Evaman
10.10.06,07:40
Chcela by som vedieť váš názor na to , či by ste uznali zamstnancovi neprítomnosť v práci,ak by doniesol OČR so starou mamou.Podľa z.461 , §39 nárok na ošetrovné nemá, SP sa však "DOMNIEVA", že aj keď nárok nemá,to či ja mu neprítomnosť v práci uznám záleží na mne , lebo doklad ako taký existuje.
jankasm
10.10.06,05:42
Chcela by som vedieť váš názor na to , či by ste uznali zamstnancovi neprítomnosť v práci,ak by doniesol OČR so starou mamou.Podľa z.461 , §39 nárok na ošetrovné nemá, SP sa však "DOMNIEVA", že aj keď nárok nemá,to či ja mu neprítomnosť v práci uznám záleží na mne , lebo doklad ako taký existuje.

Keby mi doniesol potvrdený doklad o OČR od lekára tak by som mu to uznala ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci.
Evaman
10.10.06,06:02
A uznala by si mu aj , keby ti napr. doniesol so susedom,alebo prababičkou alebo neterou...? Ak áno podľa akého §?
Z čisto teoretického hľadiska,jednoducho potrebujem neplatené voľno, z-ľ mi ho neuzná, tak sa hodím na celý mesiac, dva na OČR s mojou chorou prababičkou. Samozrejme sa tak vyhnem neplateniu odvodov, lebo ak by som čerpala neplatené voľno, tak by som zaplatila aspoň ZP,čo na tom , že mi SP dávky neuzná , veď mne ide o tú ospravedlnenú neprítomnosť v práci.
Evaman
10.10.06,06:41
Paula ale veď tu sa nejedná o Sprevádzanie ale o Ošetrenie člena rodiny ale ak by som brala , že podľa ZP je člen rodiny - rodinný príslušník tak práve , že nie , pretože podľa § 40, rodinný príslušník na účely tohto zákona je ... a iná osoba,kt. so zamestnancom žije v spoločnej domácnosti.
Paula
10.10.06,06:45
aha, zle som čítala...vymaž prosím svoj príspevok, ja vymažem svoj. Dík:)
jankasm
10.10.06,06:55
Tak teraz neviem, v ZP sa píše, že zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas ošetrovania chorého člena rodiny. Podľa ZP je rodinný príslušník aj prarodič zamestnanca, čo je stará mama.
Nie je pojem "chorý člen rodiny" a "chorý rodinný príšlušník" to isté? :confused: :rolleyes:
Evaman
10.10.06,07:28
No áno ale máš tam aj vetičku, že Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy , lebo v prípade OČR sa riadim osobitným predpisom a to z.č. 461 o SP a zákon o sociciálnom poistení, nedefinuje napr. starú mamu ako člena rodiny.
jankasm
10.10.06,07:44
No áno ale máš tam aj vetičku, že Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy , lebo v prípade OČR sa riadim osobitným predpisom a to z.č. 461 o SP a zákon o sociciálnom poistení, nedefinuje napr. starú mamu ako člena rodiny.

No áno, ale ona sa nepýtala či mu má poskytnúť náhradu mzdy (je jasné, že tá mu nepatrí), ale či mu to má uznať ako ospravedlnenú neprítomnosť v práci.
Evaman
10.10.06,08:11
Ale veď o to mi ide či uznať alebo neuznať, keďže sa v prípade OĆR riadim z. o soc. poistení.Veď to by som sa potom fakt mohla dať na OČR aj so spolubývajúcou v podnájme len z dôvodu, lebo podľa ZP §40 je rodinný príslušník aj osoba, kt. so zamestnancom žije spoločne v domácnosti..
Aký máte na to názor?
Evaman
10.10.06,09:27
Nikto viac nepridá svoj názor?
jankasm
10.10.06,09:36
Asi je to moc komplikované.
Ale keď tak rozmýšľam, prečo sa riadiť zákonom o SP keď sa vlastne jedná o ospravedlnenie neprítomnosti v práci, nie o priznanie nároku na dávku ošetrovného? A ZP predsa hovorí o tom, že zamestnávateľ poskytne voľno bez náhrady mzdy na ošetrovanie člena rodiny. Je ale stará mama člen rodiny?
Snáď nám niekto tento problém pomôže rozlúsknuť. :rolleyes:
Evaman
10.10.06,09:40
Jankasm, ďakujem za Tvoj názor.
Evaman
10.10.06,11:03
Takže nikto viac?
sonka1
10.10.06,11:10
Teda priložím môj skromný názor.. ja by som mu to neuznala.
čisto teoreticky:
nechce sa mi chodiť do práce, ani na PN - musela by som byť doma. v prípade neplateného volna by som musela platiť do zdravotnej .
Dam sa vypisať na očr, že ošetrujem babku, dedka, susedu.
z toho mi vyplýva:
1 nikde neplatím odvody
2 môžem chodiť von, - chorá osoba musí jesť a ja som chorá neni, takže neporušujem liečebný režim.
3 okrem toho si môžem privyrobiť niekde inde, lebo zo SP nedostanem peniaze a zamestnávateľ mi to ospravedlní.
Evaman
10.10.06,11:26
No aj ja mám taký istý názor ako Ty Sonka 1 a teraz ma napadla ešte jedna vec , a teda, že zamestnancovi vzniká prerušenie povinného nem.,dôch.,a pov. poistenia v nezamestnanosti §26 z. o soc.poistení ods.(3)od 11 dňa .... Takže čo mi z toho vypl. ? Že prerušenie sa na starú mamu od 1.dňa potreby ošetrovania nevzťahuje , keďže ju zákon o SP nedefinuje ?
No som teda zvedavá na písomné stanovisko zo SP!! I keď teda mi dnes pani volala, že vraj doklad je relatívne platný a z ich strany ide len o neuznanie dávok a viac oni riešiť nemusia.
sonka1
10.10.06,11:29
No aj ja mám taký istý názor ako Ty Sonka 1 a teraz ma napadla ešte jedna vec , a teda, že zamestnancovi vzniká prerušenie povinného nem.,dôch.,a pov. poistenia v nezamestnanosti §26 z. o soc.poistení ods.(3)od 11 dňa .... Takže čo mi z toho vypl. ? Že prerušenie sa na starú mamu od 1.dňa potreby ošetrovania nevzťahuje , keďže ju zákon o SP nedefinuje ?

No, mne z toho vyplýva, že mu dám dovolenku alebo neplatené volno, čiže sa nebudem zaťažovať prerušením od 11teho dna.:)
Evaman
10.10.06,13:30
Ďakujem Sonka1 aj za Tvoj názor. Bohužiaľ , je to zas jeden pekný príklad na naše slovenské zákony.:cool:
sonka1
11.10.06,04:56
Ďakujem Sonka1 aj za Tvoj názor. Bohužiaľ , je to zas jeden pekný príklad na naše slovenské zákony.:cool:

Este mi to nedalo a napadla ma večer jedna vec.
Niektoré príspevky vyššie (nepametam kto) pišu, že pokial by mu priniesom doklad od doktora, tak by mu to uznal. - nehadam sa - :) ale čo potom, ked napriklad bude ten dotyčny chory a RO bude rok 2006. Na potvrdenie do SP mu predsa musim napísať, kolko dní bol OCR a PN. Na socialke - aj ked je tam väčšinou "bordel" - zase su neni až taky... a to čo chcu najdu.
NO, ale aby som sa nezamotala... ja mu napíšem, že bol napr. 10 dni OCR, na socialke sa ma spytaju, prečo bol na OCR, ked na nu nemal narok? čiže z toho vyplyva, že som SP ukratila o odvody. :eek:
jaja99
04.01.07,10:21
Zamestnankyňa zostala doma s chorým druhom. Lekár vypísal žiadosť o ošetrovné. Považujem to za prekážku podľa § 141 ods . 1 ZP - ospravedlnená neprítomnosť z dôvodu ošetrovania chorého člena rodiny. Predpokladám, že člen rodiny = rodinný príslušník a držím sa § 40 ods . 5 ZP , podľa ktorého ak žije druh a družka v spoločnej domácnosti, tak sú rodinnými príslušníkmi.
Moje otázky:
1. Platí člen rodiny = rodinný príslušník?
2. Zaplatí soc.poist. OČR?
Ďakujem za odpovede
jaja99
04.01.07,10:56
Prosím poraďte.
Zdeni
04.01.07,11:12
Druh / družka nie je rodinný príslušník. Takže SP OČR nezaplatí.
Tweety
04.01.07,11:25
Chcela by som vedieť váš názor na to , či by ste uznali zamstnancovi neprítomnosť v práci,ak by doniesol OČR so starou mamou.Podľa z.461 , §39 nárok na ošetrovné nemá, SP sa však "DOMNIEVA", že aj keď nárok nemá,to či ja mu neprítomnosť v práci uznám záleží na mne , lebo doklad ako taký existuje.Môže mu poskytnúť voľno bez náhrady mzdy podľa §141 odst.3 ZP.Doplním, až teraz som si všimla, že som odpovedala na dávnu otázku.:(
makovnik1
04.01.07,12:01
súhlasím s Tweety - dôrazom na to slovíčko "môže"
Jana Motyčková
04.01.07,12:09
Pre Zákonník práce je druh, družka, ak žije so zamestnancom v spoločnej domácnosti rodinný príslušník (ZP_§40_ods.5). T.j. v takomto prípade pri ošetrovaní musí zamestnávateľ ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca podľa ZP_§141_ods.1. To, že nemá nemá nárok na ošetrovné, nemá vplyv na povinnosť zamestnávateľa ospravedlniť neprítomnosť.
Chobot
04.01.07,12:13
Zamestnankyňa zostala doma s chorým druhom. Lekár vypísal žiadosť o ošetrovné. Považujem to za prekážku podľa § 141 ods . 1 ZP - ospravedlnená neprítomnosť z dôvodu ošetrovania chorého člena rodiny. Predpokladám, že člen rodiny = rodinný príslušník a držím sa § 40 ods . 5 ZP , podľa ktorého ak žije druh a družka v spoločnej domácnosti, tak sú rodinnými príslušníkmi.
Moje otázky:
1. Platí člen rodiny = rodinný príslušník?
2. Zaplatí soc.poist. OČR?
Ďakujem za odpovede

Treba to posudzovať osobitne:
- jedna vec je prekážka v práci a ospravedlnená absencia - v tomto prípade sa to riadi zákonníkom práce a ako si správne uviedla podľa § 141 má nárok na voľno bez náhrady mzdy.

- druhá vec je náhrada zo soc. poisťovne. Toto sa riadi zákonom o soc. poistení č. 461/2003 § 39, podľa ktorého nárok na ošetrovné pri ošetrovaní druha nevzniká.