Sarah
11.10.06,09:59
Zdravim, prosím čo mám zadať v záložke mzdové údaje-zdravotné obmedzenia zamestnancovi, ktorý je neprehodnoteným invalidným dôchodcom?
LubenaK
11.10.06,10:03
Pri týchto zamestnancoch nedochádza k zmene, lebo sa nezmenilo ustanovanie § 277 ods.4, ktorý stanovuje, že poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1.januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003. Poberateľ invalidného dôchodku i naďalej neplatí invalidné poistenie a poberateľ čiastočného platí invalidné poistenie.
Sarah
11.10.06,10:25
to že neplatí invalidné poistenie to viem, len neviem ako to zadať do programu OLYMP, aby mi správne vypočítalo mzdu. Pri mzdových obmedzeniach je možnosť výberu: pokles schopnosti 20-40%, 40-70%, viac ako 70% a preukaz ZŤP. Čo mám z týchto možností vybrať, alebo to mám nastaviť v zrážkach?
LubenaK
11.10.06,11:45
Ak aj vyberieš pokles schopnosti, nezaškrtni políčko "poberá invalidný dôchodok".
Sarah
11.10.06,12:07
Spravila som to tak, že som dala pokles schopnosti od 20-40% a zaškrtla možnosť poberá invalidný dôchodok. Len tak mi vypočítalo mzdu bez invalidného poistenia a zrážka na zdravotné s 2%. Len neviem či je to správne, keď to takto nechám. A v krose mi pani na telefóne nevedela poradiť, stále dookola hovorila, že ten zamestnanec musí byť prehodnotený. Nechápala ma.
Sarah
12.10.06,06:37
Ak by to niekomu pomohlo, dostala som z KROSU oficiálnu odpoveď mailom:
1. v septembri sa táto výplata musí nahodiť ručne, nejde to nastaviť v možnostiach
2. od októbra je zmena, novela v zákone o SP: všetci neprehodnotení invalid. dôchodcovia sú považovaný za plných invalidov (vraj sa už nebudú prehodnocovať), čiže s poklesom schopnosti viac ako 70% a zaškrtne sa možnosť poberá invalidný dôchodok.