sisi6
11.10.06,13:22
Ahojte!
Ako by ste zaúčtovali nasledovné:
- výkup ojazdených áut - autobazár 131/321
- opravujeme vo vlastnom autoservise
- použitý materiál 501/112
- práca mechanikov
- oprava áut dodávateľským spôsobom 518/321

- príjem tovaru na sklad v akej hodnote????

Mám účtovať aktiváciu tovaru, aby uvedené náklady zvýšili hodnotu tovaru? Podľa zákona tovarom je predmet, ktorý sa zachováva v nezmenenej podobe. Tak ojazdené auto je materiálom? Ako tomu mám rozumieť?

Ďakujem za pomoc.
korduľa
12.09.07,08:20
tiez mam podobny problem a mrzi ma, ze nikto nevedel odpovedat. ked autobazar kupi auto, ktore ma rozbite okno a da ho vymenit dodavatelskym sposobom, ako to vsetko zauctovat, treba pouzit aj 131/132, musim ist cez 131? nemozem rovno zauctovat na 132?
ako to bude s cenou a zauctovanim to rozbiteho okna, ked oprava navysi vlastne hodnotu tovaru?? prosim poradte mi zauctovanie tychto ukonov.dakujem
korduľa
12.09.07,08:24
ked teda sisi6 napisal: ze tovarom je predmet, ktorý sa zachováva v nezmenenej podobe a nemoze sa na nom vykonat technicke zhodnotenie, co je potom rozbite auto, ktore vykupi autoservis a opravi ho?? dakujem
Peterka
12.09.07,08:32
(9) O tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby, ktoré sa aktivovali (účtová skupina 62 – Aktivácia) a odovzdali do vlastných predajní účtovnej jednotky.
korduľa
12.09.07,08:34
uctujeme sposobom A
Peterka
12.09.07,08:39
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 – Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 – Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 –Aktivácia,
korduľa
12.09.07,08:40
pozeram cenigovu, ale aj tak mam v tom chaos, ako postupovat
korduľa
12.09.07,08:44
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu účtu 111 – Obstaranie materiálu alebo na ťarchu účtu 131 – Obstaranie tovaru so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov, alebo na finančných účtoch; vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu sa aktivujú; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu príslušných účtov zásob so súvzťažným zápisom v prospech účtov účtovej skupiny 62 –Aktivácia,
neviem ci je to tym, ze je streda, ale nepochopila som to, nejak polopatistickejsie to nejde??:confused:
Peterka
12.09.07,10:00
131/321 faktúra od dodávateľa
132/131 prevzatie tovaru na sklad
132/621 zvýšnie hodnoty tovaru na sklade,t.j.o vykonanú opravu auta, ktorú musím oceniť musím zvýšiť hodnotu auta na sklade .
Náklady na opravu auta by som účtoval na samostané stredisko aby som vedel oceniť zvýšnie hodnoty auta ,t.j. na úrovni nákladov potrebných na opravu auta.
Vlastné náklady pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou sa ocenia buď vo svojej skutočnej výške, alebo vo výške vlastných nákladov podľa operatívnych (plánových) kalkulácií. Takto určené náklady sú náklady určené v konkrétnych technických, technologických, ekonomických a organizačných podmienkach určených technickou prípravou výroby na uskutočňovanie výkonov, a preto sú takmer zhodné so skutočnými vlastnými nákladmi.