denisamka
11.10.06,16:57
Prosim, vedel by mi niekto poradit: ak som nastupila do TPP 1.10.2006, kolko dni dovolenky si budem moct v decembri vybrat? Medzi sviatkami by sme chceli s deckami niekam vypadnut a neviem, ci vobec budem mat dovolenku. Dakujem velmi pekne.:D
Paula
11.10.06,15:04
Marína
11.10.06,15:11
denisamka
11.10.06,15:22
Dakujem velmi pekne.Ak som to dobre pocitala, vyslo mi 5 dni dovolenky a s tym sa da uz nieco robit. Mne rodicovska dovolenka koncila 22.9. a nastupovala som u toho isteho zamestnavatela od 1.10. Je tam za tie dni kratenie?
endrju
11.10.06,17:13
Dakujem velmi pekne.Ak som to dobre pocitala, vyslo mi 5 dni dovolenky a s tym sa da uz nieco robit. Mne rodicovska dovolenka koncila 22.9. a nastupovala som u toho isteho zamestnavatela od 1.10. Je tam za tie dni kratenie?
Podľa tejto informácie nie je možné odpovedať.
Obdobie 22.9. - 30.9 bolo neplatené voľno / čerpanie dovolenky, ktorá nebola vyčerpaná pred nástupom na materskú dovolenku / ... ? :rolleyes:
Je to nový pracovný pomer alebo pokračuješ v pracovnom pomere, ktorý začal pred nástupom na materskú dovolenku? ;)
denisamka
12.10.06,07:00
odpoved na 1. dotaz: od 22.9. do 30.9. som bola doma, kvoli adaptacii malej na skolku
odpoved na 2 dotaz: nastup bolo do tej istej firmy ale na inu poziciu. Vo firme mi pobedali, ze sa to vyriesi iba dodatkom k pracovnej zmluve.
jankasm
12.10.06,08:30
odpoved na 1. dotaz: od 22.9. do 30.9. som bola doma, kvoli adaptacii malej na skolku
odpoved na 2 dotaz: nastup bolo do tej istej firmy ale na inu poziciu. Vo firme mi pobedali, ze sa to vyriesi iba dodatkom k pracovnej zmluve.

No dobre, ale keďže si bola tých 8 dní doma, rodičovská dovolenka bola ukončená, do zamestnania si sa ešte nevrátila, musíš to mať nejako pokryté. Buď čerpanie dovolenky, alebo neplatené voľno, nemôže tam zostať diera.
Ak si nastupovala k pôvodnému zamestnávateľovi, znamená to, že do konca roka odpracuješ viac ako 60 dní (ak je tu predpoklad, že tam do konca roka zostaneš), teda máš nárok na celú dovolenku za rok 2006, ktorá sa kráti za dni rodičovskej dovolenky o 1/12 za pravých 100 pracovných dní a o ďalšiu 1/12 za každých ďalších 22 dní. Vychádza mi to krátenie o 5/12 (190 dní), teda pri nároku 20 dní máš nárok na 11,5 dňa dovolenky (20/12*5=8,33 - t.j. krátenie o 8,5 dňa dovolenky).
Ešte je tu možnosť, že ti zostala dovolenka aj zpred nástupu na MD. Čas materskej dovolenky sa posudzuje ako výkon práce a preto za ten čas MD máš nárok na dovolenku ako keby si pracovala.
denisamka
14.10.06,14:54
Ja sa velmi v tejto teme neviznam: Rodicovska dovolenka sa automaticka konci dovrsenim 3 rokov dietata alebo ja to musim niekde nahlasit, ze ju chcem ukoncit? Nakoniec mi vo firme urobili novu zmluvu. Ma to na dovolenku dajaky vplyv? Dakujem za Vase rady a trpezlivost.
Zdeni
14.10.06,15:27
Ja sa velmi v tejto teme neviznam: Rodicovska dovolenka sa automaticka konci dovrsenim 3 rokov dietata alebo ja to musim niekde nahlasit, ze ju chcem ukoncit? Nakoniec mi vo firme urobili novu zmluvu. Ma to na dovolenku dajaky vplyv? Dakujem za Vase rady a trpezlivost.
Rodičovská dovolenka sa končí automaticky dovŕšením 3 rokov dieťaťa. Prestaneš poberať rodičovský príspevok - nenahlasuješ.
azuz
16.10.06,04:45
Ja sa velmi v tejto teme neviznam: Rodicovska dovolenka sa automaticka konci dovrsenim 3 rokov dietata alebo ja to musim niekde nahlasit, ze ju chcem ukoncit? Nakoniec mi vo firme urobili novu zmluvu. Ma to na dovolenku dajaky vplyv? Dakujem za Vase rady a trpezlivost.
Ak si pracovný pomer ukončila po ukončení rodičovskej dovolenky ( teda 22.9.) a 1.10. si uzatvorila nový pracovný pomer, tak je to s dovolenkou takto:
1. Ak do 31.12. odrobíš aspoň 60 dní, tak máš nárok na 3/12 celoročného nároku.
2. Ak odrobíš menej ako 60 dní, tak máš nárok za každých odpracovaných 22 dní na 1/12 z celoročného nároku.
Dni dovolenky a sviatkov sa v tomto prípade považujú za odpracované dni. (§144 ods. 3 ZP)
Z hľadiska nároku na dovolenku nebolo veľmi výhodné ukončiť PP a uzatvoriť nový.:mee:
jankasm
16.10.06,05:04
Len ešte doplním, že dovolenku, ktorá ti pri ukončení PP zostala nevyčerpaná, je zamestnávateľ povinný ti preplatiť. ;)
denisamka
16.10.06,09:31
Stara dovolenka mi neostala, nakolko mi ju preplatili hned na druhy mesiac, ako som ostala doma.
Ako by sa do dalo teraz dodatocne riesit? Zamestnavatel mi podpisal zmluvu k 1.10.2006. Stary PP mi vsak neukoncil.
jankasm
16.10.06,09:46
Stara dovolenka mi neostala, nakolko mi ju preplatili hned na druhy mesiac, ako som ostala doma.
Ako by sa do dalo teraz dodatocne riesit? Zamestnavatel mi podpisal zmluvu k 1.10.2006. Stary PP mi vsak neukoncil.

Skús mu navrhnúť neukončenie toho pôvodného PP, ale urobiť len dodatok k zmluve.
Ak si ešte nepodpísala ukončenie starej pracovnej zmluvy, poodhlasoval ťa vôbec zamestnávateľ? Lebo keď ste ukončili PP a uzatvorili nový, malo by tam byť normálne odhlásenie a následné prihlásenie do poisťovní.

Mimochodom, ako to bolo s tým preplatením dovolenky? Nevyčerpaná dovolenka sa dá preplatiť len pri ukončení PP, inak sa ti mala preniesť kým sa nevrátiš naspäť do práce.
denisamka
16.10.06,10:58
Ukoncenie pracovneho pomeru som nepodpisovala, mozno je to len "divny" dodatok, lebo je to pisane ako pracovna zmluva. (na to sa ti este lepsie pozriem doma). A co v pripade, ak to je len dodatok? Ako sa da vyriesit tych 8 dni? Mam si doplatit odvody?
Robit budem riadne(ak nezomriem medzi tym) do konca roka a aj potom, takze tych 60 dni by som mala mat odrobenych.
Staru dovolenku som tam mala tusim len 1 den. Zamestnavatel nam umoznuje prenasat dovolenku len do dalsieho roka a ja som bol doma 5 rokov. Z poistovne ma odhlasoval (ako prerusenie) az teraz a nie k julu 2005, ako mal.
Diky Jankasm za tvoju trpezlivost so mnou.:o
jankasm
16.10.06,11:21
Ukoncenie pracovneho pomeru som nepodpisovala, mozno je to len "divny" dodatok, lebo je to pisane ako pracovna zmluva. (na to sa ti este lepsie pozriem doma). A co v pripade, ak to je len dodatok? Ako sa da vyriesit tych 8 dni? Mam si doplatit odvody?
Robit budem riadne(ak nezomriem medzi tym) do konca roka a aj potom, takze tych 60 dni by som mala mat odrobenych.
Staru dovolenku som tam mala tusim len 1 den. Zamestnavatel nam umoznuje prenasat dovolenku len do dalsieho roka a ja som bol doma 5 rokov. Z poistovne ma odhlasoval (ako prerusenie) az teraz a nie k julu 2005, ako mal.
Diky Jankasm za tvoju trpezlivost so mnou.:o

To prerušenie by ti mal ale nahlásiť s platnosťou od júla 2005, aj keď až teraz, dodatočne.
Keď ideš na materskú dovolenku, tak zostatok dovolenky sa ti prenáša až kým sa nevrátiš do práce, aj keby to bolo 10 rokov. To že Vám dovolí prenášať dovolenku len do ďalšieho roka a ďalej nie, nie je výmysel zamestnávaeľa, taký je zákon, ale netýka sa to žien na MD.
Ako ti vykryl zamestnávateľ tých chýbajúcich 8 dní? Alebo nijako? Najlepšie by bolo sa dohodnúť so zamestnávateľom alebo na neplatenom voľne, v tom prípade bude treba za tých 8 dní zaplatiť odvody do ZP (môžeš sa s ním dohodnúť, že mu ich preplatíš) a na SP nahlásiť prerušenie alebo dať tie dni ako čerpanie dovolenky, na ktorú ti, ak odrobíš tých 60 dní, vznikne do konca roka nárok.
denisamka
16.10.06,11:47
Tak to aj nahlasoval. Poprosila som sekretarku, aby sa opytala nasej mzdarky a ta bvraj povedala, ze materska sa berie do 6 rokov dietata, ale ze mam zavolat na socialku, ci za o obdobie, nemam nedoplatok. O ZP mi nevravela nic.
jankasm
17.10.06,05:24
Tak to aj nahlasoval. Poprosila som sekretarku, aby sa opytala nasej mzdarky a ta bvraj povedala, ze materska sa berie do 6 rokov dietata, ale ze mam zavolat na socialku, ci za o obdobie, nemam nedoplatok. O ZP mi nevravela nic.

Rodičovská dovolenka je do 3 rokov veku dieťaťa.
Existuje síce aj predĺžená, do 6 rokov, ale o tú si musíš požiadať a musí byť schválená. Takže ak nie je ochotná ti to pozisťovať mzdárka, zavolala by som si sama na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kedy ti končila rodičovská dovolenka a potom by som nejako doriešila tie chýbajúce dni.
Lenže poistné do SP sa asi nedá doplatiť spätne, preto by som radšej odporúčala vykryť to dovolenkou, aby si nemalo medzeru v dôchodkovom poistení.
denisamka
17.10.06,06:32
nevedela by si mi este poradit, kde zohnat dajaky telefonicky kontakt na urad prace, socialnych veci a rodiny? Co som zistila na internete aj v telefonnom zozname, mi vyhadzuje, ze je to neexistujuce cislo. Ked som pisala mail, nikto mi neodpisal.
Diky velmi pekne. Si velmi zlata.
Zdeni
17.10.06,07:17
Ak možem ja, tak 57291100. A číslo funguje.;)
denisamka
17.10.06,07:59
Diky Zdeni. Dovolala som sa na dajake cislo a povedali, ze mam volat na socialku, ci sa mi to do dochodku zarata. Na Socialke mi povedali, ze ak som vsade nahlasena ako mam byt, tak tam sa to rata do 6 rokov veku dietata. tzn. tych 8 dni je ok a este aj rodicovsky prispevok som dostala.:D :D :D

Dakujem Vam vsetkym za rady.
denisamka
07.11.06,15:52
PROSIM, MUDRI LUDIA PORADTE MI:mee:
Na 1.matersku som nastupila v decembri 2001 a dcera sa narodila 22.1.2002, na druhu som nastupila v auguste 2003 a dcera sa narodila 22.9.2003. Do prace k tomu istemu zamestnavatelovi som nastupila 1.10.2006. TYch 8 dni je podla Socialky v poriadku, lebo u nich sa to posudzuje do 6 rokov veku dietata.
Nasa mzdarka mi vyratala 5 dni dovolenky do konca roku. Ja mam vsak info, ze by som mala mat aj niekolko dni za matersku dovolenku (od poradacky jankysm). Ako je to v mojom pripade? Prisluchaju mi dni za obe materske? Nasa mzdarka tvrdi, ze za materku mam narok na dovolenku iba v pripade, ak nastupim hned po jej ukonceni do TPP a nepokracujem rodicovskou dovolenkou.
Prosim, poradte mi. Teda na kolko dni dovolenky mam narok?
DAKUJEM VELMI PEKNE.;)
Marína
07.11.06,17:49
denisamka, tu
http://www.porada.sk/t33912-na-kolko-dni-dovolenky-mam-narok.html?highlight=matersk%E1+dovolenka
sa Ti na tú istú tému venovali poraďáči, ktorí v našej Porade patria medzi najlepších odborníkov v danej oblasti.
Marti.ka
08.11.06,05:57
PROSIM, MUDRI LUDIA PORADTE MI:mee:
Na 1.matersku som nastupila v decembri 2001 a dcera sa narodila 22.1.2002, na druhu som nastupila v auguste 2003 a dcera sa narodila 22.9.2003. Do prace k tomu istemu zamestnavatelovi som nastupila 1.10.2006. TYch 8 dni je podla Socialky v poriadku, lebo u nich sa to posudzuje do 6 rokov veku dietata.
Nasa mzdarka mi vyratala 5 dni dovolenky do konca roku. Ja mam vsak info, ze by som mala mat aj niekolko dni za matersku dovolenku (od poradacky jankysm). Ako je to v mojom pripade? Prisluchaju mi dni za obe materske? Nasa mzdarka tvrdi, ze za materku mam narok na dovolenku iba v pripade, ak nastupim hned po jej ukonceni do TPP a nepokracujem rodicovskou dovolenkou.
Prosim, poradte mi. Teda na kolko dni dovolenky mam narok?
DAKUJEM VELMI PEKNE.;)
Za rok 2006 Ti vypočítala dovolenku správne. Ale máš nárok tiež na dovolenku,ktorá Ti vznikla čerpaním materskej dovolenky, nie rodičovskej.
Na dovolenku máš nárok za rok 2001,2002,2003,2004. Pre presný výpočet je potrebné uviesť presné dátumy začiatku a konca materskej a rodičovskej dovolenke. Vo všeobecnosti platí, že ak si celý rok zamestnanec a máš odpracované 60 dní /materská sa do odpracovaných dní počíta/ tak máš nárok na celú dovolenku krátenú podľa par. 109 o čas na rodičovskej dovolenke. A to za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12 a každých ďalších 22 neodpracovných dní o ďalšiu 1/12.
jankasm
08.11.06,06:58
denisamka, tu
http://www.porada.sk/t33912-na-kolko-dni-dovolenky-mam-narok.html?highlight=matersk%E1+dovolenka
sa Ti na tú istú tému venovali poraďáči, ktorí v našej Porade patria medzi najlepších odborníkov v danej oblasti.

Áno, súhlasím, v tej téme sme to dosť rozobrali. Len ešte je tu jeden malý dotaz ;) : ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší? :confused:
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
denisamka
08.11.06,07:23
Na 1. matersku som nastupovala 8.12.2001 a na druhu 22.8.2003. Pred 1. materskou som bola na rizikovom tehotenstve od 23.septembra 2001. Neviem, ci to ma na to vplyv alebo nie.
azuz
08.11.06,07:24
ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší? :confused:
Problém vidím v dovolenke za rok 2001 - vtedy platil ZP, ktorý hovoril, že dovolenku treba vyčerpať alebo preplatiť do konca nasledujúceho kal. roka. Stále platí § 251 ZP - prechodné ustanovenia, že nároky ktoré vznikli pred 1.4.2002 sa riadia doterajšími predpismi. Takže si myslím, že táto dovolenka "prepadla".
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
To je dobrý postreh. V komentári som našla:
Ak si zamestnankyňa nevyčerpá dovolenku po skončení MD a nastúpi na RD a z tohto dôvodu si nemôže vyčerpať dovolenku ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ dovolenku po skončení RD.
Moje názory k vyjadreniu jankasm sú modré.;)
Marti.ka
08.11.06,07:46
Áno, súhlasím, v tej téme sme to dosť rozobrali. Len ešte je tu jeden malý dotaz ;) : ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší? :confused:
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Neviem sa vyjadriť k nároku dovolenky za rok 2001 a 2002 /ak nebola pred nástupom vyčerpaná alebo preplatená/ , keďže neviem kedy presne začal platiť nový Zákonník práce. Ale podľa mojich výpočtov jej ostala dovolenka aj za rok 2004, keďže materská sa končila niekedy vo februári, marci. Vtedy je vznikla dovolenka za odpracované dni a to za každých 22 dní 1/12.
jankasm
08.11.06,08:04
Ak dovolenka z roku 2001, t.j. z času prvej MD prepadla, potom je už len nárok na dovolenku z času trvania druhej MD.
Druhá MD začala v auguste 2003 a končila niekedy vo februári 2004. Nárok na dovolenku: rok 2003 - odpracovaných je viac ako 60 dní, takže plný nárok na dovolenku, mínus krátenie za čas rodičovskej dovolenky a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12. Rok 2004 - nárok na dovolenku za odpracované dni, za každých 22 dní nárok na 1/12.
Dovolenku, ktorú si vyrátaš si môžeš vyčerpať po návrate z rodičovskej dovolenky, hovorí o tom Zákonník práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=6&script=private&forumid=) §113 ods. 2 - kde sa píše, že ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po škončení rodičovskej dovolenky.
denisamka
08.11.06,09:08
Rok 2003:Ak som to dobre pocitala, vychadza tam 163 prac. dni cez rodicovsku dovolenku, cize a to bude kratit o 4/12 a to mi vychadza 13 dni ak za cely rok mam narok na 20 dni.
Rok 2004: 25 dni z materskej a tam mam narok na 1,6 (t.j. 1,5 alebo 2?)
Je to spravne?
Marti.ka
08.11.06,09:30
Ak si počítala správne tie pracovné dni za čas čerpania rodičovskej dovolenky, tak krátenie bude 3/12. Nárok na dovolenku za rok 2003 je 20 - 3/12 /5dní/, teda 15 dní. Rok 2004 neviem, keďže neuvádzaš kedy Ti končila materská dovolenka.
jankasm
08.11.06,09:53
Rok 2003:Ak som to dobre pocitala, vychadza tam 163 prac. dni cez rodicovsku dovolenku, cize a to bude kratit o 4/12 a to mi vychadza 13 dni ak za cely rok mam narok na 20 dni.
Rok 2004: 25 dni z materskej a tam mam narok na 1,6 (t.j. 1,5 alebo 2?)
Je to spravne?

Ak sú tvoje výpočty dní správne, tak za 163 dní je krátenie o 3/12, ako je písané aj v predchádzajúcom príspevku.
Rok 2004, za 25 dní je nárok na 1/12, t. j. 1,66 a zaokrúhľuje sa to na 1,5 dňa. ;)
denisamka
08.11.06,10:30
Materska mi trvala od 22.8.2003 do 8.2.2004. Pocitala som to podla pocitacoveho kalendara.
Cim viac sem pisem, tym viac ma potesite. To se mi libi.:D
Ak budem moct vo vareni alebo pri detoch nieco poradit, dajte kludne vediet.:D :D :D
denisamka
08.11.06,15:48
Pozerala som si zakonnika prace a § 13 ods.2 a ten hovori o diskriminacii.
Ma sa tam uvadzat §113 ods.2.(to pre pripad, ze by ste pre vyriesenie podobnych problemov odporucili tuto temu)
jankasm
09.11.06,08:33
Pozerala som si zakonnika prace a § 13 ods.2 a ten hovori o diskriminacii.
Ma sa tam uvadzat §113 ods.2.(to pre pripad, ze by ste pre vyriesenie podobnych problemov odporucili tuto temu)

Ďakujem, už som to vo svojom príspevku orpavila. Niekde sa mi stratila prvá jednotka zo 113 a zostalo len 13. :D :p ;)
Marína
09.11.06,08:37
Ďakujem, už som to vo svojom príspevku orpavila. Niekde sa mi stratila prvá jednotka zo 113 a zostalo len 13. :D :p ;) Jani, zase sa Ti podarilo:D.


Ak budem moct vo vareni alebo pri detoch nieco poradit, dajte kludne vediet.:D :D :D
Aj pri deťoch 30r. a 22r.???:D
denisamka
09.11.06,11:35
mozem skusit aj pri detoch 30r a 22r. 22r som uz mala a vp vystrajani ma tusim nikto nedobehne. V 30.by som uz chcela mat skusenosti pri 3 detoch
:D :D
denisamka
16.11.06,08:23
Este mi prosim poradte: mzdarka mi tvrdi, ze za odobie 2.materskej nemam narok na dovolenku, lebo prebiehala subezne s rodicovskou a vraj som pred 2. materskou mala dajake obdobie robit, aby som na nu mala narok.
Je to pravda? Alebo mam na tu dovolenku narok?
Dakujem vam vsetkym za rady.
Tweety
16.11.06,08:25
Este mi prosim poradte: mzdarka mi tvrdi, ze za odobie 2.materskej nemam narok na dovolenku, lebo prebiehala subezne s rodicovskou a vraj som pred 2. materskou mala dajake obdobie robit, aby som na nu mala narok.
Je to pravda? Alebo mam na tu dovolenku narok?
Dakujem vam vsetkym za rady.Obdobie MD- nekráti sa nárok na dovolenku, kráti sa len pri RD za prvých zameškaných 100 dní o 1/12, a za ďalších 22 dní o ďalšiu.
denisamka
28.11.06,10:37
Mzdarka mi za tu matersku nechce uznat dovolenku este stale. Ked som sa jej mailom opytala, podla akeho paragrafu sa tak rozhodla, neodpovedala mi. Co mam robit?:mee: :mee: Prosim poradte.:mee: Dakujem pekne za ochotu.
Marti.ka
28.11.06,11:22
Ja som riešila podobný problém len nedávno. Tu na porade som sa dozvedela, že aj počas druhej materskej dovolenky mi vznikol nárok na dovolenku. Žiadala som ju teraz, po roku. Napísala som žiadosť o preplatenie dovolenky s uvedením paragrafov, ktorých sa to týka par. 144 ods. 4, par. 166 ods. 1. A aj keď takéto prípady neriešia často, predsa len po prečítaní spomínaných par. mi dali za pravdu a dovolenku mi preplatili.
denisamka
28.11.06,11:43
Mzdarka si precitala aj §144 ods.4 aj §113ods.2, ale tvrdi, ze nakolko mi prebiehala materska dovolenka sucasne s rodicovskou, na tu dovolenku nemam narok.:mee:
Marti.ka
28.11.06,11:58
Nerozumiem. Ako môže prebiehať materská súčasne s rodičovskou? Tým, že si nastúpila na druhú materskú dovolenku, predchádzajúca rodičovská dovolenka Ti skončila.
jankasm
28.11.06,14:02
Mzdarka si precitala aj §144 ods.4 aj §113ods.2, ale tvrdi, ze nakolko mi prebiehala materska dovolenka sucasne s rodicovskou, na tu dovolenku nemam narok.:mee:

Ahoj
Ja neviem kde na to tá Vaša mzdárka chodí, ale ako môže prebiehať MD súčasne s RD? Keď si čakala druhé bábätko tak si predsa nastupovala 6 týždňov pred pôrodom na MD. Tým pádom sa ti ukončila RD a prestala si poberať rodičovský príspevok.
Nedá sa zároveň čerpať 2 druhy dovolenky /MD aj RD/ ani poberať 2 druhy dávok /materské a rodičovský príspevok/.
No keďže sa s ňou nijako nedá dohodnúť a nechce ustúpiť, tak by som napísala dotaz na inšpektorát práce a doniesla jej to pod nos. :)
denisamka
28.11.06,16:56
Napisala som na inspektorat prace a do 30 dni mi maju odpovedat. Dam vam vediet odpoved.
jankasm
29.11.06,06:24
Napisala som na inspektorat prace a do 30 dni mi maju odpovedat. Dam vam vediet odpoved.

Držíme ti palce. ;) :)
denisamka
04.12.06,08:22
Mzdarke som napisala v piatok, ze som dala podnet na inspektorat prace a odtial mi maju poslat vyrozumenie. Dnes mi volala, ze ak to spravne vypocitala, mam narok na 17 dni dovolenky. Ja eln dufam, ze z inspektoratu mi nenapisu, ze na tu dovolenku nemam narok:(
jankasm
04.12.06,08:37
Mzdarke som napisala v piatok, ze som dala podnet na inspektorat prace a odtial mi maju poslat vyrozumenie. Dnes mi volala, ze ak to spravne vypocitala, mam narok na 17 dni dovolenky. Ja eln dufam, ze z inspektoratu mi nenapisu, ze na tu dovolenku nemam narok:(

No vidíš, predsa sme ju k niečomu donútili. :) ;)
Však ak ti tú dovolenku už priznala, tak jej to vyjadrenie z inšpektorátu práce nemusíš ukazovať. :p
Potom nám tu napíš, aké bolo vyjadrenie z inšpektorátu. Som zvedavá. ;)
denisamka
06.12.06,08:09
Mam to vyjadrenie. Ak to pochopite, prosim vysvetlite mi to. Ja ani netusim co mi to pisali. Takze:Na Váš dotaz zo dňa 28.11.2006 ohľadom prelínania sa čerpania
materskej a rodičovskej dovolenky a z toho titulu straty nároku na
alikvótnu časť dovolenky za obdobie od 22.08.2003 do 22.02.2004 zaujímame
nasledovné stanovisko :
Materskú a rodičovskú dovolenku upravujú §§ 166 až 169 zákona č.
311/2006 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov /ďalej len ZP/
a § 109 ZP pojednávajúci o krátení dovolenky. Vychádzajúc zo znenia týchto
ustanovení, ako aj zo znenia samotného § 168 ZP, je odôvodnený záver, že
je vylúčené, aby sa materská dovolenka prelínala s rodičovskou dovolenkou.
Tým je aj neposkytnutie riadnej dovolenky za Vami označené obdobie zo
strany Vášho zamestnávateľa nedôvodné, avšak len pokiaľ ste odpracovala v
kalendárnom roku 60 dní /§ 109 ZP/. Pokiaľ ste tých 60 dní v kalendárnom
roku, v ktorom ste čerpala materskú i rodičovskú dovolenku /alebo len
rodičovskú dovolenku/ neodpracovala, mohla Vám byť táto dovolenka krátená
v takom rozsahu, že ste nemala čo čerpať,alebo ste nemala zákonný nárok na
jej čerpanie, čo je v tomto Vašom prípade skôr reálne, a to vzhľadom na
jednotlivé Vami uvádzané obdobia, v ktorých ste materskú dovolenku a
rodičovskú dovolenku čerpala. Tu je totiž potrebné mať na zreteli, že
zákon vždy hovorí o dovolenke za kalendárny rok /viď §§ 100 až110 a nasl.
ZP/.
Vo Vašom prípade však zrejme bude záležať aj na skutočnosti, za aké
obdobie ste poberala podporu v materstve.
Vzhľadom k obsahu Vašej otázky postrádajúcej niektoré dôležité
údaje, považujeme túto odpoveď za vyčerpávajúcu. Zároveň upozorňujeme na
skutočnosť, že je vhodnejšie sa s takýmito problémami obracať priamo na
inšpektorát práce vo Vašom krajskom meste, kde Vám poskytnú rovnako
odborné poradenstvo, ale môžu vykonať aj adekvátne opatrenia.
:confused: :confused: :confused:
jankasm
06.12.06,10:19
Materskú a rodičovskú dovolenku upravujú §§ 166 až 169 zákona č.
311/2006 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov /ďalej len ZP/
a § 109 ZP pojednávajúci o krátení dovolenky. Vychádzajúc zo znenia týchto
ustanovení, ako aj zo znenia samotného § 168 ZP, je odôvodnený záver, že
je vylúčené, aby sa materská dovolenka prelínala s rodičovskou dovolenkou.
Tým je aj neposkytnutie riadnej dovolenky za Vami označené obdobie zo
strany Vášho zamestnávateľa nedôvodné, avšak len pokiaľ ste odpracovala v
kalendárnom roku 60 dní /§ 109 ZP/.

V tom vyjadrení je presne to isté, čo sme ti tvrdili aj my. :rolleyes: :)
Rodičovská dovolenka a materská dovolenka nemôžu plynúť navzájom. Ak si v roku odrobila 60 dní máš nárok na plnú dovolenku, ktorá sa potom kráti za dni rodičovskej dovolenky tak, ako sme tu už veľa krát prebrali. Ak by si neodrobila 60 dní, nárok na dovolenku by bol iný. (napr. nárok podľa počtu odpracovaných dní).
denisamka
06.12.06,10:28
ja som v tom roku nerobila vobec. Bola som doma. Mam aj napriek tomu narok na dovolenku?
jankasm
06.12.06,10:40
ja som v tom roku nerobila vobec. Bola som doma. Mam aj napriek tomu narok na dovolenku?

A zas sme pri tom istom. Však o tom sme sa už veľa krát bavili, materská dovolenka sa berie ako keby si pracovala. Takže ty si rok 2003 určite odpracovala 60 dní (od 22.8.2003 do konca roka), v roku 2004 to je myslím menej, ale to sme už v téme preberali.
Takže áno, máš nárok na dovolenku tak, ako to tu bolo vypočítané, Nemusíš mať žiadne pochybnosti. :cool: :) ;)
denisamka
07.12.06,07:43
Chcem vas baby poprosit, ci by ste mi mohli preratat, ci mi ta nasa "uzasna"mzdarka vypocitala dobre.
V roku 2003 163 dni trvala rodicovska dovolenka a od 18.8.2003 - 31.12.2003 materska.
rok 2004:od 1.1.2004-1.3.2004 trvala materska a rodicovska trvala 219 dni.
Ona mi vyratala za toto obdobie 7dni dovolenky. Je to ok? Poprosim, co najskor, aby som sa ozvala. Dakujem pekne.
Marti.ka
07.12.06,08:37
Prešla som si predchádzajúce príspevky a v nich už bolo popísané na koľko dní máš nárok. Za rok 2003 máš nárok na 15 dní a za rok 2004 1,5 dňa. Presné výpočty máš popísané v predchadzajúcich príspevkoch. Ešte raz si ich pozri.
Marti.ka
07.12.06,08:51
Ešte jedna vec. Keďže som tým sama nedávno prešla, môžem Ti poradiť, aby si to tej mzdárke pekne polopatisticky vypísala. Ja som to urobila formou žiadosti, kde som konkrétne napísala za aké obdobie, podľa akého paragrafu, za koľko dní, krátenie, a presný počet dní dovolenky, ktoré mi má preplatiť.
Mala tam proste všetko. Stačilo jej len preveriť, či sa nemýlim. Veľa šťastia.
denisamka
07.12.06,09:01
No len pred tym som mala zle info ohladne dni trvania materskej dovolenky. Predtym som uvadzala od 22.8.2003-8.2.2004.Mzdarka mi tvrdila, ze v papieroch mam 19.8.2003-2.3.2004. Preto som chcela, ci ste to niektora mohli prepocitat. Dakujem
Marti.ka
07.12.06,09:15
Ako som už vyššie napísala, za rok 2003 máš krátenie za 163 dní 3/12, čo je o 5 dní. Teda za rok 2003 by Ti mali preplatiť 15 dní dovolenky a za rok 2004, keďže tam je odpracovaných 41 dní 1/12, čo je 1,5 dňa.
Ale aj tie tvoje úpravy dátumov, nerobia taký veľký rozdiel. Ako píšeš mzdárka ti vypočítala 7 dní dovolenky, ale tebe vychádza nárok až na 16,5 dňa.
denisamka
07.12.06,09:38
Takze zatial vyhravame nad nasou mzdarkou 4:0.:):D Dala som to prepocitat dalsim mzdarkam a vsetkym vyslo rovnako 16,5dna len nasej "zazracnici" 7 dni. Uz som jej to aj poslala mailom a som zvedava, co mi na to povie. Dam vam vediet.
denisamka
07.12.06,10:25
Vyjadrenie mzdarky:za rok 2004 máte podµa mňa nárok na 3,5 dňa (nie 1,5)
lebo do odpracovaných dní sa zarátavajú aj sviatky-boli 2 v 01/2004, takľe
MD v roku 2004 trvala 44 dní a máta nárok na 2/12.
Spolu za MD 18, 5 dňa a za rok 2006 11,5 dňa. Celkovo 30 dní.

Martika a jankasm skoda, ze nie ste z BA.Pozvala by som Vas aspon na kavu ak nie na frtana. Spolu sme to vybojovali k uspesnemu koncu.:D
Marti.ka
07.12.06,10:39
Som rada, že to "tá" mzdárka konečne pochopila. Aj keď na tie sviatky mám iný názor. No, teraz už máš dosť dovolenky na to, aby si si to s deťmi užila až-až.
A za to pozvanie ďakujeme. No ktohovie. Možno to niekedy využijeme.
jankasm
07.12.06,10:41
Vyjadrenie mzdarky:za rok 2004 máte podµa mňa nárok na 3,5 dňa (nie 1,5)
lebo do odpracovaných dní sa zarátavajú aj sviatky-boli 2 v 01/2004, takľe
MD v roku 2004 trvala 44 dní a máta nárok na 2/12.
Spolu za MD 18, 5 dňa a za rok 2006 11,5 dňa. Celkovo 30 dní.

Martika a jankasm skoda, ze nie ste z BA.Pozvala by som Vas aspon na kavu ak nie na frtana. Spolu sme to vybojovali k uspesnemu koncu.:D

Sme veľmi radi, že sme ti mohli pomôcť. ;) :)
Za rok 2004 máš skutočne nárok na 3,5 dňa dovolenky - 44 dní MD, ak je správny dátum ukončenia MD 2.3.2004. (My sme to počítali myslím k 29.2.2004.) Započítavajú sa samozrejme aj sviatky.
Gratulujem :cool: :p ;)
D123
10.02.07,17:59
V roku 2006 som bola 41 kal. dni na MD a nasledne som presla na RD. Kedze som mala pri nastupe na MD zostatok dovolenky (30 prac. dni), poziadala som zamestnavatela o jej cerpanie od 13.4.-30.5. Vypocitava sa dovolenka z dovolenky (kedze som bola normalne prihlasena/odhlasena)? Mam vobec nejaky narok na dovolenku za 2006? Dakujem
Lanaj
10.02.07,20:10
V roku 2006 som bola 41 kal. dni na MD a nasledne som presla na RD. Kedze som mala pri nastupe na MD zostatok dovolenky (30 prac. dni), poziadala som zamestnavatela o jej cerpanie od 13.4.-30.5. Vypocitava sa dovolenka z dovolenky (kedze som bola normalne prihlasena/odhlasena)? Mam vobec nejaky narok na dovolenku za 2006? Dakujem

Áno, budeš mať nárok na dovolenku. Materská dovolenka a čerpanie riadnej dovolenky sa na tieto účely ráta ako odpracovaná doba. Bude sa ti krátiť za čas rodičovskej dovolenky.
D123
11.02.07,12:05
Povedali mi, ze mam narok na 3 dni, vraj iba z casu na MD. Je to spravne? Vie mi niekto dat navod na vypocet? Pripajam aj udaje: pocas MD 41 kal.dni (t.j. 29 prac dni+2 sviatky+10 so+ne) a pocas dovolenky 48 dni (30 prac. dni a 4 sviatky a 14 so+ne). Medzi MD a cepranim dovolenky ubehlo 61 dni a po vycerpani dovolenky je to 215 kal. dni.
Zita4
11.02.07,13:42
Povedali mi, ze mam narok na 3 dni, vraj iba z casu na MD. Je to spravne? Vie mi niekto dat navod na vypocet? Pripajam aj udaje: pocas MD 41 kal.dni (t.j. 29 prac dni+2 sviatky+10 so+ne) a pocas dovolenky 48 dni (30 prac. dni a 4 sviatky a 14 so+ne). Medzi MD a cepranim dovolenky ubehlo 61 dni a po vycerpani dovolenky je to 215 kal. dni.
Mala by si napísať dátumy, nie počty dní.
Počíta sa takto:
* ak si odpracovala v kalendárnom roku aspoň 60 dní, vznikol ti nárok na dovolenku za kalendárny rok (20 alebo 25 dní)
* čas materskej dovolenky sa počíta ako odpracovaný čas.
* krátenie dovolenky za kalendárny rok je za práceneschopnosť a rodičovskú dovolenku len v tom prípade, ak si z týchto dôvodov neodpracovala aspoň 100 pracovných dní a to tak, že za prvých 100 neodprac. dní sa kráti 1/12 a za každých ďalších 22 ďalšia dvanástina.
Pozri v zákonníku práce § 109
D123
11.02.07,15:26
Ja som v roku 2006 nepracovala vobec. Ale kedze sa cas MD rata ako odpracovany, potom mam 29 prac dni + 2 sviatky. A co dovolenka, z tej sa mi asi narok na dovolenku nerata, ze? Dovolenku potom vypocitam: 29 alebo 31/22*1/12=2 dni? Spravne?
Zita4
11.02.07,18:45
Ja som v roku 2006 nepracovala vobec. Ale kedze sa cas MD rata ako odpracovany, potom mam 29 prac dni + 2 sviatky. A co dovolenka, z tej sa mi asi narok na dovolenku nerata, ze? Dovolenku potom vypocitam: 29 alebo 31/22*1/12=2 dni? Spravne?
Čerpanie materskej dovolenky aj riadnej dovolenky sa považuje za odpracovaný čas. Ak si v roku 2006 mala 60 pracovných dní dovolenky spolu s materskou dovolenkou, vznikol ti nárok na dovolenku za kalendárny rok. Tento sa potom kráti o tie dvanástiny za neodpracované dni, ako som písala predtým.
D123
11.02.07,20:42
MD+cerpana dovolenka =29+30 prac. dni +dalsich 5 dni sviatok cez pracovny den. Je splnena podmienka 60 dni? Mne v praci povedali, ze mam narok na 3 dni dovolenky za 2006 a ze sa to rata iba z casu na MD. P.S. Pokial je podmienka splnena a dovolenka sa krati, tych 100 dni sa napocitava alebo to musi byt 100 prac. dni vkuse (moj pripad MD do 10.2.+61 kal. dni +dovolenka 13.4.-30.5.+215 kal.dni)? Mozno sa zda, ze je to stale dookola, ale napriek tomu, ze so mzdami nepracujem, by som sa rada dopatrala k nejakemu cislu :-D.
Marti.ka
12.02.07,05:31
Pozn. sviatky sa počítajú za odpracovaný čas vtedy, ak Ti za nich patrí náhrada mzdy.T.z. ak si tie sviatky mala zaplatené, tak sú akoby odpracované. Ak nie, tak máš nárok len za 59 odpracovaných dní, teda pri ročnom nároku 20 dní, tie 3 dni dovolenky.
D123
12.02.07,06:53
K tym sviatkom - mam dohodnutu mesacnu mzdu a na paske v mesiaci, v ktorom som mala dovolenku a bol 2xsviatok mam napisane : odpracovane hodiny (16hod.=2 sviatky), ostatne hodiny mam v kolonke dovolenka a potom znova v kolonke "platene nepritomnosti spolu". Takze pri vypocte podla predchadzajucich prispevkov vychadzam z: 59+5 sv., neprit. pocas prac. dni vratane sviatkov = 43 (od 11.2-12.4)+153 (od 31.5.-31.12.) = 196-100=96/22= 4 dvanastiny +1 za prvych 100 dni = kratenie 5/12, teda narok 12 dni? Spravne?
P.S. Inak volala som aj na IP a s tymi sviatkami mi nevedia povedat :-D.
D123
12.02.07,09:22
K tym sviatkom - mam dohodnutu mesacnu mzdu a na paske v mesiaci, v ktorom som mala dovolenku a bol 2xsviatok mam napisane : odpracovane hodiny (16hod.=2 sviatky), ostatne hodiny mam v kolonke dovolenka a potom znova v kolonke "platene nepritomnosti spolu". Takze pri vypocte podla predchadzajucich prispevkov vychadzam z: 59+5 sv., neprit. pocas prac. dni vratane sviatkov = 43 (od 11.2-12.4)+153 (od 31.5.-31.12.) = 196-100=96/22= 4 dvanastiny +1 za prvych 100 dni = kratenie 5/12, teda narok 12 dni? Spravne?
P.S. Inak volala som aj na IP a s tymi sviatkami mi nevedia povedat :-D.

Vie niekto poradit?
Marti.ka
12.02.07,09:59
K tym sviatkom - mam dohodnutu mesacnu mzdu a na paske v mesiaci, v ktorom som mala dovolenku a bol 2xsviatok mam napisane : odpracovane hodiny (16hod.=2 sviatky), ostatne hodiny mam v kolonke dovolenka a potom znova v kolonke "platene nepritomnosti spolu". Takze pri vypocte podla predchadzajucich prispevkov vychadzam z: 59+5 sv., neprit. pocas prac. dni vratane sviatkov = 43 (od 11.2-12.4)+153 (od 31.5.-31.12.) = 196-100=96/22= 4 dvanastiny +1 za prvych 100 dni = kratenie 5/12, teda narok 12 dni? Spravne?
P.S. Inak volala som aj na IP a s tymi sviatkami mi nevedia povedat :-D.
Skús to pekne po poriadku rozpísať. Ja osobne mám z toho chaos.
Napr. Zaujíma nás rok 2006 takže : od 1.1. do 10.2. materská, od 11.2 do ... riadna dovolenka, od ....do... rodičovská.
D123
12.02.07,11:37
:) plne vas chapem, lebo ked to citam spatne, mam v tom chaos uz aj ja :)
Takze:
1.1.-10.2.Materska D
11.2.-12.4. Rodicovska D
13.4-30.5 Prihlaska/odhlaska z dovodu cerpania zostat. dovolenky z r. 04, 05
31.5.-31.12 Rodicovska D
Dopredu dik.
Marti.ka
12.02.07,12:41
Trochu zvláštne prerušovať rodičovskú, keďže sa väčšinou čerpe dovolenka pred nastúpením na materskú alebo medzi materskou a rodičovskou dovolenkou alebo až po ukončení rodičovskej.
Takže ak správne počítam :
30 pracovných dní MD
34 pracovných dní Riadna dovolenka
196 pracovných dní RD
Ak sa nemýlim, máš odpracovaných viac ako 60 pracovných dní a teda máš nárok na celú dovolenku krátenú za tých 196 dní na RD, teda o 5/12. Nárok na dovolenku za rok 2006 by potom mal byť 11,5 dňa.
D123
12.02.07,15:17
Trochu zvláštne prerušovať rodičovskú, keďže sa väčšinou čerpe dovolenka pred nastúpením na materskú alebo medzi materskou a rodičovskou dovolenkou alebo až po ukončení rodičovskej.
Takže ak správne počítam :
30 pracovných dní MD
34 pracovných dní Riadna dovolenka
196 pracovných dní RD
Ak sa nemýlim, máš odpracovaných viac ako 60 pracovných dní a teda máš nárok na celú dovolenku krátenú za tých 196 dní na RD, teda o 5/12. Nárok na dovolenku za rok 2006 by potom mal byť 11,5 dňa.

Kedze vypocet kratenia je 8,33 v tomto vypocte ste zaokruhlili na 8,5. Ked mi ale vychadza u zamestnavatela narok na 2,33 dna, da mi len 2 dni ako to vlastne so zaokruhlovanim funguje:)? P.S. Teraz uz sa len dopatrat, ako presvedcit zamestnavatela, ze sviatky su odpracovane.:( Co radite?
jankasm
12.02.07,18:50
Kedze vypocet kratenia je 8,33 v tomto vypocte ste zaokruhlili na 8,5. Ked mi ale vychadza u zamestnavatela narok na 2,33 dna, da mi len 2 dni ako to vlastne so zaokruhlovanim funguje:)? P.S. Teraz uz sa len dopatrat, ako presvedcit zamestnavatela, ze sviatky su odpracovane.:( Co radite?

Zaokrúhľovanie je jednoduché, matematické. Do 0,24 sa zaokrúhľuje na celé dni nadol, 0,25-0,74 sa zaokrúhľuje na pol dňa a od 0,75 na celé dni nahor.
A že sú sviatky odpracované, tak nech si pozrie zákonník práce, teraz neviem presne §, ale píše sa tam, že sviatok sa považuje ako výkon práce.
D123
12.02.07,20:01
Dakujem za radu, skusila som to vyhladat, takze to asi bude toto: par. 122 ods.3) 2.veta: U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Nasla som aj klauzulu v par 101 ohladom tych 60 dni a par 144 ods 3 a 4 este raz ohladom toho co je vykon prace aj v suvislosti s dovolenkou. Tak asi to uz mam vsetko na oslovenie zamestnavatela, ze :-D
denisamka
14.02.07,16:07
Caute. Zas mam problem so mzdarkou: do roboty som nastupila 1.10.06 a dovolenku za MD 18,5 dna som mala zaznamenanu na vyplatnej paske v decembri. Za rok 2006 som mala narok na 11,5 dna dovolenky. To je dokopy 30 dni. V decembri som si brala 5 dni dovolenky, cize som preniesla 25dni do roku 2007. V januari som mala 7,5 dna dovolenky a na poslednej vyplatnej paske mam napisane, ze mi ostalo len 24,5 dna dovolenky. Na rok 2007 by som mala mat narok na 20dni dovolenky. Je to v poriadku, co mi mzdarka vypocitala? Tie zvysne dni mi prepadli?