japeni
10.10.06,14:31
Dobrý deň, viem, že zakladám novú tému s tým istým problémom, ale som už zúfalá. Neviem si poradiť s tým koeficientom, pretože som našla dve odpovede na výpočet koeficientu, tak si chcem odsúhlaiť ktorá je správna.
1.Koeficient sa vypočíta tak, že sa zoberú všetky predpokladané výnosy z tržieb bez DPH / ale s povinnosťou DPH / a vydelia sa so všetkými predpokladanými tržbami bez DPH :
Napr. tržby s povinnosťou DPH 100000,00 Sk
všetky tržby / spolu aj s oslobodenými / 1200000,00

= 1000000/1200000 = 0,8333 po zaokrúhlení je koeficient 0,84

Je to správne ?

Prosím napíšte mi to úplne laicky, pretože ešte som s koeficientom nikdy nepracovala. ďakujem
domi2
10.10.06,13:28
Je to správne zrátaš faktury s DPH a vydelíš súčtom s DPH + oslobodené vyjde ti koeficiet a ten používaš do konca príslušného roka.Ale toto musíš mať odobrené od daňového úradu, či máš výpočet koeficientu správne.Ja som sa strašne zapotila a ešte sa aj potím.Ku koncu roku si vysporiadavaš.
kalkulka
11.10.06,04:36
Do čitateľa aj do menovateľa sa sčítavajú obraty, teda nie spolu s DPH, ale iba základy dane. Neviem, či tomuto dialógu dobre rozumiem, ale má to byť takto. Predbežný koeficient by mal byť schválený na DÚ. Treba napísať žiadosť. K oslobodným plneniam priraďuješ ešte fa, ktoré k tejto činnosti prináležia. Iba z týchto fa si vlastne krátiš nárok týmto vypočítaným koeficientom.
japeni
11.10.06,05:05
Ďakujem pekne za odpoveď, ale neviem, či som to správne pochopila. Priblížim Vám našu činnosť. Prenajímame garáže súkromných osobám. to je oslobedené od zdanenia. Začali sme iba teraz v septembri.Iné činnosti bez DPH v tejto oblasti nemáme. Potom máme inú obchodnú činnosť. Čiže faktúry bez zdanenia z prenájmu mám vydeliť faktúrami z obchodnej činnosti za rok 2006/ teda predbežné /

Prosím ešte raz o radu.
kalkulka
11.10.06,06:36
A garáže ste si ako obstarali?
domi2
11.10.06,08:59
Vyjadrila som sa trochu blbo
Takže Ročný koeficient sa vypočíta podľa ust.§ 50 odst.2 zákona o DPH
takto :
Výnosy(príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok( je daň odpoč.)
K=-------------------------------------------------------------------
Výnosy(príjmy)bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendýrny rok

Je to na 100 % dobre pozri si aj zákon:)