renča1
11.10.06,07:55
Prikladám dotaz na DRSR a aj odpoveď - stanovisko . Možno vám to niekomu pomôže.;)
onidlo
02.04.09,16:19
Dakujem Velmi pekne, aj v mene ostatnych Poradakov ;-) Len v texte nevidim odpoved na otazku, ci treba zaruceny elektronicky podpis (teda od certifikacnej autority) alebo si certifikaty staci vygenerovat.

Mate s tym niekto skusenosti?
zlatica76
09.04.09,05:16
Pokiaľ dobre rozumiem elektronickému podpisu, tak ja ako prijímateľ elektronického dokumentu by som mala mať verejný kľúč toho, kto mi posiela elektronický dokument.

V súčasnosti sa stretávam s tým, že nám cez mail chodia faktúry (v .pdf), ale podľa mňa nie sú podpísané elektronicky.

Je potrebné takéto faktúry podpisovať elektronicky?

Je pre daňové účely dostatočná faktúra, ktorú mi pošlú mailom (a len mailom) bez podpisu a pečiatky? (príp. dodávateľ naskenuje podpis aj pečiatku - toto však nepovažujem za elektronický podpis)

A ešte doplním (po prečítaní príspevkov ohľadom elektronického podpisu):
Podľa mojho nazoru - elektronicky vyhotovená faktúra je zmes čísel, ktorou naplním systém (je to vlastne priamy vstup do informačného systému spoločnosti). Niečo podobné mám, keď si sťahujem elektronický výpis z bankového účtu z internetu. Tam sú elektronické podpisy, a keďže mám certifikáty nainštalované priamo v exploreri, javí sa to pre mňa zrozumiteľne. Tento bankový výpis nahrávam priamo do systému, a nemám ho vytlačený (banka síce dodatočne posiela aj papiere).

Keď by som spravila analógiu - tak elektronicky vyhotovená faktúra je niečo podobné - dodávateľ by mi poslal nejaký súbor, ktorý by mal presne danú štruktúru, tento súbor by som nahrala do systému a systém by bol tak nastavený, že by mi tú faktúru aj rozúčtoval :). Tento súbor (t.j. elektronicky vyhotovená faktúry) musí byť podpísaná elektronickým podpisom.

Faktúra zaslané mailom - sú to len tlačové výstupy (a ako som sa niekde dočítala, šetria len poštovné). Takúto faktúru nepovažujem za elektronicky vyhotovorenú (nakoľko nemá štruktúru a systém mi to .pdf neprečíta :) ) - tieto asi nemusia byť nijako podpísané.

Uvažujem správne?
zlatica76
14.04.09,04:37
Sranda - do mailu mi prišla odpoveď, tu ju však nevidím :)

Odpoveď od "srska":
Uvažuješ polosprávne.
Podľa stanoviska DRSR je možné mať vo firme faktúru buď v písomnej (klasickej) forme alebo aj v elektronickej so *zaručeným* elektronickým podpisom (ZEP). Aby si takúto faktúru mohla dostať do tlačovej podoby vo svojom PC, musíš mať nainštalovaný soft, ktorý ti umožní náhľad takto podpísaného dokumentu na monitore a následnú tlač. Ten soft sa volá
napr.* QSign 3.3* a pre overovanie je voľne stiahnuteľný na webe *ardaco.com* a je certifikovaný NBÚ SR. Keď ti príde v prílohe mailu dokument podpísaný *zaručeným elektronickým podpisom*, skontroluješ si platnosť certifikátu vydaného certifikačnou autoritou a ak je certifikát platný (vydáva sa na obdobie spravidla 1 roka) podpis je OK a máš relevantný dokument napr. faktúru od dodávateľa, ktorú musia kontrolóri DÚ akceptovať. Ak je dokument podpísaný len elektronickým podpisom (nie zaručeným) podľa mňa by poštou mala dojsť faktúra aj v papierovej forme. (podobne ako to je s podávaním dokumentov na elektronickú podateľňu daňovej správy SR pokiaľ niesú podpísané ZEP § 20 ods. 8 zákona 511/1992 Z.z. Pokiaľ sú podávané so ZEP predchádza tomu autorizácia u správcu dane a ide to všetko v elektronickej forme.) Zatiaľ toľko. Ak chceš viac info pošli mi súkromnú správu.


Doplnim ešte moje postrehy. Istá firma mi poslala relatívne dlhý list ako zdôvodnenie, prečo nám môžu posielať elektronické faktúry, a z celého toho bolo podľa mňa najdôležitejšie toto:

Odkaz na § 75 ods. 6 zákona o DPH:
" Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlaosm zákazníka elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (odkaz na zákon o elektronickom podpise) Poznámka: Tu sa myslí faktúra ako súbor dát a nie tlačová forma faktúry

Len z tej poznámky som vydedukovala to, čo som písala predtým - t.j. že elektronicky podpísaný musí byť súbor, ktorý v podstate priamo nasypem do systému (a to je teda elektronická faktúra).

Vyhláška 542/2002 Z.z. NBÚ o spôsobe a postupe používania elektronického podpisu v § 6 vymedzuje formáty elektronických dokumentov.

Rada by som privítala názory tých, ktorí majú takéto faktúry (t.j. nepodpísané elektornickým podpisom a zasielané mailom) a súčasne už mali daňovú kontrolu. Celú túto debatu chcem vyriešiť v podstate jeden problém: Môže mi dodávateľ posielať faktúry mailom ako prílouhu (v .pdf), ktoré zjavne nie sú nijako elektronicky podpísané?? A posiela mi len maily a vôbec mi neposiela papierove faktury.
dogicka
14.04.09,11:07
Tak presne toto by zaujímalo aj mňa, máte s tým niekto skúsenosť?
zlatica76
03.05.09,18:52
prečo nikto nechce riešiť tento problém? Mám pocit, že sa týka viacerých, len akurát z neznalosti elektronického podpisu nevedia, že môžu porušovať zákony.

Ešte raz otázka:
Je pre daňový úrad dostatočným podkladom faktúra, ktorá mi príde elektronickou poštou, nie je elektronicky podpísaná a je vo formáte .pdf?
Môže mi dodávateľ takéto faktúry posielať? (samozrejme, že s mojím súhlasom)

Mimochodom - otazka Renci a odpoved sa tykala cohosi ineho ako je bezne - islo o datovy prenos vo formate .xml zo systemu dodavatela do systemu odberatela. Tu plati, to čo je v zakone o DPH - takyto subor musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom a na požiadanie musí byť prevoditeľný do čitateľnej podoby.

Ale tento dopyt nerieši bežnejšiu situáciu - a to, že dodávateľ pošle cez nezabezpečený e-mail nezabezpečný .pdf subor (v lepšom prípade) (v tom horšom pošle .doc alebo .xls) nijakým spôsobom nepodpísaný.
lhutirova
04.05.09,05:55
Tiež už dosť dlho uvažujem nad týmto a preto som dala otázku na stránkach DRSR a prišlo mi toto:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Náležitosti faktúry sú vymedzené v § 71 zákona o DPH. Zo znenia daného ustanovenia vyplýva, že podpis osoby, ktorá vyhotovila faktúru nie je povinnou náležitosťou faktúry, t.j. jeho absencia nemá vplyv na jej plnohodnotnosť.

Váš dopyt:
Je z hľadiska Zákona o DPH pre účely odpočtu DPH plnohodnotným dokladom faktúra, ktorá neobsahuje originálny podpis osoby, ktorá túto faktúru vystavila(podpis je nascanovaný alebo chýba úplne) ?
a.palenikova
29.05.09,11:13
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise v znení neskorších predpisov).
Účtovný doklad sa považuje za preukázateľný účtovný záznam, ak obsahuje náležitosti vymedzené v § 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o účtovníctve). Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, podľa § 32 ods. 2 zákona o účtovníctve považuje sa účtovný záznam (faktúra, dodací list, atď.) za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam definovaný v ods. 3 tohto ustanovenia. V prípade, ak je elektronická faktúra vyhotovená v súlade s vyššie uvedenými skutočnosťami, je považovaná za preukázateľný účtovný záznam a je akceptovaná aj pre účely daňovej kontroly.
Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v § 49 až 51. Jednou z podmienok je, že platiteľ dane musí mať pri dodaní tovarov a služieb v tuzemsku faktúru od platiteľa dane vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Podľa § 75 ods. 6 zákona o DPH faktúra môže byť vyhotovená v papierovej forme alebo elektronicky so súhlasom zákazníka. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry, ktorá bola zaslaná elektronicky, musí byť zabezpečená elektronickým podpisom v zmysle osobitného zákona (zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise v z.n.p.), pričom faktúry môžu byť opatrené zaručeným elektronickým podpisom alebo ?obyčajným? elektronickým podpisom.

Váš dopyt:

Dobrý den, sú faktury poslane elektronickou postou - e-mailom bez zaručeného podpisu, prípadne s oskenovanou peciatkou daňovo uznatelne? Mozno bez papierovej formy uplatnit z takejto faktury DPH a uznat ju ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?

Z daňového úradu BB som dostala tuto odpoveď na moju otazku.
Neviem ci mi niekto stoji na kabli, ale mam pocit, ze raz tam ten el. podpis musi byt, raz nie, tak ho mam vyzadovat pri doruceni faktury mailom alebo nie? Podla toho co tu citam, urcite ano. Vie mi niekto odpovedat?
michelle84
25.09.09,10:41
Ako riešite elektronické faktúry bez podpisu? Počula som, že T-Com a T-Mobile poslali elektronickú faktúru bez podpisu. Je možné akceptovať takúto faktúru?
michelle84
05.10.09,12:39
Ako riešite elektronické faktúry bez podpisu? Počula som, že T-Com a T-Mobile poslali elektronickú faktúru bez podpisu. Je možné akceptovať takúto faktúru?

Nikto sa s tým ešte nestretol? Je zmluva, že budú posielať elektronické faktúry, ale elektronické faktúry neobsahujú ani pečiatku ani podpis. Je možné akceptovať takéto faktúry, ak je o nich zmienené v zmluve? Ďakujem.
Rozalka
05.10.09,15:26
Miška, na faktúrach od T-Comu je tzv. časová pečiatka, tj. dátum a hodina, kedy boli vyhotovené a vraj to nejde nijako obísť.
Preto sú DÚ uznávané.
K tomu podpisu: pozri odpoveď z DR SR BB v #7
Kolejová
16.10.09,08:44
Chceli by sme prejsť na odosielanie faktúr prostredníctvom e-mailu vo formáte PDF. Bude stačiť ak spíšeme dohodu o zasielaní faktúr e-mailom s odberateľom, dohodneme príslušnú e-mailovú adresu komu ju máme do ich firmy zasielať a na faktúru priložíme len oscenovanú pečiatku a podpis zodpovenej osoby za vystavenie len ako obrázok ? S tým, že my si faktúru vytlačíme 1x aj s prílohami (zaevidujeme medzi ostatné faktúry) a odberateľ si ju tiež vytlačí ?

Ďakujem L.
Tina855
24.11.09,22:11
ahojte, tento mesiac nám skončila daňová kontrola na dph, dopadla ok, protokol bez pripomienok. Dali sme si do softvéru zapracovať oscanovanú pečiatku s podpisom, čiže nám faktúry tlačí už aj s naším razítkom a podpisom. Keď sme volali do sofwerovej firmy nevedeli nám povedať či je tento podpis zaručený ani nič, že aj oni to tak používajú a nemajú s tým problém(volali sme na podnet našich zákazníkov, ktoré mali k tomu výhrady, že to nie je originál).Ale normálnu odpoved sme nedostali, takže sme to riskli a používali, veď sme za to zaplatili. Takže tieto faktúry používame i my, a rozposielame ich zákazníkom vo formáte pdf mailom. A zas naopak, v prijatých faktúrach som mala i faktúry od dodávateľov, ktorý mi ich tak isto poslali mailom úplne bez razítka a podpisu, dokonca v exceli. žiadnu faktúru mi kontrola nevyhodila a všetky uznala, takže neviem či je to teda ok, alebo máme u nás zlatých kontrolórov. :-) Ale napr. dnes mi volal zas jeden náš rozčertený zákazník, ktorý si to vraj až teraz všimol, má u nás pár nezaplatených faktúr a vraj ich zaplatí až ked mu pošleme všetky faktúry originál podpísané s razítkom a nie také ako má, že si mám pozrieť taký a taký zákon a že nemusím mať ani právnické vzdelanie, aby som prišla na to že porušujem zákon a robíme protizákonne veci. :-( tak zas neviem, aj som mu povedala o tom že nám skončila daňová kontrola a bolo to ok, ale vraj jeho to nezaujíma. A stretla som sa i s takým názorom, že mi povedali, že môžem používať také faktúry, i dodávateľské a ked budú mať pri kontrole k tomu výhrady, tak ma vyzvú, aby som do nejakých dní doložila originály. Takže ak bude treba si ich vyžiadam od dodávateľa, a ak nie, tak som si ušetrila robotu. No názory sú fakt rôzne. čo vy na to?
Blankake
25.11.09,05:45
Náležitosti faktúry sú celkom dobre vysvetlené aj tu:

http://www.porada.sk/t45359-faktury-vzor-faktury-vysvetlenie.html

Pripájam metodicý pokyn DRSR, kde sa v časti "Vyhotovenie faktúry" píše, že od 1.1.2006 sa podľa zákona o DPH nevyžaduje elektronický podpis zaručený. Čiže podpis môže byť jednoducho naskenovaný.
KEJKA
06.01.10,15:42
súhlasím, zbytočný strach. Dodávateľské faktúry musí vecne odsúhlasiť poverený pracovník vo firme odberateľa, pre ktorú to väčšinou je nákladová položka. Pečiatka, podpis dodávateľa nie je nevyhnutný pre daňové účely. Vyžadovať to môže odberateľ, ale ak ju akceptuje bez toho, tak vecnú správnosť má zrejme podloženú niečim iným - napr. dodacím listom, preberacím protokolom, zmluvou o dodávkach atp.
To je moje vyjadrenie k faktúram tlačeným z mailov.
grammatika
27.10.10,06:50
v rámci šetrenia poštovného (btw.nečudujem sa)firmy chcú svoje faktúry posielať mailom.
Keď študujem všetky príslušné §, dospela som k názoru:
že ak si vytlačím z mailu faktúru, ktorá spĺňa príslušné náležitosti a je na nej dokonca nascanovaný podpis s pečiatkou, tak ako mi kontrola dokáže, že to nebolo poslané poštou?
Účtovný doklad je v písomnej forme.
zlatica76
23.02.11,06:12
Znovu otváram tému ohľadom faktúr v PDF.
Keď nám dodávateľ pošle nezabezpečným e-mailom nepodpísaný pdf dokument, je takáto faktúra uznaná pre účely DPH? To, že je to náklad podľa zákona o účtovníctve, mi je jasné, s tým problém nemám.

V praxi sa stretávam v zásade s dvoma postupmi:
1. sú spoločnosti, ktoré nám posielajú faktúry elektronicky a sú aj podpísané (nemusí byť zaručený elektronický podpis, stačí obyčajne).
2. sú spoločnosti, ktoré nám posielajú faktúry e-mailom alebo cez web-portál vo forme pdf, nie sú elektronicky podpísané, (často nemajú ani oskenovaný podpsi) a odmietajú tieto faktúry elektronicky podpísať.

Ktorý postup je správny? Môžem/musím od našich dodávateľov vyžadovať elektronicky podpísané pdf?

Aké máte skúsenosti napr. z daňových kontrol?

Upozornenie:
PDF dokumenty pri troche snahy sa dajú zmeniť! Nedajú sa zmeniť len tie dokumenty, ktoré sú elektronicky podpísané.
Ak ich dokážem zmeniť (napr číslo účtu), kto mi dokáže, že som to zmenila?
zlatica76
24.02.11,11:29
Posúvam...

Skutočne pre účely DPH stačí obyčajné PDF-ko (ktoré mimochodom zmení každý šikovnejší ajťák/čka) alebo tieto PDF-ka musia byť elektronicky podpísané?
KEJKA
24.02.11,16:18
ak by sa zmenilo č.účtu, a úhrada by bola nasmerovaná inde, veriteľ sa ohlási.
miro_mr
05.03.11,19:47
Dobry den
sucasna legisklativa vychadza zo smernic europskej komisie a je vyjadrena v nasom zakone o DPH. Nie vsetci vratane velkych firiem ktore vydavaju elektronicke faktury tento zakon respektuju, cim ale vytvaraju problem hlavne na strane prijemcu takejto faktury!!! Preco?
Zakon hovori ze elektronicku fakturu mi moze zaslat dodavatel po mojom suhlase. Zaroven ale zakon hovori ze ja ako prijemca faktury som povinny uchovavat "jej original" podla pargrafu 76 a zaistit jeho hodnovernost a nemennost. A tu je kamen urazu - zodpovednost na strane prijemcu, ktory da suhlas k posielaniu elektronickych faktur, ale kedze nie su podpisane elektronickym podpisom tak neni mozne zaistit ich hodnovernost uz v case ich prijmu, nie to este po napriklad 8-10 rokoch. Co snimi budem robit? su to bezcenne pdf dokumenty ake si ktokolvek kedykolvek moze vyhotovit.
Zaroven paragraf 75 ods 6 presne vymedzuje dva systemy ktore zaistia hodnovernost. Zatial ina moznost neni iba EDI a elektronicky podpis. Prvym z nich je tzv. EDI elektronicka vymena dokumentov, ktoru poznaju najma uzivatelia z velkych firiem - toto je zalezitost kde sa na zaklade zmluvy medzi dvomi subjektami vykonava automaticka fakturacia (ak by bol zaujem poisem podrobnejsie). Druhym a v celku kazdemu pristupnym je moznost elektronicku faktúru podpisat elektronickym podpisom. Pozor ale tento podpis musi byt vytvoreny pomocou certifikatu ktory vam vydala certifikovana certifikacna autorita. teda nemoze to byt certifikat ktory si sam vygenerujem vo svojom pocitaci nejakym freewarovym programom.
Dolezite je ze nie je nutne pouzit zaruceny elektronicky podpis - ktory je trochu komplikovanejsi a ktory tiez vydavaju len certifikovane autority.
Kedze je tu ale ta doba 10 rokov ulozenia faktur, neodporucam elektronicke faktury kde ako ukladat po disku. Je potrebne zaistit kopec dalsich veci prave pre udrzanie platnosti elektronickeho podpisu a moznosti jeho overenia aj v dobe kedy uz davno vyprsala platnost certifikatu ktorym bola faktura podpisana. Preto je treba na to pouzit softver, ktory toto zaisti - obycajne ulozenie na 10 rokov na CDROM nestaci.
Pre zaujimavost v CR je faktura podpisovana bud zarucenym elektronickym podpisom, alebo kvalifikovanou znackou - je to vlastne podpis na zaklade certifikatu vydaneho nie na meno osoby ale na firmu. U nas sa certiofikat vzdy vydava na fyzicku osobu, ktora musi autorite preukazat svoju totoznost pred vydanim certifikatu. Cize osobna navsteva certifikacnej alebo registracnej autority je u nas je nutna ci uz pre "zaruceny" alebo "obycajny" certifikat. Napr v Madarsku naviac treba podpis doplnit este aj casovou peciatkou.
Od roku 2013 sa ocakava ze k spominanym dvom moznostiam ako vydat hodnovernu fakturu pribudne aj moznost technickeho riesenia ktore hodnovernost zaisti na inom principe vid. napr.
http://cfoworld.cz/legislativa/navrh-evropske-komise-na-zjednoduseni-elektronicke-fakturace-od-roku-2013-442
ale ani potom nebude obycajna nepodpisana pdf faktura platnym dokladom.

Miro
zlatica76
07.03.11,05:43
Veľký súhlas, miro_mr

A čo je najhoršie, sú spoločnosti, ktoré ani po opätovnom upozornení nereagujú na to, že porušujú zákon o DPH. Vraj, pre nich je to priorita XY a žiaden slovenský odberateľ sa nesťažuje.

Ľudia - účtovníci zobuďte a začnite vyžadovať elektronický podpis na pdfkách, ktoré vám posielajú!!!
Lebo raz sa daňový úrad zobudí a vyrubí dodatočne také pokuty, že polovica Slovenska pôjde na úrad práce!!!

Len pre zaujímavosť si prečítajte článok:
http://www.zive.sk/upravujeme-pdf-subory-bez-platenia/sc-3-a-292557/default.aspx
aby ste sa konečne zobudili a prestali bezbreho veriť nepodpísaným pdf súborom.
ekopo
07.03.11,06:36
zlatica76, bude mi stačiť iba jedna odpoveď na otázku:
poštou mi príde FA, kde je nascanovaný podpis (pečiatku neupravuje zákon), čo s tým?
No asi nič. Je to to isté, ako keď si ju vytlačím z došlej pošty z PDF-ka.
Ak si upravím dodatočne hociakú FA, dopúšťam sa trestného činu podvodu...
A ak si ju "upravím" na vyššiu sumu, a zaplatím dodávateľovi pôvodnú sumu, stále mi zostane záväzok...... a som v kolotoči §§§
finis
07.03.11,06:59
Posúvam...

Skutočne pre účely DPH stačí obyčajné PDF-ko (ktoré mimochodom zmení každý šikovnejší ajťák/čka) alebo tieto PDF-ka musia byť elektronicky podpísané?

a ked pride faktura postou, co komu brani si ju naskenovat a menit ako chce?(ked uz tak moc chce) ved to je to iste ako ked pride rovno naskenovana.
miro_mr
07.03.11,10:05
Dobry den
tak tak, nikto velke firmy neptlaci do toho aby dodrziavali zakon. Podstatne je pre nich setrenie na nakladoch za postovne. V reklame Vas este presvedcia ako vam zjednodusia zivot pomocou elektronickej faktury.:mad:
Problem je ale na strane prijemcu takejto faktury. Vsetky odpovede su v zakone o DPH.
1. Ak mi pride faktura postou, mozem ju sice naskenovat aby som ju mohol pomocou informacneho sytsemu napriklad jednoduchsie zdielat medzi pracovnikmi, ale vsimnite si ze zakon predpisuje uchovavat original doslej faktury - cize tu papierovu a nie tu co si oskenujete - to je jej kopia.
2. Na papierovej fakture sa podpis a razitko nevyzaduje, ale elektronicka musi byt zaistena proti zmene a to pomocou elektronickeho podpisu, cize tu akoby naopak zakon viac komplikoval zivot elektronickym dokumentom, aj ked jeho cielom je zjednodusit elektronicky obchod. Zrejme ide o snahu zaistit hodnovernost po dobu lehoty uchovavania.
3. Oskenovane razitko a podpis ktore si vlozite do PDF dokumentu, je sice paradicka ale nemozno ho povazovat za vlastnorucny podpis a uz toboz nie za elektronicky podpis. Cize takyto dokument je uplne bezcenny a nesplna kriteria pre uchovavanie. Takyto podpis neni ani vlastnorucny a ani elektronicky. Cize ako by tam nebol.

Problem je ze zrejme danove organy by mali na firmy ktore vydavaju bezcenne pdf faktury pritlacit aby dodrziavali zakon o dph a nekomplikovali svojim odberatelom povinnost uchovavania originalov faktur.
Miro
lhutirova
07.03.11,10:27
tak ale potom je zaujímavé, že DR mi napísalo toto:

"Náležitosti faktúry sú vymedzené v § 71 zákona o DPH. Zo znenia daného ustanovenia vyplýva, že podpis osoby, ktorá vyhotovila faktúru nie je povinnou náležitosťou faktúry, t.j. jeho absencia nemá vplyv na jej plnohodnotnosť."

to znamená, že aj keď je podpis nascanovaný...a s takým podpisom vystavujú faktúry hlavne veľké firmy...aj vtedy je doklad plnohodnotný.
dogicka
07.03.11,10:36
Dobry den
tak tak, nikto velke firmy neptlaci do toho aby dodrziavali zakon. Podstatne je pre nich setrenie na nakladoch za postovne. V reklame Vas este presvedcia ako vam zjednodusia zivot pomocou elektronickej faktury.:mad:
Problem je ale na strane prijemcu takejto faktury. Vsetky odpovede su v zakone o DPH.
1. Ak mi pride faktura postou, mozem ju sice naskenovat aby som ju mohol pomocou informacneho sytsemu napriklad jednoduchsie zdielat medzi pracovnikmi, ale vsimnite si ze zakon predpisuje uchovavat original doslej faktury - cize tu papierovu a nie tu co si oskenujete - to je jej kopia.
2. Na papierovej fakture sa podpis a razitko nevyzaduje, ale elektronicka musi byt zaistena proti zmene a to pomocou elektronickeho podpisu, cize tu akoby naopak zakon viac komplikoval zivot elektronickym dokumentom, aj ked jeho cielom je zjednodusit elektronicky obchod. Zrejme ide o snahu zaistit hodnovernost po dobu lehoty uchovavania.
3. Oskenovane razitko a podpis ktore si vlozite do PDF dokumentu, je sice paradicka ale nemozno ho povazovat za vlastnorucny podpis a uz toboz nie za elektronicky podpis. Cize takyto dokument je uplne bezcenny a nesplna kriteria pre uchovavanie. Takyto podpis neni ani vlastnorucny a ani elektronicky. Cize ako by tam nebol.

Problem je ze zrejme danove organy by mali na firmy ktore vydavaju bezcenne pdf faktury pritlacit aby dodrziavali zakon o dph a nekomplikovali svojim odberatelom povinnost uchovavania originalov faktur.
Miro

Podľa mňa je zásadný rozdiel medzi elektronickou faktúrou a faktúrou, ktorú mi dodávateľ pošle mailom (či v PDF, alebo vo Worde). Ako píšeš, na papierovej faktúre zákon nevyžaduje podpis ani pečiatku. Chcela by som vidieť, kto mi dokáže, že faktúru, ktorú mám založenú v účtovníctve mi vytlačil dodávateľ a poslal poštou, alebo mi ju poslal mailom a vytlačila som si ju sama (na fa nie je oskenovaný podpis a pečiatka, nakoľko to zákon neukladá).
miro_mr
07.03.11,10:44
Mas pravdu ak ti pride mailom faktura a vytlacis si ju, danovak ti bude tazko dokazovat ze si ju tlacila u seba.
Ale aj tak by bolo dobre aby ich podpisovali ak ich posielaju elektronicky - ide o to ze aj papier aj toner do tlaciarne nieco stoji. Preco by mal tieto naklady znasat prijemca faktury.
hslovakia
07.03.11,11:17
Dobry den,
tiez ma tato tema zaujima, lebo v najblizsich dnoch chceme spustit elektronicke zasielanie faktur.
Podla mna je dost dolezity clanok 4) §76 zák o DPH, ktorý hovorí o tom, ze: "Osoby podla odsekov 1 az 3 sú povinné pri uchovavavani faktur zarucit vierohodnost povodu, neporusenost obsahu a..."
Pri el. zasielanych fakturach je toto zabezpecene prave el. podpisom, takyto doklad totiz nie je mozne upravit ani na strane podpisovatela, nie to prijimatela. El podpis je jedinecny udaj vydany certifikacnou autoritou kontrolovanou NBU a teda splna podmienku potvrdenia totoznosti. Pri tlacenych fakturach by to mal byt podla mna prave original podpis, prip. s peciatkou.
Mozno sa mylim...
lhutirova
07.03.11,12:10
Potom by ale všetky faktúry od plynárov, elektrární, telekomunikačných operátorov a pod. boli nevierohodné...alebo tieto veľké firmy majú nejaké špeciálne výnimky ?
hslovakia
07.03.11,12:44
Priznam sa - nerozumiem tomu. Pri operatoroch, aspon nam co chodia faktury, tie splnaju podmienky elektronickej faktury - ked pride mailom, pri subore je el. podpis (v lavom hornom rohu). Ale u tych ostatnych neviem. Ako keby el. faktura musela splnat prisnejsie kriteria. Nikde sa naozaj nepise, ze by faktury museli obsahovat original podpis, ale ako sa preukazuje vierohodnost, to som tiez zatial nikde nenasla.
lhutirova
07.03.11,12:53
ja som myslela aj faktúry, ktoré posielajú poštou...tiež majú len oscanovaný podpis
miro_mr
07.03.11,13:15
Vierohodnost sa preukazuje tak, ze sa preveri platnost elektronickeho podpisu - tj. ci podpisujuci mal platny certifikat (ci napriklad nebol certifikat medzi casom autoritou odvolany ako ukradnuty a pod.), potom sa preveri ci dokument nebol zmeneny.
Toto vsetko robi softver podla toho v akom formate je dokument. Ked spominame PDF format tak toto overenie si mozes vykonat pomocou Adobe PDF Readera, PDF Foxit readera alebo PDF Exchange readera - podla toho cim prehliadas PDF dokument.
Podpis pdf dokumentu sa nachadza v nom. Dany prehliadac by mal v tom pripade informovat uzivatela ikonou ze dokument je podpisany a ak je nejaky problem s podpisom mal by to ohlasit.
Niekedy je podpis v PDF dokumente vlozeny ako obrazok a pri nom textove udaje o certifikate. Vtedy ked sa na tento obrazok klikne tak sa otvori dialog kde sa da zistovat podrobnosti o podpise a certifikate, pripadne o casovej peciatke.
dogicka
07.03.11,13:26
Mas pravdu ak ti pride mailom faktura a vytlacis si ju, danovak ti bude tazko dokazovat ze si ju tlacila u seba.
Ale aj tak by bolo dobre aby ich podpisovali ak ich posielaju elektronicky - ide o to ze aj papier aj toner do tlaciarne nieco stoji. Preco by mal tieto naklady znasat prijemca faktury.

Práve preto som nepodpísala súhlas aby mi Orange a T-Mobile posielali fa elektronicky, chodia mi poštou:D. Ale ešte raz, podpis a pečiatka nie sú povinnou náležitosťou faktúry. Teda či mi ju dodávateľ vytlačí a pošle poštou, alebo pošle mailom a ja si ju vytlačím, je to pre mňa riadny daňový doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti podľa zákona. Daňová kontrola nemá dôvod, vyhodiť z nákladov takúto faktúru.
Elektronická faktúra, ktorá musí byť pre účely DPH podpísaná ZEP, je niečo iné.....
zlatica76
07.03.11,13:36
Kým sa daňový úrad nenaučí, čo je to vlastne elektronický podpis, tak sa ďalej nedostaneme.

Jediné čo ma na tom mrzí je to, že prídu na to po piatich-siedmich rokoch a potom začnú kontrolovať spätne. A napriek viacerým dotazom na DRSR nie sú schopní zobudiť sa, že čo sa to vlastne pýtame (tie odpovede sú o ničom, čítala som viacero z nich).

Takže, robte si ako chcete, ja budem aj naďalej vyžadovať elektronický podpis pri faktúrach zasielaných e-mailom alebo prístupné cez web. A budem tieto e-mailové faktúry aj archivovať (nie na CD, ale na podnikovom serveri, ktorý má zálohy a zálohy záloh :) ).
miro_mr
07.03.11,13:45
Práve preto som nepodpísala súhlas aby mi Orange a T-Mobile posielali fa elektronicky, chodia mi poštou:D. Ale ešte raz, podpis a pečiatka nie sú povinnou náležitosťou faktúry. Teda či mi ju dodávateľ vytlačí a pošle poštou, alebo pošle mailom a ja si ju vytlačím, je to pre mňa riadny daňový doklad, ktorý spĺňa všetky náležitosti podľa zákona. Daňová kontrola nemá dôvod, vyhodiť z nákladov takúto faktúru.
Elektronická faktúra, ktorá musí byť pre účely DPH podpísaná ZEP, je niečo iné.....
Tym ze ju vytlacis uz uchovavas jej kopiu. Nezabudni, ze nesmies povedat ze je to vytlacena elektronicka, inak neuchovavas original ale vytlacenu kopiu toho co prislo elektronicky.
Inak ZEP (zaruceny el. podpis) neni povinny staci obycajny podpis.
dogicka
07.03.11,14:29
Kým sa daňový úrad nenaučí, čo je to vlastne elektronický podpis, tak sa ďalej nedostaneme.

Jediné čo ma na tom mrzí je to, že prídu na to po piatich-siedmich rokoch a potom začnú kontrolovať spätne. A napriek viacerým dotazom na DRSR nie sú schopní zobudiť sa, že čo sa to vlastne pýtame (tie odpovede sú o ničom, čítala som viacero z nich).

Takže, robte si ako chcete, ja budem aj naďalej vyžadovať elektronický podpis pri faktúrach zasielaných e-mailom alebo prístupné cez web. A budem tieto e-mailové faktúry aj archivovať (nie na CD, ale na podnikovom serveri, ktorý má zálohy a zálohy záloh :) ).

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

Podľa mňa sa stále točíme o tom istom. Povinnou náležitosťou faktúry nie je podpis ani pečiatka. Nik mi nedokáže, že faktúru som si
vytlačila ja z mailu, alebo mi ju vytlačil dodávateľ a doručil osobne, príp.poštou. Takže neviem aké sankcie máš na mysli.
dogicka
07.03.11,14:31
Tym ze ju vytlacis uz uchovavas jej kopiu. Nezabudni, ze nesmies povedat ze je to vytlacena elektronicka, inak neuchovavas original ale vytlacenu kopiu toho co prislo elektronicky.
Inak ZEP (zaruceny el. podpis) neni povinny staci obycajny podpis.

Akú kópiu? Ja mám riadnu faktúru, je predsa úplne jedno, na akej tlačiarni bola vytlačená....
miro_mr
07.03.11,15:37
No praveze ani nie. Pozri §75 zakona o DPH Tam su uvedene len dve moznosti ako ti moze fakturu dorucit a to bud pisomne, alebo po tvojom suhlase elektronicky. Ak je to elektronicky, tak potom len tak ako je uvedene v tomto odstavci - dalsia moznost neni:
(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.

Zaslanie dokumentu mailom bez elektronckeho podpisu neni ani jednym z povolenych sposobov.


Potom este §76 ods. 1
1) Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú. Platiteľ je povinný uchovávať prijaté faktúry vzťahujúce sa na investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c) do konca obdobia na úpravu odpočítanej dane podľa § 54 a 54a.

Cast vety "originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa" hovori o prijatych fakturach, cize

Z uvedenych dvoch odstavcov vyplyva, ze ak dodavatel zvoli elektronicku formu zaslania alebo spristupnenia moze tak urobit na zaklade mojho suhlasu a to len ak zaisti hodnovernost bud elektronickym podpisom, alebo systemom EDI. Preto som pisal ze subor PDF ktory mi pride elektronickou postou, teda bol mi poslany elektronicky, nemoze byt brany za legalne - podla zakona - doruceny dokument. Ak dokument vytlacim tak tlacova zostava je pisomna - paierova - kopia tej elektronickej predlohy ktoru som vytlacil. Mam teda jenu kopiu v elektronickej podobe a jednu na papieri ale obe su to kopie a zakon u prijatych deklaruje uchovavanie originalu. Vsimni si ze u vlastnych faktur sa slovo original v tom istom odstavci nevyskytuje.
dogicka
07.03.11,15:49
Veď práve, ja si ju vytlačím z mailu a budem sa tváriť, že mi prišla poštou.... Takže som si zvolila prvý spôsob....
madvo
14.04.11,05:55
Jeden realny priklad k vasim dotazom ohladne zasielania fa e-mailom. Mne 99,99% faktur chodi postou. "Super, to mas fajn, vsetko je v poriadku." Leeenze, 50% tychto faktur je s naskenovanym podpisom. A teraz otazka, vytlacil som si tie faktury sam alebo mi skutocne prisli postou? (vsetky maju nasu registracnu peciatku). A mozem povedat, ze su to ozaj aj velke firmy a napriklad aj spolocnost Iura edition, co sa zaobera priamo legislativou. Neviem si v realnom zivote predstavit v takom Orange podpisovat kazdy den desiatky tisic faktur. A skutocne tak ako uz bolo spominane, na fakture nie je podmienkou podpis a peciatka, je to len zauzivany subjektivny pocit "istoty a sucha". Pretoze peciatku mi v dnesnej dobe spravia aj na pockanie a podpis? Ved si ich pozrite na fakturach. :D
marjankaj
14.04.11,06:46
Dobry den
tak tak, nikto velke firmy neptlaci do toho aby dodrziavali zakon. Podstatne je pre nich setrenie na nakladoch za postovne. V reklame Vas este presvedcia ako vam zjednodusia zivot pomocou elektronickej faktury.:mad:
Problem je ale na strane prijemcu takejto faktury. Vsetky odpovede su v zakone o DPH.
1. Ak mi pride faktura postou, mozem ju sice naskenovat aby som ju mohol pomocou informacneho sytsemu napriklad jednoduchsie zdielat medzi pracovnikmi, ale vsimnite si ze zakon predpisuje uchovavat original doslej faktury - cize tu papierovu a nie tu co si oskenujete - to je jej kopia.
2. Na papierovej fakture sa podpis a razitko nevyzaduje, ale elektronicka musi byt zaistena proti zmene a to pomocou elektronickeho podpisu, cize tu akoby naopak zakon viac komplikoval zivot elektronickym dokumentom, aj ked jeho cielom je zjednodusit elektronicky obchod. Zrejme ide o snahu zaistit hodnovernost po dobu lehoty uchovavania.
3. Oskenovane razitko a podpis ktore si vlozite do PDF dokumentu, je sice paradicka ale nemozno ho povazovat za vlastnorucny podpis a uz toboz nie za elektronicky podpis. Cize takyto dokument je uplne bezcenny a nesplna kriteria pre uchovavanie. Takyto podpis neni ani vlastnorucny a ani elektronicky. Cize ako by tam nebol.

Problem je ze zrejme danove organy by mali na firmy ktore vydavaju bezcenne pdf faktury pritlacit aby dodrziavali zakon o dph a nekomplikovali svojim odberatelom povinnost uchovavania originalov faktur.
Miro

Ja si skôr myslím, že v tomto prípade pochybil zákonodarca a nevyhodil to slovo originál z §76. Nikde inde sa slovo originál nevyskytuje. Ak pri kontrole DPH netreba originál faktúry(viď §71), tak potom neviem, prečo treba archivovať originály.:eek:
miro_mr
17.04.11,04:00
Myslim ze to logiku ma.
Ak mi pride od dodavatela papier tak uchovavam ten. Ak mi pride elektronicky subor, tak uchovavam ten.
Kym pri papieri je zmenit jeho obsah trochu tazsie a zistitelnejsie, u elektronickeho, ktory by neobsahoval elektronický podpis, sa da zmena dokumentu urobit pomocou prislusneho editora velmi jednoducho. V tom asi bude zmysel tohoto ustanovenia.
Nejde pri tom o to ze na papieri je rukou napisany podpis ale o tu moznost zmeny obsahu.
mdetko
28.05.11,12:58
S tou jednoduchšou zmenou pri elektronickom podpise nesúhlasím.
to skôr zmeníš papierovú faktúru - pečiatku si spravíš kdekoľvek.

elektronicky podpísaný dokument - faktúra je v takom stave, že sa nedá zmeniť.
ked sa zmení, už je to iný dokument. Všetky podpisy sa musía dať overiť a tam je to najjednoduchšie vidieť - alebo je platný alebo neplatný.

elektronický podpis môže byť viditeľný a neviditeľný.
ukážka správnych a nesprávnych faktúr je v prílohe.
mdetko
28.05.11,13:04
elektronické faktúry sú hlavne o znižovaní nákladov ale aj o zelenom prístupe k prírode.
Orange má 1 mio zákazníkov a to je minimálne 1 mio stránok formátu a4, keby všetko posielajú poštou.

To že by mali nejakou formou kompenzovať zákazníkom bonus (to že nemusia tlačiť a posielať poštou) je zase niekde inde téma.

oni ušetria minimálne 2€ na faktúre. to by mohlo byť 2 MIO pri všetkých.

Mohli by dať aspoň volné SMSky pre všetkých čo dostávajú eFaktúry. :)
Ivana Halajová
19.06.11,10:24
Dobry den,
aj ja mam podobny problem, idem na par tyzdnov pracovne mimo Slovenska a chcela by som posielat faktury odberatelom mailom a nie postou.
Rozmyslala som vsak, ze o zaslani neexistuje ziadne potvrdenie ako pri posielani postou.
A da sa to teda robit len s naskenovanym podpisom a peciatkou vo formate PDF, alebo je nutny elektronicky podpis.
Vopred dakujem za radu
Raggaman
20.04.16,10:35