danielik
10.10.06,09:47
chcem vás poprosiť o radu. Naša firma zakúpila DHM- briketovací stroj.
Neviem do ktorej skupiny ho zaradiť. Pozerala som v prílohe Zákona o dani z príjmov, no nič som tam nenašla, kde by som ho zaradila. Alebo sa mám riadiť §26 ods. 2 a zaradiť bez obáv do 2. skupiny.
Martinella
10.10.06,09:33
chcem vás poprosiť o radu. Naša firma zakúpila DHM- briketovací stroj.
Neviem do ktorej skupiny ho zaradiť. Pozerala som v prílohe Zákona o dani z príjmov, no nič som tam nenašla, kde by som ho zaradila. Alebo sa mám riadiť §26 ods. 2 a zaradiť bez obáv do 2. skupiny.
Skúste pozrieť KP 29.52.40 Stroje a zar.na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché sprac. zeminy,kameňa, rúd a ostatných nerastných látok...
Uvedené je zaradené do 2.odpis.sk.
karpis
10.10.06,09:36
Ja mám priem. drvič zaradený do 2 odp.sk. a myslím že aj briket. stroj by mal byť v 2sk
Milan Benka
10.10.06,09:41
Skúste pozrieť KP 29.52.40 Stroje a zar.na triedenie, rozdrvenie, zmiešavanie a jednoduché sprac. zeminy,kameňa, rúd a ostatných nerastných látok...
Uvedené je zaradené do 2.odpis.sk.


Ak sa nemýlim, briketovací stroj robí brikety z drevného odpadu, a ten nie je nerastnou surovinou..........

Čo tak skúsiť u výrobcu aký KP má ten jeho výrobok?
Martinella
10.10.06,09:54
Ak sa nemýlim, briketovací stroj robí brikety z drevného odpadu, a ten nie je nerastnou surovinou..........

Čo tak skúsiť u výrobcu aký KP má ten jeho výrobok?

Dík za upresnenie, fakt som nevedela o aké brikety ide. :rolleyes:

V tomto prípade by to mala byť KP 29.40.42 a odp.sk.2.
Ježko
16.10.06,11:26
Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
zabudnúť ?

Prosím poraďťe,ďakujem.
Ježko
17.10.06,03:53
Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
zabudnúť ?



Prosím, kto nám poradí ???
Milan Benka
17.10.06,05:29
Keďže som len začiatočník poprosím o radu Poradu:
Sme malá firma /3/, účtujeme JÚ. Kúpili sme budovu na podnikanie a časť zrejme budeme prenajímať - po čiastočnej rekonštrukcii.
1. Budovu treba zrejme zaradiť - v akej cene /podľa kúpnej zmluvy alebo
treba dať oceniť ?/- ako sa zaraďuje ? Treba na to nejaké tlačivo ?
Cena podľa KZ, vypísať inventárnu kartu. Teda pokiaľ vyššie spomínaná rekonštrukcia nebude mať charakter technického zhodnotenia.
2. Ako je to z odpismi - koľko rokov? aká cena ?
Odpisova skupina 4, 20 rokov.
3. Treba podať majetkové priznanie teraz alebo až na začiatku roku 2007 ?
Priznanie k dani z nehnuteľnosti. Podať ho treba do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti §19/1 z.582/2004, daňová povinnosť vzniká 1.1.zdaňovacieho obdobia následujúcom po zdaň. období v kt. sa stal daňovník vlastníkom, správcom, .... §18/1 z.582/2004. Teda do 15.1.2007
4. Aké povinnosti z toho pre nás vyplývajú ? Na čo by sme nemali
zabudnúť ?

Prosím poraďťe,ďakujem.

K odpisom: § 22-28 z. 595/2003
Techn. zhodn.: §29 z. 595/2003
http://www.porada.sk/t34199-technicke-zhodnotenie-alebo-oprava.html#post313634
http://www.porada.sk/t33820-technicke-zhotnotenie.html?highlight=technick%E9+zhodnotenie
Ežor
16.11.07,07:43
Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov.
2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč.
3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem k cenu bez DPH t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem?
Ďakujem
dadasv
16.11.07,21:34
Mala by som inú otázku ohľadom DM. Podnikateľ Fo- účtujúci v JÚ staval polyfunkčnú budovu - dolu predajné priestory, hore byt. Po dokončení obidve časti prenajímal. Teraz by sa chcel do bytu sám presťahovať. Budova ešte nie je odpísaná - od kolaudácie, teda od začiatku odpisovania uplynulo len 5 rokov. Asi by mal tú časť vyradiť z podnikania - previesť do osobného vlastníctva. Ale v akej sume? A zrejme by mal z tejto časti aj odviesť DPH, ale v akej sadzbe, keď v čase stavby bola DPH na stavebné práce 6%.
Vie mi niekto poradiť? Milujem podnikateľov čo si komplikujú život!
Anja111
17.11.07,05:21
Dobrý deň, mám zopár otázok ohľadom odpisovania a odpisových skupín
1. Zakúpili sme budovu na rekreačné účely od inej firmy /firma mala budovu vo vlastníctve ani nie rok,/, zaradila som ju do IV. odpisovej skupiny a odpisovať budem 20 rokov Je to tak správne? Budova je stará asi 50 rokov.
2. Do akej odpisovej skupiny zaradím úmývačku skla /niečo také sa používa v pohostinských zariadeniach na umývanie pohárov/ ja som to zaradilia do II. OS pod číslom 29.24.6 - umývačka riadu, neviem či je to tak správne, alebo to zaradiť ináč.
3. Ak som zakúpila tovar, ktorý má hodnotu aj s DPH 33000, tak ho odpisujem, alebo beriem k cenu bez DPH t.j. 28 000 a vtedy tento majetok neodpisujem?
Ďakujem
Odpovede máš tu
http://www.porada.sk/t65190-odpisy-a-odpisove-skupiny.html
turbo
11.12.07,09:06
Prajem pekný deň!
Potreboval by som sa uistiť a poradiť so zaradením UNC 060 - stavebný stroj na rôzne práce do odpisovej skupiny.
Neviem či uvažujem správne, ale podľa mňa UNC 060 patrí do II. odpisovej skupiny - odpisy rozložené na 6 rokov - podľa ZDP 2 20 29.22.18.
Ešte by som sa chcel spýtať, že ak kúpim s UNC aj nadstavbu - podkop - na výkopové práce, či môžem toto podkopové zariadenie zaradiť samostatne, alebo len súčasne so strojom UNC. UNC bez podkopového zariadenia môže slúžiť na odhŕňanie, výkladku a iné práce. Čiže podkopové zariadenie - nadstavba rozširuje možnosti použitia UNC a v tom prípade ak toto podkopové zariadenie by som kúpil neskôr, išlo by asi o technické zhodnotenie.
Za rady a názory vopred ďakujem a všetkým prajem pokojný predvianočný čas.