Marti.ka
10.10.06,06:32
Neviem, či som pochopila správne platenie dobrovoľného nemocenského poistenia a jeho vyplácania. Teraz mám na mysli človeka na polovičnom invalidnom dôchodku. Môže aj on dostávať dávky z nemocenského poistenia? Stačí ak si bude dobrovoľne platiť 270 dní z najnižšieho vymeriavacieho základu, t.j. 335 korún mesačne, odhlási sa a prihlási s najvyšším vymeriavacím základom a na to pôjde na maródku? Bude to môcť využívať ešte zostavajúcu dobu do 2 rokov? A medzitým si bude platiť poistné alebo sa mu bude maródka vyplácať z posledného vymeriavacieho základu?Takže si vlastne stačí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní každé 2 roky a bude mať stále nárok na nemocenské dávky? Ďakujem.
jankasm
10.10.06,04:43
Neviem, či som pochopila správne platenie dobrovoľného nemocenského poistenia a jeho vyplácania. Teraz mám na mysli človeka na polovičnom invalidnom dôchodku. Môže aj on dostávať dávky z nemocenského poistenia? Stačí ak si bude dobrovoľne platiť 270 dní z najnižšieho vymeriavacieho základu, t.j. 335 korún mesačne, odhlási sa a prihlási s najvyšším vymeriavacím základom a na to pôjde na maródku? Bude to môcť využívať ešte zostavajúcu dobu do 2 rokov? A medzitým si bude platiť poistné alebo sa mu bude maródka vyplácať z posledného vymeriavacieho základu?Takže si vlastne stačí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní každé 2 roky a bude mať stále nárok na nemocenské dávky? Ďakujem.

Áno, pochopila si to úplne správne.
Áno, aj invalidný dôchodca môže dostávať nemocenské dávky pokiaľ splní podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Áno, potom môže DNP ukončiť a v nasledujúcich cca. 15 mesiacoch (nie celé 2 roky) môže poberať dávky z tohto poistenia, potom sa treba znovu prihlásiť a platiť 270 dní, a tak dookola.
Jana Motyčková
10.10.06,06:22
Áno, potom môže DNP ukončiť a v nasledujúcich cca. 15 mesiacoch (nie celé 2 roky) môže poberať dávky z tohto poistenia, potom sa treba znovu prihlásiť a platiť 270 dní, a tak dookola.
Toto celkom neplatí, dávku z DNP môže poberať, ak PN vznikne počas poistenia alebo v ochrannej lehote (42 dní, u tehotnej 6 mesiacov) po skončení poistenia. T.j. ak je už po ochrannej lehote, musí sa stihnúť ísť pred PN poistiť.
jankasm
10.10.06,07:01
Toto celkom neplatí, dávku z DNP môže poberať, ak PN vznikne počas poistenia alebo v ochrannej lehote (42 dní, u tehotnej 6 mesiacov) po skončení poistenia. T.j. ak je už po ochrannej lehote, musí sa stihnúť ísť pred PN poistiť.

Ďakujem za doplnenie, zas viem niečo nové. O tom som fakt nevedela. :rolleyes: ;) :cool:
Jozef Mihál
10.10.06,08:49
Človek na polovičnom invalidnom dôchodku. Môže aj on dostávať dávky z nemocenského poistenia? Stačí ak si bude dobrovoľne platiť 270 dní z najnižšieho vymeriavacieho základu, t.j. 335 korún mesačne, odhlási sa a prihlási s najvyšším vymeriavacím základom a na to pôjde na maródku? Bude to môcť využívať ešte zostavajúcu dobu do 2 rokov? A medzitým si bude platiť poistné alebo sa mu bude maródka vyplácať z posledného vymeriavacieho základu?Takže si vlastne stačí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie 270 dní každé 2 roky a bude mať stále nárok na nemocenské dávky?

Nárok na nemocenské z dobrovoľného nem.poistenia (DNP) je ak:
- PN vznikne v čase, kedy daná osoba je DNP-ná alebo je v ochrannej lehote (v zásade 42 dní) po skončení DNP,
- DNP trvalo v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti najmenej 270 dní.

Výška nemocenského sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia, ktoré je dané podľa toho, kedy naposledy sa osoba prihlásila na DNP.

Nemocenské sa poskytuje od prvého dňa PN do posledného dňa PN, najviac však do uplynutia 52 týždňov trvania PN.

Počas PN sa DNP neplatí - DNP však trvá.

Rozsiahly článok o DNP nájdete v časopise Dane a účtovníctvo v praxi č.10/2006.

http://www.iura.sk/casopis.asp?info=dup
Konkurz
18.06.07,17:56
Mám dotaz ohľadne DNP a prosím Vás o radu. Moja dcéra, poberateľka rodičovského príspevku si platila DNP do 31.5.2007 z minimálneho vymeriavacieho základu. Včera sa opäť prihlásila s maximálnym vymeriavacím základom. Lekárka odmieta pre DNP
vystaviť OČR a napriek častým ochoreniam dieťaťa si ani raz OČR neuplatnila. Mám prosbu o radu, kam má lekárka v tomto prípade OČR adresovať? / socálna poisťovňa?/ A z akého VZ jej poisťovňa po zmene VZ vypočíta OČR?
Pepa
18.06.07,18:20
Mám dotaz ohľadne DNP a prosím Vás o radu. Moja dcéra, poberateľka rodičovského príspevku si platila DNP do 31.5.2007 z minimálneho vymeriavacieho základu. Včera sa opäť prihlásila s maximálnym vymeriavacím základom. Lekárka odmieta pre DNP
vystaviť OČR a napriek častým ochoreniam dieťaťa si ani raz OČR neuplatnila. Mám prosbu o radu, kam má lekárka v tomto prípade OČR adresovať? / socálna poisťovňa?/ A z akého VZ jej poisťovňa po zmene VZ vypočíta OČR?
Lekárka OČR nikam neadresuje - lekárka vypíše údaje o dieťati a dĺžke OČR - ostatné vypisuje matka - o.i. vyznačí DPO a odovzdá v SP.
Manual
18.06.07,18:30
Mám dotaz ohľadne DNP a prosím Vás o radu. Moja dcéra, poberateľka rodičovského príspevku si platila DNP do 31.5.2007 z minimálneho vymeriavacieho základu. Včera sa opäť prihlásila s maximálnym vymeriavacím základom. Lekárka odmieta pre DNP
vystaviť OČR a napriek častým ochoreniam dieťaťa si ani raz OČR neuplatnila. Mám prosbu o radu, kam má lekárka v tomto prípade OČR adresovať? / socálna poisťovňa?/ A z akého VZ jej poisťovňa po zmene VZ vypočíta OČR?
Doplním Pepa,
Ak sa znova prihlásila z max. VZ a potom šla na OČR, tak sa jej bude OČR počítať z max. VZ, pretože to je pre ňu nové RO pre výpočet.
Aký mala dôvod lekárka na nevystavenie OČR pre DNP ? Mám skúsenosť, že niektorí lekári toto prakticky nepoznajú a pýtajú sa prečo, začo a načo je je a čo s tým.
Konkurz
18.06.07,18:34
Doplním Pepa,
Ak sa znova prihlásila z max. VZ a potom šla na OČR, tak sa jej bude OČR počítať z max. VZ, pretože to je pre ňu nové RO pre výpočet.
Aký mala dôvod lekárka na nevystavenie OČR pre DNP ? Mám skúsenosť, že niektorí lekári toto prakticky nepoznajú a pýtajú sa prečo, začo a načo je je a čo s tým.Lekárka povie, veď ste na materskej? Načo Vám je OČR? Ale teraz už asi nepovie. Vďaka za usmernenie.
Manual
18.06.07,18:55
Lekárka povie, veď ste na materskej? Načo Vám je OČR? Ale teraz už asi nepovie. Vďaka za usmernenie.
Aby sme sa rozumeli pojem materská a rodičovská dovolenka nie je to isté. Ak je na materskej, tak na OČR nemá nárok. Ak je už na rodičovskej dovolenke, tak na OČR má nárok a mala by jej lekárka všetko vypísať. Lekárku nemajú také veci čo zaujímať, že načo jej to je atď.
Katy a R
03.07.07,04:42
Ako sa posudzuje obdobie DNP v prípade dočasnej PN - ak mám nárok len na nemocenské len zo zamestnania (dobrovoľné poistenie trvá krátko).
Platím DNP normálne aj počas tejto PNky?
Pepa
04.07.07,12:35
Ako sa posudzuje obdobie DNP v prípade dočasnej PN - ak mám nárok len na nemocenské len zo zamestnania (dobrovoľné poistenie trvá krátko).
Platím DNP normálne aj počas tejto PNky?
Ak ti nevznikol nárok na nemocenské dávky ako DPO, odvody platíš aj počas PN.
jankasm
04.07.07,13:33
Ak som prihlásená na DNP z maxima, ale zároveň som dosiahla maximum za obdobie 1.-3.7.2007 aj v zamestnaní /od 4.7.2007 som na MD/, tak za tie 3 dni nemusím vôbec DNP platiť? Alebo ho musím zaplatiť a potom požiadať o vrátenie?
Ďakujem ;)
Marti.ka
28.08.07,11:02
Môžem sa ešte raz niečo spýtať? Ak je niekto DNP 260 dní z min. vymeriavacieho základu a potom po nejakej prestávke sa znova poistí na 10
dní z max. vymeriavacieho základu, tieto dni sa spočítavajú dokopy ako 270 dní poistenia a počítať sa mu bude dávka z DNP z maxima? Aká dlhá má byť tá prestávka medzi jednotlivými poisteniami? Stačí aj dva dni? Ďakujem.
Jozef Mihál
28.08.07,11:12
Tá prestávka môže byť len dva dni.

Vznik nového dobr. poistenia znamená nové stanovenie rozhodujúceho obdobia na výpočet denného vymeriavacieho základu.

Teda dávka sa bude počítať z toho základu, ktorý má aktuálne - teda z maxima...
Marti.ka
28.08.07,11:23
Vďaka za rýchlu odpoveď. Kopec vecí som sa tu na porade dočítala, ale ešte stále potrebujem, aby ma niekto uistil, že to chápem správne a kvôli nejakej maličkosti niečo neprepásnem. Ešte raz vďaka.
denisa10
16.01.09,18:03
ja sa chcem opytat mala som 10000v hrubom zostala som tehotna na rizikovom ako sa vypocita Pn a potom polroka materska dovolenka.dakujem
Iwett
02.03.09,23:14
Dobrý večer, chcem sa spýtať, keď zamestnanec, dostane výpoveď, a začne podnikať, prihlási na na DPO má nárok na ND až po 270 dňoch DPO? Neráta sa doba, počas ktorej bol poistený ako zamestnanec? Ďakujem
Katy a R
03.03.09,11:57
;)
Dobrý večer, chcem sa spýtať, keď zamestnanec, dostane výpoveď, a začne podnikať, prihlási na na DPO má nárok na ND až po 270 dňoch DPO? Neráta sa doba, počas ktorej bol poistený ako zamestnanec? Ďakujem

Počíta sa táto doba ... ide o ukončené poistenie - pripočíta sa k súčasnému poisteniu (DNP). Čiže podmienku 270tich dní má splnenú, ak v posledných dvoch rokoch v súčte (zamestnanie aj DNP) trvalo poistenie tých 270 dní.
Len teda zo začiatku je dávka z pravdepodobného VZ (26 týždňov), až potom zo skutočného VZ, ktorý si zvolí ako DNPO.

Ešte upozorním na 42 dňovú ochrannú lehotu .. tz. že ak ochorie po skončení PP do 42 dní .. tak nárok na nemocenské je ešte z poistenia zamestnanca (nemusí sa hneď prihlasovať na NP;))
Anik
05.03.09,20:11
milí poraďáci mám na Vás prosbu
jeden známy doteraz pracoval v Čechách- od 15.IX.2008 je SZČO a prihlásil sa na DNP teraz od 6.2.2009 maroduje a povedali mu na sociálnej poisťovni, že nemá nárok na PN je to preto že pracoval v Čechách a teda neprispieval do Slovenskej SP?
za pomoc ďakujem
Jana Motyčková
06.03.09,06:45
V rámci EÚ sa doby nemocenského poistenia započítavajú, vždy sa ale zisťuje, či nevznikol nárok na nemocenské aj v inom štáte. V tomto prípade zrejme nevznikol (ale české predpisy nepoznám). Doporučujem doložiť do SP doby poistenia v ČR a tak požiadať o nemocenské.
breckova
06.03.09,10:39
Kamarátke skončil pracovný pomer 28.2.2009, momentálne je evidovaná na ÚP a v máji má termín operácie. Od kedy si má platiť ako DPO nemocenské poistenie aby mala lepšie platené nemocenské dávky? Viete niekto poradiť?
Jana Motyčková
06.03.09,13:42
Ak si bude platiť DNP, tak bude mať PN začatú v máji platenú z minimálneho VZ, takže je jedno, odkedy si začne platiť DNP.
brčko
06.03.09,13:54
Kamarátke skončil pracovný pomer 28.2.2009, momentálne je evidovaná na ÚP a v máji má termín operácie. Od kedy si má platiť ako DPO nemocenské poistenie aby mala lepšie platené nemocenské dávky? Viete niekto poradiť?

súhlasím s jankou motyčkovou.
Ak by jej však PN-ka začala najneskôr 11.4.09 (t.j. na 42-hý den od ukončenia PP), tak DNP vôbec nepotrebuje. Ak by sa na DNP neprihlásila, tak by sa nemocenské rátalo z VZ zo zamestnania v ochrannej lehote. (Predpokladám, že jej PP trval aspon 42kalend.dní.)
breckova
09.03.09,05:41
Ďakujem za odpovede.
Pracovný pomer trval viac ako dva roky, PN-ka začne najskôr koncom mája, takže v ochrannej lehote to nebude. Iná možnosť na zvýšenie nemocenských dávok počas poberania podpory v nezamestnanosti nie je?
brčko
09.03.09,09:24
Ďakujem za odpovede.
Pracovný pomer trval viac ako dva roky, PN-ka začne najskôr koncom mája, takže v ochrannej lehote to nebude. Iná možnosť na zvýšenie nemocenských dávok počas poberania podpory v nezamestnanosti nie je?

Len novým prac.pomerom s vysokým VZ, t.j. už bez evidovania na UP.