apo
10.10.06,23:29
Zákon o dani z príjmu rieši v §19 kedy ide nájom ako daňový výdavok v prípade, že je nájomné vyplácané fyzickej osobe. O iných vzťahoch nájomcu a prenajímateľa zákon o dani z príjmu nehovorí.

Otázka.
V podvojnom účtovníctve je v decembri vystavená faktúra:
nájom
December 10
Január 10
Február 10
Náklady na energie (voda, plyn, elektrická energia)
December 1
Január 1
Február 1

Energie budú vyúčtované.

Je nutné výnosy časovo rozlišovať v položkách nájomné aj služby, alebo celá faktúra bude výnosom v starom roku.

Prosím poradiť.

apo
kacena26
11.10.06,03:57
áno, musíš to časovo rozlišiť.
renča1
11.10.06,04:03
§ 56






Účty časového rozlišovania








(1) Na účtoch účtovej skupiny 38 – Časové rozlíšenie nákladov a výnosov sa časovo rozlišujú náklady a výnosy.








(9) Na účte 384 – Výnosy budúcich období sa účtujú príjmy v bežnom účtovnom období, ktoré vecne patria do výnosov v budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté vopred, sumy zaplatených paušálov vopred na zabezpečenie servisných služieb a prijaté predplatné.
(10) Zúčtovanie výnosov budúcich období sa vykoná v období, s ktorým vecne súvisia.

(13) Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.


§5




Časové rozlíšenie nákladov a výnosov








(1) Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. (4) Výnosy a príjmy, ktoré sa týkajú budúcich účtovných období, sa časovo rozlišujú ako
a) výnosy budúcich období na účte 384,
b) príjmy budúcich období na účte 385.

(5) Kritériom na účtovanie účtovných prípadov časového rozlíšenia je skutočnosť, že je známy ich vecný obsah, suma a je určené


obdobie, ktorého sa týkajú.



(7) Na účty časového rozlíšenia sa vzťahuje dokladová inventúra a pri inventarizácii sa posudzuje ich výška a odôvodnenosť existencie časového rozlíšenia.






Záver: budeš časovo rozlišovať plyn , elektr., vodu a pri nájomnom budeš postupovať /účtovať/ podľa postupov účtovania v PÚ, podľa hore uvedených §.
apo
11.10.06,07:29
Záver: budeš časovo rozlišovať plyn , elektr., vodu a pri nájomnom budeš postupovať /účtovať/ podľa postupov účtovania v PÚ, podľa hore uvedených §.

No ďakujem pekne.

Keď som robil rok 2005 riešil som vzťahy podľa mojej otázky u nájomcov, navrhoval som opatrenia ako sa zbaviť koeficientov nakoľko nájomcovia sú registrovaní aj neregistrovaní na DPH a ako odstrániť povinnosť upravovať DPH zo zmeny účelu použitia investície nakoľko je to investícia zkolaudovaná v októbri 2005.

Vlastník budovy chcel čím skôr peniaze tak zvolil netradičný interval fakturácie, tento fakt som nedocenil

Chybu napravím tak, že vstúpim do účtovníctva 2005, znížim výnosy, urobím výnosy budúcich období. Aby nebolo dosť nemám zaúčtované ani nevyfakturované dodávky za spotrebované energie takže aj zaúčtujem aj energie.

Výsledkom bude zníženie základu dane z príjmu a podáme dodatočné daňové priznanie za rok 2005 aj s novou súvahou a výsledovkou.


Doporučuješ takýto postup, alebo by si postupovala opravnými zápismi v účtovníctve 2006 a podaním dodatočného priznania k DP za rok 2005?

Ďakujem za radu a počkám ďalej.

apo
andrej_rv
11.10.06,15:54
Chybu napravím tak, že vstúpim do účtovníctva 2005, znížim výnosy, urobím výnosy budúcich období. Aby nebolo dosť nemám zaúčtované ani nevyfakturované dodávky za spotrebované energie takže aj zaúčtujem aj energie.
Doporučuješ takýto postup, alebo by si postupovala opravnými zápismi v účtovníctve 2006 a podaním dodatočného priznania k DP za rok 2005?
Podľa § 16 ods. 10 ZÚ je možné v záujme pravdivého a verného obrazu účtovníctva uzavreté účtovné knihy otvoriť len do schválenia účtovnej závierky. Keďže závierku už asi schválenú máte, ja by som pri opravách účtovných chýb, ktoré možno posúdiť ako významné (napr. v smernici), postupoval podľa § 59 ods. 14 PPÚ (účtovanie na účtoch 428, 429). Ak pôjde o nevýznamné opravy nákladov a výnosov, opravy by som účtoval na príslušné vecné účty bežného roka s odlišnou analytikou. Pokiaľ by bola v dôsledku opráv vyššia daňová povinnosť, účtovná jednotka podať dodatočné DP musí, ak bude daňová povinnosť nižšia, DP podať môže.
apo
12.10.06,10:47
Podľa § 16 ods. 10 ZÚ je možné v záujme pravdivého a verného obrazu účtovníctva uzavreté účtovné knihy otvoriť len do schválenia účtovnej závierky. Keďže závierku už asi schválenú máte, ja by som pri opravách účtovných chýb, ktoré možno posúdiť ako významné (napr. v smernici), postupoval podľa § 59 ods. 14 PPÚ (účtovanie na účtoch 428, 429). Ak pôjde o nevýznamné opravy nákladov a výnosov, opravy by som účtoval na príslušné vecné účty bežného roka s odlišnou analytikou. Pokiaľ by bola v dôsledku opráv vyššia daňová povinnosť, účtovná jednotka podať dodatočné DP musí, ak bude daňová povinnosť nižšia, DP podať môže.

Ďakujem za radu, ale budem sa ďalej pýtať.

Ak budem budem postupovať ako pri nevýznamných chybách v roku 2006 výnosové položky zdanené už v roku 2005 odpočítam od základu dane v roku 2006?

Urobil som chybu v roku 2005, že som nedal do nákladov nevyfakturované dodávky. Za plyn prišla vyúčtovacia faktúra až v 8. mesiaci 2006 za celé obdobie 11/2005 až 7/2006. Energie komplet sú preúčtované. Majiteľ nehnuteľnosti prenajíma 100 % plochy nič nejde do spotreby účtovnej jednotky.

Vo faktúrach pre nájomcov sme energie účtovali ako výnos (602) nie ako prijatú zálohu. Takto som vypočítal aj koeficient za rok 2005 pričom do koeficientu som zahrnul aj nájom a nergie vyfakturované v decembri 2005 za 12/05 až 02/06. V koeficiente v čitateli boli nájmy a energie od platiteľov DPH a energie od neplatiteľov DPH. V menovateli boli všetky nájmy a nenergie vyfakturované v decembri 2005 za 12/05 až 02/06.

Zrejme som urobil riadne klbko problémov.

Vzhľadom na to, že účtovná závierka ešte nebola schválená nebolo by schodnejšie otvoriť účtovníctvo 2005? Energie vo faktúrach dať na prijaté zálohy, zaúčtovať nevyfakturované dodávky energií. Ak pôjdem týmto spôsobom zmení sa koeficient pre DPH, keď vyfakturované energie nebudú výnosom, ale prijatou zálohou?

Keď som robil koniec roka 2005 v tejto firme veľmi som zjednodušil rozmer problémov ktoré je nutné vyriešiť. Cena útech je, že sa bude znižovať základ dane, ktorý nebol nijako veľký.

Poraďáci prosím pomôžte nájsť dobré riešenie.

apo
andrej_rv
12.10.06,21:30
Ak budem budem postupovať ako pri nevýznamných chybách v roku 2006 výnosové položky zdanené už v roku 2005 odpočítam od základu dane v roku 2006?

Náklady a výnosy súvisiace s rokom 2005 by sa mali pri uzávierke 2006 brať ako odpočítateľné resp. pripočítateľné položky k HV. Na dodatočnom DP sa potom k pôvodnému účtovnému HV zas naopak pripočítajú a odpočítajú v prvej časti DP (presný postup tu už asi na Porade tuším bol).


Vzhľadom na to, že účtovná závierka ešte nebola schválená nebolo by schodnejšie otvoriť účtovníctvo 2005?

No, pokiaľ fakt ešte nie je schválená závierka (?), ja by som asi radšej urobil opravy v r. 2005 a s dodatočným DP podal aj opravené účtovné výkazy, nech mi to v r. 2006 nestraší (netreba zabudnúť potom na iné počiatočné stavy)


Urobil som chybu v roku 2005, že som nedal do nákladov nevyfakturované dodávky. Za plyn prišla vyúčtovacia faktúra až v 8. mesiaci 2006 za celé obdobie 11/2005 až 7/2006. Energie komplet sú preúčtované. Majiteľ nehnuteľnosti prenajíma 100 % plochy nič nejde do spotreby účtovnej jednotky.
Vo faktúrach pre nájomcov sme energie účtovali ako výnos (602) nie ako prijatú zálohu.
Tu Ti asi veľmi neporadím, veľa záleží aj od znenia konkrétnych nájomných zmlúv. Ale možno by sa dalo (aj kvôli koeficientu) prevažnú časť energií ponechať na 602. Vychádzam z toho, že aj plynári a elektrárne priebežné platby nenazývajú preddavkami, ale tuším platbami za opakované plnenia (nemám ich teraz poruke). Ja tieto platby a ich prefakturáciu tiež neúčtujem ako preddavky ale priamo do nákladov resp. výnosov. A tú vyúčtovaciu fa k opakovaným plneniam snáď možno ošetriť cez internú smernicu - napr. tak, že si interne stanovíš zásadu, že na všetky dodávky energií resp. neskladované dodávky sa bude tvoriť krátkodobá rezerva na nevyfakturované dodávky - práve z dôvodu, že niektoré zúčtovania dochádzajú naozaj neskoro. Ale neviem, či niečo podobné je u Teba priechodné (aj vzhľadom na text zmlúv a spôsob fakturácie). Možno niekto bude mať jednoduchšie alebo lepšie riešenie.
apo
12.10.06,22:15
Super, keď som si to domotal za rok 2005 aspoň v postupoch ako to napraviť máme príbuzný názor. Dať vyfakturované energie na zálohy by nešlo kôli DPH. Uvažujem ak v predpise úhrad za 12/05 až 02/06 ponechám 1/3 nájmu aj energií na 602 a 2/3 zaúčtujem na účet Dal 384 nič by sa nemalo zmeniť vo vyfaktúrovanej DPH, ktorá sa vzťahuje na obdobie 3 mesiacov. Ak to takto môže zostať tak už mám postup ako von z tejto šlamastiky.

Ďakujem

apo