valička
11.10.06,15:45
Prosím poradiť,
vývalá manželka nášho zamestnaneca, krorý je u nás zamestnaný ako vodič MKD si podala žiadosť na súd na určenie výživného pre ňu.
Súd si požaduje mesačne uviesť výšku diet.
Mám im to uviesť, keď diety sa nezdaňujú nie sú z nich uplatňované
exekúcie. Veď keď nejazí tak nemá nič, len základný plat.
Kto mi poradí.
Dadena
11.10.06,14:16
Ak máte dožiadanie zo súdu a vyslovene si žiadajú uviesť aj výšku diét, tak by som im pravdivo odpovedala. V odpovedi im máte možnosť uviesť, že pracovné cesty nie sú pravidelné, záleží od napr. zakázok. Zároveň im môžete urobiť mesačný prehľad najviac rok dozadu, ak v ich dožiadaní nežiadajú presne za aký čas chcú od Vás tieto údaje.
Gido
11.10.06,16:12
Je Vašou povinnosťou vyhovieť dožiadaniu súdu a požadované údaje zaslať. Podľa zásady "súd zákon pozná" tieto údaje od Vás určite súd nežiada preto, aby nesprávne rozhodol ale aby si utvoril dostatočný obraz o Vašom zamestnancovi a o jeho možnostiach a schopnostiach plniť si povinnosť voči deťom. Stávajú sa totiž prípady, že vodič kamióna má mzdu 6.900,- Sk a na dietach má vyplatené 40 - 50 tis. Sk mesačne. Je to normálne a v súlade so zákononom? Niekde je potom chyba. Keď ten chudák vodič toľko jazdí v zahraničí, že mu platia také vysoké diéty a zarába rovnako ako nekvalifikovaná pracovná sila bez praxe, ktorá vykonáva jednoduché nenáročné úkony na myslenie a silu napr. zametanie dvora, čo sú požiadavky na zaradenie s minimálnou mzdou, prečo sa jeho výkon - nepretržitá práca celý mesiac, čo zodpovedá diétam, nepremietne aj do mzdy? Zrejme aj toto už konečne (a podľa mňa správne) zaujíma súdy. V týchto prípadoch nie je namieste falošná solidarita zamestnávateľov s takýmito otcami, čo v snahe vyhnúť sa stanoveniu vyživovacej povinnosti podľa ich príjmov sa radšej dohodnú so zamestnávateľmi, ktorý im plat delia na minimálnu mzdu a vysoké diéty, z čoho by sa zatiaľ nemalo vypočítať výživné. Očakávam, že nebudete súhlasiť s mojím príspevkom, ale žiaľ, je to skutočnosť!
suzie111
11.10.06,17:21
Je Vašou povinnosťou vyhovieť dožiadaniu súdu a požadované údaje zaslať. Podľa zásady "súd zákon pozná" tieto údaje od Vás určite súd nežiada preto, aby nesprávne rozhodol ale aby si utvoril dostatočný obraz o Vašom zamestnancovi a o jeho možnostiach a schopnostiach plniť si povinnosť voči deťom. Stávajú sa totiž prípady, že vodič kamióna má mzdu 6.900,- Sk a na dietach má vyplatené 40 - 50 tis. Sk mesačne. Je to normálne a v súlade so zákononom? Niekde je potom chyba. Keď ten chudák vodič toľko jazdí v zahraničí, že mu platia také vysoké diéty a zarába rovnako ako nekvalifikovaná pracovná sila bez praxe, ktorá vykonáva jednoduché nenáročné úkony na myslenie a silu napr. zametanie dvora, čo sú požiadavky na zaradenie s minimálnou mzdou, prečo sa jeho výkon - nepretržitá práca celý mesiac, čo zodpovedá diétam, nepremietne aj do mzdy? Zrejme aj toto už konečne (a podľa mňa správne) zaujíma súdy. V týchto prípadoch nie je namieste falošná solidarita zamestnávateľov s takýmito otcami, čo v snahe vyhnúť sa stanoveniu vyživovacej povinnosti podľa ich príjmov sa radšej dohodnú so zamestnávateľmi, ktorý im plat delia na minimálnu mzdu a vysoké diéty, z čoho by sa zatiaľ nemalo vypočítať výživné. Očakávam, že nebudete súhlasiť s mojím príspevkom, ale žiaľ, je to skutočnosť!
Gido, prečo moralizuješ, koho to dnes trápi...? Stačilo napísať v odpovedi: áno, treba súdu vyhovieť. A mohol si si ušetriť čas na inú prácu. Čo sa naraz zastávaš matiek, ktoré vymáhajú výživné pre svoje deti od otcov, čo majú 50.000,- až 100.000,- príjmy, keď to netrápi "sociálky" a ani súdy. Však to asi poznáš. A ešte čakáš podporu, že ťa pochvália? Tu sa prezentuj len odbornými znalosťami! Prepáč, ale myslím, že tak cíti väčšina.
Pepa
11.10.06,17:58
Gido, prečo moralizuješ, koho to dnes trápi...? Stačilo napísať v odpovedi: áno, treba súdu vyhovieť. A mohol si si ušetriť čas na inú prácu. Čo sa naraz zastávaš matiek, ktoré vymáhajú výživné pre svoje deti od otcov, čo majú 50.000,- až 100.000,- príjmy, keď to netrápi "sociálky" a ani súdy. Však to asi poznáš. A ešte čakáš podporu, že ťa pochvália? Tu sa prezentuj len odbornými znalosťami! Prepáč, ale myslím, že tak cíti väčšina.
:eek: .
evina
11.10.06,18:06
Gido, prečo moralizuješ, koho to dnes trápi...? Stačilo napísať v odpovedi: áno, treba súdu vyhovieť. A mohol si si ušetriť čas na inú prácu. Čo sa naraz zastávaš matiek, ktoré vymáhajú výživné pre svoje deti od otcov, čo majú 50.000,- až 100.000,- príjmy, keď to netrápi "sociálky" a ani súdy. Však to asi poznáš. A ešte čakáš podporu, že ťa pochvália? Tu sa prezentuj len odbornými znalosťami! Prepáč, ale myslím, že tak cíti väčšina.
Myslím, že väčšinu skôr bude šokovať Tvoj príspevok, ako už aj Pepa naznačila a mne nedalo reagovať slovne .. alebo som nepostrehla iróniu smerom k súdom a sociálkam?....a názor Gida považujem za správny...

P.s. trápi to všetkých, ktorí majú deti a druhý partner po rozvode, prípadne rozchode na nich zabúda...
Danila
11.10.06,18:14
Gido, prečo moralizuješ, koho to dnes trápi...? Stačilo napísať v odpovedi: áno, treba súdu vyhovieť. A mohol si si ušetriť čas na inú prácu. Čo sa naraz zastávaš matiek, ktoré vymáhajú výživné pre svoje deti od otcov, čo majú 50.000,- až 100.000,- príjmy, keď to netrápi "sociálky" a ani súdy. Však to asi poznáš. A ešte čakáš podporu, že ťa pochvália? Tu sa prezentuj len odbornými znalosťami! Prepáč, ale myslím, že tak cíti väčšina.Prekvapila si ma Tvojim príspevkom. Tu nemožno nalinkovať postup, ako odpovedať. A príspevok od Gida bol rovnako odborný, ako ľudský. Ale čo sa to tu deje s tým človečenstvom? Akonáhle sa niekde objaví, už sa sťahujú mraky. Že by generačný problém?
Veď matky požadujúce výživné od tiežoteckov sa stávajú nevymožiteľnosťou práv a podfukov novou sociálnou skupinov. A to chceme? Mám pocit, že nebol dôvod na emócie. Bolo ich už dosť. Ba nadbytok. A navyše Gido mal pravdu. Asi pozná veľmi dobre praktickú stránku podaní na súd. Niekedy človek žasne, aké potvrdenia sa vyrábajú ak sa čo len trošku šarmantný tatinko pousmeje. Takže tak.
Gido
11.10.06,20:28
Ďakujem všetkým, ktorí ste udelili súhlas s mojím príspevkom alebo ho ocenili bodmi. Bol by som však skutočne radšej, keby som mohol radiť bez poznania takýchto skutočností. Ako píše aj Danila, poznám žiaľ viacej takýchto prípadov, ale v konečnom dôsledku na to doplácajú deti. A to je smutné. Prajem všetkým dobrú noc.
willma
11.10.06,20:41
Ďakujem všetkým, ktorí ste udelili súhlas s mojím príspevkom alebo ho ocenili bodmi. Bol by som však skutočne radšej, keby som mohol radiť bez poznania takýchto skutočností. Ako píše aj Danila, poznám žiaľ viacej takýchto prípadov, ale v konečnom dôsledku na to doplácajú deti. A to je smutné. Prajem všetkým dobrú noc.
dokážeš pomôcť aj z návrhom na zvýšenie? prostredníctvom SS. Ďakujem.
Aj keď teraz môžem vypadať ako sebec, nehnevajte sa na mňa pls.
willma
11.10.06,20:48
Suzie, Suzie, buď si úplne zatrpknutá alebo máš negatívnu skúsenosť s bývalou tvojho priateľa. Ver, že vo väčšine prípadov to pre ženy nie je žiadna slasť domáhať sa práv svojich detí a mnohé to vzdajú a radšej sa životom pretĺkajú bez almužny zvanej výživné. Ja ho vymáham v pravidelných intervaloch i keď ma to už taktiež nebaví. Nevidím ale dôvod, aby si oteckovia lebedili a nestarali sa o to, či ich dieťa má čo jesť prípadne čo na seba. A to nehovorím o prípadných výdavkoch na krúžky, školy, škôlky atď. Urobím všetko pre to aby som pre deti vymohla všetko čo im prináleží a nevidím žiaden dôvod šetriť ich sploditeľov.