betulka
12.10.06,09:37
Ahojte,

potrebujem poradit s 1 problémom:

Mám DF od IKEA, v sume 132 000 SK, kde sa jedná o nákup jedntlivých častí nábytku, t.j. dosky, policky, .... žiaden kus nábytku nebol nakúpený v "užívateľnom stave"
Neviem ani ako ten nábytok vyzerá teraz, a čo z tých jednotlivých častí vzniklo.
Ide vlastne o zariadenie kancelárie - doba použiteľnosti viac ako jeden rok, zaúčtovala som to 501/321 . Urobila som správne? resp. čo som urobila zle? Vopred Ďakujem .
kalkulka
15.10.06,06:42
Názor mojej daňovej poradkyne je následovný: -ak sa jedná o zariadenie tzv.
súbor nábytku jednej kancelárie, tak do majetku na obstaranie 042,
- ak sa jedná o zariadenie viacerých kancelárií tak, po jednotlivých častiach na 501.
mudroš
15.10.06,13:28
Súhlasím s karkulkou, ak je to zariadenie jednej kancelárie, malo by sa to posudzovať ako súbor.
Chcel by som len pripomenúť, že je potrebné do ocenenia premietnuť aj náklady na dopravu a montáž.
Ak ste nábytok dopravili vlastným vozidlom a zmotovali ho vaši pracovníci, tak je treba vykalkulovať náklady na dopravu a montáž a aktivovať ich (042/624).
V každom prípade je treba z jednotlivých dielcov vyskladať samostatné funkčné celky. Ak to budete považovať za súbor, tak musíte poznať zložky súboru pre prípad, že by sa časť súboru vyradila.
Ak to chcete rozdeliť na jednotlivé kusy, tak potrebujete vedieť, koľko stojí každá samostatná vec.
AdrianaA
25.10.06,08:10
Názor mojej daňovej poradkyne je následovný: -ak sa jedná o zariadenie tzv.
súbor nábytku jednej kancelárie, tak do majetku na obstaranie 042,
- ak sa jedná o zariadenie viacerých kancelárií tak, po jednotlivých častiach na 501.

a čokeď som kúpila 50 kusov stoličiek po 1000,- sk bez dane na zariadenie reštaurácie. Ďalej stol - 20kusov - kus za 2500,- Sk.
Zariadila som kuchyňu - chladničku 2x za 25000,- , umývačku riadu za 28000.
Ja som to dala všetko do nákladov. Vychadzala som z ceny za kus. Nepresahovala 30.000,-.
jenny7
20.09.07,06:46
Chcem si len upresniť, kúpili sme do kancelárie na faktúru 3stoly, hodnota 1stola je 8tisíc, faktúra je na hodnotu 28tis s DPH, môžem to zaúčtovať ako 501/321??? Je to do hodnoty 30tis., takže myslím, že by tam nemal byť problém. Bude to tak v poriadku?
Martina CF
19.03.08,09:50
Ahojte, kúpili sme do kancelárie vešiak na kabáty. Cena vešiaka bola cca. 550 Sk bez DPH. Platba v hotovosti. Môžem zaúčtovať 501/211?
azla
19.03.08,14:13
Ahojte, kúpili sme do kancelárie vešiak na kabáty. Cena vešiaka bola cca. 550 Sk bez DPH. Platba v hotovosti. Môžem zaúčtovať 501/211?
Áno, môžeš.
danielv
20.03.08,11:50
Ahojte, kúpili sme do kancelárie vešiak na kabáty. Cena vešiaka bola cca. 550 Sk bez DPH. Platba v hotovosti. Môžem zaúčtovať 501/211?

Môžeš. Aby som bol úplne presný:

- pri spôsobe A musí účtovná jednotka rozhodnúť, čo musí ísť cez sklad a čo môže ísť priamo do spotreby; v tomto prípade tam najskôr budeš mať napísané, že drobný majetok do nejakých 1.000 korún (či inej smiešnej sumy) môže ísť priamo na 501

- pri spôsobe B účtovania zásob nie je čo riešiť, je to OK

Ak si malá firma, skoro naisto používaš B.
jenny7
31.03.08,10:07
Ahojte, chcela by som si len upresniť - kúpili sme fotoaparát v hodnote 7000,-Sk zaúčtujem to na 501analytika drobný HIM, k tomuto je na fakúre ešte dofakturované púzdro na mobil, nabíjačka, pamäťová karta - toto príslušenstvo mám zaúčtovať zvlášť alebo to mám účtovať ako DIM k fotoaparátu?? Prosím, vedel by mi s tým niekto poradiť??