sojana
10.10.06,14:09
Priatelia drahí, bude vďačná za Vaše názory.
Môj šéf rozbieha nové aktivity, chce mi pridať na plate, ale nechce ako zamestnávateľ platiť za mňa vysoké odvody. Navrhol mi možnosť robiť prácu na živnosť. Dá sa povedať, že ma bude do toho nútiť a ja budem musieť asi súhlasiť. Potrebujem vedieť, akú zmluvu mám s ním ako živnostník uzavrieť. Ide o to, že on je taký lapaj /keď sa niečo udeje, vždy je vinný niekto iný len nie on, asi sa chce vzdať akejkoľvek zodpovednosti/. Pracujem v sro-čke, šéf je zároveň konateľom, spracovávam mzdy, fakturujem, pripravujem doklady pre externú účtovnú firmu som proste "človek pre všetko". Diky za názory!:)
Milan Benka
10.10.06,12:16
Upozorni šéfa na možnosť prekvalifikácie takejto činnosti zo živnostenskej na závislú, viď §2/6 Zákona o správe daní a poplatkov.
Hlavne ak túto činnosť budeš vykonávať iba pre túto jedinú sro-čku.
Orsz
10.10.06,19:12
Priatelia drahí, bude vďačná za Vaše názory.
Môj šéf rozbieha nové aktivity, chce mi pridať na plate, ale nechce ako zamestnávateľ platiť za mňa vysoké odvody. Navrhol mi možnosť robiť prácu na živnosť. Dá sa povedať, že ma bude do toho nútiť a ja budem musieť asi súhlasiť. Potrebujem vedieť, akú zmluvu mám s ním ako živnostník uzavrieť. Ide o to, že on je taký lapaj /keď sa niečo udeje, vždy je vinný niekto iný len nie on, asi sa chce vzdať akejkoľvek zodpovednosti/. Pracujem v sro-čke, šéf je zároveň konateľom, spracovávam mzdy, fakturujem, pripravujem doklady pre externú účtovnú firmu som proste "človek pre všetko". Diky za názory!:)

Sojana, a nechceš robiť účtovníctvo? Ak máte externého účtovníka, tak chceš robiť živnosť na adninistratívnu pracovníčku? Je to zvláštne, ale napíš, ako to teda má byť, ak by si si živnosť založila - myslím s účtovníctvom.
sojana
11.10.06,04:43
Sojana, a nechceš robiť účtovníctvo? Ak máte externého účtovníka, tak chceš robiť živnosť na adninistratívnu pracovníčku? Je to zvláštne, ale napíš, ako to teda má byť, ak by si si živnosť založila - myslím s účtovníctvom.

V krátkosti vysvetlím: teraz robím mzdy pre 110 ľudí, fakturujem, robím všetky administratívne práce, som vo firme človek pre všetko, ale nerobím podvojné účtovníctvo. Pribudne mi od nového roka asi 150 ľudí. Mne sa tak javí, že šéf sa chce asi zbaviť zodpovednosti a hodiť to mne na krk ako živnostníkovi. Tým pádom budem mať aj ja viac starostí ako živnostník. Budem si musieť viesť účto, zhánať náklady atď. mimotemy Erika, my sa poznáme zo stránky www.enoviny.sk (http://www.enoviny.sk). Mám taký silný dojem /erika.orsz/! Inak ďakujem za rekaciu. Môžeme podebatovať aj ďalej.:)
Danila
11.10.06,05:36
Činnosť, ktorú teraz vo firme robíš, je bežná činnosť v spoločnosti s.r.o vykonávaná jednou pracovníčkou, samozrejme zvyčajne na TPP. Pokiaľ chce Tvoj šéf, aby si pracovala na živnosť, je to najmä z dôvodu odvodov. Na druhej strane Ty si sama sebe šéfom a riadiš sa uzatvorenou zmluvou pre poskytovanie služieb. Zadefinuješ, aké služby budeš poskytovať, a akú sumu za službu vyfaktúruješ. Navyše by bolo pre Teba výhodné pri spracovaní podkladov externej učtárni zaoberať sa možnosťou prevzatia tejto agendy, ktorá je celkom určite vzhľadom na finančné ohodnotenie najzaujímavejšia. Tvoja poznámka o tom, že šéf chce zodpovednosť preniesť na Teba neobstojí. Totiž zodpovednosť Tvojho šéfa je neprenesiteľná a zodpovedá za riadny chod spoločnosti, aj za účtovníctvo, ktoré spracúva externá firma. Ty budeš zodpovedať len za riadne odovzdanie prác na základe ozatvorenej zmluvy.
sojana
11.10.06,07:45
Činnosť, ktorú teraz vo firme robíš, je bežná činnosť v spoločnosti s.r.o vykonávaná jednou pracovníčkou, samozrejme zvyčajne na TPP. Pokiaľ chce Tvoj šéf, aby si pracovala na živnosť, je to najmä z dôvodu odvodov. Na druhej strane Ty si sama sebe šéfom a riadiš sa uzatvorenou zmluvou pre poskytovanie služieb. Zadefinuješ, aké služby budeš poskytovať, a akú sumu za službu vyfaktúruješ. Navyše by bolo pre Teba výhodné pri spracovaní podkladov externej učtárni zaoberať sa možnosťou prevzatia tejto agendy, ktorá je celkom určite vzhľadom na finančné ohodnotenie najzaujímavejšia. Tvoja poznámka o tom, že šéf chce zodpovednosť preniesť na Teba neobstojí. Totiž zodpovednosť Tvojho šéfa je neprenesiteľná a zodpovedá za riadny chod spoločnosti, aj za účtovníctvo, ktoré spracúva externá firma. Ty budeš zodpovedať len za riadne odovzdanie prác na základe ozatvorenej zmluvy.

Danila máš pravdu. Šéf nechce za mňa platiť vysoké odvody. Aj to je pravda, že živnostník je pánom svojho času. Čo sa týka externej účto firmy, tá nám robí podvojné účto, ktorým som sa ja už asi 15 rokov nezaoberala. Ďakujem za názor, uvidím, ako to všetko dopadne. Dúfam, že dobre.:o
Gabi03
11.10.06,07:49
Danila máš pravdu. Šéf nechce za mňa platiť vysoké odvody. Aj to je pravda, že živnostník je pánom svojho času. Čo sa týka externej účto firmy, tá nám robí podvojné účto, ktorým som sa ja už asi 15 rokov nezaoberala. Ďakujem za názor, uvidím, ako to všetko dopadne. Dúfam, že dobre.:o

No, neviem, či som zle pochopila, ale zdá sa mi, že v tvojom pripade nebudeš až tak pánom svojho času. Živnosť by sa ti oplatila iba v tom prípade, ak by si mala aj ďalšie "obchody". Ale zrejme tvoj šéf chce, aby si tam bola tak ako doteraz (8 hod. denne). Takže na živnosť by ti musel toľko platiť, aby sa ti to oplatilo a v hrubom by mu to vyšlo tak či tak narovnako ako s PZ. Nepoznám všetky detaily, ale určite by som skôr chcela ostať na PZ.
Olgica
11.10.06,07:54
Neviem prečo by si mala ísť na živnosť. A čo tých 150 ľudí,ktorým robíš mzdy, tam mu nevadia odvody. O jedného človeka viac alebo menej....
sojana
11.10.06,08:10
Je pravda, že v práci by som bola tak, či tak každý deň 8 hodín.
Keď pozriem na hospodárenie firmy, tak u nás to vyzerá takto: firma "žije" z kontokorentu, ktorým je šesťmiestne číslo v strednej úrovni, takže chápete, že chce šetriť na odvodoch. Potajomky som zazrela jeho výpočty, na ktorých mal do roku 2008 môj plat vo výške 14500,- Sk /v hrubom/. To na živnosť asi nie je bohviečo, pravda?
No možno, keby mi dal 20000,- na rok 2007, tak by som si tú živnosť asi spravila, platila by som prvý rok len zdravotné poistenie a ďalej neviem čo... Niekedy sa aj sama na sebe smejem. Ale aj tak ďakujem za názory. Ste fajn.
Johanka
11.10.06,08:25
Najvyšší čas, aby si sa pozrela do témy " pošuškajte koľko pýtať" ....
Tušíš vôbec , koľko účtovníci - živnostníci berú ( berieme ) za mzdy ??? To by ho vyšlo pekne draho v porovnaní s Tvojou mzdou .
Myslím, že to má dobre prepočítané .
Ďalší názorný príklad - v tejto republike je účtovník považovaný za príťaž a tak aj vyzerá naše spoločenské postavenie. Pomaly sa budeme hanbiť priznať ,čo robíme :mee: .
quartz
11.10.06,08:27
Priatelia drahí, bude vďačná za Vaše názory.
Môj šéf rozbieha nové aktivity, chce mi pridať na plate, ale nechce ako zamestnávateľ platiť za mňa vysoké odvody. Navrhol mi možnosť robiť prácu na živnosť. Dá sa povedať, že ma bude do toho nútiť a ja budem musieť asi súhlasiť. Potrebujem vedieť, akú zmluvu mám s ním ako živnostník uzavrieť. Ide o to, že on je taký lapaj /keď sa niečo udeje, vždy je vinný niekto iný len nie on, asi sa chce vzdať akejkoľvek zodpovednosti/. Pracujem v sro-čke, šéf je zároveň konateľom, spracovávam mzdy, fakturujem, pripravujem doklady pre externú účtovnú firmu som proste "človek pre všetko". Diky za názory!:)
-šef by si mal dat pozor na kontrolu z DU, zameriavaju sa aj na cinnosti vykonavane na zivnost, u nas sme zaplatili dost velku pokutu
pretoze pracovnik vykonaval prace sustavne na pracovisku, pouzival program zamestnavatela, bol vedený aj na informačnej tabuli.... proste všetko svedčilo o zamestnaneckom pomere, skontrolovali 5 rokov dozadu,
vyčíslili o koľko firma ukrátila štát+ pokuta
Danila
11.10.06,08:29
Ja môžem len súhlasiť s názormi, že pracovať na TPP by bolo výhodou pre každého z nás. Podmienky nášho uplatnenia však diktuje trh práce a na ňom má dominantné postavenie ten, kto nám prácu ponúka.Takže ťaháme za kratší koniec ako zamestnanci, či sa nám to páči, alebo nie. Ako zamestnávatelia máme možnosť výberu a pri ponuke, ktorá prevyšuje dopyt nie je veľmi čo riešiť. Táto téma je tu rozobraná zo všetkých strán. A názory rôznorodé. Ale poznajúc prax, keď aj robotník - murár, stolár a pod. musel vyhovieť podmienkam založenia živnosti, tápajúci v spleti zákonov, s ktorými máme aj my dosť a dosť problémov realizovať ich v praktickom živote, máme vlastne navrch. To ostatné už spočíva len v šikovnosti, na trhu práce sa presadiť.
Johanka
11.10.06,08:37
Neviem , odkiaľ Sojana je, ale možno je v tom aj regionálny aspekt .
Braňo
11.10.06,09:03
Je pravda, že v práci by som bola tak, či tak každý deň 8 hodín.
Keď pozriem na hospodárenie firmy, tak u nás to vyzerá takto: firma "žije" z kontokorentu, ktorým je šesťmiestne číslo v strednej úrovni, takže chápete, že chce šetriť na odvodoch. Potajomky som zazrela jeho výpočty, na ktorých mal do roku 2008 môj plat vo výške 14500,- Sk /v hrubom/. To na živnosť asi nie je bohviečo, pravda?
No možno, keby mi dal 20000,- na rok 2007, tak by som si tú živnosť asi spravila, platila by som prvý rok len zdravotné poistenie a ďalej neviem čo... Niekedy sa aj sama na sebe smejem. Ale aj tak ďakujem za názory. Ste fajn.

Sojana, prepáč, ale za 14500,- SKK brutto (11610,- SKK netto v prípade TPP) by som si tú živnosť na 8 hodín denne nerobil. Okrem poistných odvodov, dane z príjmu, školení, benzínu, kníh, mobilu, softvéru, energií a pod. Ťa môžu čakať aj iné náklady. Rozoberané to tu už bolo.
Miriam.x
11.10.06,09:13
-šef by si mal dat pozor na kontrolu z DU, zameriavaju sa aj na cinnosti vykonavane na zivnost, u nas sme zaplatili dost velku pokutu
pretoze pracovnik vykonaval prace sustavne na pracovisku, pouzival program zamestnavatela, bol vedený aj na informačnej tabuli.... proste všetko svedčilo o zamestnaneckom pomere, skontrolovali 5 rokov dozadu,
vyčíslili o koľko firma ukrátila štát+ pokuta
Trošku mimotemy , ale tiež takto "pracujem". To znamená, že ak by mi prišla kontrola, môžem dostať pokutu aj ja, alebo len ten kto ma "zamestnáva"??
quartz
11.10.06,09:24
Trošku mimotemy , ale tiež takto "pracujem". To znamená, že ak by mi prišla kontrola, môžem dostať pokutu aj ja, alebo len ten kto ma "zamestnáva"??
-pokutu+ doplatiť daň dostal zamestnavateľ,kontrolovali jeho mzdy a on ukrátil štát na dani zo závislej činnosti ,je na zamestnávateľovi či to zohladní živnostníkovi
Johanka
11.10.06,09:24
To treba brať ako celok. Ja mám tiež klientov, ktorí majú svoj software, ale nechodím tam každý deň, nie som "závislá" od niečích pokynov, nie som na nástenke medzi naj... pracovníkmi :D a ani na firemné večierky ma nepozývajú ...
sojana
11.10.06,09:54
Existujú aj takí živnostníci, ktorí chodia pekne každý deň robiť na 8 hodín k inému živnostníkovi /sú to napr. sústružníci/. Ten živnostník, ku ktorému chodia mal vlastne podmienku, že ak chcú u neho pracovať, musia mať živnosť. Čiže on má o jednustarosť menej - vyplatí im len faktúry, nemusí mať mzdovú účtovníčku. A takto to funguje. Bodaj by sa aspoň u neho mali dobre. Ale to už je o niečom inom.
quartz
11.10.06,10:07
Existujú aj takí živnostníci, ktorí chodia pekne každý deň robiť na 8 hodín k inému živnostníkovi /sú to napr. sústružníci/. Ten živnostník, ku ktorému chodia mal vlastne podmienku, že ak chcú u neho pracovať, musia mať živnosť. Čiže on má o jednustarosť menej - vyplatí im len faktúry, nemusí mať mzdovú účtovníčku. A takto to funguje. Bodaj by sa aspoň u neho mali dobre. Ale to už je o niečom inom.

To viem, že veľa robotníckych profesií funguje na tomto princípe, pravdepodobne to maju zmluvne dostatočne ošetrené a hlavne je to v súlade so ZP,u nás to tak asi nebolo a dosť podstatný problém bol účtovný softvér zakúpený na firmu, všetok materiál(papier, šanóny) na firmu.....
rosemary
11.10.06,10:48
To nieje iba uštrené odvody, ale aj 55% stravné, odvody do SF, nemajú starosť o bezpečnosť pri práci , dodržovanie zákonníka práce a pod. Už by s tým mali konečne niečo zákonodarci urobiť, lebo 60% SZČO sú vlasne závisláci. /na zamestnavateľovi/
EkoMax
11.10.06,11:11
Veľa firiem to robí takýmto spôsobom, je len na živostíkovi a dohode s klientom, koľko bude za odvedenú prácu fakturovať. Ja som odišla z firmy a išla som na živnosť, vypočítali sme reálne náklady pri trvalom prac. pomere / aj stravné/ na určité množstvo práce . Takže náklady na soc. a zdravotné poistenie / a stravné/ som započítala do sumy, ktorú im teraz fakturujem. Na jednej strane je to výhoda, pretože ak si živnostíčka a platíš si odvody sama, zamestnávateľ ťa nemôže až tak omedzovať, všetko však záleží na konkrétnej dohode, ktorú budeš mať uzatvorenú s firmou, pre ktorú budeš robiť. Všetko má svoje výhody a aj nevýhody,
Braňo
11.10.06,11:14
Veľa firiem to robí takýmto spôsobom, je len na živostíkovi a dohode s klientom, koľko bude za odvedenú prácu fakturovať. Ja som odišla z firmy a išla som na živnosť, vypočítali sme reálne náklady pri trvalom prac. pomere / aj stravné/ na určité množstvo práce . Takže náklady na soc. a zdravotné poistenie / a stravné/ som započítala do sumy, ktorú im teraz fakturujem. Na jednej strane je to výhoda, pretože ak si živnostíčka a platíš si odvody sama, zamestnávateľ ťa nemôže až tak omedzovať, všetko však záleží na konkrétnej dohode, ktorú budeš mať uzatvorenú s firmou, pre ktorú budeš robiť. Všetko má svoje výhody a aj nevýhody,

určite záleží na zmluve, ale nezabúdaj, že ako zamestnanec, máš nárok na 20 dní dovolenky, čo je jeden plat.
:cool:
mlyn16
11.10.06,12:05
Poukážem na ešte jeden aspekt. Píšeš, že firmu financuje kontokorent a nie malý. Aj mňa sa bývalý šéf pýtal, či by som ako účtovníčka nechcela ísť na živnosť. Spýtala som sa ho, akú by som mala istotu s úhrádzaním faktúr za vykonanú prácu. O tri mesiace dal iný veriteľ našu firmu do konkurzu.
Myslím si, že za toľkú prácu (mzdy pre 150 ľudí) robiť za 14 tis. v hrubom si aj tak lacná pracovná sila.
Orsz
11.10.06,16:50
V krátkosti vysvetlím: teraz robím mzdy pre 110 ľudí, fakturujem, robím všetky administratívne práce, som vo firme človek pre všetko, ale nerobím podvojné účtovníctvo. Pribudne mi od nového roka asi 150 ľudí. Mne sa tak javí, že šéf sa chce asi zbaviť zodpovednosti a hodiť to mne na krk ako živnostníkovi. Tým pádom budem mať aj ja viac starostí ako živnostník. Budem si musieť viesť účto, zhánať náklady atď. mimotemy Erika, my sa poznáme zo stránky www.enoviny.sk (http://www.enoviny.sk). Mám taký silný dojem /erika.orsz/! Inak ďakujem za rekaciu. Môžeme podebatovať aj ďalej.:)

mimotemyÁno, chodím aj na www.noviny.sk. Podľa názvu sojana sice neviem, ale mňa si spojila dobre.
:)No a súhlasím s Ekomax - tiež som živnostníčka - ale aj na účtovníctvo, mzdy a vlastne holka pre všetko - a vykalkulovala som si cenu, aby obsiahla odvody a stravné, ktoré by mi dával, ak by som bola naďalej zamestnankyňou ( predtým som bola). Ale mám viacero firiem. A je pravda, že si uvedomujú, že nemôžu chcieť vyžadovať neustálu prítomnosť, napr. ja si nepýtam voľno, ale len poviem, že vtedy a vtedy neprídem. A ako na potvoru, v ten deň volajú ako diví. Tak niekedy im ani nehovorím, že neprídem. Ale je dôležité, že sa nemusím držať pevného pracovného času - tak ráno v pohode odveziem deti do školy a poobede ich aj vyzdvihnem.
Orsz
11.10.06,16:53
Veľa firiem to robí takýmto spôsobom, je len na živostíkovi a dohode s klientom, koľko bude za odvedenú prácu fakturovať. Ja som odišla z firmy a išla som na živnosť, vypočítali sme reálne náklady pri trvalom prac. pomere / aj stravné/ na určité množstvo práce . Takže náklady na soc. a zdravotné poistenie / a stravné/ som započítala do sumy, ktorú im teraz fakturujem. Na jednej strane je to výhoda, pretože ak si živnostíčka a platíš si odvody sama, zamestnávateľ ťa nemôže až tak omedzovať, všetko však záleží na konkrétnej dohode, ktorú budeš mať uzatvorenú s firmou, pre ktorú budeš robiť. Všetko má svoje výhody a aj nevýhody,

Výhodou je, teda aspoň u mňa, že nezávisle, koľko dní pracujem, aj keby som bola týždeň chorá, za prácu si pýtam rovnako - pretože ju musím tak či tak urobiť. No a momentálna nevýhoda - zvyšovanie odvodov zo zvýšenej minimálnej mzdy, rastúce náklady na benzín - a firma, s ktorou mám pevný paušál nechce o zvyšovaní zatiaľ nič počuť. Ale ešte to nie je také hrozné.
ALA1+1
13.10.06,08:44
Neviem odkiaľ si ale ak chce aby si robila na živnosť, tak plat sa musí upraviť. V Bratislave to stojí asi viac, ale u nás berú mzdový účtovníci 150,- Sk na jedného pracovníka + 100,- mesačne na výdavky ako papier, poštovné a pod.. Takže si vypočítaje koľko máš ľudí aa vynásob.
Inak neviem prečo by si mala byť v práci 8 hodín ak si stihneš prácu urobiť napr. za 6 hodín veľ živnosť nie je pracovný pomer. maj sa Držím palce-
sojana
17.10.06,11:57
ďakujem Vám za Vaše názory a postrehy, ale myslím, že situácia sa asi vyvinie inak. Ešte raz diki!:)