veve111
12.10.06,08:17
Prosím vás ,chela by som sa opýtať, do koľkých rokov dieťaťa môžem brať ošetrovné. Dakujem
Tweety
12.10.06,06:17
Prosím vás ,chela by som sa opýtať, do koľkých rokov dieťaťa môžem brať ošetrovné. Dakujem Do 10 rokov.
Priložila som aj nárok na túto dávku NP zo SP:
nemocenská dávka, poskytovaná z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) alebo z dôvodu starostlivosti o dieťa do desiatich rokov.
jankasm
12.10.06,06:27
Do 10 rokov.

A keď bude dieťa už staršie? Potom mám nárok na čo, na neplatenú OČR? :confused:
Tweety
12.10.06,06:30
A keď bude dieťa už staršie? Potom mám nárok na čo, na neplatenú OČR? :confused:
Nie je nárok na dávku NP.
Boneta
12.10.06,06:43
Tweety, prosím, odkedy to platí?
Ja som bola na OCR s dcérou, ktorá mala v tom čase 13 rokov v máji 2006. Ked som sa doktorky spýtala, či vzhľadom na vek dcéry mám ešte nárok na OČR, tak bola prekvapená, že ona nevie o nejakom obmedzení ( aj ja som si myslela,že už nemám nárok na OČR) OČR mi preplácala soc.poist.
Tweety
12.10.06,06:45
Tweety, prosím, odkedy to platí?
Ja som bola na OCR s dcérou, ktorá mala v tom čase 13 rokov v máji 2006. Ked som sa doktorky spýtala, či vzhľadom na vek dcéry mám ešte nárok na OČR, tak bola prekvapená, že ona nevie o nejakom obmedzení ( aj ja som si myslela,že už nemám nárok na OČR) OČR mi preplácala soc.poist.
Je to § 39 Zákona o SP.
toto je stránka SP:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1294#Kto%20má%20nárok
jankasm
12.10.06,06:45
Do 10 rokov.
Priložila som aj nárok na túto dávku NP zo SP:
nemocenská dávka, poskytovaná z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) alebo z dôvodu starostlivosti o dieťa do desiatich rokov.

V tej zvýraznenej časti sa píše o ošetrovaní chorého dieťaťa a tiež tam nevidím žiadne obmedzenie.
Tá ďalšia časť "alebo z dôvodu starostlivosti o dieťa do desiatich rokov" je asi o niečom inom, alebo nie? :rolleyes: :confused:
Boneta
12.10.06,06:51
Tweety dovolím si oponovať. Soc. poisť. mi OČR preplatila, to znamená,že nárok som mala. A v § 39 ošetrovné si myslim,že odst. b) hovorí... alebo...
Mala som nárok v zmysle odst. a).
Tweety
12.10.06,06:59
Tweety dovolím si oponovať. Soc. poisť. mi OČR preplatila, to znamená,že nárok som mala. A v § 39 ošetrovné si myslim,že odst. b) hovorí... alebo...
Mala som nárok v zmysle odst. a).
Nehádam sa, vychádzala som z toho, čo bolo na stránke SP.Asi som to nepochopila celkom správne. V práci nikto nečerpe OČR,tak to nemám overené praxou. Nechcela som nikoho poškodiť.
Gabi03
12.10.06,07:00
V tej zvýraznenej časti sa píše o ošetrovaní chorého dieťaťa a tiež tam nevidím žiadne obmedzenie.


mimotemy Hm, môj otec má 53 a stále je ešte dieťaťom. Jeho mama by mala nárok na ošetrovné?! :D
Boneta
12.10.06,07:28
Odpoveď pre veve111

§39 ošetrovné ZoSP
a) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak ošetruje choré dieťa ..., ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekáka nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou. ( tu nie je obmedzenie vekom)

(Ak by sa však jednalo o karanténne opatrenie, alebo by bola uzavretá škola, škôlka, ktorú dieťa navštevuje, alebo by ochorela osoba, ktorá sa inak o dieťa stará...tam je podmienený nárok na ošetrovné do 10 rokov veku dieťaťa.)
sonka1
12.10.06,07:36
mimotemy Hm, môj otec má 53 a stále je ešte dieťaťom. Jeho mama by mala nárok na ošetrovné?! :D

Ano mala, ošetrovala by predsa svoje dieťa.
Boneta
12.10.06,07:40
Nemala... nárok by mala GABI03... ako jeho dcéra, ktorá sa stará o rodiča ... :)
Chobot
12.10.06,07:42
V tej zvýraznenej časti sa píše o ošetrovaní chorého dieťaťa a tiež tam nevidím žiadne obmedzenie.
Tá ďalšia časť "alebo z dôvodu starostlivosti o dieťa do desiatich rokov" je asi o niečom inom, alebo nie? :rolleyes: :confused:

Zákony sa menia častejšie ako vláda, preto niet divu, že ľudia majú v nich dobrý guláš.

Mnoho ľudí si ešte pamätá časy, kedy OČR sa poskytovala na dieťa do 10 rokov. Toto platilo podľa starého zákona o nemocenskom poistení č. 54/1956, § 25:

"(1) Podpora pri ošetrovaní člena rodiny patrí za podmienok ďalej ustanovených zamestnancovi (mužovi alebo žene), ktorý nemôže pracovať, pretože musí

1. ošetrovať choré dieťa mladšie ako 10 rokov alebo
2. starať sa o dieťa mladšie ako 10 rokov z toho dôvodu, že
a) detské výchovné zariadenie, v starostlivosti ktorého dieťa inak je, alebo škola, do ktorej chodí, boli uzavreté na základe nariadenia príslušných orgánov, alebo
b) dieťa nemôže byť pre nariadenú karanténu v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo dochádzať do školy, alebo
c) osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela alebo jej bola nariadená karanténa (karanténne opatrenie), a preto sa nemôže o dieťa starať, alebo
3. ošetrovať iného chorého člena rodiny, ak jeho zdravotný stav nevyhnutne vyžaduje ošetrenie inou osobou."

Tento zákon platil do 1.1.2004, potom ho nahradil zákon o soc.poistení, podľa ktorého už ombedzenie 10 rokov veku dieťaťa neplatí. Najprv znenie § 39 zákona 461/2003:

"(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať."

Čiže je to skoro to isté, len inak naformulované. Ak lekár potvrdí, že dieťa (či už 7 alebo napr. 14-ročné) vyžaduje ošetrovanie iným členom rodiny, tak má zamestnanec nárok na OČR. Predtým u detí do 10 rokov to bolo automaticky, lekár potvrdzoval len prípady, ak bolo dieťa staršie ako 10 rokov alebo išlo o rodinného príslušníka (manželku, rodiča,...).
jankasm
12.10.06,08:09
Zákony sa menia častejšie ako vláda, preto niet divu, že ľudia majú v nich dobrý guláš.

Veľmi pekne ďakujeme za rozsiahle objasnenie našej diskusie. :p ;) :)