Gabi03
11.10.06,08:04
Ahoj všetci. Chcem sa vás spýtať na názor, či laický či odborný, či z praxe alebo len z teórie.
S manželom sme 1/2 vlastníci nehnuteľnosti spolu s pozemkom. Ide o pozemok s domom, ktorý je postavený v tvare dlhého obdĺžnika. Naša je zadná časť domu a polovica záhrady plus spoločný dvor. Druhá časť domu je momentálne neobývaná. Nakoľko dom bol postavený už dááávno (cca 50 rokov), väčšina múrov je ešte z nepálených tehál. Do našej časti sme (alebo naši predchodcovia) už investovali nemalé peniaze (výmena okien, úprava podláh v niektorých izbách, zariadenie WC + kúpeľne, výmena časti strechy,...). Druhá časť domu pozostáva z 3 izieb a chodby, avšak je zavedená len elektrika a v jednej je zavedený plyn. Žiadna voda. Jednoducho povedané, táto časť chátra. Pravdepodobne druhými vlastníkmi sa stanú budúci manželia, ktorí plánujú sa sem presťahovať o rok. Pravdupovediac, ja by som už do tohto domu nechcela vrážať ďalšie peniaze, nakoľko je studený, tmavý, staré múry plesnivejú, ... ako v starom dome. Najradšej by som stavala nový, ale nemáme finančné prostriedky. Budúci majitelia druhej časti sú na tom podobne. Vyzerá to tak, že oni by svoju časť najradšej zbúrali a postavili nový. My toto nemôžeme urobiť, nakoľko prakticky by sme medzitým nemali kde bývať. Okrem toho vidím lepšiu alternatívu predať našu časť a s pomocou získaných peňazí postaviť nový dom. Avšak predpokladám, druhý vlastníci to za našu požiadavku nekúpia a takisto oni za svoju časť budú pýtať veľa. A nakoľko je to spoločný dvor, niekomu cudziemu to bude ťažko predať.
Tak ak máte niekto akýkoľvek názor, rada si ho vypočujem (vyčítam) :)
PeterNR
24.10.06,07:47
So záujmom som si prečítal o Tvojom komplikovanom probléme. Nie je to ľahká situácia. Asi hlavná otázka je, či si viete predstaviť naďalej v tomto dome bývať, aj keď tú druhú 1/2 a spoločný dvor bude užívať dakto iný, podľa svojich predstáv, ktoré vám nemusia vyhovovať.

Z technického hľadiska je niekoľko možností, záleží to od toho, ako sú tie dve časti domu spojené.
Ak je to po stavebnej stránke jeden dom, len užívateľsky je rozdelený priečkou, asi nie je iná možnosť, ako nejaké zásadnejšie opravy a modernizáciu (zateplenie, strechy, sanácia základov proti vlhkosti...) riešiť spolu s vlastníkmi tej druhej časti.
Ak sú tie dve časti domu stavebne oddelené, a majú spoločnú napr. len jednu nosnú stenu a základy, dá sa uvažovať o zbúraní tej horšej časti, a výstavbe nového 1/2-domu. Toto by ale mal na mieste posúdiť stavebný inžinier, príp. statik.

Z hľadiska budúcnosti "najčistejšie", aj keď asi organizačne pomerne komplikované riešenie, sa mi zdá dohodnúť sa s vlastníkmi tej druhej 1/2 a predať celý dom tak ako je, aj s pozemkom a dvorom, jednému vlastníkovi. Zbavili by ste sa toho bremena, a mohli si zariadiť bývanie celkom podľa svojich predstáv. Držím vám palce!
Lucia7
15.04.07,11:38
Prešla som všetky témy a táto sa mi zdá najvhodnejšia na pridanie mojej prosby. Hľadám niečo aj na internete ale zatiaľ bezúspešne, preto sa chcem obrátiť na Vás s prosbou o radu.

Nachádzame sa v nasledovnej situácii: sme vlastníkmi domu, ktorý sa však nachádza v spoločnom dvore, pričom naša časť domu je druhá v poradí. Majiteľka prednej časti domu, si bez povolenia postavila oplotenie s tým, že nám nechala na "prechod" zhruba 2 metre s prísľubom, že prejazd autom nám umožní cez "jej" časť dvora, ale problém nastal vtedy, keď sme sa sem nasťahovali a chceli na noc autom jazdiť k nášmu domu. Normálne nám to zakázala a my v rámci "dobrých" susedských vzťahov sme začali parkovať na ulici a na prechod používame bočnú časť dvora a ona má svoje súkromie. Lenže táto pani, je vlastníčkou záhrady, ktorá sa nachádza na konci pozemku a ďalšia časť domu, ktorá pokračuje za nami patrí jej, takže ona si ďalej veselo chodí popod naše okná. Všetko toto sme doteraz tolerovali ale manžel si kúpil nové auto to znamená, že teraz parkujeme na ulici s dvomi autami a milej pani to začalo vadiť a dokonca jej dcéra nám v noci chodí vykrikovať, aby sme autá preparkovali a že jej nemáme stáť pod oknami a začína byť toto všetko neznesiteľná situáciá. Aspoň v skratke som popísala náš problém a riešenie vidíme, a v tom by som poprosila niekoho najlepšie o osobnú skúsenosť:

Chceli by sme dvor rozdeliť na časti tak, aby po bočnej strane bol možný prejazd osobný automobilom až dozadu, čo by ale predpokladalo zbúranie jej časti plotu a tým vlastne rozdelenie pozemku podľa vlastníctva jednotlivých časti domu. Nemáte niekto náhodou skúsenosti s takýmto problém a prípadne aké zákonné prostriedky máme k dispozícii náš zámer uskutočniť. Nechcem nič robiť protizákonne a násilým lebo to je štýl našich susedov.

Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek pomoc.
sula
15.04.07,17:30
Podielové spoluvlastníctvo sa riadi občianským zákoníkom a môže priniesť nemalé komplikácie (obidvaja spuvlastníci sú spoluvlastníkmi každého milimetra štvorcového celej nehnuteľnost). Ak to chcete predať potrebujete súhlas spoluvlastníka. Ak ho nemáte musíte ho osloviť (najlepšie písomne, doporučene s odpovedkou) s tým že mu oznámite že to chcete predať za cenu X Sk a žiadate vyjadrenie do 31 dní s tým že mu oznamujete že ak ak sa nevyjadrí to predáte. Ak to nekúpi za uvedenú cenu alebo sa nevyjadrí do 31 dní môžete to predať (vy ste však viazaný uvedenou sumou, aj eventuálne, voči daňovému úradu). Môžete to predať aj bez súhlasu, ale spoluvlastník do troch rokov môže žiadať o návrat do pôvodného stavu)
Lucia7
15.04.07,18:33
My to v nechceme predať, ale chceme vyriešiť tú situáciu, aby sme mohli jazdiť autom až k domu, čo nám teraz nie je umožnené. Viem, že podľa Občianskeho zákonníka na to máme právo, ale my sme takí, že to musím tak povedať, sprostí, a ustupujeme a nakoniec sa to aj tak obrátilo všetko proti nám.
Chobot
16.04.07,05:46
My to v nechceme predať, ale chceme vyriešiť tú situáciu, aby sme mohli jazdiť autom až k domu, čo nám teraz nie je umožnené. Viem, že podľa Občianskeho zákonníka na to máme právo, ale my sme takí, že to musím tak povedať, sprostí, a ustupujeme a nakoniec sa to aj tak obrátilo všetko proti nám.

Takto z popisu je ťažké predstaviť si, ako ten dvor a rozloženie budov vyzerá, preto aj poradiť je ťažké.

Skús v nejakom priloženom dokumente aspoň načrtnúť pôdorys pozemku, záhrady a budov a vyznačiť čo je vaše, čo ich a čo spoločné vlastníctvo. Možno by sa dali spraviť dva vchody na pozemky po dohode s druhými vlastníkmi.
Lucia7
16.04.07,12:24
Budovy sú situované v pravej časti pozemku a rozdelenie zvyšku pozemku na spoločnú komunikáciu a jednotlivé dvory prislúchajúce k jednotlivým budovám je možné a tak to aj chceme vyriešiť. Len by som potrebovala vedieť, či má niekto skúsenosť či existuje také niečo, koľko je minimálny rozmer pre vjazd na osobné auto, aby sme sa autom dostali až dozadu k nášmu domu a mali od všetkých svätý pokoj.
Chobot
16.04.07,13:03
Budovy sú situované v pravej časti pozemku a rozdelenie zvyšku pozemku na spoločnú komunikáciu a jednotlivé dvory prislúchajúce k jednotlivým budovám je možné a tak to aj chceme vyriešiť. Len by som potrebovala vedieť, či má niekto skúsenosť či existuje také niečo, koľko je minimálny rozmer pre vjazd na osobné auto, aby sme sa autom dostali až dozadu k nášmu domu a mali od všetkých svätý pokoj.

Keďže to nebude verejná komunikácia, je asi jedno, aká bude cesta široká. Hlavné je, aby sa tadiaľ prešlo vaše auto. Marí sa mi, že cesta pre jeden smer by mala mať pre pohodlný prejazd aspoň 2,5 metra.
Marianna01
16.04.07,13:16
jazdný pruh je široký 2,55 m, prechod, ktorý musí zostať voľný pri parkujúcom aute je 2,55m - logicky by asi mal byť "ten pás" 2,55 m plus mínus.
Riešenie vidím jedine cez právnika, ktorý by sa mal pokúsiť vo vašom mene komunikovať so susedmi a nájsť riešenie rozdelenia tak, aby to vyhovovalo obom stranám. Vy sa predsa môžete podobným spôsobom "naštvať" a rovnako zabraňovať susede prechod do zadnej časti dvora, kde má ďalšiu nehnuteľnosť. Myslím, že takáto situácia by ani jej "nevoňala", takže toto by som brala ako východiskovú situáciu - uvoľniť na oboch pozemkoch takú prístupovú cestičku, aby tadiaľ prešlo osobné auto. Mimochodom, skúste sa opýtať susedy, čo by spravila, keby jej začalo v zadnej časti domu horieť, a kvôli jej neprispôsobivosti by celý dom zhorel, lebo tam nie je prístupová cesta pre hasičské autá...
cesac09
02.05.07,08:20
zdravim mam nasledujuci problem: mama s otcom maju chatu v podielovom spoluvlastnictve, otec chce aby sud nariadil predaj chaty a rozdelenie si penazi. Mama pritom chce chatu uzivat, urobila v chate rekonstrukcie, investovala nemale prostriedky, o chatu sa stara, o zahradu atd. Otec tam vobec nechodi aj ked ma kluce, vobec sa nestara. Moze byt mama dotlacena k odkupeniu otcovej polovice alebo moze trvat na tom ze chatu chce uzivat a aj on ma pravo ju uzivat (ale nemieni ho vyplatit)_? dakujem moc krat
Chobot
02.05.07,08:38
zdravim mam nasledujuci problem: mama s otcom maju chatu v podielovom spoluvlastnictve, otec chce aby sud nariadil predaj chaty a rozdelenie si penazi. Mama pritom chce chatu uzivat, urobila v chate rekonstrukcie, investovala nemale prostriedky, o chatu sa stara, o zahradu atd. Otec tam vobec nechodi aj ked ma kluce, vobec sa nestara. Moze byt mama dotlacena k odkupeniu otcovej polovice alebo moze trvat na tom ze chatu chce uzivat a aj on ma pravo ju uzivat (ale nemieni ho vyplatit)_? dakujem moc krat

Ak to otec dôkladne vyargumentuje, že nežijú spolu, mama chatu užíva, on nemá záujem o využívanie, je to dosť možné, že súd tak rozhodne. Alebo môže rozhodnúť o odpredaji a rozdelení peňazí, ak by ho mama nemala z čoho vyplatiť. Ale to sú iba dohady,na tvoju otázku dokáže jednoznačne opovedať len sudca vo svojom rozsudku
mito009
03.05.07,17:24
to Lucia7:
Oplotenie pozemku si vyzaduje "ohlasenie drobnej stavby". Ohlasila suseda tuto stavbu? Asi tazko, kedze by bolo nevyhnutne prilozit suhlasne stanovisko ostatnych spoluvlastnikov nehnutelnosti. Takze v prvom rade sa suseda dopustila protipravneho konania, za co moze byt ulozena sankcia napr. financna pokuta, pripadne aj odstranenie drobnej stavby a mozno by som skusil v dobrom upozornit, ze stavba oplotenia je nezakonna a Vam brani riadne uzivat nehnutelnost. Nechcem aby to vyznelo arogantne a ze sam tak vzdy konam, ale zo skusenosti najviac neprekonatelnych (zabo-mysich) sporov vznika tym, ze si ludia uz v zarodku problemu veci nevyriesia a ako bolo povedane "kvoli dobrym susedskym vztahom trpia konanie druheho" takto sa to nabaluje a vznika lavinovy efekt. Aj tak problem vznikol mozno kvoli tomu, ze mate lepsie auto ako ona ak ma vobec. Clovek skusa, kym nedostane poriadne po prstoch. Preto ja sam by som uz problem neodsuval a ziadal vykonat napravu.
betka
03.05.07,17:45
Reagovala som tak ako Mito, tak sa nebudem opakovať..;)
Agnes 33
07.05.07,11:35
Pozdravujem všetkých, chcem sa opýtať a zároveň poprosiť o vysvetlenie pojmov pri znaleckom posudku stavby čo znamená východisková hodnota domu, technická hodnota domu a všeobecná hodnota. K trhovej cene sa najviac približuje tá technická hodnota. Som spoluvlastnícka domu, dvoru a záhrady v 1/2 so sestrou. V dome býva ešte 80. roč. otec ale dom už potrebuje údržbu. Chcela by som sa so sestrou dohodnúť, ale neviem koľko pýtať, alebo dať odstupné, aby to bolo všetko 0k. O ktorú hodnotu je najlepšie sa oprieť? ĎAkujem
Gabi03
02.07.07,06:22
Tak po nejakom roku sa naša situácia pohla, avšak nie najlepším smerom. :( Keďže vo dvore stále bývame s manželom sami, druhá časť domu chátra. (Viď prvý príspevok.) Chceli sme to odkúpiť, tak sme sa išli porozprávať s tou najkopetentnejšou. Bohužiaľ, zubami-nechtami sa držala svojho, že ho nechce predať, lebo sa jej lokalita zdá veľmi dobrá (je to jej rodný dom) a nemá kam poslať syna bývať, keď sa vráti zo zahraničia s "ťažko" zarobenými peniazmi. Mladý by si najradšej postavil nový dom, nakoľko ich časť je v neobývateľnom stave. Investovať do neho je nelogické a hlúpe. Prvotný nápad bol, že my si k našej časti pristavíme dozadu 1-2 izby a tí mladí vpredu zbúrajú a postavia nový dom. Avšak ja nechcem stavať dozadu, nakoľko ten náš dom bude ešte viac tmavý a ešte menej slnka sa dostane k nám. Ďalšia alternatíva bola, že mi začneme stavať v záhrade nový domček. Ale toto je zas nelogické z toho dôvodu, že časť, v ktorej bývame v súčasnosti by ostala napospas nevyužitá, čo by bolo úplne zbytočné (dalo by sa ešte prenajať, ale zas 3 rodiny v jednom dvore je aj na mňa veľa).
Našťastie teta by bola ochotná predať tú druhú polovicu pozemku s domom (a dvoma pivnicami!!!, ktoré sa rozpadajú) avšak pýta nehorázne peniaze. Za tú sumu by sme si aj mohli vyberať, aký pozemok čistý by sme si kúpili. Takže toto neprichádza do úvahy. Avšak ma napadla ešte jedna možnosť. A to tá, že my zbúrame tú prednú časť, dostaviame si pár izieb, ktoré budú SLNEČNÉ a tí mladí nech si postavia v záhrade svoj dom. Mylsím, že toto by bola najschodnejšia cesta (ak s tým bude druhá strana súhlasiť).
A tu už prosím o pomoc. Pokiaľ si dobre pamätám, celý pozemok aj s domom je na dvoch vlastníkoch s 1/2 vlastníctvom. (Vyjadrila som sa správne? :--- ) Domy by nebol problém rozmerať, možno ani záhradu nie. Ide skôr o dvor spoločne užívaný. Ale chcem sa spýtať, ak by sme sa dohodli na tej poslednej možnosti. Oni nám vlastne prenechajú tú starú časť domu a my im poskytneme časť záhrady na stavbu nového domu. Na čo by som mala dávať pozor, aby si v poslednej chvíli nerozmysleli, resp. dá sa rozmerať pozemok tak, aby mal každý len svoju časť vo vlastníctve a tak zapísať do katastra (plus spoločný dvor)?
Som zúfalá. Ak máte akékoľvek nápady, budem vďačná. :o
Gabi03
02.07.07,09:58
A ešte som zabudla. Čo v tom prípade musíme podniknúť, ak by sme chceli našu časť prenajímať. Musíme si vyžiadať súhlas druhého majiteľa?
Gabi03
26.07.07,09:25
... posúvam
Gabi03
27.07.07,05:28
Tak s drahou teto sa nedá pohnúť. Pýta nehorázne peniaze. Takže ideme stavať. Ale mám obavy, aký osud čaká tento dom. :(
seflera
27.07.07,09:51
Tak s drahou teto sa nedá pohnúť. Pýta nehorázne peniaze. Takže ideme stavať. Ale mám obavy, aký osud čaká tento dom. :(

Gabi, to ideš stavať na pozemku, ktorej polovičným vlastníkom je teta? Ak áno, treba najskôr vysporiadať vlastníctvo pozemku tak, aby ste boli s manželom jediní vlastníci, vyhnete sa tak mnohým problémom a ak je to v záhrade toho dvora, čo si písala, treba aj zmluvne zabezpečiť právo prechodu a prejazdu - pozri problémy z príspevkov vyššie.
Ak je to niekde úplne inde, tak ja nič. :rolleyes:
Gabi03
27.07.07,09:56
Gabi, to ideš stavať na pozemku, ktorej polovičným vlastníkom je teta? Ak áno, treba nejskôr vysporiadať vlastníctvo pozemku tak, aby ste boli s manželom jediní vlastníci, vyhnete sa tak mnohým problémom a ak je to v záhrade toho dvora, čo si písala, treba aj zmluvne zabezpečiť právo prechodu a prejazdu - pozri problémy z príspevkov vyššie.
Ak je to niekde úplne inde, tak ja nič. :rolleyes:

Dík za reakciu. Je to však "úplne" inde. Ideme stavať do záhrady svokrovcom.
Len sa obávam, že s týmto starým domom nebudeme vedieť nič robiť. Samozrejme najradšej by sme ho predali, možno by sa aj našli kupujúci, len...
Kto by kúpil polovicu pozemku a domu (polovica domu je obývateľná)?
Bola by tu možnosť predať ho spoločne niekomu tretiemu, len sa obávam zas toho, že teta by si nárokovala polovicu z kúpnej ceny podľa listu vlastníctva aj napriek tomu, že tá jej polovica má menšiu hodnotu. :(
Gabi03
15.07.09,09:09
Tak ubehol nejaký ten čas a aj sa niečo udialo. Možno ste postrehli, že sme začali stavať na inom pozemku. Tento starý dom zatiaľ obývame tak, ako doteraz. Druhá časť domu je nevyužívana, resp. najmladšia dcéra tety si tam pár krát spravila žúrku. (Chvala bohu zatiaľ to bolo bez problémov ... agresivity či hluku.)
Zmenilo sa akurát to, že teta si chce dať rozdeliť nehnuteľnosť, zrejme ako dom tak aj záhradu. Jedna polovica je vo vlastníctve môjho manžela (len jeho) a druhá polovica je rozdelená medzi tetu a jej súrodencov (myslím že táto polovica má 3 vlastníkov, ale berme, že iba ona je jediný vlastník).
A tu sa mi tisne niekoľko otázok:
1. Ak sa rozdelí dom a záhrada, je lepšie nechať dvor v polovičnom spoluvlastníctve, tak ako doteraz? Kvôli prejazdu a spoločnému užívaniu a pod.
2. My ešte nejaký ten rok (snáď necelý rok) budeme tu bývať. Potom by sme chceli našu časť predať alebo minimálne prenajať.
2a) Ak sa nehnuteľnosť rozdelí do tohto obdobia, bude mať teta právo predať svoju časť aj bez nášho súhlasu, resp. vedomia?
2b) Ak sa nehnuteľnosť nerozdelí, zrejme bude musieť ponúknuť najprv nám, ako spoluvlastníkom a až následne niekomu inému. Ako by sa dal tento stav "nerozdelenia" predlžovať? Myslím, ak my s tým nebudeme súhlasiť, tak iba súd môže rozdeliť. Koľko môže trvať takýto súd, súdne rozhodnutie?
3. Váš súkromný názor....
3a) Kúpili by ste dom v polovičnom spoluvlastníctve?
3b) Kúpili by ste dom v úplnom vlastníctve, avšak v spoločnom dvore?
3c) Kúpili by ste dom spolovice chátrajúce, spolovice obývajúce skôr od jedného vlastníka, alebo aj od viacerých vlastníkov?
Eventuálne s prenajatím polovice domu...?

Vopred ďakujem za vaše názory, postrehy alebo skúsenosti či už z jednej, alebo druhej strany.
Mária27
15.07.09,10:29
Veľa otázok na jednu odpoveď. Veľa záleží od konkrétnej situácie.
1. Nehnuteľnosť sa rozdeľuje preto, aby nebolo nič spoločné.
2a. Áno
2b. Prvá veta -áno. Ďalej - ak vám ponúkne a nekúpite, môže predať inému aj bez súdu (nesmie lacnejšie ako ponúkla vám)
3a. Dom nie
3b. Áno, aj - ak by nebolo iné východisko
3c. Kúpu od hocikoho bez prenajatia
Chobot
15.07.09,10:40
Tak ubehol nejaký ten čas a aj sa niečo udialo. Možno ste postrehli, že sme začali stavať na inom pozemku. Tento starý dom zatiaľ obývame tak, ako doteraz. Druhá časť domu je nevyužívana, resp. najmladšia dcéra tety si tam pár krát spravila žúrku. (Chvala bohu zatiaľ to bolo bez problémov ... agresivity či hluku.)
Zmenilo sa akurát to, že teta si chce dať rozdeliť nehnuteľnosť, zrejme ako dom tak aj záhradu. Jedna polovica je vo vlastníctve môjho manžela (len jeho) a druhá polovica je rozdelená medzi tetu a jej súrodencov (myslím že táto polovica má 3 vlastníkov, ale berme, že iba ona je jediný vlastník).
A tu sa mi tisne niekoľko otázok:
1. Ak sa rozdelí dom a záhrada, je lepšie nechať dvor v polovičnom spoluvlastníctve, tak ako doteraz? Kvôli prejazdu a spoločnému užívaniu a pod.

Pokiaľ to dispozícia dvora dovoľuje, je lepšie ho aj fyzicky rozdeliť a vysporiadať vlastníctvo. Pokiaľ sa to nedá, tak bohužiaľ musí zostať v spoluvlastníctve, aby ho mohli obaja spoluvlastníci užívať.


2. My ešte nejaký ten rok (snáď necelý rok) budeme tu bývať. Potom by sme chceli našu časť predať alebo minimálne prenajať.
2a) Ak sa nehnuteľnosť rozdelí do tohto obdobia, bude mať teta právo predať svoju časť aj bez nášho súhlasu, resp. vedomia?

Áno, lebo bude výlučným vlastníkom nehnuteľnosti a ten môže nakladať s nehnuteľnosťou podľa vlastného uváženia.


2b) Ak sa nehnuteľnosť nerozdelí, zrejme bude musieť ponúknuť najprv nám, ako spoluvlastníkom a až následne niekomu inému. Ako by sa dal tento stav "nerozdelenia" predlžovať? Myslím, ak my s tým nebudeme súhlasiť, tak iba súd môže rozdeliť. Koľko môže trvať takýto súd, súdne rozhodnutie?

Ťažko povedať. Súdne procesy sa môžu ťahať aj niekoľko rokov. Nie je nezvyčajné, ak spor o nehnuteľnosť trvá 3-4 roky. Občas v telke sú prípady, kedy spor o nehnuteľnosť trval aj 10 rokov.


3. Váš súkromný názor....
3a) Kúpili by ste dom v polovičnom spoluvlastníctve?

Určite nie.


3b) Kúpili by ste dom v úplnom vlastníctve, avšak v spoločnom dvore?

Pripúšťam, ale len ako krajné riešenie, prípadne dočasné. To by som radšej zostal v paneláku. Trvalo by som nechcel s nikým zdieľať dvor (leda, že by to bola najbližšia rodina - syn).


3c) Kúpili by ste dom spolovice chátrajúce, spolovice obývajúce skôr od jedného vlastníka, alebo aj od viacerých vlastníkov?

TO je jedno. Pokiaľ obaja spoluvlastníci súhlasia s predajom, je mi jedno, či by som ho kúpil od jedného alebo dvoch.


Eventuálne s prenajatím polovice domu...?


Nie, buď celý dom, alebo vôbec. Nechcel by som dom v spoluvlastníctve (leda ak by som ten spoluvlastnícky podiel zdedil, ale podiel by som nekúpil).
Gabi03
15.07.09,10:46
Veľa otázok na jednu odpoveď. Veľa záleží od konkrétnej situácie.
1. Nehnuteľnosť sa rozdeľuje preto, aby nebolo nič spoločné.
2a. Áno
2b. Prvá veta -áno. Ďalej - ak vám ponúkne a nekúpite, môže predať inému aj bez súdu (nesmie lacnejšie ako ponúkla vám)
3a. Dom nie
3b. Áno, aj - ak by nebolo iné východisko
3c. Kúpu od hocikoho bez prenajatia

Ďakujem za odpoveď. Zatiaľ len teoretizujem, ake rôzne situácie môžu nastať a samozrejme chcem vybrať aj keď nie najvýhodnejšiu, tak aspoň nie stratovú.
.... Si pripadám ako hráč šachu.... :D

ad 1. Ide mi najmä o ten dvor. Pretože ak sa nehnuteľnosti (dom aj záhrada) rozdelia, dvor sa musí užívať spoločne. Ak by to bol ich vlastníctvom, tak mi sa nedostaneme do domu. Ak by to bolo naše vlastníctvo, tak oni by sa nemuseli dostať do záhrady. Takže ide mi o to, že pri rozdelení dať zvlášť na ďalší LV iba dvor s podielovým spoluvlastvníctvom, alebo "prisúdiť" dvor niekomu s ťarchou užívania pre toho druhého. Čo by bolo lepšie? A ešte vzhľadom k tomu, že aby sme to zbytočne nerozdelovali, ak by celú nehnuteľnosť kúpil iba jeden človek (buď teta, alebo manžel, alebo hoc aj tretia osoba).

ad 2b. Ak my odmietneme za určitú cenu kúpiť polovicu nehnuteľnosti, kde môžem zistiť, za akú cenu predala v skutočnosti nejakej tretej osobe?
Gabi03
15.07.09,10:50
Pokiaľ to dispozícia dvora dovoľuje, je lepšie ho aj fyzicky rozdeliť a vysporiadať vlastníctvo. Pokiaľ sa to nedá, tak bohužiaľ musí zostať v spoluvlastníctve, aby ho mohli obaja spoluvlastníci užívať.

Vďaka za odpoveď. Bohužiaľ neviem si predstaviť dvor rozdeliť na dve vlastníctva. Aj keby s nemalými úpravami by sa to dalo, my by sme im museli umožniť aspoň pešo prejsť cez "náš dvor" k ich záhradám. :rolleyes:
arizona
15.07.09,11:02
Podľa môjho názoru by bolo pre oboch spolumajiteľov najlepším riešením sa spojiť a predať dom jednému majiteľovi.
Dom v spoločnom dvore sa predáva ťažko,alebo riadne pod cenu. Nikto nemá asi chuť behať po katastroch a po súdoch a deliť pozemok... ani vy, ani noví majitelia

U nás také nehnuteľnosti kupujú najmä rôzni " asociáli", lebo kúpia za lacný peniaz.
Prípadne niekto ako chalupu...

Osobne by som tiež nezniesla,aby mi cudzí ľudia , ich deti s rodinami a ich návštevy atd. špacírovali po dvore. Nekúpila by som nikdy takú nehnuteľnosť!
Gabi03
15.07.09,11:09
Podľa môjho názoru by bolo pre oboch spolumajiteľov najlepším riešením sa spojiť a predať dom jednému majiteľovi.
Dom v spoločnom dvore sa predáva ťažko,alebo riadne pod cenu. Nikto nemá asi chuť behať po katastroch a po súdoch a deliť pozemok... ani vy, ani noví majitelia

U nás také nehnuteľnosti kupujú najmä rôzni " asociáli", lebo kúpia za lacný peniaz.
Prípadne niekto ako chalupu...

Osobne by som tiež nezniesla,aby mi cudzí ľudia , ich deti s rodinami a ich návštevy atd. špacírovali po dvore. Nekúpila by som nikdy takú nehnuteľnosť!

Ja úplne chápem a súhlasím.
Lenže som si 99,99% istá, že pri spoločnom predaji tretej osobe narazíme na to, že teta bude požadovať 50% za kúpu celej nehnuteľnosti, pričom samozrejme jej časť chátra a našu sme zveľaďovali a užívali. (Viď úplne prvý príspevok.)
A práve pre to je celkom možné, že aj my ho predáme, ako si ty povedala, tzv. asociálom... :rolleyes::(
arizona
15.07.09,11:32
Ja úplne chápem a súhlasím.
Lenže som si 99,99% istá, že pri spoločnom predaji tretej osobe narazíme na to, že teta bude požadovať 50% za kúpu celej nehnuteľnosti, pričom samozrejme jej časť chátra a našu sme zveľaďovali a užívali. (Viď úplne prvý príspevok.)
A práve pre to je celkom možné, že aj my ho predáme, ako si ty povedala, tzv. asociálom... :rolleyes::(
To som ani nerozpisovala, nakoľko som myslela, že obe strany vedia posúdiť...
A čo odhadca? Ten by ohodnotil a možno vysvetliť vašej susede, ktorá polovica je koľko hodná.
Skúste susedu presvedčiť o svojom návrhu, možno pochopí, že je to lepšia varianta, ako mať susedov asociálov. Potom už ani svoje nepredá s takými susedmi:---;)
Gabi03
15.07.09,11:38
To som ani nerozpisovala, nakoľko som myslela, že obe strany vedia posúdiť...
A čo odhadca? Ten by ohodnotil a možno vysvetliť vašej susede, ktorá polovica je koľko hodná.
Skúste susedu presvedčiť o svojom návrhu, možno pochopí, že je to lepšia varianta, ako mať susedov asociálov. Potom už ani svoje nepredá s takými susedmi:---;)

Tvoja úvaha by bola dobrá, keby nebolo keby....
1. V minulosti som chcela iba toľko, aby mi umožnila prístup do ich časti domu, že si zavolám znalca, ja ho zaplatím a k ničomu ju nebudem zaväzovať. Chcela som vedieť hodnotu iba pre moju informáciu. Ani toto mi nedovolila.
2. Práve sa obávam toho, že bude chcieť rozdeliť nehnuteľnosti ešte predtým, ako mi ho predáme niekomu a ona bude o niekoľko krokov vpred. A hoci tým "asociálom" snáď budeme môcť predať aj neskôr, ale to zas nechcem uškodiť nejakému novému majiteľovi ich časti domu. ... Ona tam nebýva... nikto tam nebýva.

PS: Obávam sa, že jednať s ňou férovo to nepôjde. :(
alltracboy
16.07.09,06:40
Mimochodom, skúste sa opýtať susedy, čo by spravila, keby jej začalo v zadnej časti domu horieť, a kvôli jej neprispôsobivosti by celý dom zhorel, lebo tam nie je prístupová cesta pre hasičské autá...

vymysleli aj hasicsku hadicu :)
yoyo74
19.07.09,18:37
ahoj gabi,
precital som si to tvoj temu od zaciatku ... kedze som prave teraz riesil jeden predaj nehnutelnosti, ktory je v podielovom spoluvlastnictve 2 majitelov a ide o dom aj spolocny dvor, tak som sa rozhodol zareagovat. Jeden so spolumajitelov chcel svoju polovicu predat .. myslel som si ze je to nerealne alebo predaj bude komplikovany. Napodiv ozvalo sa dost potencioanlnych kupujucich a nakoniec sa nasiel sused, ktory ma v priamom susedstve zahradu. On kupuje polovicu domu aj s polovicou spolocneho dvora.
Tym som chcel povedat, ze ak je tvoja nehnutelnost v poriadku, budes mat znalecky posudok, mozno mas kupca niekde pobliz ani o tom nevies :) .... treba skusit inzerciu, ked budes chciet predat a mozno budes prekvapena nakoniec. Samozrejme predkupne pravo nepusti, ako uz bolo povedane....... daj vediet ako sa ti dari dalej ..
Gabi03
02.10.09,09:12
A príbeh pokračuje.... :D
Ozval sa ten mladý pár z môjho prvého príspevku, že by chceli našu časť odkúpiť. Oni sú teraz v zahraničí a zarábajú peniaze a my by sme sa chceli na jar budúceho roku už vysťahovať do nového domu.
Problém však vidím v dohode na cene. (Dnes sa máme stretnúť.) Asi obe strany sú v patovej situácii.
My máme výhodu, že naša časť je ihneď obývateľná, avšak stále je to spoločný dvor. Cudziemu by sa to ťažko predávalo. Spoločný predaj (zatiaľ) tiež neprichádza do úvahy. Keď sa oni vrátia na stálo domov, nemajú kde bývať.

Ale zaujímalo by ma nasledovné:
nezáväzne sme si zavolali znalca, ktorý ohodnotil celú nehnuteľnosť (dom) v pomere 2:1 v prospech nás.
Spoločný predaj teda zatiaľ neprichádza do úvahy. Nám sa peniaze zídu a oni potrebujú bývať.
Ďalšia možnosť by to bola od nich kúpiť, a my to predáme ako celok. Tiež zatiaľ nereálne.
Ale môže nastať aj opačná situácia, kde oni odkúpia od nás a predajú ako celok.
Keďže mladý pár je aj do rodiny, budeme sa pokúšať nejako dohodnúť.
A tu je otázka:
Existuje nejaký právny nástroj na to, aby sme pri poslednej možnosti (oni odkúpia od nás a predajú cudziemu ako celok) neboli stratový?
Príklad: my im to predáme za 15 tis. €, oni celok predajú za 50 tis. €, jednoznačne na tom získajú, pretože ich časť z 50 tis. mohla mať hodnotu max 16 tis. €. Takže je nejaký právny nástroj, kde by bola zaručená dohoda, že ak to predajú za viac ako 22,5 tis. (15/2*3), rozdiel (50-22,5) medzi predajnou cenou a touto hodnotou si rozdelíme napr. v pomere 2:1?

Alebo je to len moje zbožné želanie? :D

Vopred vďaka za odpovede.
Xanti
02.10.09,09:25
A tu je otázka:
Existuje nejaký právny nástroj na to, aby sme pri poslednej možnosti (oni odkúpia od nás a predajú cudziemu ako celok) neboli stratový?
Príklad: my im to predáme za 15 tis. €, oni celok predajú za 50 tis. €, jednoznačne na tom získajú, pretože ich časť z 50 tis. mohla mať hodnotu max 16 tis. €. Takže je nejaký právny nástroj, kde by bola zaručená dohoda, že ak to predajú za viac ako 22,5 tis. (15/2*3), rozdiel (50-22,5) medzi predajnou cenou a touto hodnotou si rozdelíme napr. v pomere 2:1?

Alebo je to len moje zbožné želanie? :D

Vopred vďaka za odpovede.Mám pocit, že je to tvoje zbožné želanie. Lebo ak oni predajú celok za 17000 napríklad, tak tiež nebudeš im vracať peniaze.
Je to ako keby si predala mne dom, a o pol roka ho predám ja za oveľa vyššiu cenu, lebo reality podrástli a ty by si chcela rozdiel z ceny.
Gabi03
02.10.09,10:46
Mám pocit, že je to tvoje zbožné želanie. Lebo ak oni predajú celok za 17000 napríklad, tak tiež nebudeš im vracať peniaze.
Je to ako keby si predala mne dom, a o pol roka ho predám ja za oveľa vyššiu cenu, lebo reality podrástli a ty by si chcela rozdiel z ceny.

Juj, máš prvdu. :)
No ešte to trochu poprekrúcam a znovu sa spýtam. :D

Keďže pár je naša rodina (chalan je manželov bratranec z druhého kolena a jeho birmovný syn), určite ich nebudeme zdierať a stáť si za svojím len z trucu a budeme sa chcieť dohodnúť. Takže je možné, že z ceny popoustíme, ale len v tom prípade, ak ten dom nepredajú....
Takže pri predaji môžeme "určiť", že tam musia ostať bývať (povedzme x rokov), alebo ak to predajú do tej doby, budú nám musieť doplatiť ten rozdiel.... ? :rolleyes::confused::o:D
pepa78
02.10.09,12:11
nič v zlom Gabi, ale poznam tuto situaciu, tiez mame spolocny dvor a neviem ako ty ja by som to predal za "kazdu" cenu, nakolko toto je pripad na cely zivot, jednoducho sa toho zbavit a mat svaty pokoj...a neriesit to ze to predaju drahsie ako od vas kupili
Xanti
02.10.09,12:57
Juj, máš prvdu. :)
No ešte to trochu poprekrúcam a znovu sa spýtam. :D

Keďže pár je naša rodina (chalan je manželov bratranec z druhého kolena a jeho birmovný syn), určite ich nebudeme zdierať a stáť si za svojím len z trucu a budeme sa chcieť dohodnúť. Takže je možné, že z ceny popoustíme, ale len v tom prípade, ak ten dom nepredajú....
Takže pri predaji môžeme "určiť", že tam musia ostať bývať (povedzme x rokov), alebo ak to predajú do tej doby, budú nám musieť doplatiť ten rozdiel.... ? :rolleyes::confused::o:D
No ja ti neviem,
síce je pravda, že ak sa odkupovali byty do OV tak nejaká taká formula tam bola. Teda dostaneš zlavu, ale nemôžeš predať byt po dobu 5 rokov. Lebo ak to urobíš tak musíš tú zlavu vyplatiť mestu.

Ale to bol byt a mesto, neviem či by sa niečo také dalo dať k predaju domu. Lebo tam to bolo hromadne pri bytoch a ludia to pri podpise kúpnopredajnej zmluvy akceptovali.
Chobot
02.10.09,13:10
No ja ti neviem,
síce je pravda, že ak sa odkupovali byty do OV tak nejaká taká formula tam bola. Teda dostaneš zlavu, ale nemôžeš predať byt po dobu 5 rokov. Lebo ak to urobíš tak musíš tú zlavu vyplatiť mestu.

Ale to bol byt a mesto, neviem či by sa niečo také dalo dať k predaju domu. Lebo tam to bolo hromadne pri bytoch a ludia to pri podpise kúpnopredajnej zmluvy akceptovali.

To, ako sa to robilo pri odkupovaných bytoch, bolo trochu inak. Štát (či obec) mala ten byt vinkulovaný po dobu 5 rokov od odkúpenia, takže ak to chcel niekto predať do 5 rokov, musel o to požiadať štát (obec) a ten (tá) to povolil len na základe doplatenia tej zľavy. Priamo do listu vlastníctva sa takéto podmienky, že "ak to predá, tak musí vyplatiť niekomu niečo.." nedajú zapísať.

Môžu zapísať len ťarchu ako napr. záložné právo, predkupné právo, právo užívania... Takže nedokážu zaviazať nového majiteľa, aby nepredal nehnuteľnosť drahšie po tom, čo ju od nich odkúpil za určitú sumu. Jedine že by vinkulovali nehnuteľnosť na seba a tým by ten nový majiteľ nemohol bez ich súhlasu predať nehnuteľnosť. A tam by mohli vyjednávať a zisťovať, za akú cenu sa chystá ten druhý pozemok predať. Ale bol by hlúpi ten, kto by nehnuteľnosť takto kúpil - s ťarchou.
Xanti
02.10.09,13:14
Súhlasím,
ako nedajú sa dávať podmienky si myslím, že Gabi03 ak chce tu nehnuteľnosť predať tak ju predá a potom stratí právo rozhodovať čo s ňou bude.

Proste tak ako môže ona predať dom za 50 000 eur, a ju vyplatia. A ked ten dom zhorí , tak tiež nebude vracať kupcom peniaze. Lebo zhorel (cestou z práce som videla ako horela bytovka tak preto ma to napadlo ).

Proste Gabi03 inej cesty niet len sa zmieriť s tým, že čo predám to už mi nepatrí.