jela
30.11.04,08:15
Pekný deň všetkým !
Môj známy bol do včera bežný SZČO, ale včera mu bola doručená koncesná listina, tak neviem teraz ako vlastne postupovať v účtovníctve. On je autorizovaný architekt, ktorý vykonáva odbornú činnosť - návrh projektov, interiérov..., ale taktiež má zopár faktúr na fotografické práce, kresličské práce. Snažila som sa to nájsť aj v zákone o účtovníctve, ale nemala som to šťastie. Neviem či mám postupovať pri JÚ, tak že bude mať dve účtovníctva, ale to si technicky neviem vôbec predstaviť. Ako potom členiť výdavky, BÚ..., alebo žeby mal len jedno účtovníctvo a tá koncesia, je len povolenie na vykonávanie odbornejšej činnosti. Prosím ujasnite mi to, mam z toho riadny guláš ! Ďakujem Jela
Nike
30.11.04,09:06
Jela zavolaj na úrad komory určite ti poradia.

Inak účtovníctvo je jedno, len P a V delíš na živnosť a na autorizáciu, účet je jeden, pokladňa je jedna, ale odporúčam PaV deliť, lebo komore sa odvádza 1% z daňového základu z činnosti AA.
Píšeš, že AA je od včera, určite má dátum na osvedčení včerajší?
jela
30.11.04,12:56
Nike, dakujem. Autorizovaný je už asi rok, ale až včera bol na živnost. úrade a pozmenil a doplnil si predmet činnosti a dostal aj koncesiu , alebo ako sa to presne volá. Takže už od začiatku roka 2004 fakturuje ako AA (vedený v komore architektov) aj za návrhy projektov, o tú konc. listinu požiadal až včera. Pravdu povediac neviem v čom to má výhody ?
Nike
30.11.04,13:10
Jela to čo píšeš je trochu chaotické. Ak je autorizovaný už asi rok (na autorizačnom osvedčení je dátum zápisu do zoznamu) tak od toho dátumu podniká podľa osobitných predpisov. Ako mohol požiadať o koncesiu včera keď je už rok autorizovaný.

Projektovanie pozemných stavieb nie je živnosť, takže preto potrebuje autorizáciu.
Zápis do zoznamu je z pohľadu spôsobu podnikania to isté ako keď získa živnostenské oprávnenie - toto sa ale volá podnikanie podľa osobitných predpisov - v ZDP § 6.1c

Potrebuješ si preštudovať zákon o autorizovaných architektoch a štatút komory.
Tam sú totiž činnosti na ktoré je autorizovaný a musíš ich viesť osobitne.