kalkulka
12.10.06,09:23
Prosím vás všetkých o radu. Neviem kam z konopí. Mám tak trochu zamotaný prípad ohľadom cestnej dane. Takmer všetci sme na začiatku roka mali problém, čo spraviť, keď užívame motorové vozidlo, ktoré nemáme evidované vo svojom majetku. Tak takéto som na začiatku roka mala a ako užívateľ som zaň podala daňové priznanie a daň sme odviedli. Samozrejme, keďže celé Slovensko nevedelo, kto má vlastne platiť daň, tak som zmeškala lehotu o 15 dní. Teraz mi prišiel výmer na pokutu 2000,- Sk. Lenže my to auto k podnikaniu nevyužívame, je iba v našej spoločnosti odstavené. Používali sme ho iba pár dní na začiatku roka. Máme aj faktúru
za nákup tohto vozidla, ale keďže sme vedeli, že vozidlo nepotrebujeme, dohodli sme sa s predávajúcim, že nám nájde kupca na vozidlo a tým pádom nám aj zdobropisuje fa a vozidlo ako evidovaný vlastník odpredá on.
Na polícii je zapísaný v evidenii držiteľa vozidla ešte stále ten, ktorý sa nám snažil vozidlo predať. My v stave majetku vozidlo zaradené nemáme, preto, že sme ho vlastne nevyužívali k podnikaniu. Poraďte, čo mám vlastne robiť a či sme mali vôbec platiť cestnú daň, keď sme vozidlo využívali iba pár dní v roku? A čo s pokutou?
Milan Benka
12.10.06,08:52
Na tú pokutu treba podať žiadosť o odpustenie.
kalkulka
12.10.06,09:17
Takéto pokuty nezvyknú odpúšťať. Poradíš mi, čo by som tam mala napísať, aby som bola úspešná. Máš s tým nejakú skúsenosť? A čo si myslíš, mali sme vôbec platiť cestnú daň?
Milan Benka
12.10.06,09:42
Do 3000,- momentálne odpúšťajú na požiadanie.

Osobne by som daň z MV v tomto prípade neplatil, aj s rizikom príp. sankcie.
kalkulka
12.10.06,10:36
Daň už bola zaplatená hneď v januári. Chcela by som si overiť, či sme vôbec mali platiť, či nemám podať dodatočné daňové a na základe toho žiadať aj o odpustenie pokuty?
kalkulka
15.10.06,06:10
Posúvam otázku, ďalej. Vysvetlí mi niekto, kto má vlastne platiť cestnú daň?
Má ju platiť vlastník vozidla, alebo užívateľ vozidla?
evina
15.10.06,06:28
Posúvam otázku, ďalej. Vysvetlí mi niekto, kto má vlastne platiť cestnú daň?
Má ju platiť vlastník vozidla, alebo užívateľ vozidla?
Podľa zákona platí daň z motorových vozidiel:


Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo
b) užíva vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaná ako držiteľ, 1. fyzická osoba, ktorá zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu, alebo
2. právnická osoba, ktorá bola zrušená a zanikla, alebo

c) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike.

Priznám sa, že vo Vašom prípade neviem presne, kto je držiteľom vozidla, lebo v prvom odstavci píšeš, že ste daň zaplatili ako "držiteľ" a v druhom píšeš, že ako držiteľ je v dokladoch zapísaný vlastník vozidla....ale každopádne podľa zákona je povinný platiť daň z motorových vozidiel držiteľ...podľa vyššie citovaného paragrafu.

Zároveň píšeš, že na začiatku roka ste auto pár dní využívali na podnikanie, a potom v závere, že auto ste nepoužívali-treba upresniť tieto pojmy.

Oprava:Viď príspevky 15 a 16
Paula
15.10.06,06:31
Prosím vás všetkých o radu. Neviem kam z konopí. Mám tak trochu zamotaný prípad ohľadom cestnej dane. Takmer všetci sme na začiatku roka mali problém, čo spraviť, keď užívame motorové vozidlo, ktoré nemáme evidované vo svojom majetku. Tak takéto som na začiatku roka mala a ako užívateľ som zaň podala daňové priznanie a daň sme odviedli. Samozrejme, keďže celé Slovensko nevedelo, kto má vlastne platiť daň, tak som zmeškala lehotu o 15 dní. Teraz mi prišiel výmer na pokutu 2000,- Sk. Lenže my to auto k podnikaniu nevyužívame, je iba v našej spoločnosti odstavené. Používali sme ho iba pár dní na začiatku roka. Máme aj faktúru
za nákup tohto vozidla, ale keďže sme vedeli, že vozidlo nepotrebujeme, dohodli sme sa s predávajúcim, že nám nájde kupca na vozidlo a tým pádom nám aj zdobropisuje fa a vozidlo ako evidovaný vlastník odpredá on.
Na polícii je zapísaný v evidenii držiteľa vozidla ešte stále ten, ktorý sa nám snažil vozidlo predať. My v stave majetku vozidlo zaradené nemáme, preto, že sme ho vlastne nevyužívali k podnikaniu. Poraďte, čo mám vlastne robiť a či sme mali vôbec platiť cestnú daň, keď sme vozidlo využívali iba pár dní v roku? A čo s pokutou?

Mám z Tvojich údajov trocha zmätok. Píšeš, že v lehote na podanie DP aj zaplatenie dane ste svoju povinnosť splnili - teda do 31.1.06. V tom čase ešte bolo vozidlo vo vašom majetku? Neuvádzaš dátum kúpy a následného "vrátenia" vozidla, kedy ste prestali byť jeho majiteľmi. Vychádza mi to tak, že pokuta je za neoznámenie zániku vašej daňovej povinnosti na dané auto. Alebo je to inak?
kalkulka
15.10.06,07:12
Všetko je to fakt zamotané. V decembri r.2005 sme obdržali fa za vozidlo. To som naúčtovala iba na obstaranie. V majetku ho doteraz nemám. Vzhľadom k tomu, že vozidlo bolo využívané iba pár dní v januári 2006 ani predchádzajúci vlastník a ani my sme vozidlo na dopravnom inšpektoráte neprepisovali na nového vlastníka, lebo sme sa dohodli, že predchádzajúci vlastník toto vozidlo predá a nám vystaví dobropis na túto fa, ktorú mám iba na obstaraní. Keďže sa presne nevedelo, čo s vozidlom, 30. januára sme podali daňové priznanie k cesnej dani a zaplatili daň. Túto povinnosť sme však mali 15. 1. 2006. Čiže kvôli tomu nám vymerali pokutu. Ale ja sa pýtam, či som vôbec mala podávať DP a platiť cestnú daň? Všetko to bolo a ešte aj je akési nejasné okolo cestnej dane. A vŕta mi hlavou, či nemôžem dať dodatočné DP a potom žiadať o vrátenie dane a odpustenie pokuty? Neviem totiž, či som ako užívateľ vozidla mala vôbec platiť daň, keď to vlastne na začiatku roka nikto nevedel?
A popravde to vôbec neviem ani teraz. Veď ani neviem o tom, aby vyšlo nejaké usmernenie ohľadom tohto ustanovenia zákona.
evina
15.10.06,07:16
Všetko je to fakt zamotané. V decembri r.2005 sme obdržali fa za vozidlo. To som naúčtovala iba na obstaranie. V majetku ho doteraz nemám. Vzhľadom k tomu, že vozidlo bolo využívané iba pár dní v januári 2006 ani predchádzajúci vlastník a ani my sme vozidlo na dopravnom inšpektoráte neprepisovali na nového vlastníka, lebo sme sa dohodli, že predchádzajúci vlastník toto vozidlo predá a nám vystaví dobropis na túto fa, ktorú mám iba na obstaraní. Keďže sa presne nevedelo, čo s vozidlom, 30. januára sme podali daňové priznanie k cesnej dani a zaplatili daň. Túto povinnosť sme však mali 15. 1. 2006. Čiže kvôli tomu nám vymerali pokutu. Ale ja sa pýtam, či som vôbec mala podávať DP a platiť cestnú daň? Všetko to bolo a ešte aj je akési nejasné okolo cestnej dane. A vŕta mi hlavou, či nemôžem dať dodatočné DP a potom žiadať o vrátenie dane a odpustenie pokuty? Neviem totiž, či som ako užívateľ vozidla mala vôbec platiť daň, keď to vlastne na začiatku roka nikto nevedel?
A popravde to vôbec neviem ani teraz. Veď ani neviem o tom, aby vyšlo nejaké usmernenie ohľadom tohto ustanovenia zákona.

Kto je napísaný v dokladoch ako držiteľ motorového vozida - v technickom preukaze?
kalkulka
15.10.06,07:26
Ten pôvodný vlastník, ktorý vystavil pre nás fa.
evina
15.10.06,07:35
Ten pôvodný vlastník, ktorý vystavil pre nás fa.

Potom ste podľa mojej mienky nemali povinnosť platiť daň z motorových vozidiel, ale ani držiteľ vozidla, ktorý nepoužíval taktiež auto na podnikanie.....
Aj keď ma mýli mierne veta :"Používali sme ho iba pár dní na začiatku roka... a či je to zrejmé aj z účtovníctva?
kalkulka
15.10.06,07:42
Myslím, raz bol tento prívesný vozík použitý pri dodávke tovaru do zahraničia a jeho evidenčné číslo je uvedené na CMR.
Žanet
30.10.06,12:28
Mám otázku. Firemné auto sme kúpili 21.9.2006 k tomuto dátumu sme ho aj prihlásili k cestnej dani -začali sme ho používať a zároveň uplatňovať výdavky/PHM/. Pridelené nové EVČ a prepis bol 11.10.2006, teraz som na pochybách či sme ho k cestnej dani nemali prihlásiť až 11.10.2006 po prepise.Ešte by ma zaujímalo s ktorým dátumom zaraďujem auto do majetku s dátumom kúpy alebo prepisu? Ďakujem
gotka
06.11.06,15:53
[quote=evina]Podľa zákona platí daň z motorových vozidiel:


Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla alebo
b) užíva vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaná ako držiteľ, 1. fyzická osoba, ktorá zomrela alebo bola vyhlásená za mŕtvu, alebo
2. právnická osoba, ktorá bola zrušená a zanikla, alebo

c) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá užíva vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike.

= stare znenie!!! novy § 85 oznacuje za danovnika "fyzicku osobu alebo pravnicku osobu alebo jej orzanizacnu zlozku zapisanu do OR, ktora pouziva vozidlo na podnikanie."
evina
06.11.06,17:49
Gotka ďakujem máš pravdu.
Pre kalkulka: Pre istotu uvádzam ešte raz citáciu a vlastne príspevky na začiatku nezodpovedajú tomuto paragrafu. Otázkou je či vôbec niekto s autom podnikal....Skôr si myslím, že tá cesta do zahraničia predsa len bola podnikaním, a potom možno môžeme uvažovať o vrátenie pomernej časti dane...


§ 85
Daňovník
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.