sonkie
11.10.06,07:39
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o pomoc, ako správne urobiť zahraničný cesťák. Kolega išiel na pracovnú cestu do Poľska. Dala som mu zálohu 180,- EUR. On si v Poľsku zamenil 100,- EUR na PLN a dostal za ne 388,- PLN (doklad zo zmenárne mám). Z týchto peňazí potom platil ubytovanie, tankovanie, diaľničný poplatok, spolu to bolo 283,25 PLN. Podľa zákona má nárok aj na stravné, t.j. 35,- EUR. Podľa hodín som mu vyrátala stravné spolu s vreckovým na 91,88 EUR.
Keď to zrekapitulujem, tak zo zálohy by mu malo zostať 80,- EUR a 104,75 PLN. A ja by som mu mala vyplatiť 91,88 EUR.
V akej mene mám teraz cesťák urobiť? Keď záloha bola v EUR, diety sú tiež v EUR a bloky sú v PLN.
Dúfam, že mi pomôžete. Ďakujem
Chobot
11.10.06,06:05
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o pomoc, ako správne urobiť zahraničný cesťák. Kolega išiel na pracovnú cestu do Poľska. Dala som mu zálohu 180,- EUR. On si v Poľsku zamenil 100,- EUR na PLN a dostal za ne 388,- PLN (doklad zo zmenárne mám). Z týchto peňazí potom platil ubytovanie, tankovanie, diaľničný poplatok, spolu to bolo 283,25 PLN. Podľa zákona má nárok aj na stravné, t.j. 35,- EUR. Podľa hodín som mu vyrátala stravné spolu s vreckovým na 91,88 EUR.
Keď to zrekapitulujem, tak zo zálohy by mu malo zostať 80,- EUR a 104,75 PLN. A ja by som mu mala vyplatiť 91,88 EUR.
V akej mene mám teraz cesťák urobiť? Keď záloha bola v EUR, diety sú tiež v EUR a bloky sú v PLN.
Dúfam, že mi pomôžete. Ďakujem

To, že si niečo zamenil a výmenný kurz sú veci pre Teba irelevantné. Ty si napočítaj tie sumy na dokladoch, ktoré Ti predložil v PLN, výslednú sumu prepočítaj kurzom NBS na EUR. Túto sumu potom zrátaj s jeho nárokom na stravné a vreckové (ako uvádzaš 91,88 EUR) a dostaneš nejakú sumu v EUR. Ak je táto suma vyššia ako záloha, tak mu doplatíš čiastku v EUR. To, že mu zostali nejaké PLN nech Ťa netrápi. Ty pracuj len s menou EUR.
Jozef I
11.10.06,06:44
To, že si niečo zamenil a výmenný kurz sú veci pre Teba irelevantné. Ty si napočítaj tie sumy na dokladoch, ktoré Ti predložil v PLN, výslednú sumu prepočítaj kurzom NBS na EUR. Túto sumu potom zrátaj s jeho nárokom na stravné a vreckové (ako uvádzaš 91,88 EUR) a dostaneš nejakú sumu v EUR. Ak je táto suma vyššia ako záloha, tak mu doplatíš čiastku v EUR. To, že mu zostali nejaké PLN nech Ťa netrápi. Ty pracuj len s menou EUR.
Tak s týmto by som až tak nesúhlasil. Ako by si vyriešil tú istú situáciu, keby zamestnanec nič neminul zo zamenených zlotých a vrátil by všetko zamestnávateľovi? Ten sa ma k tomu postaviť tak, že ho to netrápi? Zamestnanec predsa vráti zálohu v plnej výške ale v inej mene. Nemôžeš predsa ignorovať že mu ostali peniaze.
Tú výmenu by som bral do úvahy nasledovne: Za 100 EUR dostal 388 PLN čo znamená výmenný kurz voči Eur 3,88. Každý bloček by som prepočítal týmto kurzom a dostanes náklad v Eur. Tak isto dostanes v Eur zostatok PLN. Tu nastáva trošku problém, čo s tým zostatkom. Ak sa chodí na SC do Polska častejšie tak nie je problém PLN zobrať do pokladne, ale ak nie tak je asi na dohode či to zostane zamestnancovi alebo sa to ide zameniť do banky za skk. Podla toho mu potom vyplatíš menej alebo viac EUR. Inak najlepšie je keď sa takáto zamenená cudzia mena minie celá v danom štáte, aby nebol problém z vyúčtovaním. Toľko môj názor. :)
Chobot
11.10.06,06:54
Tak s týmto by som až tak nesúhlasil. Ako by si vyriešil tú istú situáciu, keby zamestnanec nič neminul zo zamenených zlotých a vrátil by všetko zamestnávateľovi? Ten sa ma k tomu postaviť tak, že ho to netrápi? Zamestnanec predsa vráti zálohu v plnej výške ale v inej mene. Nemôžeš predsa ignorovať že mu ostali peniaze.
Tú výmenu by som bral do úvahy nasledovne: Za 100 EUR dostal 388 PLN čo znamená výmenný kurz voči Eur 3,88. Každý bloček by som prepočítal týmto kurzom a dostanes náklad v Eur. Tak isto dostanes v Eur zostatok PLN. Tu nastáva trošku problém, čo s tým zostatkom. Ak sa chodí na SC do Polska častejšie tak nie je problém PLN zobrať do pokladne, ale ak nie tak je asi na dohode či to zostane zamestnancovi alebo sa to ide zameniť do banky za skk. Podla toho mu potom vyplatíš menej alebo viac EUR. Inak najlepšie je keď sa takáto zamenená cudzia mena minie celá v danom štáte, aby nebol problém z vyúčtovaním. Toľko môj názor. :)

Zákon o cest. náhradách hovorí jasnou rečou v § 36 ods. 6:

"(6) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ túto sumu alebo jej časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v slovenskej mene."

Rovnako aj opačný prípad, ak bol preddavok vyšší, ods. 5:

"5) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste vyšší, ako sú nároky zamestnanca, vracia zamestnanec zamestnávateľovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnávateľom môže zamestnanec vrátiť túto sumu alebo jej časť v inej cudzej mene, na ktorú zamestnanec túto menu v zahraničí zamenil, alebo v slovenskej mene."


Pre PL vyhláška určuje základnú dennú náhradu v EUR. Nie je povinnosťou zamestnávateľa zobrať naspäť zostatok v PLN. Ak nevedú PLN pokladňu, tak prečo by ju mali kvôli pár desiatkam PLN zavádzať?

Jasné, že ak zamestnávateľ chce, môže mu zúčtovať náhrady aj v PLN, ale nie je povinný. Zamestnanec si môže zvyšné PLN zameniť v hociktorej zmenárni alebo banke naspäť na SKK.

Obdobne to u nás funguje v HUF. Kto cestuje do maďarska, dostane vždy len EUR a aj vracia EUR, ak bol preddavok vyšší. Firmu nezaujíma, že niekomu zostali HUF, mohol ich zameniť naspäť na EUR v HU alebo na SKK na Slovensku.
lydula
30.07.07,10:06
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o pomoc, ako správne urobiť zahraničný cesťák. Kolega išiel na pracovnú cestu do Poľska. Dala som mu zálohu 180,- EUR. On si v Poľsku zamenil 100,- EUR na PLN a dostal za ne 388,- PLN (doklad zo zmenárne mám). Z týchto peňazí potom platil ubytovanie, tankovanie, diaľničný poplatok, spolu to bolo 283,25 PLN. Podľa zákona má nárok aj na stravné, t.j. 35,- EUR. Podľa hodín som mu vyrátala stravné spolu s vreckovým na 91,88 EUR.
Keď to zrekapitulujem, tak zo zálohy by mu malo zostať 80,- EUR a 104,75 PLN. A ja by som mu mala vyplatiť 91,88 EUR.
V akej mene mám teraz cesťák urobiť? Keď záloha bola v EUR, diety sú tiež v EUR a bloky sú v PLN.
Dúfam, že mi pomôžete. Ďakujem


Dobry den,

reagujem na trosku starsiu temu, ale mam podobny problem. Sme spediterska firma a vodici su v podstate neustale na zahranicnych pracovnych cestach. Zalohy dostavaju v EUR, diety tiez, ale velmi casto sa stava, ze spolu s blokmi v EURO mene predkladaju aj bloky v inej mene. Zatial to riesim prepocitanim blokov v inej mene na menu EUR kurzom NBS ku dnu vyuctovania pracovnej cesty a odpocitanim zo zalohy v EUR. Nie som si vsak ista, ci pouzivam spravny den, co sa tyka kurzu NBS. Je moj postup spravny? Poradte mi prosim. Ako ste to Vy nakoniec riesili minuly rok?

Za odpoved vopred dakujem
Chobot
30.07.07,10:29
Dobry den,

reagujem na trosku starsiu temu, ale mam podobny problem. Sme spediterska firma a vodici su v podstate neustale na zahranicnych pracovnych cestach. Zalohy dostavaju v EUR, diety tiez, ale velmi casto sa stava, ze spolu s blokmi v EURO mene predkladaju aj bloky v inej mene. Zatial to riesim prepocitanim blokov v inej mene na menu EUR kurzom NBS ku dnu vyuctovania pracovnej cesty a odpocitanim zo zalohy v EUR. Nie som si vsak ista, ci pouzivam spravny den, co sa tyka kurzu NBS. Je moj postup spravny? Poradte mi prosim. Ako ste to Vy nakoniec riesili minuly rok?

Za odpoved vopred dakujem

Robíš to správne, keď prepočítavaš kurziom NBS ku dňu zúčtovania CP na EUR.
katarina26
30.07.07,10:39
Dobrý deň!

Prosím o radu.
Pri vyplatení zálohy v EUR (napr.22.7.07) a pri vyúčtovaní tej zálohy( napr.30.7.07) musím použiť rovnaký kurz ako bol v deň keď som zálohu vyplatila?

A keď musím ešte doplatiť zamestnancovi EUR - kurzom 30.7.07?

Ďakujem :)
Chobot
30.07.07,11:05
Dobrý deň!

Prosím o radu.
Pri vyplatení zálohy v EUR (napr.22.7.07) a pri vyúčtovaní tej zálohy( napr.30.7.07) musím použiť rovnaký kurz ako bol v deň keď som zálohu vyplatila?

A keď musím ešte doplatiť zamestnancovi EUR - kurzom 30.7.07?

Ďakujem :)

Aký kurz chceš použiť? Veď počítaš s menou EUR aj pri zálohe aj pri vyúčtovaní. A ak doplácaš, tak doplácaš zase len EUR.

Napr. :
záloha - 100 EUR
vyúčtovanie/nárok - 120 EUR
doplatíš - 20 EUR

Jedine keby si doplatok vyplácala v SK, tak ho prepočítaš kurzom v deň vyúčtovania.
katarina26
30.07.07,11:17
A tých 20 EUR z valutovej pokladne ? Akým kurzom ich vydám?

Ďakujem!
Chobot
30.07.07,11:32
A tých 20 EUR z valutovej pokladne ? Akým kurzom ich vydám?

Ďakujem!

Keď vydáš hotovosť, nepotrebuješ na to kurz. Jednoducho vydáš 20 EUR a v peňažnom denníku zapíšeš výdaj 20 EUR. Čo chceš prepočítavať na SKK? V účtovníctve?
katarina26
30.07.07,11:48
Ide mi o účtovnú hodnotu tých 20EUR. Len si to chcem overiť, lebo v publikácii Dane, účtovníctvo - Vzory a prípady 4/2007 som sa dočítala že zálohu na ZPC vyučtovávam kurzom akým som ju vydala z val.pokladne.

A ten zvyšik čo mám doplatiť kurzom kedy vyučt.ZPC.

Môžete mi to potvrdiť?
katarina26
30.07.07,11:53
Ide mi o účtovnú hodnotu tých 20 EUR. To je všetko.
Chobot
30.07.07,12:39
Ide mi o účtovnú hodnotu tých 20 EUR. To je všetko.

Aha, čiže ide ti o protihodnotu v SKK a jej zaúčtovanie. Nie som síce účtovník, ale v tom prípade asi to bude kurzom dňa účtovného prípadu. Teda v deň, kedy to účtuješ v internom účtovníctve.