Kokoška
12.10.06,10:12
Prosím o pomoc skúsených poraďákov s mojim problémom.
Slovenská firma vyrába výživový doplnok pre anglickú firmu, t. j. anglická firma pošle na Slovensko extrakt, z ktorého potom SK firma vyrába kapsule, balí ich a rozposiela po celom svete podľa pokynov angl. firmy.
Nastal ale prípad, že extrakt prišiel z Číny priamo na Slovensko, pričom SK firma zaplatila DPH pri dovoze cca 486 tis Sk, faktúru za tento tovar cca 84 tis. USD uhradila angl. firma. Teraz si to chce uplatniť SK firma v DP, ale neviem, či je to správne. Tieto dve firmy majú spolu uzatvorenú zmluvu o spolupráci.
Asi to malo ísť všetko cez daňového zástupcu (§69a). Teraz neviem, čo s tým.
Milan Benka
12.10.06,08:49
Prosím o pomoc skúsených poraďákov s mojim problémom.
Slovenská firma vyrába výživový doplnok pre anglickú firmu, t. j. anglická firma pošle na Slovensko extrakt, z ktorého potom SK firma vyrába kapsule, balí ich a rozposiela po celom svete podľa pokynov angl. firmy.
Nastal ale prípad, že extrakt prišiel z Číny priamo na Slovensko, pričom SK firma zaplatila DPH pri dovoze cca 486 tis Sk, faktúru za tento tovar cca 84 tis. USD uhradila angl. firma. Teraz si to chce uplatniť SK firma v DP, ale neviem, či je to správne. Tieto dve firmy majú spolu uzatvorenú zmluvu o spolupráci.
Asi to malo ísť všetko cez daňového zástupcu (§69a). Teraz neviem, čo s tým.

Podľa môjho názoru naozaj by bolo vhodnejšie spraviť tieto operácie cez daňového zástupcu.

Ale:
Použili ste tento tovar na účely svojho podnikania ?
Je daň (DPH) zaplatená správcovi dane v tuzemsku?
Máte dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom ste uvedený ako príjemca, alebo dovozca ?

Ak na tieto otázky odpoviete áno, tak si môžete uplatniť nárok na odpočet DPH. Toľko môj názor.
Prosím ostatných poraďákov nech sa vyjadria.
Kokoška
12.10.06,09:44
Slov. firma tovar v podstate využíva na účely svojho zisku, DPH je zaplatená v tuzemsku a colný dovozný doklad, kde sú uvedení ako príjemca, majú.
Kokoška
18.06.07,11:09
Prosím vás, vie mi niekto povedať, čo je to "tovar použitý na účely svojho podnikania" z daňového hľadiska? Alebo ktorý § to definuje?