janina artin
11.10.06,12:58
Ahojček milí poradcovia!
Prosím Vás o radu - mám takýto problém:
V roku 2005 sme vystavili zahraničnú odberateľskú fa na 23 tis. EUR za porušenie distribútorskej zmluvy voči nášmu obchodnému partnerovi, ktorý je zároveň našim dodávateľom.
A keďže sme mali vzájomné záväzky a pohľadávky v cudzej mene, urobili sme v roku 2005, cez interný doklad zápočet - Jednostranným právnym úkonom, o čom sme informovali druhú stranu listom.
Avšak v 9/06 prišlo k dohode medzi nami a našim partnerom s tým, že sme naspäť uznali záväzky ponížené o dobropis z ich strany vo výške cca
16 tis.EUR a zároveň bolo zistené, že naša vyšlá fa nebola opodstatnená, teda, že nemala byť vystavená vôbec.

Nuž a tu je môj problem - viem že budem musieť urobiť Dodatočné daň.priznanie za rok 2005, ale:
1. neviem akým kurzom mám prepočítavať (kurzom kedy bola podpísaná dohoda?)
2. ako toto celé zaúčtovať ? aby som dostala späť záväzky voči tomuto zahraničnému dodávateľovi ? (428/321)
3. čo s tou našou vyšlou faktúrou? (vystaviť dobropis? - bude to pripočitat.položka roku 2006?)
Prosím o rýchlu odpoveď - veľmi súrne.
Vďaka, Jana.
Zoltán Kovács
11.10.06,11:03
Ahojček milí poradcovia!
Prosím Vás o radu - mám takýto problém:
V roku 2005 sme vystavili zahraničnú odberateľskú fa na 23 tis. EUR za porušenie distribútorskej zmluvy voči nášmu obchodnému partnerovi, ktorý je zároveň našim dodávateľom.
A keďže sme mali vzájomné záväzky a pohľadávky v cudzej mene, urobili sme v roku 2005, cez interný doklad zápočet - Jednostranným právnym úkonom, o čom sme informovali druhú stranu listom.
Avšak v 9/06 prišlo k dohode medzi nami a našim partnerom s tým, že sme naspäť uznali záväzky ponížené o dobropis z ich strany vo výške cca
16 tis.EUR a zároveň bolo zistené, že naša vyšlá fa nebola opodstatnená, teda, že nemala byť vystavená vôbec.

Nuž a tu je môj problem - viem že budem musieť urobiť Dodatočné daň.priznanie za rok 2005, ale:
1. neviem akým kurzom mám prepočítavať (kurzom kedy bola podpísaná dohoda?)
2. ako toto celé zaúčtovať ? aby som dostala späť záväzky voči tomuto zahraničnému dodávateľovi ? (428/321)
3. čo s tou našou vyšlou faktúrou? (vystaviť dobropis? - bude to pripočitat.položka roku 2006?)
Prosím o rýchlu odpoveď - veľmi súrne.
Vďaka, Jana.

Ja osobne si myslím, že skutočnosti, ktoré si uviedla udiali v roku 2006 preto by som nepodával dodatočné DP. ale vysporiadal by som v tomto roku. Kurz by som bral zo dňa keĎ sa všetko dalo na správnu mieru papierovo, t.j. dohoda o novuuznaní pohl. a záv., resp. zrušenie jednostranného zápočtu.
janina artin
11.10.06,11:17
Ešte raz:
Rada by som poznala názory viacerých z Vás, predsa len je to pomerne zložitý prípad.
Díky.
Jana
renča1
11.10.06,15:26
Ahojček milí poradcovia!
Prosím Vás o radu - mám takýto problém:
V roku 2005 sme vystavili zahraničnú odberateľskú fa na 23 tis. EUR za porušenie distribútorskej zmluvy voči nášmu obchodnému partnerovi, ktorý je zároveň našim dodávateľom.
A keďže sme mali vzájomné záväzky a pohľadávky v cudzej mene, urobili sme v roku 2005, cez interný doklad zápočet - Jednostranným právnym úkonom, o čom sme informovali druhú stranu listom.
Avšak v 9/06 prišlo k dohode medzi nami a našim partnerom s tým, že sme naspäť uznali záväzky ponížené o dobropis z ich strany vo výške cca
16 tis.EUR a zároveň bolo zistené, že naša vyšlá fa nebola opodstatnená, teda, že nemala byť vystavená vôbec.

Nuž a tu je môj problem - viem že budem musieť urobiť Dodatočné daň.priznanie za rok 2005, ale:
1. neviem akým kurzom mám prepočítavať (kurzom kedy bola podpísaná dohoda?)
2. ako toto celé zaúčtovať ? aby som dostala späť záväzky voči tomuto zahraničnému dodávateľovi ? (428/321)
3. čo s tou našou vyšlou faktúrou? (vystaviť dobropis? - bude to pripočitat.položka roku 2006?)
Prosím o rýchlu odpoveď - veľmi súrne.
Vďaka, Jana.

Ja by som tiež nepodávala dodat.daň.priz. Vystavila by som dobropis v tomto roku a použila kurz na prepočet dňom vzniku daň.povinnosti z vystavenej faktúry v r.2005. Následne by som formou oznámenia stornovala jednostranný zápočet. Účtovala by som 321/311 mínusov.čiastkami.