Saly
10.10.06,17:36
Dobrý večer na porade,
prosím vás o radu. S akým priemerným hodinovým zárobkom mám vyrátať odstupné pre zamestnankyňu po materskej dovolenke? Ja som názoru, že by som mala použiť predpokladaný, ale stretla som sa s názorom, že by som mala použiť priemerný zárobok, ktorý mala pred nástupom materskej a potom rodičovskej dovolenky. Zamestnankyňa nemala pred nástupom minimálnu mzdu a mala vyššiu mzdu ako je terajšia minimálna mzda, no pred nástupom čerpala aj riadnu dovolenku, ktorá sa do priemeru nezaratáva. Teraz som na pochybách. Za radu vopred ďakujem.
Tweety
10.10.06,15:54
Dobrý večer na porade,
prosím vás o radu. S akým priemerným hodinovým zárobkom mám vyrátať odstupné pre zamestnankyňu po materskej dovolenke? Ja som názoru, že by som mala použiť predpokladaný, ale stretla som sa s názorom, že by som mala použiť priemerný zárobok, ktorý mala pred nástupom materskej a potom rodičovskej dovolenky. Zamestnankyňa nemala pred nástupom minimálnu mzdu a mala vyššiu mzdu ako je terajšia minimálna mzda, no pred nástupom čerpala aj riadnu dovolenku, ktorá sa do priemeru nezaratáva. Teraz som na pochybách. Za radu vopred ďakujem.
1. Skutočne je to žena po MD? Pretože ak čerpala MD, tak je chránená pred výpoveďou.
2. AK je to inak a ide zamestnávateľ vyplatiť odstupné , počíta sa z pravdepodnobného zárobku, ktorý by mala, keby nastúpila do práce.
Saly
10.10.06,16:45
Ano je to žena po materskej a dohodli sa so zamestnávateľom na výpovedi.Ďakujem za odpoveď
tuta
10.10.06,16:55
Súhlasím s Tweety, odstupné jej treba počítať z pravdepodobného zárobku, ktorý by dosiahla, keby nastúpila do zamestnania.
felixh
23.08.08,10:12
Mame zamestnakynu na RD od r.2005 kedy mala dohodnuty hruby mesacny prijem 7000,-Sk . Teraz kedze je jej miesto uz zrusene jej po nastupe do prace davame vypoved s narokom na odstupne.
Z akej vysky sa bude pocitat odstupne ked teraz je min.mes.mzda 8100,-Sk ??? / z 8100,- a lebo povodnych 7000,-Sk/ ???
Zita4
23.08.08,10:50
Mame zamestnakynu na RD od r.2005 kedy mala dohodnuty hruby mesacny prijem 7000,-Sk . Teraz kedze je jej miesto uz zrusene jej po nastupe do prace davame vypoved s narokom na odstupne.
Z akej vysky sa bude pocitat odstupne ked teraz je min.mes.mzda 8100,-Sk ??? / z 8100,- a lebo povodnych 7000,-Sk/ ???
Tak, ako to bolo napísané v predchádzajúcich odpovediach, treba použiť pravdepodobný zárobok. V žiadnom prípade nie 7000 Sk.
felixh
23.08.08,18:28
Tak, ako to bolo napísané v predchádzajúcich odpovediach, treba použiť pravdepodobný zárobok. V žiadnom prípade nie 7000 Sk.
Asi som trochu nechapavy ale ak nie 7000,-Sk tak MINIMALNE KOLKO ???, ked pocas trvania MD sme predsa nemenili mzdu zamestnankyne ??? Bude to ako som pisal hore 8100,-Sk/mesiac ???
Chobot
23.08.08,20:43
Asi som trochu nechapavy ale ak nie 7000,-Sk tak MINIMALNE KOLKO ???, ked pocas trvania MD sme predsa nemenili mzdu zamestnankyne ??? Bude to ako som pisal hore 8100,-Sk/mesiac ???

Áno, pravdepodobný zárobok je minimálne vo výške minimálnej mzdy. Aj keď ste plat nemenili, pri nástupe by musela mať minimálne 8100,- SKK - čo je pravdepodobný zárobok.
Ing. Pavol Zúber
20.07.09,10:31
Zamestnankyňa je na RD. Pred RD jej mzdu tvoril základ 354,6€+ prémie podľa výkonu práce.Teraz sa rozhodla nastúpiť do práce, ale zamestnávateľ nemá pre ňu prácu preto sa dohodli na dvojmesačnom odstupnom. Do predpokladaného priemeru má zarátať aj prémie alebo iba základnú mzdu?
mzdarka renca
20.07.09,10:35
Zamestnankyňa je na RD. Pred RD jej mzdu tvoril základ 354,6€+ prémie podľa výkonu práce.Teraz sa rozhodla nastúpiť do práce, ale zamestnávateľ nemá pre ňu prácu preto sa dohodli na dvojmesačnom odstupnom. Do predpokladaného priemeru má zarátať aj prémie alebo iba základnú mzdu?

Iba základnú mzdu, nakoľko nepodala žiaden pracovný výkon na to, aby sa tam počítali aj prémie.
Ing. Pavol Zúber
20.07.09,10:44
Neviete prosím Vás podľa akého § ZP, lebo zamestnankyňa s tým nesúhlasí a chce vyrátať priemer z posledného obdobia kedy pracovala. Ďakujem.
veronikasad
20.07.09,10:52
Neviete prosím Vás podľa akého § ZP, lebo zamestnankyňa s tým nesúhlasí a chce vyrátať priemer z posledného obdobia kedy pracovala. Ďakujem.
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Ing. Pavol Zúber
20.07.09,11:04
Neviete mi povedať podla akeho § ZP, lebo zamestnankyňa s tým nesúhlasí a chce vypočítať priemer z posledného obdobia keď pracovala. A má ona právo sa hocikedy rozhodnúť že nastúpi do práce keď je ešte na RD keď na jej pozícii je iný zamestnanec? Ďakujem.
Chobot
20.07.09,11:05
Neviete mi povedať podla akeho § ZP, lebo zamestnankyňa s tým nesúhlasí a chce vypočítať priemer z posledného obdobia keď pracovala.

Veď veronikasad ti to uviedla o príspevok vyššie!


A má ona právo sa hocikedy rozhodnúť že nastúpi do práce keď je ešte na RD keď na jej pozícii je iný zamestnanec? Ďakujem.

Áno, ona má právo rozhodnúť sa sama, kedy ukončí materskú (rodičovskú) dovolenku a nastúpi späť. Zo slušnosti by to mala ale urobiť v predstihu, aby sa zamestnávateľ mohol na jej nástup pripraviť, nie že 30.7. oznámi, že nastupuje späť 3.8.... :confused:
veronikasad
20.07.09,11:09
Neviete mi povedať podla akeho § ZP, lebo zamestnankyňa s tým nesúhlasí a chce vypočítať priemer z posledného obdobia keď pracovala. A má ona právo sa hocikedy rozhodnúť že nastúpi do práce keď je ešte na RD keď na jej pozícii je iný zamestnanec? Ďakujem.
Ako máte urobenú zmluvu so zamestnancom, ktorý ju zastupuje ?
Pokial máte uvedené zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky pracovníka XY, pracovný pomer zastupujúceho zamestnanca nástupom pracovníčky z MD končí.
Ing. Pavol Zúber
21.07.09,06:45
Ďakujem veľmi ste mi pomohli.
31Jankal
22.07.09,07:55
Dobrý den, má otázku. Kamarátka robila pred materskou 6 rokov potom nastúpila na MD a je tam sedem rokov, teraz jej končí. Ide na neplatenú materskú a možno aj platenú ak jej to schvália.
Ak by išla na neplatenú materskú do 6 rokov veku dieťaťa a so zamestnávateľom by sa dohodla na výpovedi tak by mala nárok na odstupné?
Ak by išla na platenú materskú tak stále zostáva ako zamestnankyna u zamestnávateľa?
Dakujem za odpovede
31Jankal
22.07.09,08:16
prosím poradte
jankasm
22.07.09,09:03
Dobrý den, má otázku. Kamarátka robila pred materskou 6 rokov potom nastúpila na MD a je tam sedem rokov, teraz jej končí. Ide na neplatenú materskú a možno aj platenú ak jej to schvália.
Ak by išla na neplatenú materskú do 6 rokov veku dieťaťa a so zamestnávateľom by sa dohodla na výpovedi tak by mala nárok na odstupné?
Ak by išla na platenú materskú tak stále zostáva ako zamestnankyna u zamestnávateľa?
Dakujem za odpovede


Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


Čo sa týka odstupného, počas rodičovskej dovolenky ja chránená pred výpoveďou, jedine z organizačných dôvodov a tam by mala nárok na odstupné. Ak sa však dohodnú na skončení pracovného pomeru, tak nárok na odstupné nemá. Nemôžu sa "dohodnúť na výpovedi". Môže alebo dostať alebo dať výpoveď, alebo sa dohodnú na skončení pracovného pomeru dohodou.
Ja by som zostala naďalej v zamestnaní a požiadala o predĺženie rodičovskej dovolenky, čo jej podľa vyššie citovaného zákona musí umožniť. Má to aj výhody, napr. počas trvania zamestnania, keby napr. v budúcnosti nastupovala na ďalšiu MD, sa jej toto obdobie počíta do dní nemocenského poistenia. Keby bola len na rodičovskej dovolenke, už bez zamestnania, vtedy by sa jej nepočítali, musela by si platiť nemocenské poistenie dobrovoľne, inak by pri ďalšej MD nemala nárok na materské. :cool:
31Jankal
22.07.09,09:39
Ja by som to chcela upresniť. Ona už je s druhým dieťaťom doma a teraz on bude mať 3 roky takže je na rodičovskej dovolenke. Vzťahuje sa to všetko aj na toto, že s tým musí súhlasiť zamestnávateľ atd.........
jankasm
22.07.09,09:44
Ja by som to chcela upresniť. Ona už je s druhým dieťaťom doma a teraz on bude mať 3 roky takže je na rodičovskej dovolenke. Vzťahuje sa to všetko aj na toto, že s tým musí súhlasiť zamestnávateľ atd.........

Je jedno či je na rodičovskej dovolenke s prvým alebo druhým dieťatkom, a je jedno či bude mať ďalšie alebo nebude. Proste pri každom dieťatku platia rovnaké podmienky. Ako som už teda citovala vyššie zákon, pokiaľ ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, bude predĺžená rodičovská dovolenka platená alebo neplatená, tak zamestnávateľ je povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku až do 6 rokov. Môže samozrejme požadovať nejaké lekárske potvrdenie.