zuzanask
12.10.06,09:21
ma zamestnanec narok poziadat zamestnavatela o poskytnutie ochranneho krytu na pocitac? posudzuje sa to ako rizikovejsie prostredie ak ho nema? a moze za to dostat priplatok pripadne?
Chobot
12.10.06,07:55
ma zamestnanec narok poziadat zamestnavatela o poskytnutie ochranneho krytu na pocitac? posudzuje sa to ako rizikovejsie prostredie ak ho nema? a moze za to dostat priplatok pripadne?

Neviem, o akom kryte na počítač hovoríš, také niečo som nepočul.

Možno máš na mysli ochranný filter na monitor. Tie bolo treba kedysi (zhruba pred viac ako 10 rokmi), keď monitory vyžarovali vyššie UV žiarenie. V súčasnosti obrazovky CRT monitorov majú veľmi nízke vyžarovanie, takže žiadny filter netreba. LCD monitory dokonca skoro žiadne vyžarovani nemajú, takže tam je debata o filtri bezpredmetná. Pochybujem, že by si mala typ monitora spred 10 rokov.

Čiítal som aj názory, že aj pri starších typoch monitorov sa nodoporučovalo inštalovať filtre, lebo filter znižoval jas monitoru a užívateľ potom manuálne zvyšoval intenzitu jasu, čím zase len zvýšil hodnoty vyžrovania, takže efekt bol len ten, že sa zvyšovala len spotreba energie.

Inak existuje predpis - Vyhláška č. 276/2006 pre prácu so zobrazovacími jednotkami, ktorý žiadnu povinnosť inštalovať filtre nestanovuje. Podľa nej však máš nárok na previdelné ročné vyšetrenie u očného lekára.
Jara
12.10.06,08:01
So všetkým súhlasím čo si napísal, všetko je to pravda. Mám skúsenosti aj s tými ktoré potrebovali filter... To je tých 17-násť:D
Len som sa zamyslela čo s tým právom na pravidelné ročné vyšetrenie u očného lekára. Chodím už piaty rok stále v apríli /po daňovom priznaní/ a stále mi pridá dioptrie a ideme ďalej. Tak čo s tým?:cool: :confused: :D
willma
12.10.06,10:53
So všetkým súhlasím čo si napísal, všetko je to pravda. Mám skúsenosti aj s tými ktoré potrebovali filter... To je tých 17-násť:D
Len som sa zamyslela čo s tým právom na pravidelné ročné vyšetrenie u očného lekára. Chodím už piaty rok stále v apríli /po daňovom priznaní/ a stále mi pridá dioptrie a ideme ďalej. Tak čo s tým?:cool: :confused: :D
Skús to uhrať na chorobu z povolania:D , ale keď sa to opakuje len po daňovom priznaní ............................ no neviem, neviem.
zuzanask
12.10.06,13:17
no cudovali by ste sa kde sa este stare pouzivaju :) inak keby som mala 17 tak by ma to netrapilo ... aj tie nefarebne :D
Jara
13.10.06,08:17
Uhrať na chorobu z povolania? Veď už mám teraz LCD monitor. No ale skoro po 30 ročnej praxi pri počítačoch to každý zrak poškodí. No a prečo po DP idem? Lebo vtedy je už maximálny nápor posledné 3 mesiace veľmi veľa makam a inak až potom je čas ísť k lekárovi. Zhoršuje sa to prirodzeným spôsobom podľa lekárky je to normálne u ekonómov, takže ideme ďalej.
Chobot
13.10.06,09:18
Uhrať na chorobu z povolania? Veď už mám teraz LCD monitor. No ale skoro po 30 ročnej praxi pri počítačoch to každý zrak poškodí. No a prečo po DP idem? Lebo vtedy je už maximálny nápor posledné 3 mesiace veľmi veľa makam a inak až potom je čas ísť k lekárovi. Zhoršuje sa to prirodzeným spôsobom podľa lekárky je to normálne u ekonómov, takže ideme ďalej.

:eek: :eek: Ty už 30 rokov používaš počítač?!? Tak to máš rispekt....:D

Podľa mňa sa nedá jednoznačne povedať, že počítač (monitor) kazí zrak. Je to veľmi individuálne a záleží to skôr od genetickej predispozície a o spôsobe starostlivosti o zrak - dostatočné osvetlenie, vzdialenosť čítania,...