peton
11.10.06,21:45
Milí poraďáci, dostala sa mi do uší taká správa, že v zmysle nejakých smerníc Európskej únie, budú v r. 2007 a nasledovných sprísnené požiadavky na prevádzku výťahov a údajne budú potrebné isté dosť drahé zásahy ohľadne ich rekonštrukcií a prispôsobenie sa na ich normy. Spomínal to náš predseda, ktorý mal debatu s revíznym technikom. Viac mi však nevedel povedať. Neviete Vy niečo o tom. Chcem sa trošku na to pripraviť, aby sme vedeli zdôvodniť opätovný nárast príspevkov do fondu opráv. Radšej by som to navyšovanie rozložil podľa predpokladaného rozpočtu na viac rokov. Ďakujem Vám všetkým. Samozrejme skúsim ešte čo to pozisťovať a dám vedieť.
willma
11.10.06,19:50
Tú istú informáciu nám poskytol správca, takže asi na tom niečo bude. POdrobnosti som zatiaľ nezisťovala, ale snáď sa dozviem viac, potom dám do pľacu.
Elena Navrátilová
12.10.06,04:52
Pokiaľ ja mám znalosti, výťahy budú musieť mať dvierka a šachta nemôže byť z pletiva, ale plná. Takže sa to prispôsobuje normám EÚ a všetci budeme vrážať do výťahov. Dá sa očakávať, že sa vydaním nových smerníc v metrologickom zákone /resp. úpravou zákona/ začnú kontroly len tak sypať.
EkoMax
12.10.06,04:55
Práve dnes máme schôdzu ohľadom oddelenia od bytovej správy, takže sa popýtam aj na túto problematiku. Ak sa niečo dozviem, tak dám vedieť. :)
PeterNR
12.10.06,06:33
Aj ja som také dačo počul, a vraj sa budú sprísňovať pravidlá prevádzky aj ďalších technických zariadení v domoch.

Aj preto ZSVB organizuje prezentáciu na tému "Revízie technických zariadení v bytových domoch", ktorú som avizoval (http://www.porada.sk/t2253-p60-spolocenstvo-vlastnikov-bytov.html#post311508). Najpresnejšie info by mali mať pracovníci Technickej inšpekcie SR (http://www.tisr.sk/).
Orim
12.10.06,19:53
Až to príde dáme sa do toho, alebo budeme hľadať zákonné prostriedky ako to obísť. :)
hanni
08.02.07,10:45
Dobry den vospolok.
Vyuzijem tuto diskusiu o vytahoch,aby som zbytocne nezakladal dalsiu.Som jednym z clenov SVB a mame dost problemoveho predsedu,ktory si mysli,ze mu patri cely barak.Nedavno sme komplet zateplovali barak a s vyregulovanim sustavy.Teraz prisiel na radu vytah,ktory chce samozrejme predseda riesit dalsim uverom.Uz na minulej schodzi bola o tom debata a navrhoval tam firmu,ktora zabezpecovala cele to zateplenie,cize firmu SD Marwel z Martina.Ti zato pytaju 1500000 - 2000000,co sa mi zda byt suma viac ako prehnana (asi je v tom uz aj taxa,ktoru ma dostat nas predseda do vrecka,podobne ako to bolo pri zateplovani :rolleyes: ).Zatial mu to na schodzi nepreslo,ale kedze u nas byvaju vacsinou stari ludia,ktorych skoro vsetkych ma predseda "pod palcom",obavam sa ze nabuduce mu to prejde a zadlzime sa o dalsi poriadny balik.Preto by som rad prisiel s nejakou konkretnou vyhodnejsou protiponukou.

Chcem preto poprosit o radu.Vidim,ze tu radia vacsinou sami skuseni a seriozni ludia,ktori maju v tomto mnohorocne skusenosti.Viete mi poradit nejaku serioznu a cenovo vyhodnu firmu,najlepsie zo zapadu Slovenska,ktora riesi rekonstrukcie vytahov podla novych europskych noriem?Uvitam aj pripadne skusenosti z rekonstrukcii vytahov z domov,ktore ich uz riesili.
Dakujem.
GabiZ
08.02.07,12:03
Čo sa týka výťahov, je to ďalší celoslovenský problém, pretože výťahy vôbec nespĺňajú normy, ktoré budú musieť byť zosúladené s európskymi. Na túto tému prebieha mnoho diskusií, začína sa uvažovať o tom, že sa bytovým domom budú poskytovať výhodné pôžičky zo ŠFRB (možno sa už aj poskytujú, nemám to zistené). Záleží na tom o akú opravu by išlo, čo všetko by sa vymieňalo - od toho sa odvíja aj cena. Tú firmu, ktorú spomínaš nepoznám, ale skús Schindler výťahy a eskalátory, možno by ti vedeli povedať približné cenové relácie. Len by si musel vedieť, čo chcete s výťami urobiť a oni by si ich museli určite prísť pozrieť.
Elena Navrátilová
08.02.07,12:09
No zaráža ma jedna vec, ako to, že nikoho nezaujíma výberové konanie? Na základe čoho vyhrala jediná firma? Veď už toto hovorí proti predsedovi. U nás tiež robí servis fimra Schindler, majú zastúpenie aj v Bratislave, po celom Slovensku.
GabiZ
08.02.07,12:26
No zaráža ma jedna vec, ako to, že nikoho nezaujíma výberové konanie? Na základe čoho vyhrala jediná firma? Veď už toto hovorí proti predsedovi. U nás tiež robí servis fimra Schindler, majú zastúpenie aj v Bratislave, po celom Slovensku.

Vidíš Elenka, toto mi úplne uniklo, presne tak, kde máte výberové konanie?
hanni
08.02.07,14:22
Bohuzial damy,u nas sa ziadne vyberove konanie nekonalo.Predseda vybral firmu (ktoru takmer nikto nepozna,ale susedu pred nou niekto varoval..pravdepodobne ponukla najviac predsedovi "do vrecka") a vsetci,az na par jedincov,dvihli ruky...ved co sa dalo cakat od ludi v nasom baraku....je to smutne,ale je to tak..podrobnost,ako prebiehalo u nas zateplovanie by bolo na mini roman..skratka totalna fuserina za velke peniaze.:rolleyes:

Ale vratim sa k vytahom...o firme Shindler som sa docital,ma zastupenie aj v Trencine,co je vyhodne,je to blizko.


Este ma niekto nejake ine skusenosti?
Halli
08.02.07,14:52
Bohuzial damy,u nas sa ziadne vyberove konanie nekonalo.Predseda vybral firmu (ktoru takmer nikto nepozna,ale susedu pred nou niekto varoval..pravdepodobne ponukla najviac predsedovi "do vrecka") a vsetci,az na par jedincov,dvihli ruky...ved co sa dalo cakat od ludi v nasom baraku....je to smutne,ale je to tak..podrobnost,ako prebiehalo u nas zateplovanie by bolo na mini roman..skratka totalna fuserina za velke peniaze.:rolleyes:

Ale vratim sa k vytahom...o firme Shindler som sa docital,ma zastupenie aj v Trencine,co je vyhodne,je to blizko.


Este ma niekto nejake ine skusenosti?

Hanni, to je síce proti pravidlám, že nebolo výberové konanie, ale máte tam predsa ďalší orgán-radu a samozrejme zhromaždenie, ktoré sa da zvolať aj na podnet vlastníkov. Nepoznám Vášho predsedu, ani ho nechcem zastávať, ale toto je tvoj názor, že berie peniaze a on sa tu brániť nemože, tak prosím opatrne s takým osočovaním, vieš my sme tu väčšinou predsedovia a, ked toto čítam tak ma až dvíha, pretože možno to tak vobec nieje a problém je len v tom, že vo Vašom paneláku nieje záujem riešiť veci spoločne a tahať za jeden koniec.
ferynko
08.02.07,15:52
Normy EÚ platia na novopostavené výťahy!!!:D :D :D
ferynko
08.02.07,16:08
Nové normy platia na nové výťahy!
Halli
08.02.07,16:39
Ferynko , ak budeš mať pravdu tak ti nasilu opravim ten "tvrdák" v mene.:D
hanni
08.02.07,17:11
Hanni, to je síce proti pravidlám, že nebolo výberové konanie, ale máte tam predsa ďalší orgán-radu a samozrejme zhromaždenie, ktoré sa da zvolať aj na podnet vlastníkov. Nepoznám Vášho predsedu, ani ho nechcem zastávať, ale toto je tvoj názor, že berie peniaze a on sa tu brániť nemože, tak prosím opatrne s takým osočovaním, vieš my sme tu väčšinou predsedovia a, ked toto čítam tak ma až dvíha, pretože možno to tak vobec nieje a problém je len v tom, že vo Vašom paneláku nieje záujem riešiť veci spoločne a tahať za jeden koniec.
Je to trosku mimo temy,ale neda mi nevyjadrit sa a uviest Ta trochu do reality nasho baraku...

Ja chapem,ze ste tu vacsinou predsedovia a bodaj by vsetci boli taki predsedovia ako Ty a Tebe podobni,co sem pisu.Ale najdu sa aj ti z opacneho sudku.To,ze nas predseda kradne kde sa da,viem uz pekne davno.V tomto baraku byvam sice iba dva roky,ale dotycneho poznam uz 16 rokov,lebo sme robili na rovnakom mieste,aj ked on je podstatne starsi.Viem,co robil v praci a robi to aj teraz.Je to vyborny psycholog a prirucku manipulacie s ludmi ma precitanu od zaciatku do konca.Je to byvaly lampasak-proviantak a niektori ludia z tohoto vchodu,co tu byvaju davno,by Ti vedeli rozpravat...Takze dvihat Ta nemusi,kludne sed a neber vsetko tak osobne.Ludia su rozni,s tym nic nenarobis.
Co sa tyka nasej rady....tvoria ju okrem predsedu a podpredsedu este 4 clenovia...vsetci vospolok predsedovi patolizaci,takze co povie,to poslusne odkyvu.Takze z tej strany kontrola ziadna.Momentalne je barak rozdeleny na tri tabory: za predsedu,proti nemu a ti,ktorym to je jedno...ale nas je este pomerne malo.Predseda sa uz pomaly boli zvolat schodzu,takze si ju asi zvolame sami. Ma totiz na konte dalsie prehmaty,ako napr. nainstalovanie 6 digitalnych satelitov na strechu a predpripravu pre 17 ucastnikov BEZ SUHLASU ZHROMAZDENIA a samozrejme za spolocne peniaze.Ked som sa s nim "chytil" na chodbe,povedal,ze je to v plane oprav domu na tento rok a je to predpriprava na digitalnu televiziu,ze sa nemam starat a ci je on povinny mi vsetko vypravat,co v tomto dome robi.Ja sa o digitalnu televiziu zaujimam,takze ja som mu tu vrcholnu loz nespapal.Je to DigiTV alebo Maggio,to este zistim.Ked sme chceli kablovku a mali suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov,si mala vidiet co robil.Nechcel ich pustit do baraku.Nakoniec sme to riesili cez pravnika a museli sme odstrihnut zamok do stresnej sachty,aby sa monteri dostali do krabice.A mohol by som pokracovat....

...ja len dufam,ze na tejto dalsej schodzi sa konecne lady pohnu a pod palbou argumentov zlomime tych,co sa tvaria ako mrtvi chrobaci.Bude snaha,aby vysvetlil svoje pocinanie,vymenit radu a potom aj predsedu.Lebo nato sa proste neda pozerat,ako sa tu safari so spolocnymi peniazmi,manipuluje s ludmi a par vyvolenych sa tu rozdrapuje,ako by im patril cery barak.

Sorry za off-topic,akosi som sa rozohnil,ale som teraz dost nabruseny a rozhorceny...ak s tym ma niekto problem,nech to moderatori zmazu.


A teraz k tomu vytahu...ferynko,pises,ze normy platia pre novopostavene vytahy.Ale urcite pride cas,ked sa podla noriem budu musiet upravit aj stare vytahy (uzatvorene sachty,otvaranie nie dovonka a podobne).Lebo pride revizia,zakaze pouzivanie vytahu a mozeme si piskat.Uz vidim stare babky,ktore slapu na 7.poschodie......:rolleyes:
Halli
08.02.07,17:57
Hanni ak si teda myslíš, že máš pádne argumenty a dokažeš urobiť zmenu, ja ti len držím palce. Vieš aj ja som sa tu raz tak "rozohnila", opísala som jedneho predsedu z SVB, ktoré spravujem a kým som stlačila "uložiť" došlo mi, že je to nanič...vymazala som to a vyliala som sa so svojími pocitmi kamoške do telef. Ja jeho chovanie nezmením, ale možem s ním zrušiť spoluprácu, nebudem sa nervačiť... tak aj ty postupuj týmto smerom a ak máš aspoň pár správnych ludí na správnom mieste skoncujte s ním a dokažte mu, že ako predseda zlýhal na plnej čiare a robte všetko preto, aby ste pomohli novému predsedovi, ktorý si zachová hrdosť a dokaže urobiť poriadok vo Vašom SVB.
Tigris
08.02.07,18:03
Podobny problem prebehol aj u nas. Jedna nespokojna obyvatelka s prilis vysokym prahom citlivosti na hluk tolko vrtala do hlucnosti jedneho z nasich dvoch vytahov az sa do toho obul Regionalny urad verejneho zdravotnictva (RUVZ). Samozrejme, ze vytah nemohol splnit platne kriteria a kedze peniaze na odstranenie zdroja hluku nie su, vytah bol odstaveny. Treba si pozriet Nariadenie vlady c. 339/2006, kde v tabulke c. 3 v prilohe c. 2 je povolena miera pre zdroje hluku vo vnutornom prostredi. Pre vytah je norma na noc 30 dB. Mimo supermodernych vytahov ziaden z tych klasickych instalovanych pred cca 20-30 rokmi to nemôze splnit. Ked som sa na RUVZ stazoval ze este aj umyvacky riadu maju hlucnost okolo 43 dB a teda, ze sa mi to cele zda pritiahnute za vlasy nepochodil som. Je pravda. ze toto Nariadenie vlady ma v par.9 ods 2 uvedene prechodne ustanovenie, pre zdroje hluku pouzivane úpred nadobudnutim ucinnosti tohto nariadenia do 1.1.2010 nepomohlo mi to. Tot moja informacia.
Halli
08.02.07,18:23
Neviem teda aký mate výťah, ale aj ja mám 30-ročný a pravidelnou starostlivosťou a čiastočnou upravou sme dosiahli hlučnosť, ktorá nikomu neprekáža. Takže dala som vymeniť rozvadzače, vymeniť laná, ktoré boli poprelamované, výťah sa pravidelne maže a to ani nepotrebujem "samomazače", ktoré síce časom tiež chcem zaviesť... a tak zatiaľ nemám problém. Možno u Vás je iný. A posledna moja ochrana-osobná, dala som si bezpečnostné dvere, ktoré super tlmia a tak aj keď som na prízemí výťah mi absolutne nevadí.:) Čo sa týka nových noriem ohladom vnutorných dvier a obíjaní pletiva na to mám svoj názor a je to nehorázne vyhadzovanie penazí. Ak niekto pcha ruky tam kde nemá nech výťahom nechodí, 30rokov to ľudia rešpektovali a teraz idu navrhovať to, čo niektorých štátoch asi nevedia pochopiť, píšu im návody pre blbcov a aj tak "sušia mačky v mikrovlnke" a podobne nezmysly, však vieme o čom hovorím...:eek: :D a tak sa tam stavajú úrazy a má to na nás dopad v podobe takýchto opatrení...fúúú a zas som sa rozohnila :---
hanni
08.02.07,19:13
Slavica: diky za palceky,dufam,ze to vyjde.:o
Inac uplny suhlas aj s tymto druhym prispevkom.Aj ked mi v baraku hlucnost neriesime,lebo sa na nu nikto nestazuje,proste sa urciti ludia rozhodli,ze sa vytah urobi ....my im v tom skor chceme zabranit,lebo vlastne uplne nechapeme,z akeho dovodu chcu ten vytah robit.Ale ak sa uz robit bude,tak nech je to aspon za rozumne peniaze.Este co sa tyka tej hlucnosti,ja som to tiez riesil tiez dverami a vytah nepocujem.
Tigris
08.02.07,19:59
A posledna moja ochrana-osobná, dala som si bezpečnostné dvere, ktoré super tlmia a tak aj keď som na prízemí výťah mi absolutne nevadí.:)
Pozor, ale neporovnavaj hluk vytahu na prizemi s hlukom na poslednom poschodi. Je to o niecom inom, a ani bezpecnostne dvere Ti nepomôzu. Na najvrchnejsom poschodi sa Ti do bytu bude prenasat aj impulzny hluk + otrasy prenasane cez panel.
Co sa tyka opravy vytahu u vas v baraku. Spomen mi prosim Ta priblizne co ste menili a za kolko. Zaujima ma hlavne strojna cast hore v strojovni.
Dik
Orim
08.02.07,23:53
hanni

vymeňte predsedu a veľa vašich problémov sa tým vyrieši. Tých váhajúcich pretiahnite na svoju stranu.
Keď predseda niečo svojim jednaním poškodill je treba vyvodiť aj zodpovednoť voči nemu v zmysle zákona za vzniknutú škodu.
peton
09.02.07,05:22
Co sa tyka nasej rady....tvoria ju okrem predsedu a podpredsedu este 4 clenovia...vsetci vospolok predsedovi patolizaci,takze co povie,to poslusne odkyvu.

Viem, že je to mimotemy , ale nedá mi nereagovať na príspevky. Hanni, verím že to nie je celkom tak ako si to napísal, predseda nemôže byť zároveň členom rady. Beriem to tak, že v návale zlosti si to napísal tak ako to je, a v reále to máte správne. Mimochodom v tomto konkrétnom teda vašom prípade by som tiež riešil výmenu predsedu tak ako spomínal Orim, samozrejme len ak by sa našiel človek, ktorý by ten "bordel" chcel dať na poriadok. Inak, neviem prečo chcú všetci hneď vymieňať predsedu, tak ako som bol poučený (však Elenka ;) pekne ďakujem) predseda je štatutárny orgán, ktorý je za SVB právne zodpovedný. Čiže nechal by som ho škvariť sa v jeho "bordeli" (z článku mi však vychádza, že váš predseda je zároveň aj správcom) s tým, že by som na schôdzi navrhol úpravy v spoločenskej zmluve - obmedzenia práv predsedu v niektorých oblastiach, čo si myslím možné je (napr. pri určitých transakciách by sa vyžadoval podpis x členov rady, inak je právny úkon neplatný, alebo obmedzil manipuláciu s peniazmi do určitej výšky a pod.), alebo sa "natisol" do kontrolných orgánov. A následne na to začal vyvodzovať voči predsedovi zákonné prostriedky (ať si líže smotanu, ktorú si navaril). Len horšia strana mince je, že nie všetci otvoria oči a všetko si to odse.... (pardon dámy) vy, ostatní vlastníci. A okamžite vymenil správcu, ak som správne pochopil, že je ním zároveň váš predseda.

A teraz sa vrátim k téme. Kiež by to bola pravda, že nové normy platia na nové výťahy, pretože bývam v baráku, kde je tak maličký výťah, že sa tam len tak tak vojde detský kočík. A ak bude požiadavka upraviť podľa nových noriem staré výťahy ako ste napr. spomínali osadiť dvierka tak ...... tak to bude kondička..... na 7 poschodie s kočíkom...:D :D :D
Elena Navrátilová
09.02.07,06:00
Nedá mi nezareagovať. Právomoc predsedu, správcu je daná zákonom. Je to úplne jednoduché. Pokiaľ ich prekročí ako predseda, alebo správca je tu predsa dozorná rada a tá má trvať na dodržiavaní zákona, nehovoriac o povinnostiach správcu. Výberové konanie,... ostatné náležitosti sú odkontrolovateľné. Pokiaľ si predseda, resp. správca nechce uvedomiť že koná v rozpore so zákonom, treba urobiť kroky, ktoré budú v prospech SVB a v súlade so zákonom. Lenže to dokazovanie zvyčajne býva veľmi náročné. Takže prajem veľa trpezlivosti a veľa chuti na doriešenie vzniknutých problémov. Dúfam, že ostatní členovia SVB ocenia Tvoju snahu na zjednanie nápravy vo Vašom SVB a keď už inak nie aspoň psychicky Ti budú vďační zato, čo pre nich robíš. Je len smutné, že sa musíš snažiť dokázať zvolenému štatutárovi, že koná proti členom SVB. Dúfam, že sa rýchlo zorientujú a podržia Ťa v pravej chvíli. Ver, že to Ťa nesmierne povzbudí.
zivan
09.02.07,10:04
Myslím si, že staré výťahy sa stanú postupom času pre mnohé SVB nočnou morou. Je to taká tikajúca bomba v našich domoch. Predpokladám, že už onedlho prídu vyhlášky a zavedú lehoty, do uplynutia ktorých budú musieť byť odstránené bezpečnostné riziká našich výťahov - aspoň tie najzávažnejšie. Zatiaľ tie nové predpisy platia len pre nové a rekonštruované výťahy. A že rekonštrukcia jedného výťahu s ôsmimi stanicami bude stáť 1.000.000 Sk resp. viac je tiež isté. Samozrejme, že niektoré veci bude možné robiť aj postupne po etapách, ale každopádne je potrebné už začať šetriť.
hanni
09.02.07,11:34
mimotemy

peton: ano,mas pravdu...dobre som myslel,ze som napisal...mame predsedu,podpredsedu a 4 clenov rady.Ja suhlasim s Tebou,ze by som predsedu v tom nechal vykupat,ved ja som aj pisal,ze chceme odvolat radu a neskor predsedu..urcite na zaciatku radu,ktora neplni kontrolnu funkciu..samozrejme by sme chceli po jeho odchode urobit financny audit a na zaklade neho mu dat vsetky preslapy k nahrade...ale stale je tu to ALE,ktore si spominal na konci,ze nie vsetci si otvoria oci.

Elena Navrátilová: myslim,ze vyberove konanie nie je zakonom stanovene a ked mu tu firmu 2/3 vacsina schvalila,s tym si myslim,ze nic nenarobime.Samozrejme,ze by sa v ramci transparentnosti urobit malo,ale nie je to povinne.Ina vec su uz dalsie podivnosti pocas zateplovanie a zatajovanie mnohych skutocnosti s odpovedou "co vas to zaujima"...bohuzial je na tuto vetu predseda zvyknuty,lebo dost ludi v nasom baraku sa o nic nezaujima.
To,ci ma ostatni podrzia,s tym si nie som tak isty,ale urcite aspon ludia,ktori sa v tom so mnou urcite.Hlavny problem je v tom,ze ti ostatni si vobec neuvedomuju,ako ich predseda okrada a najvasci paradox je to,ze mu este zato podakuju. :mad: nuz,vie v tom dobre chodit,roku skusenosti robia svoje.



A teraz k tym vytahom.Sme na tom podobne ako peton,mame maly vytah,do ktoreho ked chcem natlacit kocar,musim sklopit rukovat.Neviem si predstavit jeho upravu na normy EU.:rolleyes: ak by sa dvere mali zatvarat dovnutra pri sucasnej velkosti kabinky,tak sa tam skoro nikto neodvezie,max. jeden clovek naraz.
Elena Navrátilová
09.02.07,13:13
Citácia zo zákona 182/1993: Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný: - dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
- riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa.
Stále si presvedčený, že mu nevyplýva zo zákona povinnosť robiť výberové konanie?
Excise Duty
09.02.07,13:23
Milí poraďáci, dostala sa mi do uší taká správa, že v zmysle nejakých smerníc Európskej únie, budú v r. 2007 a nasledovných sprísnené požiadavky na prevádzku výťahov a údajne budú potrebné isté dosť drahé zásahy ohľadne ich rekonštrukcií a prispôsobenie sa na ich normy. Spomínal to náš predseda, ktorý mal debatu s revíznym technikom. Viac mi však nevedel povedať. Neviete Vy niečo o tom. Chcem sa trošku na to pripraviť, aby sme vedeli zdôvodniť opätovný nárast príspevkov do fondu opráv. Radšej by som to navyšovanie rozložil podľa predpokladaného rozpočtu na viac rokov. Ďakujem Vám všetkým. Samozrejme skúsim ešte čo to pozisťovať a dám vedieť.

Bez akejkoľvek debaty výťah by mal vždy spĺňať všetky bezpečnostné požiadavky, lebo ide o zdravie ba i o život. Avšak na Slovensku sa už pomaly stáva tradíciou pri presadzovaní rôznych záujmov alebo lepšie povedané vlastných kšeftov odvolávať sa na predpisy, resp. požiadavky EÚ. Tie ale majú základ v nariadeniach, rozhodnutiach, smerniciach, odporúčaniach a pod. a ako také sú uverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Je síce pravdou, že podľa ustanovenia § 2 ods. 1 zákona č. 416/2004 Z. z. o Úradnom vestníku Európskej únie o všetkom, čo bolo v úradnom vestníku uverejnené platí, že dňom uverejnenia sa stalo známym každému, koho sa to týka; domnienka o znalosti uverejnených právne záväzných aktov Európskeho spoločenstva a Európskej únie je nevyvrátiteľná. Ibaže ide o desaťtisíce ak nie státisíce právnych aktov a je nemysliteľné aby ich každý mal prečítané. Ten ktorý na ich základe niečo presadzuje, predpokladám, že ich ovláda a preto by ich aj mal citovať, aby si ich mohol každý v Úradnom vestníku EÚ vyhľadať a ich opodstatnenosť overiť (viď napr. nedávny cirkus s oznamovacou povinnosťou pri domácich zabíjačkách). Takže je potrebné, aby pán predseda uviedol aj konkrétnu právnu normu EÚ, o ktorú sa opiera alebo opierajú tí, čo chcú pravdepodobne len zarobiť na rekonštrukcii výťahu a či vôbec je jeho rekonštrukcia opodstatnená. Často sa totiž kalkuluje s tým, že občan si ponadáva na EÚ a jej predpisy bez toho aby si ich overoval a niekto si na tom namastí vrecká. Pripájam link na Úradný vestník EÚ
http://europa.eu.int/eur-lex/lex/ChangeLang.do?lexlang=sk (http://europa.eu.int/eur-lex/lex/ChangeLang.do?lexlang=sk)
Tigris
12.02.07,20:44
Citácia zo zákona 182/1993: Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný: - dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
- riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa.
Stále si presvedčený, že mu nevyplýva zo zákona povinnosť robiť výberové konanie?
Aj vtedy, ak v zmluve o vykone spravy medzi vlastnikmi bytov a SBD je napisane citujem:" Pri obstaravani sluzieb a tovarov je spravca povinny dojednat co najvyhodnejsie podmienky, ake bolo mozne dojednat v prospech vlastnikov pri vybere dodavatela. Pri vyberovom konani na dodavatela sa zucastnuje povereny zastupca vlastnikov bytoveho domu."? Inac povedane, aku fy si domovy dôvernik vyberie s takou mu SBD podpise zmluvu. O nejakom hlasovani na schodzi vlastnikov s nadpolovicnou väcsinou ani nie je rec.
Takze ktory pravny predpis je nadradeny? Zmluva o vykone spravy alebo zakon 182/1993 Z.z.
Orim
12.02.07,23:22
Je to blbá zmluva medzi SBD a SVB. Možno by sa to dalo riešiť aj inakším spôsobom.
Tigris
13.02.07,21:00
Je to blbá zmluva medzi SBD a SVB. Možno by sa to dalo riešiť aj inakším spôsobom.
Rad prijmem akekolvek info, ake su paky na domovu samospravu, ktora si neuvedomuje vyhody SVB a je defacto posluhovacom SBD, s ktorym mame podpisane zmluvy o vykone spravy. Cela domova samosprava o pocte 3 ludi ignoruje zakon 182/1993 Z.z. a s tichym suhlasom SBD si sama vybera dodavatelov na opravy a pod. Zial okrem 3-4 roch vlastnikov su ostatny na ich strane) su to poväcsinou starsi ludia. Od SBD nemôzem ocakavat podporu a zmenu stavu. Mam vôbec nejake pravne moznosti?
Dik
Orim
14.02.07,00:45
Bude to ťažké, základ je mať na svojej strane napolovičnú väčšinu vlastníkov. Potom môžeš riešiť to ostatné. Je na tebe ako ich získaš.
Halli
14.02.07,11:42
Rad prijmem akekolvek info, ake su paky na domovu samospravu, ktora si neuvedomuje vyhody SVB a je defacto posluhovacom SBD, s ktorym mame podpisane zmluvy o vykone spravy. Cela domova samosprava o pocte 3 ludi ignoruje zakon 182/1993 Z.z. a s tichym suhlasom SBD si sama vybera dodavatelov na opravy a pod. Zial okrem 3-4 roch vlastnikov su ostatny na ich strane) su to poväcsinou starsi ludia. Od SBD nemôzem ocakavat podporu a zmenu stavu. Mam vôbec nejake pravne moznosti?
Dik

Choď si na SBD vypýtať výpis z fondu opráv a pozorne si ho preštuduj, máš na to právo. Ak presvedčíš ostatných , že to čo si tam videl je o tom ako prichádzajú o vlastné peniaze-máš prvú páku...;)
Tigris
14.02.07,13:48
Bude to ťažké, základ je mať na svojej strane napolovičnú väčšinu vlastníkov. Potom môžeš riešiť to ostatné. Je na tebe ako ich získaš.
Problem je v tom, ze ostatnym dôchodcom je to jedno. Clenovia domovej samospravy su ich rocnik, kazdy im dôveruje. To ci bolo alebo nebolo hlasovanie ich nezaujima. Nikto z nich nema znalosti o 182/1993 Z.z., nedomahaju sa svojho prava spolurozhodovat o nasich spolocnych financiach.
Myslel som na nejake pravne paky. Alebo mam tomu rozumiet tak, ze spravca (SBD) môze robit spolu s domovou samospravou co chcu a nie je mozne s nimi pohnut pokial nie je zaujem u ostatnych vlastnikov? Ziadna ochrana osobneho vlastnictva?
Orim
14.02.07,16:34
Ak sa im to umožní tak áno. V niektorých prípadoch je to problém presadiť sa. Zvlášť keď je tu nezáujem ostatných. Niekedy pomôže súdna cesta ale nie je to tak jednoduché, museli by sa diať veci v rozpore so zákonom.