daniek
12.10.06,09:41
dostali sme dobropis od českej spoločnosti - znižujú nám cenu za sprostredkovanie prepravných služieb - t.j. za službu.
pôvodnú faktúru za sprostredkovanie sme dali do r. 09, 10 a 15 daňového priznania - § 16 - prenos daňovej povinnosti na nás.
dobropis mi pôjde do riadkov 09, 10 a 15 mínusovou sumou? alebo do riadkov 23,24,25? alebo mi nevstupuje do daňového priznania vôbec?
Ďakujem.
liba2
12.10.06,07:49
dostali sme dobropis od českej spoločnosti - znižujú nám cenu za sprostredkovanie prepravných služieb - t.j. za službu.
pôvodnú faktúru za sprostredkovanie sme dali do r. 09, 10 a 15 daňového priznania - § 16 - prenos daňovej povinnosti na nás.
dobropis mi pôjde do riadkov 09, 10 a 15 mínusovou sumou?
vtedy áno, ak sú faktúra aj dobropis v tom istom zdaňovacom období (mesiac, Q.)

alebo do riadkov 23,24,25?
vtedy áno, ak bude dobropis v inom zdaňovacom období ako faktúra
alebo mi nevstupuje do daňového priznania vôbec? do DP musí vojsť
Ďakujem.
Odpoveď je modrá
daniek
12.10.06,07:55
ale keď §25 hovorí iba o oprave základu dane pri dodaní tovaru alebo služby - to chápem ako tuzemsko a pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu ale nie o nadobudnutí služby z iného členského štátu, čo je môj prípad a preto sa mi tie riadky 23,24,25 nezdajú
liba2
12.10.06,08:14
ale keď §25 hovorí iba o oprave základu dane pri dodaní tovaru alebo služby - to chápem ako tuzemsko a pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu ale nie o nadobudnutí služby z iného členského štátu, čo je môj prípad a preto sa mi tie riadky 23,24,25 nezdajú
V tomto prípade nehovoríme o službe že "sa nadobúda", ale že príjemca služby platí daň.
Odsek 3 bol novelizovaný:

§ 25 Oprava základu dane
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(2) Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

(4) Colný orgán vráti alebo odpustí daň pri dovoze tovaru na základe žiadosti v prípadoch podľa čl. 235 až 242 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992 s výnimkou prípadu, ak žiadateľ môže odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu; táto výnimka sa nevzťahuje na prípad podľa čl. 236 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992.

(5) Ak pri dovoze tovaru vznikne daňová povinnosť v tuzemsku právnickej osobe z iného členského štátu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, colný orgán vráti tejto osobe daň zaplatenú pri dovoze, ak

a) ide o tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a miestom určenia tovaru je iný členský štát ako tuzemsko a
b) táto osoba preukáže, že nadobudnutie tovaru bolo predmetom dane v členskom štáte určenia tovaru.

(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.