GERTA
12.10.06,09:07
Prosím o radu. Účtujem predajňu optiky - JU plátca DPH
Zákazník nakúpi tovar napr. za 1000,- Sk.
500,- Sk zaplatí v hotovosti - zdaniteľný príjem pokladňa
500,- Sk šekovou poukážkou Dôvery - zdaniteľ. príjem pokladňa cenín
-----------------------------------
1000,- Sk - je to zaúčtované v celkovej tržbe v ERP ako zdaniteľný príjem

159,70 Sk DPH odvediem na výstupe

Ako mám vystaviť faktúru Dôvere na šekovú poukážku 500,- Sk . Ak ju vystavím s DPH budem mať opäť na výstupe DPH zo šekovej poukážky.
Poradíte mi prosím, ako to správne poriešiť?
Gabi03
12.10.06,07:08
Nemám skúsenosť, ale myslím si, že by to malo fungovať podobne ako so stravnými lístkami. Teda mali by ste mať nejakú zmluvu o spätnom odkúpení. Ale nech poradia tí, ktorí to vedia naisto.
GERTA
13.10.06,09:03
Podľa zmluvy mám vystaviť faktúru.
Zmluva : článok V : 1, Poisťovňa sa zaväzuje preplatiť Poskytovateľovi nominálnu hodnotu propagačných poukážok,ktoré Poskytovateľ vyfakturuje a predloží Poisťovni.
Ak by sme neboli plátcovia DPH, tak vystavím FA na 500,- Sk a prijatú platbu zaúčtujem ako príjem neovplyvňujúci ZD, lebo už ju raz mám zahrnutú v tržbe ako POZD.
ale v prípade,že sme plátcovia DPH ako vystaviť FA ?
Môžem ju vystaviť ako : preplatenie propagačných poukážok v nominálnej hodnote 500,- Sk / teda bez DPH / ?
Prosím veľmi pekne poradí mi niekto, kto s tým má skúsenosti ?
Paula
13.10.06,09:12
Poukážky sú v podstate cenina, nahrádzajú dočasne peniaze. Faktúra by mala byť bez DPH.
GERTA
13.10.06,09:43
Ďakujem Paula.Tiež si myslím, že by to tak malo byť,ale je to pre mňa nové,nemám s tým skúsenosti.Listujem v zákone DPH-nevieš mi poradiť ktorý § to rieši ?
GERTA
13.10.06,11:18
Kontaktovali sme sa s Dôverou- Bratislava.Faktúra sa vystavuje bez DPH.Ešte raz vďaka Paula.
alex1
23.11.06,08:25
začínam účtovať lekáreň PU a neviem ako správne zaúčtovať poukážku z Dôvery. Môžete poradiť?
Paula
23.11.06,08:36
začínam účtovať lekáreň PU a neviem ako správne zaúčtovať poukážku z Dôvery. Môžete poradiť?

pozri napr.tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&highlight=pouk%E1%BE%2A
majamka
17.11.07,18:13
Viete mi niekto poradiť? Mam jednu firmu ktorú účtujem v jed. účtovníctve SZČO a druhu s.r.o. , ktorú účtujem v podvojnom účtovníctve. Obe firmy patria jednému majiteľovi , ktorý by chcel s.r.o.-čke pomôcť s tržbami tak, že ako SZČO bude svojim zákazníkom dávať poukážky, ktoré si môžu uplatniť v s.r.o. Z doterajších článkov som sa dočítala, že s.r.o. bude SZČO vystavovať faktúru ktorá nebude ovplyvňovať daň z príjmu ani DPH ale neviem ako to mam zúčtovať u SZČO. Prosím poraďte :confused: