argńom plní len na 80-85%.Pričom povolený ročný úbytok tohto plynu je 2-3%.Kto to zmeria ,kto to sleduje, ako je to reklamovateľné?Odpoveď, nijako!Potom sa pýtam dodžujú firmy udávané hodnoty?Ak nieje kontrola ?boli by padnutý na hlavy ,aby ich doržovali!Česť výnimkam.
Prečo tieto údaje nemá žiadny výrobca okien na svojich stránkach?Aspoň niečo z toho má Incon.http://www.incon.sk/images/stories/aktuality/st-149.jpg


Asi najlepšie spracovný dokument o rosení-nerosení plastových okien.Až na ten sprostý podvod ktorý tam zadali.
http://www.ri-okna.cz/pdf/faq/rosny-bod.pdf

220870 zdá sa mi, že si trocha zaujatý voči trojsklu. Cením si Tvoje príspevky a najmä tie praktické z reality. Nechcem nikoho presviedčať o mojich „skúsenostiach“ aby mi dal za pravdu. Je na každom účastníkovi diskusie čo si z toho ktorého príspevku vyberie. Ja si veľmi cením praktické skúsenosti (samozrejme zvažujem, či nie sú nadsadené).

Čo sa týka rosenia, tak ten problém v podstate nepoznám. Zdá sa mi až neuveriteľné aké problémy s tým sú.
V byte máme plastové okná s dvojsklom a teraz aj pri vonk. teplote -22 0C sú skla ráno orosené dole tak 1-2 cm. Cez deň vôbec (iba pri varení- pečeni). Rel. vlhkosť pri vnút. teplote 22 0C je 30% (trocha málo).

Keď sme sa rozhodli meniť okná v dome za eurookna, tak pôvodne mali byť dvojskla. Keď som sa však presvedčil na vlastné oči ako naša známa každé ráno obieha s handrou všetky eurookná v dome, tak jednoznačne sme sa rozhodli pre trojsklá ( drahšie boli vtedy o 30 000 Sk) bez ohľadu na to či sa to niekedy vráti. Teraz sa ani pri -20 o C vôbec nezarosili ani rámy ani sklo. Vnút. teplota 20-21 0C. To je okolo rosenia.
Čo sa týka tepelnoizolačných schopnosti trojskla najlepšie je to vidieť v tzv. manzarde. Radiátor tam nie je pod oknom, ale na opačnom konci. Vieš si predstaviť čo to robilo (opačná cirkulácia- dole chlad) keď bolo pôvodné okno. Teraz na pocit nie je problém, takže už ani neuvažujeme o premiestnení radiátora.

Druhý príklad. Syn má dom na Žitnom Ostrove. Okná vo všetkých miestnostiach sú od vrchu až ku podlahe. V obývačke a v jedálni je vlastne jedna celá stena takto presklená. Okna sú euro s trojsklom. Keď som videl Energetický certifikát tak som tomu neveril: celková plocha 233 m2(asi aj z garažou- je tam radiátor), Potreba 86 kWh/m2. rok (0,309 GJ/m2.rok)- energetický ukazovateľ B.
Týždeň som pobudol tam v decembri (celý ten čas v noci boli teploty -11 až -12 0C cez deň okolo -5 0C + vietor. Denná spotreba plynu 12-13 m3 plynu aj s teplou vodou pritom sa býva prvú zimu (vnút. teplota 21,5 0C). Podlahové kúrenie.
Nikde neboli okna orosené- ani dole (vnút. rel. vlhkosť 50 % ).

To je vsio čo viem o oknách, o dvoj- trojsklách. Odbornú stránku veci som neskúmal, ale nechcem tým povedať, že ma to nezaujíma, najmä keď to takto „naservíruješ“.
To sú praktické poznatky a je to na každom, čo si z toho vyberie.
Je to vlastne len o tom kto tomu uverí resp. neuverí.
Ferdosondo
06.01.11,06:52
Celé sa to krúti okolo debaty dvojsklá či trojsklá. Vlhnutie závisí od veličiny ktorá sa volá rosný bod. Rosný bod je teplota materiálu(skla), pri ktorej na ňom sa začína zrážať vzdušná vlhkosť. Táto teplota rosného bodu závisí od vlhkosti a teploty vzduchu prichádzajúceho do styku s týmto materálom(sklom).

Takže pri vysokej vlhkosti vzduchu môže byť aj "päťsklo" a bude sa rosiť. Naopak pri nízkej vlhkosti vzduchu sa nebude rosiť ani úplne šmejdové okno plné tepelných mostov. Toto sa dá jenoducho zistiť z tabuľky rosného bodu.
Uvediem môj príklad. Mám dvojsklá(nič proti trojsklám, majú svoje čaro). Keď sme sa pred vyše rokom nasťahovali do domu, tak sa vlhkosť pohybovala okolo 70-75%. Aj pri plusových vonkajších teplotách boli sklá zarosené a stekalo z nich na parapetu. Teraz máme vlhkosť okolo 40% a ani v tých najväčších zimách(-19C) sa sklá nezarosili.
alltracboy
06.01.11,07:04
zrejme bude dost zalezat aj od toho ako hlboko su okna v mure a ako je zaizolovane ostenie. Lebo v miestnosti moze byt 22, ale v rohoch zle zaizolovaneho ostenia kde poriadne neprudi vzduch moze byt ovela nizsia teplota.
zavis1
06.01.11,08:00
Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach :)) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.

takze dnes som skusil este jednu moznost zapol som radiator na polovicu v izbe som mal 26°C a vlhkost 55% rano som mal orosene okna asi tak 1cm roh mohol mat 1,5cm ram bol suchy len okolo pantov je vlhky ram a pliesen.na parapete nemam nic polozene.parapeta mi konci este pred radiatorom radiator je nizsie asi cca 15-20 cm od parapety.
alltracboy
06.01.11,08:09
bolo by dobre pisat aj aka je teplota vonku, lebo pri -2 su to smejd okna a pri -20 normalna vec :D
kamoska1
06.01.11,14:12
My bývame na samom vrchu v činžiaku.Keď je viac ako -5,dolu v rohoch sú zarosené a ráno tam býva voda stečená.Podotýkam,len málo,nestíha tiecť do rohov. Večer ak nezabudnem,ich utieram a ráno tiež,ale podotykam,len keď je viac ako -5 vonku.Vnútri nesušim pradlo a na noc vypíname rádiatori.Nemáme doma veľkú vlhkosť,dávam na to pozor.Okná máme dvojsklá.
zavis1
07.01.11,11:54
aj my byvame na samom vrchu cez den nemam problem z rosenim je to len cez noc ze rano su zarosene asi tak 5 cm a rosa je aj na rame.rano to utriem a cez den sa nerosia
alltracboy
07.01.11,13:44
moja kolega ma trojskla z dreva a vravel ze ziadne rosenie sa nekona. Povedal ze mozno trochu v kupelni.
zavis1
08.01.11,08:26
takze problem je vyrieseny podla toho co som sa tu docital tak su to nekvalitne okna a stym sa neda nic robit ziadna reklamacia nepomoze lebo nekvalita okna sa asi neda zmerit.
alltracboy
08.01.11,18:37
mozno by pomohli vonkajsie rolety, ktore by si na noc zatiahol.
bubkoch
08.01.11,18:50
Rosenie okien je - ako uz bolo povedane - komplexny problem na ktory vplyva viacero faktorov (kvalita okien, teplota, vlhkost, typ kurenia, prudenie vzduchu). Ich vplyv je v kazdom jednotlivom pripade iny preto sa neda radit vseobecne.
Napr. u mna ma na to najvacsi vplyv prudenie vzduchu. Mam nizkoenergeticky dom, kvalitne eurokona s trojsklami, riadene vetranie, optimalnu vlhkost a aj tak sa pri nizkych vonkajsich teplotach okna rosia - na spodku 2-3 cm pas. Je to dane tym, ze vplyvom sirsieho parapetu (20 cm) ostava spodna cast okna v tieni prudenia vzduchu, takze ten spodny pas skla ma teplotu cca 12 C. Teplota interieru je 22-23 C, ale tym ze je to NED, kuri sa malo, takze do toho spodneho kuta okna sa teplo dostane v podstate iba "difuziou", co nemoze stacit ani pri kvalitnych sklach. V obyvacke kde su francuzske okna az po podlahu sa nerosia vobec - tam je oprimalne prudenie vzduchu.
Fyzika nepusti - jedninym uplnym riesienim by bolo urobit do parapetov sikmo prieduchy (a dat prec vsetky kvetinace) co sa mi ale samozrejme z estetickych dovodov nechce. (Alebo este lepsie dat parapety sikmo ako na stresnych oknach :)) Radsej tu vlkost obcas poutieram a nastriekam sprejom proti roseniu co som kupil v autopotrebach - ten to rosenie uplne neodstrani, ale o dost znizi.

toto je myslim ten pravy dovod rosenia okien ... ziadne dvojsklo, kvalita okien :) ... stare okna mali uzke parapety, ktore koncili hned pri stene, pri plastovych si ludia davaju siroke jak svet 25cm parapety aby sa tam zmestili kvetinace, videl som aj o cca 8cm presahovat mur takze radiator pod nim bol akokeby "pod strechou" ...
alltracboy
09.01.11,07:15
podla mna blbost.. tien prudenia vzduchu moze byt vyrazny akurat tak pri klasickych radiatoroch, ktore maju vysoku teplotu. pokial mas v izbe 22 stupnov tak od podlahy ide napriklad 30-40 stipnovy vzduch podla druhu vykurovania. cize to co oplachuje okno je len plus. ale pokial je vnutorny vzduch ohriaty na 22 stupnov a trojsklo by malo mat pri tej telote povrchovu teplotu 16, tak sa rosit nemoze. Teplotny "tien" moze byt problemom pri oknach ktore maju nekvalitne skla, ramy, alebo zle zaizolovane ostenie. este by sme sa mohli dozvediet ako ja dotycny zaizolovane ostenie a mozno budeme mudrejsi. respektive, ci sa rosi iba okno, alebo aj vlhne mur okolo.
zavis1
10.01.11,07:02
podla mna blbost.. tien prudenia vzduchu moze byt vyrazny akurat tak pri klasickych radiatoroch, ktore maju vysoku teplotu. pokial mas v izbe 22 stupnov tak od podlahy ide napriklad 30-40 stipnovy vzduch podla druhu vykurovania. cize to co oplachuje okno je len plus. ale pokial je vnutorny vzduch ohriaty na 22 stupnov a trojsklo by malo mat pri tej telote povrchovu teplotu 16, tak sa rosit nemoze. Teplotny "tien" moze byt problemom pri oknach ktore maju nekvalitne skla, ramy, alebo zle zaizolovane ostenie. este by sme sa mohli dozvediet ako ja dotycny zaizolovane ostenie a mozno budeme mudrejsi. respektive, ci sa rosi iba okno, alebo aj vlhne mur okolo.

vlhne mi aj mur okolo v rohu okna pri parapete
alltracboy
10.01.11,07:33
tak si z vonku zaizoluj spalety a malo by to pomoct. Ja niesom murar, takze netusim ako to spravit, ale malo by to vyzerat takto nejak ako na obrazku
zavis1
10.01.11,21:10
tak si z vonku zaizoluj spalety a malo by to pomoct. Ja niesom murar, takze netusim ako to spravit, ale malo by to vyzerat takto nejak ako na obrazku

to by mala urobit firma co mi robila okna ale to uz by som asi chcel privela.lebo nieje ziadna moznost dokazat im nekvalitu okien
alltracboy
11.01.11,06:45
to com som kreslil je zateplenie. to by ti asi firma co robi okna nespravila.
brumteles
11.01.11,16:20
podla mna blbost.. tien prudenia vzduchu moze byt vyrazny akurat tak pri klasickych radiatoroch, ktore maju vysoku teplotu. pokial mas v izbe 22 stupnov tak od podlahy ide napriklad 30-40 stipnovy vzduch podla druhu vykurovania. cize to co oplachuje okno je len plus. ale pokial je vnutorny vzduch ohriaty na 22 stupnov a trojsklo by malo mat pri tej telote povrchovu teplotu 16, tak sa rosit nemoze.
Nesuhlasim. Pri radiatoroch je ten vplyv vacsi ale aj pri nizkoteplotnom kureni sa uplatnuje. Nielen teply vzduch od kurenia stupa hore ale aj chladny vzduch od okna klesa dole.
Aj ked mas super-mega kvalitne okna, cast tepla prepustia (3-5 krat viac ako stena) ktore tam musi byt nejako privedene. Ak mas uzke parapety, chladny vzduch od okna klesne dole a je nahradeny teplejsim. Ak je tam vplyvom sirokeho parapetu tien, studeny vzduch neklesne a teplo sa tam dostane iba difuziou z okolia (co je omnoho mensia vymena ako pri prudeni). A aj 30 stupnovy vzduch z podlahovky tam privedie vac tepla ako 22 stupnovy z okolia.
Ide o vytvorenie dynamickej rovnovahy - rozhodujuci je pomer odvedeneho a privedeneho tepla a z neho vyplynie vysledna teplota v tieni.
alltracboy
11.01.11,19:00
no ja neviem, ale sko som pisal sef ma trojskla a podlahovku a nic sa mu nerosi. Drevodom. Stale sa mi zda, ze jediny dovod na rosenie trojskla je skor zle zaizolovane ostenie ako samotne okno.
TomasHC
12.01.11,06:01
Vsetky tieto prispevky by mali vypovednu hodnotu o 300% vyssiu, ak by clenovia pisali aj vlhkost v interieri - lebo ta situaciu s rosenim zasadne meni!
evula0
12.01.11,09:13
Je zaujímavé sledovať vývoj príspevkov od zavis1.
č.76 prvý je deprimujúci, lebo pri pravdepodobnej kvalite priznaných okien, teplote 23 st.,rel.vlhkosti 50% a tomu zodpovedajúcemu ros.bodu 12 st. je masívne rosenie ťažko pochopiteľné.
č.79 prvá zmienka o zlom osadení
č.94 nesprávna cesta zvyšovaním vnútornej teploty na 26st., rel.vlhkosti mierne na 55% a tým aj rosného bodu na 16stupňov! To je už vysoká hodnota a ťažko sa dá na oknách dosahovať.
č.97 priznanie rosenia hlavne noci, to je pravda v dôsledku prítomnosti ľudí a následne zvyšovania % rel.vlhkosti(nepriaznivé)a tým zvyšovania teploty rosného bodu(nepriaznivé)
č.99 rezignácia, nevidí východisko
č.103 konečne asi hlavná príčina, zle osadené okno
č105 stále v tom "nie je doma"

Nemusí tejto problematike každý rozumieť, ale je evidentné, že zavis1 je predsa len šikovnejší v inej oblasti.Rady dostáva v dobrej snahe o pomoc, lepšie alebo slabšie, ale aj pre nedostatok im podávaných informácií sa len postupne dostaneme k niečomu konkrétmu.
Odporúčam pre zavis1:
1-Kúpiť si teplomer s vlhkomerom (teraz ich predávajú aj za10€) a sledovať rel.vlhkosť a teplotu, lebo ním uvádzané hodnoty sa mi zdali dosť "odhadnuté"
2-Neprekurovať, myslím, že štandartná teplota v byte je okolo 21 stupňov, teplejším vzduchom sa teplota rosného pri rovnakej rel.vlhkosti výrazne zvyšuje
3-Ak vystúpi rel.vlhkosť nad 50%, hľadať príčiny(sušenie prádla,množstvo prítomných ľudí, nadmerne kvetov, varenie,raz za napr.3hodiny masívna výmena vzduchu,..)Tieto príčiny sa väčšinou veľmi ťažko odstraňujú, lebo súvisia s normálnym životom
4-Ak má možnosť, dotykovým teplomerom odmerať povrchovú teplotu vnútorného skla okna, rámu okna, steny v okolí okna a steny aspoň 1m od okna. Meranie by mal urobiť pri vonkajšej teplote od +5st. a postupne napr. 0st., -5st.,-10st a prípadne,ak bude, aj ešte menej.Pritom by si mal zaznamenať vnútornú teplotu a tel.vlhkosť. Z takýchto údajov by sa dalo ďalej posudzovať príčiny a ďaľší postup.
5- Aj bez bodu 4 to vyzerá na veľmi zlé osadenie okna a celkovo tepelne nekvalitnú stenu.To by mohla byť prvá úloha pre zavis1(ale asi cez dodávateľa).
zavis1
12.01.11,09:42
Je zaujímavé sledovať vývoj príspevkov od zavis1.
č.76 prvý je deprimujúci, lebo pri pravdepodobnej kvalite priznaných okien, teplote 23 st.,rel.vlhkosti 50% a tomu zodpovedajúcemu ros.bodu 12 st. je masívne rosenie ťažko pochopiteľné.
č.79 prvá zmienka o zlom osadení
č.94 nesprávna cesta zvyšovaním vnútornej teploty na 26st., rel.vlhkosti mierne na 55% a tým aj rosného bodu na 16stupňov! To je už vysoká hodnota a ťažko sa dá na oknách dosahovať.
č.97 priznanie rosenia hlavne noci, to je pravda v dôsledku prítomnosti ľudí a následne zvyšovania % rel.vlhkosti(nepriaznivé)a tým zvyšovania teploty rosného bodu(nepriaznivé)
č.99 rezignácia, nevidí východisko
č.103 konečne asi hlavná príčina, zle osadené okno
č105 stále v tom "nie je doma"

Nemusí tejto problematike každý rozumieť, ale je evidentné, že zavis1 je predsa len šikovnejší v inej oblasti.Rady dostáva v dobrej snahe o pomoc, lepšie alebo slabšie, ale aj pre nedostatok im podávaných informácií sa len postupne dostaneme k niečomu konkrétmu.
Odporúčam pre zavis1:
1-Kúpiť si teplomer s vlhkomerom (teraz ich predávajú aj za10€) a sledovať rel.vlhkosť a teplotu, lebo ním uvádzané hodnoty sa mi zdali dosť "odhadnuté"
2-Neprekurovať, myslím, že štandartná teplota v byte je okolo 21 stupňov, teplejším vzduchom sa teplota rosného pri rovnakej rel.vlhkosti výrazne zvyšuje
3-Ak vystúpi rel.vlhkosť nad 50%, hľadať príčiny(sušenie prádla,množstvo prítomných ľudí, nadmerne kvetov, varenie,raz za napr.3hodiny masívna výmena vzduchu,..)Tieto príčiny sa väčšinou veľmi ťažko odstraňujú, lebo súvisia s normálnym životom
4-Ak má možnosť, dotykovým teplomerom odmerať povrchovú teplotu vnútorného skla okna, rámu okna, steny v okolí okna a steny aspoň 1m od okna. Meranie by mal urobiť pri vonkajšej teplote od +5st. a postupne napr. 0st., -5st.,-10st a prípadne,ak bude, aj ešte menej.Pritom by si mal zaznamenať vnútornú teplotu a tel.vlhkosť. Z takýchto údajov by sa dalo ďalej posudzovať príčiny a ďaľší postup.
5- Aj bez bodu 4 to vyzerá na veľmi zlé osadenie okna a celkovo tepelne nekvalitnú stenu.To by mohla byť prvá úloha pre zavis1(ale asi cez dodávateľa).

teplomer s vlhkomerom som si kupil ako som uz pisal dnes som mal vlhkost podla vlhkomera 65% a teplotu izbovu 24.6°C nemal som zapnuty radiator vonkajsia neviem aka bola v noci ale prsalo takze asi velmi nemrzlo.a rano orosene skla a ramy okien.
dnes pride zase technik a zevraj pritiahne okna na doraz upozornil ma ze okna teraz pojdu tazko otvarat.dotykovy teplomer nemam nemozem zmerat skla ani ram ani okolie.ale asi pojdem kupit nejaky za 2 ecka nech tu napisem kompletne meranie.to je asi posledna moznost.termokameru mam tiez v zalohe ale co s toho ako dokazem firme ze su nekvalitne okna kedze snimky nemam s cim porovnat.
alltracboy
12.01.11,10:01
pri 24/65 mas rosny bod na 16,8 stupna. keby si mal 50% tak je to 13 stupnov
evula0
12.01.11,10:06
Pre zavis1:
rýchla reakcia, 65%vlhkosť je už veľa, naozaj je potrebné sa snažiť znížiť na 50%. Teplota 24,6 je vyhadzovanie peňazí na kúrenie a pri 65%RV tomu zodpovedá teplota rosného bodu cca 17,5 stupňa.Takú teplotu vnútorného skla okna máte len malú šancu dosiahnuť v spodnej časti(aj pri veľmi kvalitných oknách) . Preto sa to musí rosiť!
Tipujem,že máte aj stenu (špaletu) okolo okna vlhkú, hlavne v spodných rohoch, pod parapetom a tam,kde je osadenie najviac do...né.
Ešte sa pýtam, či máte dom zvonku zateplený? Ak áno, určite je zateplenie okolo okna zle urobené.
To "zoštelovanie" okien až tak, aby sa zle otvárali, je nevhodné(oknová firma by to mala vedieť) a na rosenie nemá žiadny vplyv.
Ešte jedna otázka, ako dosahujete teplotu 24,6 stupňa pri vypnutom radiátore ? Takto by som sa chcel naučiť kúriť aj ja.
brumteles
12.01.11,11:18
Este k tomu meraniu teploty - najlahsie sa meria IC teplomerom na meranie teloty v uchu - daju sa rychlo "zmapovat" teploty v celej oblasti okolo okna a je to samozrejme lacnejsie ako s kamerou. Ak by nechcel merat teplotu skla, staci na sklo nalepit kusok papiera.
alltracboy
12.01.11,11:21
neviem co mas za smejdavy teplomer do ucha, ale tie kvalitne meraju len par stupnov okolo teploty ludskeho tela, kvoly presnosti.
Ferdosondo
12.01.11,11:32
Zavis1 ideš na to z opačného konca. Prvoradý problém u Teba je vysoká vlhkosť. Bol by menší zázrak, ak by sa okná v týchto podmienkach nerosili.
To že máš vysokú vlhkosť hovorí skôr o tom, že okná sú v poriadku. Oknári zrejme aby mali pokoj, tak Ti prídu naštelovať prítlak, avšak tým sa nič nezmení, akurát sa skôr opotrebuje kovanie.
Umiestnenie radiátora pod okno pomôže proti roseniu skla, ale vlhkosť sa tým nezníži. Ak sa budú rosiť rohy na stenách aj tam dáme radiátory?
To že máš už vlhkomer a teplomer je skvelá vec a je narade znižovanie vlhkosti vetraním. Pozor ale, žiadna vetračka. Otvoriť okná dokorán, urobiť prievan na zhruba 3 minúty a zavrieť. Toto zopakovať 3-5krát denne. Budeš sám prekvapený ako rýchlo bude vlhkosť klesať. Len v tom musíš dlhšie vydržať, lebo vlhkosť je "uložená" aj v múroch iných veciach a pomaly sa odparuje do miestnosti.
brumteles
12.01.11,11:45
neviem co mas za smejdavy teplomer do ucha, ale tie kvalitne meraju len par stupnov okolo teploty ludskeho tela, kvoly presnosti.
Nerozumiem preco by ten co meria vacsi rozsah mal automaticky byt smejdovy.
Je to Microlife a meria do 0C. Meria dobre, porvnaval som to aj s inymi teplomermi.
alltracboy
12.01.11,12:34
lebo teplomer do ucha nepotrebuje taky rozsah. nebudes merat teplotu mrtvole. vacsinou cim vacsi rozsah, tym vacsia odchylka. ked je teplomer nakalibrovany na meranie v rozsahu +-5 stupnov mal by mal byt presnejsi ako ten co ma rozsah 100 stupnov. no v kazdom pripade nie kazdy bezdotykovy teplomer pre ludi dokaze merat pod dajme tomu 30 stupnov,
zavis1
12.01.11,12:48
Pre zavis1:
rýchla reakcia, 65%vlhkosť je už veľa, naozaj je potrebné sa snažiť znížiť na 50%. Teplota 24,6 je vyhadzovanie peňazí na kúrenie a pri 65%RV tomu zodpovedá teplota rosného bodu cca 17,5 stupňa.Takú teplotu vnútorného skla okna máte len malú šancu dosiahnuť v spodnej časti(aj pri veľmi kvalitných oknách) . Preto sa to musí rosiť!
Tipujem,že máte aj stenu (špaletu) okolo okna vlhkú, hlavne v spodných rohoch, pod parapetom a tam,kde je osadenie najviac do...né.
Ešte sa pýtam, či máte dom zvonku zateplený? Ak áno, určite je zateplenie okolo okna zle urobené.
To "zoštelovanie" okien až tak, aby sa zle otvárali, je nevhodné(oknová firma by to mala vedieť) a na rosenie nemá žiadny vplyv.
Ešte jedna otázka, ako dosahujete teplotu 24,6 stupňa pri vypnutom radiátore ? Takto by som sa chcel naučiť kúriť aj ja.

tak to som aj ja zvedavy ako je to mozne ale meteostanica rano tolko ukazovala rad.vypnuty a 24.6°C pri 65% vlhkosti.pritom sme vecer pred spanim este vetrali asi tak 15-20min.a to je severna strana.
blok nieje zatepleny.
technik volal ze nepride lebo uz nema co nastavovat.este mozem skusit nastvit tie valceky co mi tu radili ale neviem ci to pomoze.technik ani nevedel ze tam su valceky
zavis1
12.01.11,12:55
Zavis1 ideš na to z opačného konca. Prvoradý problém u Teba je vysoká vlhkosť. Bol by menší zázrak, ak by sa okná v týchto podmienkach nerosili.
To že máš vysokú vlhkosť hovorí skôr o tom, že okná sú v poriadku. Oknári zrejme aby mali pokoj, tak Ti prídu naštelovať prítlak, avšak tým sa nič nezmení, akurát sa skôr opotrebuje kovanie.
Umiestnenie radiátora pod okno pomôže proti roseniu skla, ale vlhkosť sa tým nezníži. Ak sa budú rosiť rohy na stenách aj tam dáme radiátory?
To že máš už vlhkomer a teplomer je skvelá vec a je narade znižovanie vlhkosti vetraním. Pozor ale, žiadna vetračka. Otvoriť okná dokorán, urobiť prievan na zhruba 3 minúty a zavrieť. Toto zopakovať 3-5krát denne. Budeš sám prekvapený ako rýchlo bude vlhkosť klesať. Len v tom musíš dlhšie vydržať, lebo vlhkosť je "uložená" aj v múroch iných veciach a pomaly sa odparuje do miestnosti.

aj ked som mal vlhkost 50% tak sa mi to rosilo tak isto
alltracboy
12.01.11,13:01
vlhkost je preto relativna, lebo sa meni v zavislosti na teplote.
brumteles
12.01.11,13:31
No, uz sme trochu mimotemy.

no v kazdom pripade nie kazdy bezdotykovy teplomer pre ludi dokaze merat pod dajme tomu 30 stupnov,
S tym suhlasim. Ja som si ale schvalne kupil prave taky co ma rozsah 0-100 aj deklarovany takze tam ma aj zarucenu presnost.
alltracboy
12.01.11,13:55
v mode 34-42 stupnov ma pisanu odchylku 0,2 stupna. pod alebo nad ten rozsah byva odchylka aj 1-2 stupne, ale to som nechcel. Ja len aby si niekto nekupil teplomer do ucha potom bude kukat ze to nemera.
marek_K
27.01.11,05:50
Tak podelim sa aj ja so skusenostou . Minuly rok v lete som kupil byt s 10-rocnymi plastovymi oknami s 2 sklom U=1,1. Bytovku prave v lete zateplili takze neviem ako bol na tom predchadzajuci majitel. Vlhkost v miestnostiach kolise 40-60%. V miestnostiacch kde sa spi sa okna rosili takym sposobom ze boli komplet az povrch mokre a ztekali po nich kropaje vody. Rosili sa mi len skla nie ramy. Byt je dostatocne vetrany. Jedina vec ktora zastavila rosenie v spalni bolo ze sme nechali uplne otvorene dvere na spalni. V spalni mam okno 2+1, skusobne som poprosil vyrobcu o vymenu mensej tabule v izbe za novu 1,1ku co by malo byt sklo s rovnakym koeficientom ako povodne 10 rocne. Aj povodne aj nove sklo su rovnako chladne na dotyk, ale vysledok je taky ze povodne okno je stale rano povrch mokre a nove ma asi len 1cm pasik vlhkosti pri dolnom okraji, inac je uplne suche. Aj sam majitel firmy bol ohladom vymeny skepticky, preco by sa rosili okna v celom byte kde sa spi(vsetky nemozu byt zle), lepsie vetrat, viac kurit atd. Takze mne toto pomohlo uplne vyriest problem a co je najlepsie pri cene 40€ za m2 hotoveho 2 skla.
marek_K
27.01.11,05:53
Este jedna vec - v byte ani teraz v zime vobec nekurime, pretoze teplota je stale 20-22 stupnov co nam staci. Ale skusali sme aj zakurit a to vobec nepomohlo.
inconkalmova
25.11.11,13:04
http://inconkalmova.webs.com/
POZOR NA PODVODNíKOV !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
220870
25.11.11,15:22
Ja som s Incon-om robil 6 rokov .nemal som podobné problémy.Sem tam sa niečo vyskytlo ,ale najbližšou možnou rozvážkou vždy poslali chýbajúcu súčasť.Namontoval som od nich tisíce okien .Nemal som jedinú reklamáciu .Ak sa vaše ohováranie nezakladá na pravde môžete mať riadne problémy.Incon ,ako aj všetky ostatné firmy ktoré vyrábajú okná ,nezodpovedá ani nemôže zodpovedať za firmy ktoré od nich kupujú a následne montujú okná.Tak isto ,ako chovateľ sliepok nemôže zodpovedať za to, že predajňa potravín predáva jeho kurence za nevyhovujúcich hygienických podmienok.
Odporúčam vám pri takých výlevoch zlosti používať meno a logá predajcu montéra nie meno a logo výrobnej spoločnosti.
fiona83
08.12.12,08:53
potrebovala by som poradiť
byvame v 9 poschodovom činžiaku bol zatepleny pred 6 rokmi , pri zateplovani vymienali aj všetky okna neviem aka značka ale čo som sa dopočula bola to najnižšia trieda najlacnejšie z polska a pri ich osadzani nepostupovali presne
ked vonku fuka počujem ako mi cez okna fuči
susede cez parapety sa plesen chita aj v rohoch ............
ja mam každe rano zarosene total okna od hora - dole
nekurime vobec lebo je tu velmi teplo mame v byte 25 stupnou ked nekurime a to vonku je pod nulou , vlhkosť mame 55%
kedže som na materskej tak vetram velmi často
pliesen sa mi prvy krat objavila v spalni nad balkonovymi dverami ..........čo bolo sposobene aj že zo strechy zatekalo k nam až na 7 poschodie
po oprave strechy bol pokoj na 2 roky
a dnes zase sa na tom istom mieste nad balkonovymi dverami objavuje plesen
byty nie su v osobnom vlastnictve ale metske ??? sťažnosti moc nepomožu kedže sa obhajuju že nevetrame ale že okna su uplne nekvalitne tam kde je tesnenie mam kvapočky vody po celyj dlžne balkonovych dverach :-/
dzanka32
05.04.13,18:29
Pani WILMA .Fotto je veľmi nekvalitné.Okná montujem pre pár SK firiem niekoľko rokov.Al z tej tretej snímky sa dá aspon koľko toľko vidieť.Ak je to okno celé takto urosené pri 21° Celsia.Tak sa na 100% jedná o nekvalitný výrobok.Iné by bolo ak by ste pod tým oknom mali do rána sušiak s mokrými šatami.A v izbe 18°celsia.Alebo vypnutý radiátor.
Aj my mame problem s rosenim okien. Byvame v prenajatej novostavbe. Sme prvy najomnici, zijeme tu cca 2 roky a celu zimu mame problem s narosenymi oknami az do polovice okien. Cez den kurime na 20C a v noci nam teplota neklesne pod 18C. tvoria sa aj plesne na oknach a mali sme v spalni v jednom rohu (vonkajsia stena), ale tam to uz prestalo. vetrame niekolko krat do dna. su to okna Slovaktual a murovany bungalov. je to nekvalitou okien alebo cim?
lapejko
05.04.13,19:55
20/18 sa vám zdá dosť? Viacej je v iglú...
michaellla22
30.01.15,15:41
Dobry den ak vam mozem poradit na rosenie plastovych okien. precitajte si clanok! Doporucujem!


http://domabyt.zariadim.sk/rosia-sa-vam-okna
Katy a R
30.01.15,15:52
Dobry den ak vam mozem poradit na rosenie plastovych okien. precitajte si clanok! Doporucujem!


no ja som si ten článok pozorne prečítala .. a dozvedela som sa figu - jedine že sa mám na tam spomenutú firmu obrátiť ..:D