.lena.
10.10.06,16:03
Vedel by mi prosím niekto poradiť, či je nasledovný postup správny:
Firma A postúpila firme B auto na leasing 2 mesiace pred splatením.
To by malo byť v poriadku, keďže leasing bol postúpený a nie predčasne ukončený, takže splátky by mali ostať v nákladoch.
Firma B však hneď po prevzatí leasingu zaplatila obe zostávajúce splátky
a tým vlastne predčasne ukončila leasing. Auto má byť predané a mám to vraj zaúčtovať ako nákup tovaru. Je toto v poriadku?
Prosím poraďte. Ďakujem :o.
Jana Acsová
10.10.06,14:11
U koho? U firmy A, alebo u firmy B?
Kedy bola uzatvorená LZ?
.lena.
10.10.06,14:42
U koho? U firmy A, alebo u firmy B?
Kedy bola uzatvorená LZ?
U firmy B či je to v poriadku :confused:
LZ bola uzatvorená v r.2003.
.lena.
17.10.06,07:00
Prosím, vie mi niekto poradiť ???
.lena.
23.10.06,07:24
Skúsim ešte raz pripomenúť otázku. Naozaj mi nikto nevie poradiť :confused:
andrej_rv
23.10.06,17:47
Firma A postúpila firme B auto na leasing 2 mesiace pred splatením. Firma B však hneď po prevzatí leasingu zaplatila obe zostávajúce splátky a tým vlastne predčasne ukončila leasing. Auto má byť predané a mám to vraj zaúčtovať ako nákup tovaru. Je toto v poriadku?



LZ bola uzatvorená v r.2003.
Asi áno, aj keď bez znalosti obsahu nájomnej zmluvy, zmluvy o postúpení a prípadne i zmluvy o odkúpení predmetu prenájmu sa k tomu dá vyjadriť len veľmi všeobecne. U firmy B ide o porušenie podmienok finančného prenájmu - nedodržanie stanovenej minimálnej doby 36 mesiacov - v zmysle § 24 ods. 4 písm. a) ZDP č. 366/1999 Z.z., (pre posudzovanie leasingových zmlúv uzavretých pred 1.1.2004 sa v zmysle § 52 ods. 17 ZDP použijú ustanovenia pôvodného ZDP č. 366/1999 Z.z.), firma B by následne mala prepočítať daňovo uznateľnú výšku odpisov v zmysle § 24 ods. 4 ZDP 366/1999). Časť uhradených splátok, ktorá prevyšuje daňovo uznateľnú výšku vyplývajúcu z prepočtu, možno podľa môjho názoru spolu s odkupnou cenou predmetu leasingu považovať za náklad na obstaranie vozidla (DHM alebo drobného majetku tovaru - podľa úvahy účtovnej jednotky).
.lena.
24.10.06,06:35
Asi áno, aj keď bez znalosti obsahu nájomnej zmluvy, zmluvy o postúpení a prípadne i zmluvy o odkúpení predmetu prenájmu sa k tomu dá vyjadriť len veľmi všeobecne. U firmy B ide o porušenie podmienok finančného prenájmu - nedodržanie stanovenej minimálnej doby 36 mesiacov - v zmysle § 24 ods. 4 písm. a) ZDP č. 366/1999 Z.z., (pre posudzovanie leasingových zmlúv uzavretých pred 1.1.2004 sa v zmysle § 52 ods. 17 ZDP použijú ustanovenia pôvodného ZDP č. 366/1999 Z.z.), firma B by následne mala prepočítať daňovo uznateľnú výšku odpisov v zmysle § 24 ods. 4 ZDP 366/1999). Časť uhradených splátok, ktorá prevyšuje daňovo uznateľnú výšku vyplývajúcu z prepočtu, možno podľa môjho názoru spolu s odkupnou cenou predmetu leasingu považovať za náklad na obstaranie vozidla (DHM alebo tovaru - podľa úvahy účtovnej jednotky). Ďakujem za reakciu :o. Áno, ide o porušenie podmienok fin.prenájmu, ale neviem či sa to tak berie aj vtedy, keď firma auto kúpila ako tovar, čiže ho chce hneď aj predať. V tom prípade predsa auto neodpisuje. Naozaj sa z tohto neviem vymotať.
andrej_rv
24.10.06,09:53
Ďakujem za reakciu :o. Áno, ide o porušenie podmienok fin.prenájmu, ale neviem či sa to tak berie aj vtedy, keď firma auto kúpila ako tovar, čiže ho chce hneď aj predať. V tom prípade predsa auto neodpisuje. Naozaj sa z tohto neviem vymotať. A môže sa tovar obstarávať formou leasingu? Postupovala sa predsa pôvodná zmluva - teda zmluva o finančnom prenájme s právom kúpy prenajatej veci. To, že sa firma B rozhodla auto urýchlene predať, podľa mňa neznamená, že ide o tovar. Ja by som predaj neúčtoval vôbec ako predaj tovaru - 604, ale ako predaj majetku (drobného, dlhodobého, v obstarávaní..) cez 641 alebo 642.
V predošlom príspevku som sa v súvislosti s úpravou základu dane pri predčasnom ukončení prenájmu vyjadril nepresne. Keďže ide o LZ uzavretú pred 1.1.2004, nájomca si samozrejme neuplatňuje žiadne leasingové odpisy. Do výšky uplatniteľných odpisov zodpovedajúcich rovnomernému alebo zrýchlenému odpisovaniu sa u starých zmlúv daňovo upravujú uhradené splátky nájomného.
.lena.
24.10.06,10:21
A môže sa tovar obstarávať formou leasingu? Postupovala sa predsa pôvodná zmluva - teda zmluva o finančnom prenájme s právom kúpy prenajatej veci. To, že sa firma B rozhodla auto urýchlene predať, podľa mňa neznamená, že ide o tovar. Ja by som predaj neúčtoval vôbec ako predaj tovaru - 604, ale ako predaj majetku (drobného, dlhodobého, v obstarávaní..) cez 641 alebo 642.
V predošlom príspevku som sa v súvislosti s úpravou základu dane pri predčasnom ukončení prenájmu vyjadril nepresne. Keďže ide o LZ uzavretú pred 1.1.2004, nájomca si samozrejme neuplatňuje žiadne leasingové odpisy. Do výšky uplatniteľných odpisov zodpovedajúcich rovnomernému alebo zrýchlenému odpisovaniu sa u starých zmlúv daňovo upravujú uhradené splátky nájomného.
Veď práve, to je výmysel šéfa prijať auto ako tovar, lebo ho chce predať a od obstarania ho vlastne vôbec nepoužil. Vyplatil auto leasingovke a mne to povedal už ako hotovú vec. Že či by to nešlo ako tovar, ale mne sa to absolútne nezdá. Keby niečo povedal dopredu, veď to boli už len dve splátky..žiadny problém. Neviem ako sa z tohto vymotám.
Ak budem postupovať ako pri leasingu - predčasne ukončenom, dám to do majetku a zaúčtujem ako predaj majetku, čo mi z toho vyplýva? Čo budem musieť daňovo upraviť?