staankaa
12.10.06,06:47
ahojte poradaci potrebujem vediet ako zauctujem fakturu od slovenskeho dodavatela ktora je uvedena v EUR a vo vyuctovani je aj v SK mam ju uctovat v SK alebo v EUR a mam dat normalne dan z tovarov a sluzieb z tuzemska a s narokom na odpocet? dakujem krasne
Jozef I
12.10.06,05:08
Faktúru zaúčtuješ v EUR s kurzom aký bol použitý na prepočet do SKK. Tak ti bude sedieť hodnota s ich faktúrou a súčasne budeš mať záväzok v EUR, lebo tak im to budete platiť. Dph si uplatníš ako z tuzemskej fa.
staankaa
12.10.06,05:16
dakujem a musim tam dat aj polozkovite tovar a dat ze iba zaklad a 19% DPH lebo mi ukazuje sumu v SK v % základe takze si nebudem moct odpocitat DPH. dakujem
Milan Benka
12.10.06,05:20
Nechápem, prečo by si si nemohla odpočítať DPH .
Tovar položkovite dávaš iba do skladovej evidencie.
Jozef I
12.10.06,05:20
No tak s týmto ti už neporadím lebo ako to máš zadať do svojho programu musíš vedieť už ty. :) Proste by som to asi zadával úplne rovnako ako tuzemskú fa., len by som zamenil menu Skk za Eur. a doplnil ručne kurz, ak ti to tvoj softvér dovoluje.
Tweety
12.10.06,05:21
dakujem a musim tam dat aj polozkovite tovar a dat ze iba zaklad a 19% DPH lebo mi ukazuje sumu v SK v % základe takze si nebudem moct odpocitat DPH. dakujem
Zaúčtuješ ako klasickú fa v SK, teda základ dane, daň. Odpočet si uplatníš takisto.
staankaa
12.10.06,05:30
takze ju nemusim davat v Eur?
Tweety
12.10.06,05:34
[quote=staankaa]takze ju nemusim davat v Eur?[/quote
Naúčtuješ ju v EURách,ale použiješ ten istý spôsob , akoby si účtovala klasickú fa v SKK. Teda základ dane a daň. Iba nezabudnúť, že daň musíš mať uvedenú aj v SKK. Nebudeš účtovať ako o zahraničnej fa, ale ako o slovenskej v CM.
Jozef I
12.10.06,05:39
takze ju nemusim davat v Eur?

už som odpovedal v príspevku č.5 ;)
liba2
12.10.06,06:28
takze ju nemusim davat v Eur?Ak ju budeš platiť v EUR, tak ju zapíš v EUR, ak v Sk tak zapíš v Sk v hodnote ako je na faktúre prepočítaná do Sk.
kalkulka
12.10.06,07:32
Ak máš fa zaplatiť v EUR a fa je vystavená v EUR a SKK, tak máš povinnosť evidovať v EUR aj v SKK. Použiješ kurz, aký použili na fa. DPH môžeš odpočítať iba v SKK a to v rovnakej výške ako odvedie váš dodávateľ. Hovoria o tom postupy účtovania.
staankaa
16.10.06,07:54
takze ak ju platim v SK tak ju staci zaevidovat v SK?
Tweety
16.10.06,08:00
takze ak ju platim v SK tak ju staci zaevidovat v SK?
Ak ju budeš preplácať v SKK, tak ju klasicky naúčtuj v SKK, a máš po probléme. Ale nevidím potom dôvod na vystavenie aj v CM aj v SKK.Lebo ak chcú CM, tak musíš účtovať aj CM aj SKK.
Milan Benka
16.10.06,09:22
takze ak ju platim v SK tak ju staci zaevidovat v SK?

Ak ako dodávateľ vystavím fa v EUR, očakávam, že mi dôjde platba v EUR, alebo ekvivalent v SKK podľa kurzu v deň úhrady.

Ak sa pozriem do zákona o účtovníctve, účt. jednotka je povinná v prípade záväzkov v cudzej mene účtovať v slovenskej a cudzej mene (§4/7).

Dalo by sa pokračovať menovaním ďalších a ďalších §§, ale myslím, že tieto postačujú ako argument v tejto téme.
Jozef I
16.10.06,10:39
takze ak ju platim v SK tak ju staci zaevidovat v SK?
No nič v zlom, ale po takýchto otázkach mi stúpa krvný tlak. Pripadá mi to ako keby si silou mocou hľadala dôvod na to, aby si to nemusela účtovať tak ako ti tu radíme, že je to správne.
Na tvoju odpoved som uz odpovedal v príspevku č.2 a potom sa ta na to upozornil aj v príspevku č.8. Takú istú odpoveď si dostala v č. 9 a 11. A len v príspevku č.10 bol náznak niečoho iného a už si sa toho chytila. Ak to nechceš účtovať v CM, lebo ti to z nejakého dôvodu nevyhovuje, tak to účtuj v Skk. Obhajovať sa pred DU budeš iba ty. My nie.



Ak ju budeš preplácať v SKK, tak ju klasicky naúčtuj v SKK, a máš po probléme. Ale nevidím potom dôvod na vystavenie aj v CM aj v SKK.Lebo ak chcú CM, tak musíš účtovať aj CM aj SKK.

Tweety, keď už si dodatočne upravila-doplnila svoj príspevok, tak si ho mohla aj nejako inak preformulovať, lebo mám pocit, že si tam trochu odporuješ. Keď vystavili fa. v CM, tak ju asi chcú ?! Alebo nie ? :confused: :rolleyes:

Benka sa myslím vyjadril najlepšie.
Tweety
16.10.06,10:47
No nič v zlom, ale po takýchto otázkach mi stúpa krvný tlak. Pripadá mi to ako keby si silou mocou hľadala dôvod na to, aby si to nemusela účtovať tak ako ti tu radíme, že je to správne.
Na tvoju odpoved som uz odpovedal v príspevku č.2 a potom sa ta na to upozornil aj v príspevku č.8. Takú istú odpoveď si dostala v č. 9 a 11. A len v príspevku č.10 bol náznak niečoho iného a už si sa toho chytila. Ak to nechceš účtovať v CM, lebo ti to z nejakého dôvodu nevyhovuje, tak to účtuj v Skk. Obhajovať sa pred DU budeš iba ty. My nie.




Tweety, keď už si dodatočne upravila-doplnila svoj príspevok, tak si ho mohla aj nejako inak preformulovať, lebo mám pocit, že si tam trochu odporuješ. Keď vystavili fa. v CM, tak ju asi chcú ?! Alebo nie ? :confused: :rolleyes:

Benka sa myslím vyjadril najlepšie.
Ale zadávateľka otázky práveže píše, že ju bude platiť v SKK, je to celé nejaké čudné. :cool: Ak chcem aby mi platili v SKK, tak predsa nebudem vystavovať fa v EUR.
mudroš
17.10.06,07:54
Predpokladám, že tu riešime problém na základe neúplnej informácie. To je potom ťažko správne poradiť.
Možností je viac.
1. cena je dohodnutá tak, že sa vychádza z ceny v EUR prepočítanej dohodnutým kurzom. Hradiť sa bude v SKK. Potom nevzniká záväzok v cudzej mene a faktúra sa zaúčtuje v SKK, aj do záznamov pre DPH sa zaeviduje iba v SKK.
2. cena je dohodnutá v EUR. Aj hradiť sa bude v EUR. Potom prepočet na SKK je iba pre účely DPH. Podľa § 71 bod 2 písm. i) faktúra musí obsahovať "výšku dane spolu v slovenských korunách". Pre účely DPH sa do záznamov zaeviduje základ aj DPH v SKK. Pre účely účtovníctva vzniká záväzok v EUR. Musí sa zaúčtovať v EUR aj v SKK prepočítané kurzom NBS splnenia dodávky.
Kurz použitý pre účtovníctvo môže byť iný ako kurz použitý pre DPH.